پرش به محتوا

آژانس، ایران در چند قدمی بمب است، ایران گزارش ناعادلانه است.

راشاتودی، مترجم م. میر فخرائی، مجله هفته

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران اورانیوم غنی شده بسیار بیشتر از آنچه توافق شده است

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، غنی سازی اورانیوم ایران بسیار بیشتر از حد مجاز است. گفته می شود که دولت ایران به جلوگیری از تحقیقات در مورد اورانیوم غنی شده ادعائی ادامه می دهد. وزارت امور خارجه تهران در واکنش به آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش مربوط به ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را «ناعادلانه» خواند.

رسانه‌های غربی در چند روز گذشته گزارش دادند که ایران به اندازه‌ای اورانیوم غنی‌سازی کرده است که پس از گام‌های بعدی بتواند «بمب» تولید کند. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA)، تهران ۱۸ برابر بیشتر از توافق هسته ای بین المللی ۲۰۱۵ اورانیوم غنی شده دارد. بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ذخایر این کشور کمی بیش از ۴۳ کیلوگرم از این ماده با سطح غنی سازی ۶۰ درصد دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گزارش می‌دهد که دولت ایران به جلوگیری از تحقیقات درباره آثار اورانیومی که بازرسان آژانس در چندین مکان پیدا کرده‌اند، ادامه می‌دهد. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌نویسد که ایران به سؤالات مربوط به فعالیت‌های گذشته پاسخ‌های قابل قبولی نداده است. در این رابطه، آژانس انرژی اتمی نمی تواند به طور قطعی این موضوع را رد یا تایید کند که ایران برنامه هسته ای محرمانه ای را به جلو میبرد که در خدمت اهداف غیر نظامی است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این گزارش درباره ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران «عادلانه» نیست و واقعیت مذاکرات ایران و آژانس را منعکس نمی‌کند. خطیب زاده گفت پس از توافق بین تهران و آژانس انرژی اتمی در ماه مارس، ایران به سوالات مطرح شده از سوی آژانس در چندین نشست با مقامات آژانس پاسخ کتبی داده است.

وی افزود: با این حال، عناصری مانند «رژیم اسرائیل» بارها با ابتکاراتی برای «سوءاستفاده یا جاسوسی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا خرابکاری و جعل اسناد» در روند مذاکرات مداخله کرده‌اند. اسرائیل اخیرا ایران را به دروغگویی در مورد فعالیت های هسته ای تهران به جهان متهم کرده اند.

یک مقام نزدیک به آژانس بین المللی انرژی اتمی به وال استریت ژورنال (WSJ) گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصدی ایران در حال حاضر این کشور را به تولید بمب اتمی نزدیکتر کرده است. ایران همچنین نصب سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی سازی اورانیوم را تسریع کرده است. این بیانیه گفت که این امر احیای توافق هسته ای را با چالش هایی مواجه می کند. بر اساس قرارداد ۲۰۱۵، ایران تنها مجاز به استفاده از دستگاه های نسل اول غنی سازی اورانیوم بود. این توافق بخش اساسی از شرایط مندرج در توافقنامه بود. این راه کار برای اطمینان از این بود که مدت زمان مورد نیاز ایران برای تولید اورانیوم با درجه تسلیحات کافی برای ساخت یک بمب اتمی (به انگلیسی: «breakout time») معادل دوازده ماه باشد.

توافق هسته ای بین المللی  ۲۰۱۵ معروف به برجام به ایران وعده لغو تحریم ها را داد. در مقابل، تهران باید برنامه هسته ای خود را محدود کند. با این حال، ایالات متحده به طور یکجانبه در سال ۲۰۱۸ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از این توافق خارج شد و شدیدترین تحریم های ممکن را علیه ایران کلید زد. ایران پس از خلف وعده آمریکا و برای نشان دادن اعتراض به این تصمیم بر حق خود درباره غنی سازی اورانیوم تاکید کرد و درصد غنی سازی را بالا برد اما تمامی اطلاعات توافق شده را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی گذاشت. ایران بارها اعلام کرده است که به بی طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتماد ندارد و این نهاد را متهم به همکاری با آمریکا و اسرئیل کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: