پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۹


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


کمک‌های نظامی سوئد به اوکراین افزایش می یابد/ موشک های ضد تانک در راه کی یف

سوئد به عنوان یکی از سرسخت ترین مخالفان جنگ اوکراین، کمک‌های نظامی بیشتری از جمله موشک‌های ضد تانک در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد.

پیتر هولتکویست وزیر دفاع و مایکل دامبرگ وزیر دارایی سوئد روز پنجشنبه گفتند که استکهلم علاوه بر کمک‌های نظامی، کمک اقتصادی بیشتری نیز به اوکراین اعطا می‌کند.

وزارت دفاع این کشور حوزه نوردیک در بیانیه‌ای اعلام کرد:پیشنهادهایی که (به پارلمان) ارائه شده یعنی اینکه کمک‌های مالی اختصاص یافته برای بودجه دولت مرکزی تا یک میلیارد کرون سوئد (۱۰۲ میلیون دلار) در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت.

در این بیانیه آمده است: دولت سوئد به عنوان بخشی از واکنش بین المللی به اقدامات روسیه، معتقد به نیاز مستمر به حمایت از اوکراین است.

سوئد در فوریه اعلام کرد که تجهیزات نظامی از جمله ۵ هزار تسلیحات ضد تانک، کلاه ایمنی و جلیقه ضد گلوله برای اوکراین ارسال می‌کند و در ماه مارس نیز خبر از ارسال ۵ هزار تسلیحات ضد تانک دیگر داد.

استکهلم همچنین پس از بررسی‌های فراوان در بدنه حاکمیتی خود بالاخص پارلمان این کشور، در نهایت درخواست خود را برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ارسال کرد تا به تنش غرب با مسکو بیش از پیش دامن بزند.

جمهوری خلق دونتسک: دادگاه علیه جنایتکاران جنگی اوکراینی بخشی از روند نازی زدائی است

النا شیشکینا، رئیس کمیته حقوق کیفری و مدنی شورای مردمی جمهوری خلق دونتسک، این را به خبرگزاری تاس گفت، یک دادگاه بین المللی علیه اعضای نیروهای مسلح اوکراین که مرتکب جنایات جنگی در دونباس شده اند، قرار است بخشی از روند نازی زدائی در اوکراین شود.

«هیچ کس نباید از مسئولیت برای اعمالش فرار کند، مطمئناً. خلق دونباس همیشه به عدالت اعتقاد داشته اند. مهمترین چیز این است که جهان چهره این افرادی را ببیند که مرتکب جنایت علیه غیرنظامیان شده اند و هنوز هم مرتکب می شوند.»این دادگاه بخشی از روند مازی زدايی اوکراین خواهد بود.»

به گفته شیشکینا، جمهوری دموکراتیک خلق شواهدی از جمله سوء استفاده از مردم به عنوان برده، استفاده از نیروهای مسلح علیه غیرنظامیان، گروگان گیری، قتل، تجاوز جنسی، شکنجه و نسل کشی در اختیار دارد. او اظهار داشت که جنایات زیادی نه تنها توسط اعضای گردان های نئونازی، بلکه توسط اعضای نیروهای مسلح عادی اوکراین نیز انجام شده است.

نفت خود را با ضرر نمی فروشیم


سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد این کشور حاضر به فروش منابع انرژی خود به کمتر از قیمت بازار و متحمل شدن زیان نیست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کاخ کرملین در واکنش به اظهارات دولت آمریکا برای خرید منابع انرژی این کشور پایین تر از قیمت واقعی اعلام کرد روسیه حاضر به فروش نفت خود با ضرر نیست.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز پنج شنبه اعلام کرد روسیه قرار نیست منابع انرژی را با ضرر بفروشد.

سخنگوی کرملین درباره برنامه های اتحادیه اروپا برای خرید نفت روسیه به قیمتی کمتر از بازار ادامه داد: با وجود مشکلات ساختگی که محرک تحریم ها است، همه چیز را بازار تنظیم می کند. البته روسیه چیزی را با ضرر نمی فروشد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد کشورهای اروپایی در حال بررسی امکان ادامه خرید نفت از روسیه با قیمت محدود هستند تا از این طریق سود روسیه را کاهش دهند.

اتحادیه اروپا به تازگی بسته ششم تحریمی علیه روسیه وضع کرد که واردات نفتی از این کشور را هدف قرار داد.

مولدوای پخش برنامه های خبری روسیه را ممنوع کرد


نمایندگان پارلمان مولداوی با تصویب قانونی، پخش برنامه‌های خبری روسیه در این کشور را ممنوع اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بنا به مصوبه پارلمان مولداوی، پخش برنامه‌های خبری روسیه در این کشور ممنوع شد.

«ایگور گروسو» رئیس پارلمان مولداوی روز پنجشنبه گفت که نمایندگان پارلمان قانون ممنوعیت پخش برنامه‌های خبری روسیه را در قرائت نهایی تصویب کردند.

رئیس پارلمان مولداوی در جلسه پارلمان اعلام کرد پیش نویس اصلاحات در قوانین مربوطه در قرائت دوم با ۵۵ رأی موافق به تصویب رسید.

رئیس جمهور مولداوی اخیراً گفته بود که کشورش خود را برای سناریوهایی بدبینانه در خصوص تشدید ناآرامی‌ها در ارتباط با جنگ اوکراین آماده می‌کند.

اخیراً منطقه ترانس نیستریا هدف چند انفجار تروریستی قرار گرفته و ناآرامی‌ها در این منطقه رو به افزایش است. در همین رابطه مقامات این منطقه انگشت اتهام را به سوی اوکراین نشانه رفته‌اند.

ترانس نیستریا یک نوار مرزی به وسعت کمی بیش از ۴ هزار کیلومتر مربع، در شرق مولداوی و در همسایگی اوکراین است که می‌خواهد به فدراسیون روسیه بپیوندد. این منطقه در سال ۱۹۹۰ میلادی اعلام استقلال کرد و پس از وقوع یک جنگ خونین داخلی سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری جدید خودخوانده‌ای را تشکیل داد، هر چند که این اقدام تاکنون از سوی هیچیک از اعضای سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است.

وزارت دفاع روسیه: سرنگونی هواپیمای «سو-۲۵» و ۷ پهپاد اوکراینی ظرف یک روز

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی دفاع روسیه روز پنجشنبه در یک جلسه توجیهی صبح روز پنجشنبه افزود که هواپیماهای جنگی روسیه 15 منطقه تجمع نیروها و تجهیزات اوکراینی را هدف قرار دادند و انبارهای مهمات و سوخت را در جمهوری خلق دونتسک منهدم کردند.

در مجموع، حملات هوایی تا 240 ملی‌گری فاشیست کشته شدند، 39 قطعه سلاح و تجهیزات نظامی از جمله سامانه موشکی ضد هوایی Osa-AKM، 10 تانک و خودروی جنگی پیاده نظام، و 3 موشک انداز BM-21 Grad منهدم شد. 7 قبضه توپ و خمپاره و 17 خودروی زرهی.

جنگنده های روسی یک فروند هواپیمای سوخو-25 نیروی هوایی اوکراین را در منطقه نیکولایف سرنگون کردند و پدافند هوایی روسیه طی روز گذشته 7 پهپاد اوکراینی را در منطقه اودسا، جمهوری خلق لوگانسک، منطقه خارکف و جمهوری خلق دونتسک منهدم کردند.

نیروهای موشکی و توپخانه ای ارتش روسیه 131 مرکز فرماندهی، 146 توپخانه و خمپاره در مواضع شلیک و همچنین 579 منطقه تجمع نیروهای اوکراینی و تجهیزات نظامی را هدف قرار دادند.

در مجموع، از آغاز عملیات ویژه نظامی، 186 هواپیمای اوکراینی، 129 بالگرد، 1084 هواپیمای بدون سرنشین، 327 سامانه موشکی ضدهوایی، 3373 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، 460 موشک انداز، 1752 قبضه توپ و خمپاره صحرایی به علاوه از آغاز عملیات ویژه نظامی تاکنون 3350 خودروی ویژه نظامی منهدم شده است.

منبع: وزارت دفاع روسیه


وزارت خارجه روسیه: آمریکا در حال ایجاد ائتلاف برای آمادگی در مناقشات آینده است

گریگوری ماشکوف، نماینده تام‌الاختیار وزارت خارجه روسیه در مسائل عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی، روز چهارشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که ایالات متحده در حال ایجاد ائتلاف‌های منطقه‌ای جدید برای آماده‌سازی برای درگیری‌های آینده است و روسیه به هر طریق ممکن با آن مقابله خواهد کرد.

این دیپلمات گفت: «اکنون در سطوح مختلف منطقه‌ای، ایالات متحده در حال ایجاد اتحادهایی است که تمرکز خاصی به هر اتفاقات در سراسر جهان دارد و درصدد ایجاد سیستم تسلط جهانی، از جمله اتحاد آکوس؛ مشارکت نظامی استرالیا، انگلستان و ایالات متحده، اتحاد آمریکا ـ ژاپن، ایالات متحده و کره جنوبی و غیره است که همه اینها طرح‌های منطقه‌ای مشخص برای حل‌وفصل مشکلات جهانی مطابق با خواسته مقامات واشنگتن هستند.

این مقام وزارت خارجه افزود: «به همه کشورهایی که [ایالات متحده] با آنها روابط متحدانه دارد، نگاه کنید، همه آنها صدای خود را از دست داده‌اند، حتی کشورهای اروپایی امکان تصمیم‌گیری مستقل خود درباره امنیت این قاره را از دست داده‌اند. کاری که ایالات متحده اکنون در حال انجام آن است، در واقع آماده شدن برای موقعیت‌های درگیری احتمالی در آینده است.»

به‌گفته وی، ایجاد سامانه‌های دفاع موشکی در جهت‌گیری آسیایی، تشکیل اتحادی علیه روسیه و چین است. وی تأکید کرد: «به همین دلیل، روسیه به هر طریق ممکن با این امر مخالفت خواهد کرد. ما از منافع ملی خود دفاع و با روش‌های دیپلماتیک از آنها دفاع خواهیم کرد.»

اوکراین 35درصد از تولید ناخالص داخلی و 200 کارخانه خود را از دست داده است

آندری ارماک، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین شب گذشته در یک سخنرانی در نشست کمیته امور خارجه و دفاع پارلمان ایرلند اعتراف کرد که اوکراین 35 درصد از تولید ناخالص داخلی و 200 کارخانه صنعتی خود را در جریان حمله نظامی روسیه به این کشور از دست داده است.

وی همچنین یادآور شد که طی چند ماه گذشته، حدود 5 میلیون نفر از مردم اوکراین این کشور را ترک کرده‌اند و به همین تعداد هم آوارگان داخلی وجود دارد. به‌گفته ارماک، زیان مستقیم واردشده به اوکراین در نتیجه جنگ در زمان حاضر بیش از 600 میلیارد دلار برآورده شده است.

پیش از این، معاون وزیر اقتصاد اوکراین نیز پیش‌بینی کرده بود که تا پایان سال، تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 50 درصد کاهش خواهد یافت.

کرملین: به حرف زلنسکی درباره عدم‌حمله به روسیه نمی‌توان اعتماد کرد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مسکو به سخنان ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین که گفته است در صورت دریافت سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه دارای برد بلند آمریکایی (MLRS)، کی‌یف به خاک فدراسیون روسیه حمله نخواهد کرد، نمی‌تواند اطمینان کند.

بدین ترتیب، سخنگوی کرملین در پاسخ به این سؤال که آیا کرملین به این ادعای زلنسکی اعتماد دارد یا خیر، پاسخ داد و توضیح داد: «برای اعتماد، باید تجربه مثبتی از سایر موارد وجود داشته باشد که وعده‌های داده‌شده قبلی عملی شده باشند. متأسفانه چنین تجربه‌ای اصلاً در خصوص سخنان مقامات کی‌یف وجود ندارد.»

پسکوف افزود: «به‌عکس، کل روند وقایع تأیید می‌کند که با شروع وعده انتخاباتی اصلی رئیس جمهور زلنسکی در خصوص پایان دادن به جنگ در جنوب شرق اوکراین یک بار و برای همیشه، این وعده هرگز عملی نشد و توافقات مینسک هم که طی 8 سال گذشته با وجود درخواستهای متعدد بین‌المللی نه‌تنها محقق نشدند، بلکه به‌تقصیر طرف اوکراینی کاملاً به فراموشی سپرده شدند.»

سخنگوی کرملین تأکید کرد: «بنابراین، ما اعتبار خاصی برای اعتماد به سخنان مقامات اوکراینی نداریم.»

زلنسکی پیش از این در واکنش به نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه اوکراین پس از دریافت سامانه‌های موشکی چندگانه پرتاب آمریکایی، ممکن است از آنها برای حمله به خاک روسیه استفاده کند، گفت که کی‌یف قصد ندارد به خاک روسیه حمله کند.


نماینده آمریکا: روسیه تهدید اصلی برای ناتو نامیده خواهد شد

جولیان اسمیت، نماینده دائم ایالات متحده در مقر ناتو در بروکسل، روز چهارشنبه در نشستی درباره مسائل دفاعی در واشنگتن، اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نظر دارد روسیه را در دکترین راهبردی جدید خود به‌عنوان تهدید اصلی علیه کشورهای عضو این سازمان معرفی کند.

این دیپلمات آمریکایی گفت: «تهیه دکترین جدید راهبردی ناتو هنوز کامل نشده است، با این حال، من فکر می‌کنم اساساً همه موافق هستند که روسیه یک چالش اصولی و تهدید اصلی است که ناتو در زمان حاضر با آن مواجه است.»

به‌گفته وی، این اولویت شماره یک برای ناتو است و در آینده قابل پیش‌بینی نیز چنین خواهد ماند.

در نشست فوق از اسمیت خواسته شد توضیح دهد که پیمان آتلانتیک شمالی در این سند قرار است چه‌دیدگاهی را درباره روسیه و چین ارائه دهد و چگونه برنامه‌ریزی خواهد کرد تا وظایف دفع تهدیداتی ناشی از مسکو و پکن که به‌گفته مقامات ناتو وجود دارد، برطرف کند. سفیر آمریکا تأکید کرد که ائتلاف آتلانتیک شمالی حتی پیش از آغاز حمله روسیه به اوکراین در فکر «تقویت بازدارندگی و دفاع در برابر این تهدیدات» بود و به اقدامات دفاعی فکر می‌کرد.

اسمیت گفت: «بنابراین همواره اقدامات روسیه در کانون توجه قرار داشت و اکنون به آن توجه بیشتری می‌شود و به‌دلیل اقدامات خود روسیه است که این کشور جایگاهی برجسته‌تر در دکترین راهبردی جدید ناتو خواهد داشت.»

نماینده دائم آمریکا تکرار کرد: «بدین ترتیب، قطعاً روسیه را در دکترین راهبردی جدید به‌عنوان یک تهدید اصلی برای ناتو خواهید دید.»

پسکوف: هیچ تماسی بین کرملین و کاخ سفید وجود ندارد

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه به ریانووستی ätj/ در حال حاضر عملا هیچ تماسی بین کرملین و دولت آمریکا وجود ندارد. وقتی سوال مشابهی از او پرسیده شد، پاسخ داد:

«از قبل می توان گفت که دیگر هیچ تماسی وجود ندارد. همه تماس ها عملا قطع شده اند.»

پیش از این، گریگوری ماشکف، فرستاده ویژه وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفته بود که امکان دستیابی به سازش با آمریکا در تمام ساختارهای چندجانبه پس از 24 مارس بسته خواهد شد. فوریه به دلیل نگرش ایالات متحده و متحدانش به حداقل ممکن کاهش یافت.

کریمه: محاصره غذایی اوکراین به گذشته تعلق دارد.

اولگ کریوچکوف، مشاور سیاست اطلاعاتی رئیس کریمه، به ریانووستی گفت که محاصره غذایی کریمه توسط کی‌یف متعلق به گذشته است و روابط تجاری و اقتصادی با مناطق آزاد شده خرسون و زاپوروژیه در حال بازسازی است. او توضیح داد:

«آزادسازی استان‌های خرسون و زاپوروژیه به محاصره غذایی اوکراین علیه کریمه پایان داد. کریمه و سرزمین های آزاد شده فعالانه در حال احیای روابط تجاری و اقتصادی از دست رفته در نتیجه اقدامات ملی گرایان اوکراینی هستند. »

به گفته کریوچکوف، تحویل میوه و سبزیجات از استان های خرسون و زاپوروژیه به کریمه به طور قابل توجهی قیمت ها را در شبه جزیره کاهش داده است. 

در سال 2015، ارسال کالا و مواد غذایی از منطقه زاپوروژیه اوکراین به کریمه مسدود شد. این محاصره به طور رسمی در اواسط ژانویه 2016 اجرایی شد. در پاسخ، کریمه به سرعت تمام پیوندهای تجاری و لجستیکی را با سرزمین اصلی روسیه هماهنگ کرد.

آنچه در اوکراین اتفاق افتاد یک اشتباه استراتژیک بزرگ از سوی غرب بود و روسیه پیروز شد.

سرلشکر عبدالله بن غانم القحطانی، استراتژیست سیاسی و نظامی عربستان سعودی تایید کرد که روسیه با وجود تحریم های شدید غرب و کمپین رسانه ای علیه آن، به اهداف خود در اوکراین دست یافته است.

القحطانی در بیانیه ای به شبکه تلویزیونی آر تی گفت: آنچه در اوکراین رخ داد یک اشتباه استراتژیک بزرگ از سوی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا بود و اروپایی ها بزرگترین بازنده اوکراین و پس از آن آمریکایی ها خواهند بود.

وی افزود: روسیه پروژه روشنی در اوکراین دارد که در غیاب ناتو و تسلیحات استراتژیک تجسم یافته است و اوکراین به چاقویی در پهلوی خود تبدیل نمی شود و همکاری بین دو کشور خوب است.

وی با بیان اینکه غرب در حجم تحریم‌های هیستریک بیش از حد و به زبان رسانه‌ای بسیار خطرناک و بسیج بی‌سابقه، تمام تلاش خود را کرد، با توجه به اینکه این نشان می‌دهد که نیات غرب در اوکراین بی‌گناه نیست، گفت:

وی ادامه داد: اگر موضوع منافع، مذهب یا جغرافیا بود، وضعیت فرق می‌کرد، اما رویکرد غربی‌ها به این شکل و با این قساوت نشان می‌دهد که موضوع بیشتر و خطرناک‌تر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: روسیه با موفقیت به اهداف خود در اوکراین دست خواهد یافت، زیرا اهداف آن مشخص است، یعنی اوکراین نباید به ناتو بپوندد، سلاح های استراتژیک در اختیار نداشته باشد، به جای دوست تبدیل به دشمن نشود یا حداقل یک کشور بی طرف باشد و به صحنه ای برای پروژه های غربی که آن را تهدید می کند تبدیل نشود و منطقه را تهدید نکند.

وی افزود: بر این اساس روسیه تصمیم گرفته است اوکراین را خلع سلاح کرده و آن را از پیوستن به ناتو و مقابله با غرب محروم کند.

وی تاکید کرد که مسکو با وجود تحریم ها و تبلیغات رسانه ای به اهداف خود در اوکراین دست یافته است زیرا رسانه های غربی حقایق اوکراین را محو می کنند و افکار عمومی را با حقایق نادرست گمراه می کنند.

وی با بیان اینکه «عواقب جنگ اوکراین مانند قبل نیست»، خاطرنشان کرد: «عواقب مستقیمی بر خاورمیانه و منطقه عرب خواهد داشت، زیرا سیاست‌های غرب در قبال اعراب و متحدان آنها خوب نبود. «

وی با اشاره به اینکه غرب به وعده‌های خود به اعراب با توجه به تهدید منطقه از سوی تروریسم، سازمان‌های تروریستی و دیگر کشورهای منطقه عمل نکرد، خاطرنشان کرد: غرب منفی‌گرا بود و شهروندان منطقه متوجه این موضوع شدند. چیز.»

وی یادآور شد: عربستان سعودی به حمله و اشغال عراق توسط آمریکا اعتراض کرد و با وجود آن، آن را اشغال و به کشور خارجی دیگری تحویل داد و اتفاقی که در آنجا افتاد.

وی ادامه داد: سیاست‌های غرب روند خطرناکی را در منطقه ایجاد کرده است، زیرا مردم از کشورهای خود آواره شده‌اند، مرزها از بین رفته و کشورها در آستانه حذف از نقشه هستند.

وی درباره روابط رو به رشد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با روسیه گفت: شهروندان خلیج فارس به اهمیت روابط راهبردی بین این نظام و روسیه می نگرند و امیدوارند این روابط در خدمت برقراری امنیت و ثبات در این منطقه و منطقه باشد. در جهان است و از نظر ثبات در زمینه انرژی به آنها نگاه مثبت داشته باشید.»

وی ادامه داد: معتقدم روزهای آینده نتایج خوبی در مسیر روابط با روسیه خواهد داشت، زیرا روسیه در صلح و رفاه تجربه شده است و در پرونده انرژی مثبت بوده و در زمینه قیمت نفت، همکاری فعال بوده است. و اشتیاق برای تحویل هموار منابع به همه کشورها.» 

وی تاکید کرد که آینده روابط عربستان و شورای همکاری خلیج فارس از یک سو و روسیه از سوی دیگر ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ما به عنوان شهروند از داشتن مشارکت استراتژیک با روسیه و کشورهای خارج از سیستم غربی خوشحالیم و باید تنوع در روابط صورت گیرد و باید به این دوست غربی پایان داده شود که می توانیم متحدان دیگری پیدا کنیم. و اینکه ما به فشارهای مورد نظر غرب پاسخی نخواهیم داد، به گونه ای که منافع خود را تامین کند و منطقه را به قیمت منطقه به خود مشغول کند، در حالی که ما به روابط خود با غرب افتخار می کنیم، اما آنها باید به ما نیز  با احترام نگاه کنند.»

مسکو: استقرار موشک های واشنگتن در جزیره بورنهولم دانمارک یک «تهدید خطرناک نظامی علیه کشور ما» تلقی می شود.

روسیه هشدار داده است که هرگونه تلاش ایالات متحده برای استقرار موشک در جزیره بورنهولم دانمارک که بتواند اهداف روسیه را در منطقه کالینینگراد هدف قرار دهد، تشدید غیرقابل قبول درگیری است.

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت روسی در جریان مذاکرات وین درباره امنیت نظامی و مسائل کنترل تسلیحات روز چهارشنبه گفت:

در 24 می، به عنوان بخشی از تمرینات نظامی Defender Europe 2022 در جزیره بورنهولم، سامانه های موشکی و توپخانه ای M142 HIMARS آمریکا با موشک های عملیاتی تاکتیکی با برد 500 کیلومتر برای ماموریت احتمالی اهداف مورد نظر در مناطق مستقر شدند. کالینینگراد در غرب دور روسیه.

وی در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: ما قویا به ایالات متحده و پیروان آن هشدار می دهیم که هرگونه اقدامی از این دست حمله نظامی به کشور ما تلقی می شود و به ناچار منجر به تشدید غیرقابل قبول درگیری خواهد شد. به نقل از سایت وزارت امور خارجه روسیه.

گاوریلوف در سخنرانی خود در این مجمع به موضوع اوکراین نیز اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد که روسیه یازدهمین بسته کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین را بسیار منفی می بیند که شامل سامانه های موشکی HIMARS می شود.

وی گفت: «تلاش ایالات متحده برای نشان دادن اینکه عرضه این سامانه ها نوعی «محدودیت» دارد ما را راضی نمی کند. خطر درگیری مستقیم بین روسیه و ایالات متحده را افزایش می دهد.

منبع: تاس

مجارستان از تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا جلوگیری کرد

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داد که مجارستان روز چهارشنبه مانع از تصویب توافقنامه نشست اروپا برای ممنوعیت واردات عمده نفت روسیه و اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه شد.

دیپلمات ها گفتند که بوداپست از گنجاندن رئیس کلیسای ارتدکس روسیه، پاتریارش کریل، در لیست اروپایی خودداری کرد.

رهبران 27 کشور عضو در جریان نشست روز دوشنبه و سه شنبه خود در بروکسل تصمیم گرفتند بسته جدیدی از تحریم ها را علیه روسیه اعمال کنند که به ویژه گنجاندن کریل کشیش اعظم مسکو و کل روسیه در لیست سیاه اروپا را شامل می شود.

برجسته‌ترین مفاد این بسته ششم تحریم‌های اروپا علیه مسکو، کاهش 90 درصدی واردات نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری است.

این بسته همچنین شامل گنجاندن حدود 60 شخصیت دیگر به رهبری پاتریارش کریل در فهرست تحریم‌های اروپا، و همچنین حذف سه بانک روسی، از جمله Sberbank، بزرگترین بانک روسیه، از سیستم سوئیفت برای نقل و انتقالات پول بین‌المللی است. 

تحریم‌های اروپا تنها با توافق همه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا قابل اعمال است.

اگرچه ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در اجلاس سران این بسته جدید تحریم ها را تایید کرد، اما قرار بود آخرین اقدامات درباره تصمیم تحریم ها توسط سفرای کشورهای اتحادیه در نشستی در روز چهارشنبه در بروکسل انجام شود تا برای آن آماده شود. انتشار در مجله رسمی اتحادیه اروپا و لازم الاجرا شدن بعدی آن.

منبع: AP

آمریکا به دنبال تحویل پهپادهای موشک انداز به اوکراین است

مقامات آگاه اعلام کردند، آمریکا قصد دارد پهپادهایی به اوکراین تحویل دهد که می‌توانند به موشک‌های موسوم به «هل فایر» مسلح شوند و علیه نیروهای روسیه مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش رویترز، به گفته این مقامات آمریکایی، پهپادهای در نظر گرفته شده برای اوکراین از نوع‌ ام کیو-۱سی هستند. 

دان گتینگر یک کارشناس در شرکت «ورتیکال فلایت سوسایتی» گفت: پهپادهای‌ ام کیو- ۱سی معمولا بسیار بزرگ‌تر از پهپادهای بایراکتار-تی بی‌۲ بوده و دارای ظرفیت، برد و پایداری بیشتری هستند. 

با این حال گزارش رویترز می‌افزاید، کنگره می‌تواند فروش این پهپادهای ساخت شرکت «جنرال اتومیکس» به اوکراین را متوقف کند. 

تحویل این‌گونه پهپادها به اوکراین دارای اهمیت است زیرا با این تصمیم تسلیحات نظامی پیشرفته قابل استفاده مجدد ساخت آمریکا برای اولین بار در میدان نبرد علیه روسیه قرار می‌گیرد. 

یک مقام آمریکایی گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در روزهای آینده کنگره را از فروش احتمالی این پهپادها به اوکراین مطلع سازد و سپس به صورت عمومی تحویل این پهپادها را اعلام کند. 

به گزارش ایرنا، مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست نانسی پلوسی دموکرات، در آخرین اقدام برای جنگ اوکراین، بودجه‌ ۴۰ میلیارد دلاری را با هدف تقویت ظرفیت نظامی ارتش این کشور در مقابله با روسیه، تصویب کرد. 

به گزارش تارنمای نیوزویک، از آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه، واشنگتن حدود ۵۳ میلیارد دلار به کی‌یف کمک کرده است که از این میان ۳. ۸ میلیارد دلار مربوط به کمک‌های نظامی واشنگتن به اوکراین می‌شود. 

آمریکا تاکنون بیش از ۷۰۰ فروند پهپاد انفجاری موسوم به «سویچ بلید» را در بسته‌های نظامی ارائه شده به نیروهای اوکراینی قرار داده است.

از سوی دیگر پنتاگون ۱۲۱ فروند پهپادهای «فونیکس گوست» را در اختیار اوکراین قرار داده است. این پهپادها قابلیت‌های مشابهی با نوع»سویچ بلید» دارند اما آمریکا آن‌ها را با توجه به خواسته‌های اوکراین طراحی و تولید کرده است.

همچنین تاکنون، آمریکا بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ موشک جاولین به اوکراین تحویل داده است. موشک‌های جاولین یک نوع موشک قابل حمل و هدایت شونده ضد تانک هستند که می‌توانند توسط سربازان حمل شده یا بر روی یک خودروی زرهی نصب شوند. 

واشنگتن همچنین بیش از یک هزار و ۴۰۰ موشک استینگر که یک سامانه موشکی ضدهوایی است را به اوکراین تحویل داده است. علاوه بر این موشک‌ها، پنتاگون تعداد نامشخصی سامانه موشکی هدایت شونده لیزری و سامانه‌های هوایی کنترل از راه دور پوما، ۱۷ هزار رادار ضد توپخانه، ۴ رادار ضد خمپاره و ۲رادار نظارت هوایی را به اوکراین ارسال کرده است. 

مسکو: اوکراین درصدد حمله به خاک روسیه با استفاده از موشک‌های آمریکایی است

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، اوکراین در حال برنامه‌ریزی برای حمله به خاک روسیه با استفاده از سامانه‌های موشکی هیمارس (HIMARS) است که آمریکا تصمیم گرفته این سلاح را به کی‌یف تحویل دهد.

به گزارش «اسپوتنیک»، وزارت دفاع روسیه چهارشنبه شب هشدار داد که حمله به خاک روسیه از شهر شوستکا در منطقه سومی اوکراین انجام خواهد شد. 

این بیانیه افزود، مقامات کی‌یف به دنبال استفاده از روزنامه نگاران اوکراینی و خارجی برای ساخت تصاویر و ویدئوهای جعلی مربوط به «کشتن غیرنظامیان توسط روس‌ها» هستند. 

این وزارتخانه اضافه کرد: این عکس‌ها و فیلم‌ها بلافاصله توسط رسانه‌های غربی منتشر خواهد شد. 

وزارت دفاع روسیه گفت، نیروهای اوکراین هنگام عقب نشینی از سوردونتسک یک مخزن حاوی اسید نیتریک را منفجر کردند که در نتیجه این انفجار، ابر سمی از محل انفجار به کرمننایا و روبژنویه منتقل شده و چندین غیرنظامی مجروح شده‌اند. 

در حالیکه جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد سامانه موشکی هیمارس (HIMARS) و مهمات آن را برای کی‌یف ارسال می‌کند. 

 رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، بسته جدید تسلیحاتی برای اوکراین شامل سیستم‌های موشکی با قابلیت جابجایی بالا است که با دقت می‌توانند اهداف خود را تا فاصله ۸۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهند. 

بایدن در بیانیه‌ای با اعلام بسته جدید تسلیحاتی گفت: آمریکا در کنار شرکای اوکراینی خود خواهد ایستاد و به ارائه تسلیحات و تجهیزات دفاعی به این کشور ادامه خواهد داد. 

وی ادامه داد: این بسته جدید اوکراینی‌ها را با قابلیت‌های جدید و تسلیحات پیشرفته از جمله با سامانه موشکی هیمارس (HIMARS) و مهمات آن تجهیز می‌کند تا این کشور بتواند از خاک خود در برابر پیشروی‌های روسیه دفاع کند. 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه به وقت محلی از اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار کمک تسلیحاتی و تجهیزات نظامی به اوکراین خبر داد. 

این بسته کمکی که یازدهمین کمک از نوع خود می‌باشد،  بخشی از ۴۰ میلیارد دلار بودجه‌ای است که پیش از این کنگره آمریکا آن را به اوکراین اختصاص داده بود. 

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که هر گونه ارسال تسلیحات به کی‌یف خطر درگیری مستقیم آمریکا با روسیه را افزایش می‌دهد. 

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اعلام این مساله، ارزیابی بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین از جمله تامین سامانه‌های موشکی هیمارس را محکوم کرد

اوکراین با راکت به خاک روسیه شلیک می‌کند

«میخائیل میزینتسف»، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه گفته است که نیروهای اوکراینی قصد دارند با شلیک راکت‌های دوربرد ساخت آمریکا به روسیه اقدامی تحریک آمیز انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری تاس، «میخائیل میزینتسف»، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه روز چهارشنبه گفت که شبه نظامیان اوکراینی قصد دارند راکت‌های دوربرد را که انتظار می‌رود به زودی توسط ایالات متحده ارسال شود، به خاک روسیه شلیک کنند تا آتش متقابل را تحریک کنند.

وی گفت: «طبق اطلاعات تأیید شده‌ای که از ارتباطات رادیویی رهگیری شده به دست آمده است، رژیم کی یف در نظر دارد یک تحریک غیرانسانی دیگر در شهر شوستکا انجام دهد.»

میزینتسف گفت: «در آینده نزدیک، محموله‌ای از سامانه‌های موشکی دوربرد ساخت آمریکا به شوستکا می‌رسد که نیروهای اوکراینی به دستور سرویس امنیت اوکراین (SBU) قصد دارند مستقیماً آن‌ها را به خاک فدراسیون روسیه شلیک کنند. با انجام این کار، نئونازی‌های اوکراینی قصد دارند آتش متقابل نیروهای مسلح روسیه را تحریک کنند تا آنها را به شلیک بی‌رویه به زیرساخت‌های غیرنظامی و از بین بردن جمعیت غیرنظامی متهم کنند.»

این مقام روسی همچنین تاکید کرد که مقامات کی یف قصد دارند خبرنگاران اوکراینی و خارجی را برای تهیه مطالب جعلی و عکس و فیلم درباره قتل غیرنظامیان توسط نیروهای روسی که پس از آن توسط رسانه‌های غربی به طور گسترده منتشر می‌شود، در این رویداد مشارکت دهند.

پیش از این، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای در روز چهارشنبه رسماً اعطای بسته کمک‌های جدید نظامی این کشور به اوکراین را اعلام کرده بود. کاخ سفید در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «بایدن بسته جدید کمک نظامی به اوکراین، از جمله سامانه «هیمارس» (HIMARS) را تائید کرده که قرار است به کی یف تحویل داده شود.»

خبرگزاری آناتولی هم پیشتر در گزارشی در این خصوص نوشته بود: «آمریکا در صدد است تا سیستم موشکی توپخانه با کارایی بالا را به اوکراین ارسال کند.»

یک مقام ارشد کاخ سفید هم که خواست نامش فاش نشود، روز چهارشنبه به خبرنگاران در مورد ارائه بسته کمک نظامی جدید به اوکراین توضیحاتی داده بود. این مقام مسئول با اشاره به اینکه برد سیستم مورد بحث ۴۰ مایل (تقریباً ۶۵ کیلومتر) است، گفته بود که آنها از اوکراین تضمین‌هایی را دریافت کردند که سیستم مورد بحث برای هدف قرار دادن خاک روسیه مورد استفاده قرار نخواهد گرفت؛ ادعایی که کرملین عصر چهارشنبه آن رد و تصریح کرد که پیشینه رفتار کی یف مانع از می‌شود که وعده‌های این کشور را باور کنیم.

ارتش آلمان وعده صدراعظم به اوکراین را زیر سوال برد

ارتش آلمان اعلام کرده است که تسلیحاتی که از سوی صدراعظم این کشور به اوکراین وعده داده شده است را در اختیار ندارد.

به گزارش راشاتودی، وزارت دفاع آلمان می‌گوید ارتش آلمان دارای سیستم تسلیحاتی نیست که اولاف شولز صدراعظم این کشور به کی یف وعده داده است.

وزارت دفاع آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که نمی‌تواند جزئیاتی در مورد تعهد «اولاف شولز»، صدراعظم این کشور برای تأمین یک سیستم دفاع هوایی خاص به اوکراین ارائه کند. گفته شده که بوندسوهر – نیروهای مسلح آلمان- این سلاح را در انبار در اختیار ندارد.

سلاح وعده داده شده از سوی صدراعظم آلمان به اوکراینIRIS-T نام دارد و می‌تواند به صورت موشک هوا به هوای کوتاه برد یا سامانه پدافند هوایی کوتاه برد یا میان برد زمینی باشد.

در پاسخ به این سوال که برلین قصد دارد کدام یک از این سیستم‌ها را به کی یف بفرستد، سخنگوی وزارت دفاع، کاپیتان «دیوید هلمبولد»، پاسخ داد که «این سوال باید در نهایت به صنعت [دفاعی] خطاب شود، زیرا ما این سیستم‌ها را در خدمت خود نداریم.» وی افزود که نمی‌تواند این موضوع را روشن کند زیرا بوندسوئر چنین سیستم‌های دفاع هوایی را در زرادخانه خود ندارد.

این اظهار نظر تنها چند ساعت پس از آن بیان شد که شولز به پارلمان گفت که دولتش قصد دارد سامانه‌های پیشرفته‌تری از جمله سامانه IRIS-T و رادارهای پیشرفته را به اوکراین بفرستد که قادر به شناسایی آتش توپخانه و مشخص کردن مکان سامانه‌های توپخانه‌ای دشمن هستند. صدراعظم آلمان اما در مورد IRIS-T توضیح بیشتری نداد که آیا منظورش موشک‌های هوا به هوا بود یا سیستم‌های زمینی.

بوندسوهر دارای سیستم‌های تسلیحاتی IRIS-T در زرادخانه خود است اما این تسلیحات فقط به شکل موشک‌های هوا به هوا که بر روی جنگنده‌های یوروفایتر و تورنادو نصب شده، مورد استفاده است.

پیشتر، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در جریان سخنرانی خود در پارلمان این کشور اعلام کرد که برلین پیشرفته‌ترین سیستم پدافند هوایی خود را به اوکراین ارسال می‌کند.

وی در این باره گفت: در هفته‌های آینده، ما تسلیحات بیشتری تأمین و ارسال خواهیم کرد. برای مثال، دولت آلمان اخیراً تصمیم گرفته است که سامانه پدافند هوایی مبتنی بر مادون قرمز (IRIS-T) را که پیشرفته‌ترین سامانه دفاع هوایی است که برلین در اختیار دارد، به اوکراین ارسال کند. شولتز افزود: این سامانه اوکراین را قادر خواهد ساخت که از یک شهر به طور کامل در مقابل حملات هوایی روسیه دفاع کند.

شولتز پیشتر نیز ضمن هشدار در مورد اینکه اروپا و جامعه بین المللی در نقطه حساسی قرار دارند و جهان از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین تغییر کرده است، گفته بود که پوتین نباید برنده درگیری‌ها در اوکراین باشد.

وی که به دلیل تعلل در ارسال تسلیحات به اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است، خاطرنشان کرده بود که آلمان اکنون دستخوش تغییر عمده‌ای در سیاست دفاعی خود شده است و گفته بود که برای اولین بار، آلمان به یک منطقه جنگی سلاح، از جمله تسلیحات سنگین، ارسال می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: