پرش به محتوا

روسیه تولید و صادرات نفت را افزایش می دهد.

روسیه تولید و صادرات نفت را افزایش می دهد.

ودوموستی و راشاتودی

ترجمه از مجله هفته

پس از کاهش شدید در ماه آوریل، تولید نفت روسیه دوباره پنج درصد افزایش یافت. روزنامه ودوموستی روز جمعه به نقل از یک منبع در صنعت نفت روسیه گزارش داد، تقاضای خرید نفت از آسیا با ضررهای احتمالی ناشی از تحریم های کشورهای اتحادیه اروپا مقابله میکند.

در ماه می ۲۰۲۲، تولید نفت روسیه ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز بود که کمی از ماه آوریل بیشتر بود. با این حال، در مقایسه با ماه می ۲۰۲۱ تولید ۲.۵ درصد کاهش یافت. 

معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک، در اواخر ماه مه گفت که تولید نفت ممکن است به ۴۸۰ تا ۵۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد که از ۵۲۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ کمتر است. به گفته این سیاستمدار، با این حال، دولت انتظار دارد تولید به تدریج  در ماه جاری با حدود یک میلیون بشکه در روز بهبود یابد. 

به گزارش روزنامه ودوموستی، تولیدکنندگان نفت روسیه تولید خود را از ژانویه تا مه حدود ۳.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دادند و به ۲۱۹.۹ میلیون تن رساندند. در راس این توسعه شرکت های سورگوت نفت و گاز (+۱۳ درصد)، لوکاویل (+۱۰ درصد) و  ان ان کی (+۹ درصد) قرار دارند . 

ایالات متحده و بریتانیا قبلاً نفت روسیه را تحریم کرده‌اند، در حالی که اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با ممنوعیت جزئی موافقت کرد. بر اساس دور ششم تحریم های اتحادیه اروپا، واردات نفت از روسیه از طریق دریا به اتحادیه اروپا طی شش ماه ممنوع خواهد شد. با این حال، محدودیت های واردات از طریق خط لوله دروژبا به تعویق افتاده است. مجارستان، بلغارستان و جمهوری چک به طور موقت از تحریم عرضه نفت روسیه معاف شدند. 

روسیه برای جذب خریداران بالقوه، تخفیف هایی برای نفت خود در نظر گرفته است که به گفته تحلیلگران، صادرات این کشور را با وجود تحریم غرب جذاب می کند. به عنوان مثال، صادرات نفت روسیه به هند در ماه می در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته تقریباً ۲۵ برابر شده است. صادرات به چین نیز در ماه آوریل با چهار درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ۶.۵۵ میلیون تن رسید. پس از عربستان سعودی، روسیه مهمترین منبع تامین مواد اولیه چین است. 

کارشناسان بازار انرژی بر این باورند که در ماه های آینده تولیدکنندگان روسی به هدایت مسیر جریان های صادراتی خود به سمت بازارهای آسیایی ادامه خواهند داد که منجر به بهبود بیشتر تولید خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی‌های تحلیلگران آمریکایی Refinitiv، صادرات نفت روسیه به هند می‌تواند به رکورد ۹۰۰ هزار بشکه در روز برسد، در حالی که با کاهش تقاضا، صادرات نفت به چین می‌تواند به ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد. تقاضا برای واردات نفت در این کشور پس از قرنطینه های اخیر کووید-۱۹ شروع به بالا رفتن می کند. 

نیکیتا بلوخین، تحلیلگر ارشد آلفا بانک به ودوموستی گفت:

اگر امتناع خریداران اروپایی از واردات محصولات نفتی اورال از طریق دریا تدریجی باشد، می‌توان انتظار داشت که کل حجم کاهش صادرات ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به آسیا منتقل شود. 

وی افزود که تغییر مسیر بیشتر جریان های صادراتی به بازارهای آسیایی به تثبیت تولید در سطح ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز کمک می کند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: