پرش به محتوا

لولا: شما شیر خشک ندارید چک ۴۰ میلیارد دلاری برای اوکراین میکشید؟

راشاتودی
برگردان از مجله هفتهلوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، نامزد ریاست جمهوری برزیل، که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بر این کشور حکومت می کرد، کمک های نظامی واشنگتن به اوکراین را زیر سوال برد، به گفته لولا، سیاست تحریم های غرب «پوتین را مجازات نمیکند» بلکه «انسانیت را مجازات می کند».

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، نامزد ریاست جمهوری برزیل، در دو نطق انتخاباتی خود در این هفته، جو بایدن، با اشاره به کمک‌های نظامی ۴۰ میلیارد دلاری واشنگتن به اوکراین، رئیس جمهور ایالات متحده را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

لولا در نظرسنجی‌های فعلی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی بسیار جلوتر از ژایر بولسونارو، رئیس جمهور دست راستی است.

او روز چهارشنبه در پورتو آلگره گفت:

«بایدن حتی یکبار هم دهانش برای حتی یک دلار کمک به گرسنگان آفریقا باز نشده، اعلام میکند ۴۰ میلیارد دلار برای کمک به اوکراین آنهم برای خرید اسلحه از خود آمریکا اختصاص داده است[…] این واقعا وقیحانه است!»

این سیاستمداری ۷۶ ساله نامزد حزب چپ گرای کارگران (PT) است و در حال حاضر گزینه پر توانی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اکتبر است. لولا در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در سائوپائولو، یکبار دیگر نیز ۴۰ میلیارد دلار را نیز در زمینه دیگری مطرح کرد: رئیس‌جمهور سابق این سوال را مطرح کرد که چگونه ممکن است ظاهرا قوی ترین اقتصاد جهان مجبور است برای تامین غذای نوزادان در سراسر جهان دوره بیفتد و شیر خشک بخرد آن هم به این دلیل که نوزادان آمریکایی به دلیل کمبود شیر خشک گرسنگی می کشند و از طرف دیگر کیف پولش را باز میکند و ۴۰ میلیارد دلار برای خرید سلاح های مرگبار به اوکراین تقدیم می کند؟

حدود نیمی از بسته ۴۰ میلیارد دلاری به طور مستقیم برای ارسال تسلیحات آمریکایی به اوکراین در نظر گرفته شده است. باقیمانده قرار است برای تامین مالی دولت در کیف، پر کردن انبارهای پنتاگون و پوشش هزینه های عملیات نظامی ایالات متحده در اروپا استفاده شود. بایدن این قانون را در ۲۱ مه پس از تصویب هر دو مجلس کنگره به دلیل مخالفت جمهوری خواهان امضا کرد. آنها حتی این سند رسمی را به آسیا ارسال کردند،تا بایدن آن را در سفر آسیایی خود امضا کند!
لولا قبلا از بایدن به خاطر درگیری اوکراین انتقاد کرده بود و گفته بود که رهبر ایالات متحده می توانست از جنگ جلوگیری کند. در عوض، او تصمیم گرفت یک چک سفید به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بدهد. او در مصاحبه ای با مجله تایم در اوایل ماه مه گفت:

«ایالات متحده نفوذ سیاسی زیادی دارد. و بایدن به جای دامن زدن به آن می توانست از [درگیری] اجتناب کند.»
و اضافه کرده بود:

«اکنون ما باید صورت حسابهای جنگ علیه اوکراین را بپردازیم. آرژانتین و بولیوی هم باید دست در جیب کنند و پول میز آمریکا را بپردازند. شما پوتین را مجازات نمی کنید. شما کشورهای مختلف را مجازات می کنید، شما بشریت را مجازات می کنید.»

لولا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ به عنوان رئیس جمهور برزیل خدمت کرد و همچنان یکی از محبوب ترین سیاستمداران برزیلی در تمام دوران است. او در سال ۲۰۱۸ به اتهام فساد محکوم شد و به زندان افتاد – اما این محکومیت در سال ۲۰۲۱ بدلیل بی پایه و ساختگی بودن لغو شد. دادگاه عالی برزیل حکم داد که لولا محاکمه عادلانه ای نداشته و به او اجازه داد تا دوباره در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

آخرین نظرسنجی دیتافولها لولا را با فاصله قابل توجهی بالاتر و جلوتر از بولسونارو جلوتر نشان می دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: