پرش به محتوا

دادگستری آلمان مانع تحقیق درباره جنایات پهپادهای رزمی ایالات متحده میشود!

گزارشی از روسیه امروز

ترجمه مجله هفته

بر اساس حکمی که دادگاه اداری شهر ماینس آلمان اخیرا صادر کرده است، وزارت دادگستری ایالت راینلند-فالتز مجبور نیست در مورد نقش پایگاه نظامی ایالات متحده در رامشتاین اظهار نظری کند، پایگاه نظامی ایالات متحده که در هزاران عملیات نظامی هواپیماهای بی سرنشین دخالت داشته است، شکایت هرمان تایزن، فعال صلح، بدون هیچ توضیحی از سوی وزارت دادگستری رد شد.

وزارت دادگستری راینلاند-فالتز در مورد نقش پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در رامشتاین در جنگ های چند دهه ای گذشته که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده  انجام شده است چه می داند؟

آیا وزارت دادگستری باید اطلاعاتی در مورد وضعیت تحقیقات احتمالی توسط مدعی العموم ارائه دهد؟ 

نه! دادگاه اداری آلمان شکایت هرمان تایزن، فعال صلح را رد کرده است، در این مورد مشخص دادگستری ادعا می کند، این کار در صلاحیتش نیست زیرا این نهاد یک «یک ارگان شفاف» برای این تصمیم گیری نیست! 

تایزن سال های زیادی است که تلاش میکند تا سر از این معما درآورد که دولت ایالتی آلمان به رهبری نخست‌وزیر «مالو» درایر (سوسیال ) و وزیر دادگستری او هربرت مرتین (لیبرال) چه اطلاعاتی در مورد نقش پایگاه هوایی ایالات متحده در رامشتاین در زمینه جنگ هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا دارند. علیرغم تلاش های بی وقفه و از آنجایی که تایزن تاکنون همه جا با دیوار سکوت مواجه شده بود، با استناد به قانون شفافیت ایالتی، شکایتی را برای دادگاه اداری در ماینتس تنظیم کرد.

با این حال، وزارت دادگستری راینلاند-فالتز به رد درخواست تایزن برای ارائه اطلاعات روشنگرانه در دادگاه، این چنین پاسخ داد: اطلاعات درخواستی مربوط به تحقیقاتی است که قبلاً در زمان ارائه درخواست به حکم دادگاه دیگری متوقف شده بود. علاوه بر این، قانون شفافیت دولتی، مانند حفاظت از اسرار دولتی، مانع از پاسخگویی می شود. 

حکم آنها با حکم وزارت دادگستری مطابقت داشته و هر دو نگرانی های مشابه ای را منعکس میکنند.

تایزن، فعال صلح، به سرویس مطبوعاتی پروتستان (epd) گفت که این حکم ناامید کننده بود. «حکم کتبی دادگاه اداری در ماینتس بسیار ناامید کننده است، زیرا این حکم اساساً مجوزی را برای وزارت دادگستری راینلند-فالتز صادر می کند تا نقش پایگاه هوایی رامشتاین در قتل های غیرقانونی توسط هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده ناروشن بماند.»

تایزن گفت «این شایسته یک کشور که مدعی اجرای قوانین دموکراتیک است نیست بویژه که این کشور به نقض حقوق بشر در کشورهایی مانند روسیه یا چین اشاره میکند، اما چشم خود را بر نقض حقوق بشر در کشور خود میبندد.» تایزن اکنون می خواهد علیه این حکم در دادگاه عالی اداری تجدید نظر در کوبلنتس اقامه دعوا کند. 

مخالفان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا سال‌هاست انتقاد می‌کنند که پایگاه نیروی هوایی آمریکا در رامشتاین به‌عنوان «ایستگاه رله» مهم برای کنترل جنگ های آمریکا در مناطق مختلف درگیری جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته خلبان سابق هواپیمای بدون سرنشین براندون برایانت، بدون ایستگاه های رله ماهواره ای در آنجا، هیچ فرمان کنترلی از ایالات متحده نمی تواند به هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق مورد نظر منتقل شود. 

در پاسخ به افشاگری‌های برایانت، در سال‌های اخیر تلاش‌های مکرری برای به چالش کشیدن مقامات آلمانی صورت گرفته است تا نگاه دقیق‌تری به آنچه در آنجا در رامشتاین می‌افتد داشته باشند. با این حال، سال هاست که مقامات آلمانی ادعا میکنند اطلاعی از آنچه در این پایگاه میگذرد ندارند و از مسئولیت پذیری شانه خالی میکنند.

طی ۱۶ سال گذشته، حدود ۱۴۰۰۰ حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده منجر به کشته شدن  ۹۱۰ تا ۲۲۰۰ غیرنظامی شده است. این آمار را دفتر روزنامه نگاری تحقیقی در لندن منتشر کرده است. ارتش ایالات متحده حملات پهپادی را به اهدافی در افغانستان، یمن، پاکستان و سومالی انجام داده است – همه آنها احتمالاً بدون حمایت و استفاده از تجهیزات الکترونیکی در پایگاه هوایی آمریکا در رامشتاین آلمان امکان پذیر نبودند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: