پرش به محتوا

دیدار قاتلان در ریاض: نفت و آتش بس بایدن را به به آغوش قاتل خاشقچی می اندازد!

دیدار قاتلان در ریاض: نفت و آتش بس بایدن را به به آغوش قاتل خاشقچی می اندازد!

روسیاالیوم

ترجمه مجله هفته

پیش شرط های سفر بایدن به عربستان سعودی: افزایش تولید نفت و آتش بس در یمن است!

ظاهراً شرایط برای سفر بایدن به عربستان سعودی فراهم شده است. این کشور روز پنجشنبه اقداماتی را برای افزایش تولید نفت و تمدید آتش بس با جنبش حوثی های یمن انجام داد. با این حال، کارشناسان اکنون تردید دارند که طرح جدید تولید نفت بتواند بازار نفت را آرام کند.

عربستان سعودی روز پنجشنبه اقداماتی را برای افزایش تولید نفت و همچنین تمدید آتش بس با جنبش حوثی های یمن انجام داد. وال استریت ژورنال گزارش داد که دو نشانه مهمی برای هموار کردن راه سفر جو بایدن به عربستان سعودی هستند.

اوپک به رهبری عربستان سعودی و ۹ کشور غیر اوپک دیگر (اوپک پلاس) توافق کردند که تولید نفت خود را در تابستان افزایش دهند و به ریاض اجازه دهند نفت خام بیشتری را وارد بازار کنند. 

همزمان، عربستان سعودی با تمدید آتش بس دو ماهه موجود با جنگجویان حوثی تحت حمایت ایران در یمن موافقت کرد، جایی که پادشاهی در یک جنگ پرهزینه هفت ساله علیه یمنی ها گرفتار شده است. 

اوپک پلاس می خواهد تولید خود را در تابستان حتی بیشتر از چند ماه گذشته افزایش دهد. این گروه اعلام کرد به جای ۴۳۰ هزار بشکه اضافی (یک بشکه معادل ۱۵۹ لیتر) تولید شده در ژوئن، تولید روزانه در ماه های جولای و آگوست هر ماه حدود ۶۵۰ هزار بشکه افزایش می یابد. 

ایالات متحده به دنبال هر دو حرکت بود و احتمالا هر دو تصمیم پیش شرط سفر بایدن به عربستان سعودی هستند. در میان افزایش قیمت نفت و بنزین که تورم ایالات متحده را تسریع کرده است، رئیس جمهور آمریکا در تلاش است تا اختلافات اخیر با پادشاهی را التیام بخشد.

وال استریت ژورنال میگوید، اگرچه این سفر به طور رسمی اعلام نشده بود، اما تصمیمات روز پنجشنبه باعث ایجاد انگیزه برای سفر رئیس جمهور بایدن خواهد شد. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که طرح جدید نمی تواند قیمت نفت در بازار را پائین آورد و موجب تسهیل بازار شود، زیرا در بحبوحه عملیات روسیه در اوکراین، قیمت نفت برای اولین بار در هشت سال گذشته به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید و از آن زمان تاکنون در این سطح باقی مانده است. 

جیووانی استاونوو، تحلیلگر بازار نفت در بانک بزرگ سوئیس یو بی اس گفت که اکثر اعضای ائتلاف نفتی (اوپک پلاس) قبلاً با ظرفیت کامل نفت استخراج و آنرا به بازار جهانی پمپاژ می کردند و دیگر نمی توانستند بیشتر از این نفت تولید کنند. فقط سعودی ها و چند کشور دیگر می توانند نفت بیشتری در بازار عرضه کنند. کریستیان ملک، رئیس تحقیقات سهام نفت و گاز در جی پی مورگان اظهار داشت که بعید است توافق جدید در اوپک پلاس منجر به افزایش قابل توجه تولید نفت یا کاهش قابل توجه قیمت نفت شود.

اگرچه رسانه های غربی اخیرا مدعی شده بودند که برخی از اعضای اوپک در نظر دارند روسیه را از توافق تولید نفت اوپک پلاس کنار بگذارند، اما موضوع حذف روسیه در دستور کار نشست وزیران اوپک قرار نگرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: