پرش به محتوا

ترکیه به سوریه حمله کرد!

ترکیه عملیات نظامی جدیدی را در شمال سوریه آغاز کرد. به گفته اردوغان، هدف کنترل شهرهای تل رفعت و منبج است. سوریه نیز به نوبه خود اقدامات ترکیه را نقض حاکمیت سوریه می داند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اهداف عملیات نظامی اخیر در شمال سوریه را بیان کرد. اردوغان روز چهارشنبه گفت که ترکیه می خواهد «مرحله جدیدی» را آغاز کند و شهرهای تل رفعت و منبج را از «تروریست ها» شبه نظامیان کرد سوری YPG پاکسازی کند. پس از آن، مناطق بیشتر باید «گام به گام» گنجانده شوند.

اردوغان پیش از این تهدید کرده بود که عملیات نظامی جدید ترکیه در کشور همسایه هفته گذشته انجام خواهد شد که می تواند تا ۳۰ کیلومتری خاک سوریه برسد.

عملیات نظامی قبلی ترکیه در سوریه عمدتاً علیه YPG بود. دولت آنکارا شبه نظامیان را شاخه ای از حزب ممنوعه کارگران کرد پ ک ک و همچنین به عنوان یک سازمان تروریستی می داند. از سوی دیگر، ایالات متحده، YPG را در جنگ داخلی سوریه به عنوان شریکی در مبارزه با شبه نظامیان تروریستی دولت اسلامی (داعش) می بیند.
شبه نظامیان کرد اعلام کردند که در صورت حمله ترکیه، نبرد با داعش را متوقف خواهند کرد. به گفته سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) که توسط شبه‌نظامیان کرد رهبری می‌شود، YPG می‌خواهد «اقدامات نظامی» خود را علیه تهاجم ترکیه هدایت کند.

ترکیه همچنین در حال حاضر از پذیرش فنلاند و سوئد در ناتو جلوگیری می کند زیرا هر دو کشور را به حمایت از PKK و YPG متهم می کند. اردوغان روز چهارشنبه گفت:

«هرکس تسلیحات و تجهیزاتی را که ترکیه از ترکیه دریغ کرده است را به صورت رایگان در اختیار این سازمان تروریستی قرار دهد، سزاوار عنوان یک دولت تروریستی است، نه یک کشور مبتنی بر قانون اساسی. »

در همین حال، آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، ارسال سلاح ضد تانک سوئدی توسط کشورش به کردها را رد کرد. او با اشاره به بیانیه آژانس محصولات استراتژیک سوئد (ISP) که در توییتر منتشر کرد، نوشت که سوئد مجوز صادرات تجهیزات نظامی را به واحدهای کرد اعطا نکرده است.
شرکای ناتو مانند آلمان، و همچنین سایر کشورهای اتحادیه اروپا مانند سوئد، در اعتراض به حمله ترکیه علیه YPG در شمال سوریه در سال ۲۰۱۹، تا حدی تحویل تسلیحات به این کشور را متوقف کردند. ترکیه همچنین در حال برنامه ریزی برای خرید جت های جنگنده F-16 از ایالات متحده است – اما توافق احتمالی اخیراً از نظر سیاسی در واشنگتن بحث برانگیز شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: