پرش به محتوا

اسرائیل خود را متعهد به اجرای توافقنامه هسته‌ای با ایران نمی داند.وزیر امور خارجه اسرائیل: اسرائیل به هیچ چیز از توافق هسته ای جدید احتمالی با ایران متعهد نیست.

جروزالم پست و روسیارالیوم
برگردان از مجله هفته


وزیر امور خارجه دولت یهود لاپید پس از آنکه گزارش‌هایی مبنی بر افزایش حضور ایران در سوریه منتشر شد، ادعا که اگر ایران جنگ را به لب مرزهای بکشاند، می تواند از این حرکت کند که اسرائیل نیز پاسخ مشابهی را برای جمهوری اسلامی آماده کرده است.

ژائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه اسرائیلی جروزالم پست گفت که اگر توافق جدیدی از سوی آمریکا و کشورهای غربی با ایران امضا شود، اسرائیل خود را متعهد به اجرای این توافقنامه نمی داند.
وی افزود: «این (رعایت برجام) به هیچ وجه در مورد ما صدق نمی کند و ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا مطمئن شویم که ایران به یک کشور در حال گذار هسته ای تبدیل نمی شود». لاپید با اشاره به افزایش حضور ایران در سوریه تهدید کرد:
«اگر قرار باشد ایرانی‌ها جنگ را درب خانه ما منتقل کنند، ما نیز جنگ را در به درب خانه آنها میبریم. اما اگر بخواهند از این گام پرهیز کنند، بر این اساس از ما نیز دست از اقدامات تلافی جویانه بر خواهیم داشت.»

روسیه احتمالاً برای تقویت نیروهای خود در اوکراین پیشتر برخی از نیروهای خود را از سوریه خارج کرده است، قرار است پایگاه هایی که روس ها رها کرده اند با هماهنگی روسیه به شبه نظامیان طرفدار ایران تحویل داده شود. بشار اسد رئیس جمهور سوریه اخیراً در یک سفر دولتی به ایران برای گفتگو در مورد این موضوع مورد استقبال مقامات بلند پایه ایرانی قرار گرفت.

ده ها جنگنده نیروی هوایی اسرائیل روز سه شنبه در رزمایشی بر فراز دریای مدیترانه برای شبیه سازی حملات به تاسیسات هسته ای ایران شرکت کردند. نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در بیانیه ای اعلام کردند که هدف از این رزمایش تمرین حمله به اهدافی دور از مرزهای این کشور بود.

ایال هولا مشاور امنیت ملی اسرائیل و جیک سالیوان همتای آمریکایی وی روز چهارشنبه در واشنگتن دی سی با یکدیگر دیدار کردند. گفتگو های آنان عمدتاً بر روی ایران متمرکز بود.
دو طرف متعهد شدند برای جلوگیری از دستیابی تهران به «سلاح های هسته ای»، هماهنگی اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی انجام دهند. رایزنی راهبردی آمریکا و اسرائیل در بیانیه مشترکی در کاخ سفید در واشنگتن منتشر شد:
«مقامات متعهد شدند تلاش‌ها را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازدارندگی ایران از فعالیت‌های تهاجمی منطقه‌ای هماهنگ کنند».

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ادعا میشود ایران اورانیوم غنی‌شده بسیار بیشتری از حد مجاز در اختیار دارد. همچنین ادعا می شود که دولت ایران مانع تحقیقات بیشتر در مورد آثار اضافه تولید اورانیوم شده است. وزارت امور خارجه در تهران در واکنش به آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش مربوط به ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را «ناعادلانه» خواند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: