پرش به محتوا

ایران به سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد استفاده از ارز مشترک را داد.

ایران به سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد استفاده از ارز مشترک را داد.

منبع راشا تودی

برگردان از مجله هفته

تهران خواهان ارتقای بیشتر روابط تجاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است. ایران از سال گذشته به عنوان یک عضو کامل به این سازمان بین المللی پیوسته است.

مهدی صفری معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که کشورش به اعضای سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد داده است که از ارز واحد جدیدی برای حل  تجاری استفاده شود. این را خبرگزاری ایرانی فارس نیوز منتشر کرد.

 صفری روز چهارشنبه گفت که ایران این پیشنهاد را دو هفته پیش در نامه ای به سازمان همکاری شانگهای ارائه کرده است. 

وی افزود که جمهوری اسلامی مایل است با پیشنهادات بعدی این ایده را قوام بیشتری بخشد. این دیپلمات ایرانی همچنین ابراز امیدواری کرد که پیشنهاد تهران مورد قبول این سازمان قرار بگیرد. صفری توضیح داد که استفاده از ارز واحد توسط کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مشکلات موجود در تجارت بین آنها را کاهش می دهد.

در ۲۱ سپتامبر سال گذشته، هفت عضو دائم سازمان همکاری شانگهای به اتفاق آرا درخواست ایران برای عضویت کامل را تایید کردند. مهدی صفری همچنین گفت: ایران در حال حاضر در حال آماده سازی مدارک لازم است تا کشور بتواند عملاً از مزایای عضویت کامل برخوردار شود و تعاملات خود را با سایر طرف های سازمان افزایش دهد.

روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران ماه گذشته از حجم مبادلات تجاری ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در سال گذشته ایرانی (که در ۲۰ ماه مارس به پایان رسید) خبر داد.  بنابراین آمار ۵۴,۸۵۶,۰۰۰ تن کالا به ارزش ۳۷ میلیارد دلار آمریکا (۳۴.۴ میلیارد یورو) معامله شده است. که این به معنای افزایش ۳۳ درصدی معاملات نسبت به سال قبل است.

ایران در سال گذشته ۴۵ میلیون و ۳۴۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۰.۶ میلیارد دلار (۱۹.۲ میلیارد یورو) به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای صادر کرده است. این به نوبه خود نسبت به سال قبل ۴۱ درصد افزایش را نشان میدهد.  لطیفی گفت: کل واردات از سازمان همکاری شانگهای ۹ میلیون و ۵۰۷ هزار تن به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد داشته است. 

چین، افغانستان (که دارای وضعیت ناظر سازمان همکاری شانگهای است) و هند سه وارد کننده برتر کالاهای ایرانی در بین کشورهای سازمان همکاری شانگهای در سال گذشته بودند.

توافقنامه ایجاد سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط شش کشور روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان امضا شد. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ و پس از آن ایران در سال گذشته به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای در آمدند. افغانستان، بلاروس و مغولستان در حال حاضر از وضعیت ناظر برخوردار هستند، در حالی که سریلانکا، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، کامبوج و نپال شرکای مشاور هستند. این سازمان همکاری بین کشورهای عضو خود را در زمینه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی ارتقا می دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: