پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۸


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


لاوروف: غرب در مورد تحریم کشتی‌های حامل غلات روسیه سکوت کرده است


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که غرب در مورد این واقعیت که کشتی‌های حامل غلات روسیه تحریم شده‌اند، سکوت کرده است.

به گزارش «اسپوتنیک»، لاوروف در حاشیه سفر خود به عربستان سعودی به خبرنگاران گفت: در صادرات غلات روسیه مشکل وجود دارد. اگرچه غرب دائم یادآوری می‌کند که غلات مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند، اما در مورد این واقعیت که کشتی‌های حامل غلات روسیه تحریم شده‌اند، سکوت می‌کند.
وی ادامه داد: این کشتی‌ها در بنادر اروپا پذیرفته نمی‌شوند، آن‌ها بیمه نیستند و اصولاً تمامی زنجیره‌های ترابری و مالی که با عرضه غلات به بازارهای جهانی مرتبط است، از سوی غرب تحریم شده است.
لاوروف تاکید کرد که روسیه حاضر است به صادرات غلات به جهان ادامه دهد.
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: اقدام واشنگتن برای تامین موشک‌های پیشرفته به اوکراین، خطر کشاندن یک «کشور ثالث» به جنگ را افزایش می‌دهد.
به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.
۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید: در سراسر جهان، ۴۹ میلیون نفر در ۴۳ کشور در سطح اضطراری گرسنگی هستند و جنگ در اوکراین اکنون جنبه وحشتناک جدیدی به گرسنگی جهانی داده است.
دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره امنیت غذایی که به ریاست آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه میلادی قبل بر عهده دارد، تشکیل شد، گفت: حمله روسیه به همسایه خود (اوکراین) عملاً به صادرات مواد غذایی این کشور پایان داده است.
در حالیکه جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد سامانه موشکی هیمارس (HIMARS) و مهمات آن را برای کی‌یف ارسال می‌کند.
رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد بسته جدید تسلیحاتی برای اوکراین شامل سیستم‌های موشکی با قابلیت جابجایی بالا است که با دقت می‌توانند اهداف خود را تا فاصله ۸۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهند.
بایدن در بیانیه‌ای با اعلام بسته جدید تسلیحاتی گفت: آمریکا در کنار شرکای اوکراینی خود خواهد ایستاد و به ارائه تسلیحات و تجهیزات دفاعی به این کشور ادامه خواهد داد.

لاوروف خطر دخالت کشورهای ثالث در مناقشه اوکراین را می بیند.

درخواست های اوکراین برای تحویل تسلیحات می تواند خطر ورود کشورهای ثالث به درگیری اوکراین را افزایش دهد. این را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از سفرش به عربستان سعودی بیان کرد. خبرگزاری ریانووستی به نقل از این دیپلمات نوشت:

«البته چنین خطراتی وجود دارد. آنچه که رژیم کی یف از حامیان غربی خود به گونه ای متکبرانه و مستبدانه مطالبه می کند، فراتر از محدودیت های نجابت و ارتباطات دیپلماتیک است. همچنین این یک تحریک مستقیم برای درگیر کردن غرب در جنگ است.»

با این حال، لاوروف اعتراف کرد که هنوز سیاستمدارانی در اتحادیه اروپا و ایالات متحده وجود دارند که از خطر تشدید تنش در اوکراین آگاه هستند.

«سیاستمدارانی هستند که برای ارضای جاه طلبی های خود آماده این جنون هستند. اما کشورهای جدی اتحادیه اروپا به خوبی غیرقابل قبول بودن چنین سناریوهایی را درک می کنند. و به نظر می رسد اخیراً ارزیابی های معقولی از واشنگتن نیز شنیده ایم.»

گوترش: هیچ راه حلی برای بحران غذایی بدون بازگشت مواد غذایی روسیه و اوکراین به بازار جهانی وجود ندارد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که حل بحران غذایی در جهان بدون بازگشت مواد غذایی روسیه و اوکراین به بازار جهانی امکان پذیر نیست.

گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفتگو با ماگدالنا آندرسن، نخست وزیر سوئد، گفت: صادقانه می گویم، بدون بازگشت محصولات غذایی از اوکراین به بازارهای جهانی، مواد غذایی و کودهای شیمیایی از روسیه، هیچ راه حل مناسبی برای بحران غذایی وجود ندارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد: من همچنان تمام تلاش خود را برای پیشبرد گفت وگو در این مسیر به کار می برم.

منبع: تاس

کرملین: ایالات متحده به شدت در تلاش است تا با ارسال سلاح به کیف، هیزمی بر آتش بیافزاید

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: دولت‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا با ارسال سلاح به اوکراین، نفت بر آتش بریزد.

پسکوف در بیانیه‌ای مطبوعاتی امروز چهارشنبه اول ژوئن در مورد برنامه‌های واشنگتن برای تامین سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه به اوکراین افزود که «واضح است که ایالات متحده عملاً تا آخرین اوکراینی به به ادامه جنگ روسیه متعهد است».

پسکوف در پاسخ به سوالی درباره دیدار روسیه، اوکراین و سازمان ملل که از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد شده بود، پاسخ داد که تاکنون توافق روشنی درباره این دیدار وجود ندارد.

با این حال، پسکوف بار دیگر تاکید کرد که سفر آتی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در همین چارچوب است، زیرا «همه رویدادها در اینجا به طور غیر مستقیم به یکدیگر مرتبط هستند.»

پسکوف همچنین با بیان اینکه کرملین هرگز احتمال ملاقات روسای جمهور پوتین و زلنسکی را رد نکرده است، اما باید آماده شود، افزود: «اگر پوتین و زلنسکی ملاقات کنند، تنها برای نهایی کردن یک سند خاص است. «

سخنگوی رسمی کرملین در عین حال خاطرنشان کرد که «کار بر روی این سند مدت ها پیش قطع شده بود و از آن زمان تاکنون از سر گرفته نشده است.»

منبع: اینترفاکس

قدیروف از تکمیل پاکسازی شهر سورودونتسک از ملی گرایان اوکراینی خبر داد.

رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن روز سه شنبه گفت که جنگجویان یگان های چچن و شبه نظامیان خلق جمهوری لوهانسک پاکسازی شهر سورودونتسک را از ناسیونالیست های اوکراینی کامل کرده اند.

«جنگجویان جمهوری چچن، همراه با شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوهانسک و سایر نیروهای امنیتی روسیه، پاکسازی کامل سورودونتسک را به پایان رساندند. سربازان وارد مرحله بعدی شدند – یک بررسی تصادفی دقیق تر از امکانات شهری.» قدیروف در کانال خود در تلگرام نوشت.

به گفته وی، ساختمان ریاست اصلی یگان ویژه امنیتی و زمین های مجاور آن به طور کامل پاکسازی شده است و در حال حاضر کارشناسان ماین در تلاش هستند تا باقیمانده بمب های دست ساز را در آنجا خلاص کنند.

قدیروف در پیامی ویدیویی در کانال تلگرامی خود همچنین گزارش برخی رسانه ها مبنی بر آزادسازی 20 تا 30 درصد از اراضی سورودونتسک را تکذیب کرد.

رئیس چچن افزود: «بخش مسکونی کاملاً تحت کنترل جنگنده‌های ما است… فقط چند «دیو» در منطقه صنعتی باقی مانده است و انفجار بزرگی رخ داد و ما در حال بررسی مرحله بعدی هستیم. «

منبع: تاس

دادگاه عالی روسیه یک گردان از «داوطلبان تاتارهای کریمه» را تروریست معرفی کرد.

دادگاه عالی فدراسیون روسیه امروز چهارشنبه با حکم تروریستی «گردان نعمان چلبجیخان داوطلبان تاتار کریمه»، فعالیت آن را در این کشور ممنوع اعلام کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) قاچاقچیان اسلحه به کریمه را دستگیر کرد

خبرگزاری «اینترفاکس» به نقل از سرویس مطبوعاتی دادگاه عالی روسیه، دادخواستی را که دادستانی روسیه در این زمینه ارائه کرده بود، تایید کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه چندین بار از بازداشت اعضای یک «گروه مسلح غیرقانونی» خبر داده بود.

سازمان «گردان نومان چلبجیخان» که در مناطق مرزی منطقه خرسون اوکراین فعالیت می کند، توسط «لنور ایسلیاموف» رهبری می شود که در سال 2014 معاون نخست وزیر کریمه بود و سپس به اوکراین گریخت. او همچنین یکی از سازمان دهندگان محاصره غذایی و انرژی در شبه جزیره.

در ژانویه 2016، روحانیون مسلمان کریمه با صدور فتوایی مسلمانان شبه جزیره را از پیوستن به تیپ ایزلیاموف منع کردند. آنها همچنین از استفاده از نام اولین مفتی مسلمانان کریمه، لیتوانی، لهستان و بلاروس، نعمان چلباجیخان (1885-1918) و نامگذاری گردان غیرقانونی به نام وی ابراز نارضایتی کردند.

منبع: اینترفاکس

وزارت دفاع روسیه: سرنگونی یک جنگنده سوخو 25 اوکراینی، بالگرد Mi-8 و 7 هواپیمای بدون سرنشین

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک جنگنده سوخو-25 اوکراینی را در منطقه سرگوکا دونتسک، یک فروند بالگرد Mi-8 در منطقه خارکف و هفت فروند پهپاد اوکراینی را سرنگون کردند.

در بیانیه روزانه وزارت دفاع درباره آخرین تحولات پیشرفت عملیات ویژه نظامی در اوکراین آمده است:

انهدام پنج پست فرماندهی، 29 منطقه تجمع نظامی و تجهیزات نظامی اوکراینی با موشک های روسی با دقت بالا.

– از بین بردن و از بین بردن بیش از 140 افراط گرای فاشیست، به اضافه 9 تانک، خودروهای جنگی پیاده نظام، یک باتری درجه و سایر سلاح ها و تجهیزات نظامی اوکراینی.

پدافند هوایی روسیه یک جنگنده سوخو-25 را در منطقه سرگوکا جمهوری خلق دونتسک و یک فروند بالگرد Mi-8 را در منطقه خارکف به اضافه 7 فروند پهپاد اوکراینی و دو موشک از سامانه موشکی چندپرتابی اسمرچ سرنگون کرد.

– نیروهای موشکی و توپخانه روسیه تا 200 افراط گرا، 128 پست فرماندهی، 169 موقعیت شلیک و 623 منطقه تجمع نظامی را هدف قرار دادند.

انحلال 24 واحد تسلیحات و تجهیزات نظامی اوکراینی، از جمله یک باتری 155 میلی متری هویتزر آمریکایی M-777، یک توپ 2S7 Pion، یک خودروی جنگی BM-21 از سیستم موشک پرتاب چندگانه Grad، و همچنین دو انبار مهمات.

در مجموع از ابتدای عملیات تاکنون 3363 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی زرهی، 1744 توپ و خمپاره صحرایی، 1077 پهپاد، 185 جنگنده و 129 بالگرد منهدم شده است.

منبع: RT

جمهوری خلق دونتسک مزدوران خارجی اسیر شده را مبادله نخواهد کرد

مزدوران خارجی که در عملیات‌های جنگی در دونباس در کنار نیروهای مسلح اوکراین شرکت کردند، مبادله نمی‌شوند. این را النا شیشکینا، رئیس کمیته حقوق جزایی و اداری شورای خلق جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد. 

او خاطرنشان کرد که همین امر در مورد بریتانیایی‌ها Shaun Pinner و Andrew Hill و Saoudoun Brahim مراکشی نیز صدق می‌کند. همانطور که دادستانی کل DPR قبلاً اعلام کرده بود، پس از تحقیقات در مورد این پرونده جنایی، ستیزه جویان نامبرده ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند. 

پینر و یک شهروند بریتانیایی دیگر، آیدن آسلین، در اواسط آوریل در ماریوپل تسلیم شدند. سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که مسکو مزدورانی را که به اوکراین می‌آیند، بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه جنگجو نمی‌دانند. بهترین چیزی که در انتظار اوست یک حکم زندان طولانی است.

یونان نفربرهای زرهی ۴۰ تا ۵۰ ساله را به اوکراین تحویل می دهد

یونان می‌خواهد خودروهای جنگی پیاده نظام BMP-1 را به اوکراین تحویل دهد که بین ۴۰ تا ۵۰ سال قدمت دارند و اتحادیه اروپا و ناتو دیگر به آنها برای دفاع از خود نیاز ندارند. ایستگاه تلویزیونی یونان SKAI به نقل از یانیس اویکونومو، سخنگوی دولت این کشور گفت:

هر چیزی که ما عرضه می کنیم کاربرد بالقوه دارد، اما منسوخ شده است و با سلاح های مدرن تر جایگزین خواهد شد.»

به گفته اویکونومو، این امر در مورد خودروهای جنگی پیاده نظام BMP-1 نیز صدق می کند، که ۴۰ تا ۵۰ سال پیش تولید شدند و این کشور در سال ۱۹۹۲ دریافت کرد. با این حال، این خودروهای زرهی برای اوکراین مناسب هستند، زیرا قطعات یدکی برای آنها در آنجا وجود دارد و سربازان اوکراینی نحوه استفاده از آنها را می دانند. در ازای این، همتایان مدرن تری از برلین به آتن تحویل داده می شود که برای یونان یک مزیت است.

صادرات گاز روسیه بیش از ۲۷ درصد کاهش یافت

شرکت روسی گازپروم روز چهارشنبه اعلام کرد که صادرات گاز روسیه به کشورهای خارج از اتحادیه مستقل مشترک المنافع، از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، بیش از ۲۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تارنمای این شرکت انرژی، طبق سفارشات تایید شده فراورده های گازی صادرات به کشورهای غیر اتحادیه مستقل مشترک المنافع (عمدتا کشورهای اتحادیه اروپا) به ۶۱ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به ۵ ماهه اول سال گذشته ۲۷.۶ درصد پایین آمده است.

بر اساس گزارش های اولیه، شرکت گازپروم از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا پایان ماه مه در مجموع ۲۱۱.۴ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده که نسبت به همین زمان در سال گذشته ۴.۸ درصد تنزل یافته است.

کرملین غرب و اوکراین را مسئول بحران احتمالی غذا در جهان دانست

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه با اشاره به قرار داشتن جهان در آستانه بحران گسترده غذا، اوکراین و اعمال محدودیت های غیرقانونی غرب بر روسیه را مسئول این چالش بزرگ دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ پسکوف با متهم کردن واشنگتن به دامن زدن به آتش جنگ در اوکراین با فرستادن تسلیحات تازه به این کشور، افزود: فروش تسلیحات ایالات متحده به اوکراین، به وادار کردن کی یف برای بازگشت به مذاکرات صلح با مسکو کمکی نمی کند و مسکو به قول های دولت اوکراین برای خودداری از کاربرد این سلاح ها علیه روسیه، اعتماد ندارد.

وی افزود: ما به اقداماتی برای کاستن از پیامدهای تحریم نفتی روسیه دست زده ایم.

پسکوف با اشاره به این موضوع که تلاش برای آماده سازی اسناد صلح با اوکراین، از مدت ها پیش متوقف و از سرگرفته نشده، احتمال دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود منتفی ندانست، اما چنین گفت وگوهایی را نیازمند فراهم شدن مقدماتی دانست.

وی افزود که شهروندان دونباس، خرسون و زاپوریژِیا باید در باره آینده خود تصمم بگیرند و مسکو در باره اینکه آنها بهترین تصمیم را خواهند گرفت، تردیدی ندارد.

هشدار درباره تلاش ناتو برای ایجاد تنش در مرزهای روسیه و چین

ایگور مارگولوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، چهارشنبه در سخنرانی خود در کنفرانس «روسیه و چین: همکاری در عصر جدید» اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو در حال ورود به منطقه آسیا بوده و قصد ایجاد نقاط تنش در نزدیکی مرزهای روسیه و چین دارند. 

این دیپلمات گفت: «صحبت بر سر حضور ناتو در منطقه آسیا و تلاش آنها برای ایجاد نقاط تنش در سراسر مرزهای روسیه و چین و راه اندازی یک مسابقه تسلیحاتی در این قاره است، که بدیهی است مملو از عدم تعادل کامل در سیستم امنیتی منطقه‌ای پس از پایان جنگ سرد است.» 

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که خط مشی غرب در ایجاد شکاف در روابط روسیه و چین محکوم به شکست است.

وی افزود: دوستان چینی ما به خوبی از این اهداف آگاه بوده و ناتو را به دلیل ایجاد مصنوعی بحران امنیتی در اروپا، به درازا کشاندن مناقشه نظامی در اوکراین و گسترش غیرموجه این بلوک به سمت شرق محکوم می کنند.

این دیپلمات روس یادآور شد: «تلاش‌های آشکاری از سوی غرب برای تجزیه سازمان آسه‌آن انجام می‌شود، که روسیه و چین با آن تعامل نزدیک و نتیجه‌ بخشی در وسیع‌ترین طیف موضوعات برقرار کرده‌اند.»

زاخارووا: نگرش کشورهای بزرگ اروپایی نسبت به اوکراین خوب نیست

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز، چهارشنبه در گفتگو با رادیو اسپوتنیک یادآور شد که اظهارات اکثر رهبران کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا علیه وضعیت اوکراین به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه، توهین نسبت به این کشور تلقی می‌شود.

وی افزود: آنها سال‌هاست که به اوکراین قول دادند که بزودی به صفوف آنها بپیوندد، آنها هر سال می‌گفتند که «اکنون شما یک قدم بیشتر، نیم سانتی متر دیگر، یک میلی متر بیشتر به این هدف ‌نزدیک شدید.»

این دیپلمات این موضوع را در توضیح اظهارات ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا مبنی بر اینکه تقریباً همه کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا مخالف وضعیت اوکراین به عنوان نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، بیان کرد و یادآور شد: «اکنون نخست وزیر ایتالیا دقیقاً همان حرفی را زده  که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین در سال 2013 گفت، که اوکراین آماده عضویت در اتحادیه اروپا و آغاز یکپارچگی عملی با اروپا نیست.»

زاخارووا ادامه داد: «در آن زمان یانوکوویچ به خاطر این سخنان «تقریباً کشته شد، بیرون رانده شد، و به او به چشم خائن نگاه شده و از عرصه سیاسی این کشور رانده شد ولی نخست وزیر ایتالیا با بیان چنین سخنانی به هیچ وجه از دستور کار خارج نمی‌شود».

لاوروف: جنگ ترکیبی غرب علیه روسیه به گسترش روابط با چین کمک کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه در پیام ویدئویی خود برای شرکت کنندگان در کنفرانس «روسیه و چین: همکاری در عصر جدید» تاکید کرد که جنگ ترکیبی که کشورهای غربی علیه روسیه به راه انداخته شده، فرصت‌های جدیدی را برای گسترش همکاری‌ها بین مسکو و پکن، از جمله در زمینه سرمایه گذاری و مالی، بوجود آورده است.

لاوروف یادآور شد، در شرایطی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا ارزهای خود را به ابزاری برای باج خواهی تبدیل کرده‌اند، روسیه و چین قصد دارند استفاده از روبل و یوان را در تسویه حساب‌های مالی متقابل افزایش دهند.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو حمایت پکن از رویکردهای اصولی روسیه برای شکل‌گیری یک ساختار امنیتی مطمئن در اروپا را به خوبی احساس کرده و از موضع گیری متعادل و بی‌طرفانه دولت چین در خصوص روند اوضاع پیرامون اوکراین قدردانی می‌کند.

انطباق روابط اقتصادی روسیه و چین با شرایط تحریمی کنونی

ولادیمیر اوشپکوف، سرکنسول فدراسیون روسیه در شهر هاربین جمهوری خلق چین اعلام کرد که شرکت‌های روسی و چینی در حال تطبیق با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه هستند.

این دیپلمات روس در گفتگو با خبرگزاری نووستی گفت: «اگر ما بخواهیم درباره تأثیر تحریم‌های غرب بر همکاری‌های فرامرزی بین روسیه و چین صحبت کنیم، همانطور که در بین عوام گفته شده: در هر چیز شری یک خیر نهفته است. از یک سو، کارآفرینان در چین و روسیه مجبور به کنار گذاشتن الگوهای کاری معمول خود، عمدتاً در زمینه تسویه حساب مالی و تدارکات شده‌اند. با این حال، محدودیت‌های بوجود آمده به مانعی غیرقابل عبور برای همکاری‌های اقتصادی دوجانبه تبدیل نشده است.» 

وی همچنین افزود: خوشبختانه شرکای چینی خروج شرکت‌های غربی از فدراسیون روسیه را فرصت خوبی برای توسعه تجارت خود ارزیابی کرده و آماده توسعه مشارکت با روسیه هستند. 

در اواخر ماه مه، آژانس خبری بلومبرگ گزارش داد که حجم عرضه نفت از روسیه به کشورهای آسیایی، از جمله چین، برای نخستین بار از حجم واردات منابع انرژی روسیه به اروپا فراتر رفته است. ‎

انطباق روابط اقتصادی روسیه و چین با شرایط تحریمی کنونی

ولادیمیر اوشپکوف، سرکنسول فدراسیون روسیه در شهر هاربین جمهوری خلق چین اعلام کرد که شرکت‌های روسی و چینی در حال تطبیق با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه هستند.

این دیپلمات روس در گفتگو با خبرگزاری نووستی گفت: «اگر ما بخواهیم درباره تأثیر تحریم‌های غرب بر همکاری‌های فرامرزی بین روسیه و چین صحبت کنیم، همانطور که در بین عوام گفته شده: در هر چیز شری یک خیر نهفته است. از یک سو، کارآفرینان در چین و روسیه مجبور به کنار گذاشتن الگوهای کاری معمول خود، عمدتاً در زمینه تسویه حساب مالی و تدارکات شده‌اند. با این حال، محدودیت‌های بوجود آمده به مانعی غیرقابل عبور برای همکاری‌های اقتصادی دوجانبه تبدیل نشده است.» 

وی همچنین افزود: خوشبختانه شرکای چینی خروج شرکت‌های غربی از فدراسیون روسیه را فرصت خوبی برای توسعه تجارت خود ارزیابی کرده و آماده توسعه مشارکت با روسیه هستند. 

در اواخر ماه مه، آژانس خبری بلومبرگ گزارش داد که حجم عرضه نفت از روسیه به کشورهای آسیایی، از جمله چین، برای نخستین بار از حجم واردات منابع انرژی روسیه به اروپا فراتر رفته است. ‎

سوئیس درخواست دانمارک برای ارسال نفربرهای زرهی به اوکراین را وتو کرد

 دولت برن روز چهارشنبه درخواست دانمارک برای ارسال نفربرهای زرهی ساخت سوئیس به اوکراین را با استناد به سیاست بی طرفی خود مبنی بر عدم تامین سلاح برای مناطق درگیری وتو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سوئیس با تصمیم دانمارک برای ارسال حدود ۲۰ دستگاه خودروی جنگی به اوکراین مخالفت کرد.

سوئیس از کشورهای خارجی که تسلیحات این کشور را خریداری می کنند، می خواهد برای صادرات مجدد آنها مجوز دریافت کنند.

برن چندی پیش صادرات مجدد مهمات ساخت سوئیس را که در تانک های ضد هوایی استفاده می شود و آلمان به اوکراین ارسال می کند، وتو کرد. سوئیس همچنین درخواست لهستان برای ارسال سلاح به منظور کمک به اوکراین را نپذیرفت.

با این حال، سوئیس از روال گذشته اش فاصله گرفته و تحریم های اتحادیه اروپا برای مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین را تصویب کرده، تهاجمی که مسکو آن را عملیات نظامی ویژه برای خلع سلاح اوکراین و فاشیست زدایی این کشور نامگذاری کرده است.

اما بی طرفی سوئیس با بزرگترین آزمون خود طی دهه ها مواجه است، زیرا مباحث داخلی درمورد چگونگی تفسیر سیاستی که سوئیس را از هر دو جنگ جهانی در قرن بیست دور نگه داشت، به راه افتاده است.

 سوئیس به تازگی و دو ماه و نیم پس از بسته شدن سفارتش در کی‌یف از بازگشایی مرکز دیپلماسی خود در اوکراین خبر داد و اعلام کرد که با بازگشت کارمندان، فعالیت کنسولی در پایتخت اوکراین از سر گرفته می شود.

وزارت امور خارجه سوئیس خبر داد که سفارتخانه سوئیس در اوکراین در هفته‌های آتی روی موضوعاتی از قبیل هماهنگی پروژه‌های بازسازی و توسعه کمک‌های بشردوستانه و همچنین پوشش رسانه‌ای وضعیت اوکراین آغاز به کار خواهد کرد.

رئیس جمهوری کرواسی: تحریم‌های غرب علیه روسیه کارآمد نیست

 زوران میلانوویچ رئیس جمهوری کرواسی تحریم های روسیه را غیرموثر توصیف کرد و گفت: ارزش روبل روسیه تقویت شده و شهروندان اتحادیه اروپا به دلیل ناکارامدی تحریم ها باید از عهده قیمت های بالاتر برآیند.

تارنمای شبکه راشاتودی روسیه نوشت: رئیس جمهوری کرواسی توجیه اتحادیه اروپا برای تحریم های جزیی نفت و گاز روسیه را «توهین آمیز» توصیف کرد و کرواسی بر خلاف مجارستان  نفوذ کمتری در اتحادیه اروپا دارد.

میلانوویچ در سخنانی از زاگرب پایتخت کرواسی در اظهارنظر درباره افزایش تحریم های روسیه از سوی اتحادیه اروپا گفت: تحریم ها کارامد نیستند. روسیه آنها را احساس نمی کند و روبل سقوط نکرده است. شهروندان اتحادیه اروپا باید تاوان آن را بپردازند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه لبخند رضایت می زند و نفت و گاز به دلیل تقاضای بالا روانه جاهای دیگر می شود.

وی افزود که تحریم‌های اتحادیه اروپا به شکل فعلی  آن حتی علیه صربستان نیز موثر نخواهد بود و تنها چیزی که ممکن است رخ دهد قیمت‌های بالاتر برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا است.

سران اتحادیه اروپا روز سه شنبه درباره بسته جدید تحریمی روسیه توافق کردند. این بسته شامل ممنوعیت واردات نفت وارداتی با کشتی است اما شامل خطوط نفت نمی شود و از ممنوعیت ناگهانی واردات گاز طبیعی روسیه خودداری کردند.

میلانوویچ گفت بازیگر اصلی مجارستان بود و مجارستان را مسئول معافیت خط لوله از تحریم ها دانست و گفت ادله اتحادیه اروپا در خودداری از تحریم گازی روسیه توهین به عقل سلیم بود.

برخلاف دیدگاه این مقام کرواسی، ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا مدعی شده که تحریم های روسیه «حداکثر تاثیر» را بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

وی در نشست سران اتحادیه اروپا که روز سه شنبه در بروکسل برگزار شد گفت تحریم های نفتی، اگر  نه برای همیشه، سالها بر تجارت بین المللی تاثیر خواهد داشت.

رئیس جمهوری کرواسی ماه آوریل گفت اگر آمریکا و اتحادیه اروپا حقوق کروات ها در کشور همسایه خود بوسنی و هرزگوین را تضمین نکنند، زاگرب مانع پیوستن سوئد و فنلاند به اتحادیه اروپا خواهد شد. اما حزب ملی گرای «اچ دی زد» کرواسی که اکثریت را در پارلمان این کشور دارد چنین تصمیمی را رد کرده است. در مقابل ترکیه درخواست عضویت  دو کشور شمال اروپا در ناتو را به دلیل آنچه که آنکارا حمایت از شبه نظامیان کُرد توصیف کرده مسدود کرده است.

تحلیلگر نظامی آمریکایی: ناتو باید ترس از قدرت اتمی روسیه را کنار بگذارد

 «دانا پیتارد» (Dana Pittard) ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا درارتباط با ارسال تجهیزات پیشرفته آمریکا به اوکراین، روز چهارشنبه در مصاحبه با سی ان ان با اشاره به اینکه چند کشور عضو ناتو مجهز به سلاح اتمی هستند، گفت اعضای ناتو از جمله آمریکا باید ترس از قدرت اتمی روسیه را کنار بگذارند.

 این ژنرال بازنشسته آمریکایی در خصوص اقدام دولت آمریکا مبنی بر تامین تجهیزات نظامی مورد نیاز اوکراین و ارسال موشک های پیشرفته به این کشور، به سی ان ان گفت: این تسحلیات در واقع مورد نیاز اوکراین است و آنها به این توانایی نیاز دارند تا علیه نظامیان روسی به کار برند.

تحلیلگر نظامی آمریکایی: ناتو باید ترس از قدرت اتمی روسیه را کنار بگذارد

محور مصاحبه سی ان ان  درارتباط با گزارش روز گذشته (سه  شنبه)  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال است که  اعلام کرد  دولت جو بایدن در راستای تلاش برای تقویت ارتش اوکراین قصد دارد موشک های هدایت شونده نقطه زن را در اختیار اوکراین قرار دهد که می توانند اهدافی را از فاصله بیش از ۶۰ کیلومتر هدف قرار دهند؛این سیستم های موشکی دارای بردی دو برابر توپخانه های هویتزر ام ۷۷۷ هستند که آمریکا پیش از این در اختیار اوکراین قرار داده است.

این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و تحلیلگر مسائل نظامی درادامه  درمورد پیامدهای این اقدام کاخ سفید گفت: پیامد چنین اقدامی از سوی روسیه این است که در حال حاضر این کشور به اوکراین حمله برده و  می تواند تنها مانع جریان ورود سلاح به اوکراین شود.

استفاده از تسلیحات اتمی در اوکراین برای روسیه فاجعه بار خواهد بود

سی ان ان درمورد عواقب این اقدام دولت بایدن از وی پرسید: این بحث مطرح است که  آیا پوتین در این جنگ، عاقلانه عمل کند؟ معلوم نیست با عبور آمریکا از خط قرمز روسیه، گام بعدی پوتین چه خواهد بود.

این تحلیلگر نظامی به سی ان ان گفت: ناتو باید ترس از ولادیمیر پوتین و تسلیحات هسته ای روسیه را کنار بگذارد.

پیتارد افزود: توانایی (زرادخانه) هسته ای آمریکا و برخی دیگر از کشورهای عضو ناتو از  روسیه بیشتر است و چنانچه روسیه خواسته باشد از تسلیحات اتمی و یا حتی «تسلیحات تاکتیکی اتمی» (Tactical nuclear weapons) در اوکراین استفاده کند؛ آنها (ناتو و از جمله آمریکا) در واقع می توانند باعث نابودی روسیه شوند و این برای روسیه یک فاجعه خواهد بود.

 پنتاگون پیش از این اعلام کرده بود که که طرف اوکراینی  به خصوص پس از انتقال درگیری ها به منطقه دونباس، بارها از آمریکا خواسته است که موشک انداز در اختیار این کشور قرار دهد.

به گفته مقامات آمریکایی،  سیستم‌های موشکی نقطه زن که  قادرند اهدافی را در فاصله بیش از ۶۰ کیلومتر هدف قرار دهند؛ا سیستمی موشکی که دارای بردی دو برابر توپخانه های هویتزر ام ۷۷۷ هستند، ساخت شرکت نظامی لاکهید مارتین؛  به نیروهای اوکراینی اجازه خواهد داد تا مواضع روسیه را در سراسر دونباس مورد حمله قرار دهند و می‌توانند از پرتابگرهای ریلی یا چرخدار شلیک شوند.

 جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن سامانه های موشکی را که بتوانند به خاک روسیه برسند، در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد.

هشدار روسیه؛ تسلیحات غرب اهداف مشروع برای مسکو

درحالی جو بایدن اقدام به ارسال تجهیزات پیشرفته آمریکایی به اوکراین می کند که شبکه خبری راشاتودی  در مورخ ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱  گزارش داده بود: مسکو به مداخله غرب در اوکراین پاسخ خواهد داد و در این راستا  تسلیحات ارسال شده ناتو به خاک اوکراین را اهداف مشروع نظامی قلمداد خواهد کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه با این هشدار اعلام کرد روسیه  کاروان های تحویل تسلیحات نظامی از سوی کشورهای عضو ناتو به اوکراین را به محض ورود به خاک این کشور، به عنوان اهداف مشروع نظامی قلمداد و هدف قرار خواهد داد.

مقام ارشد روس: آماده مذاکره و امضای توافق‌ با اوکراین برای تحقق صلح هستیم

رئیس شورای فدراسیون روسیه روز چهارشنبه خاطر نشان کرد که مسکو آماده ادامه مذاکرات با اوکراین و امضای توافق‌نامه هایی است که منجر به برقراری صلح شود.

به گزارش  خبرگزاری تاس، «والنتینا ماتوینکو» این اظهارات را طی سفر به موزامبیک و دیدار با رئیس‌جمهوری این کشور عنوان کرد.

این مقام ارشد روسیه تصریح کرد: ما آماده مذاکره هستیم. بار دیگر اعلام می کنیم که ما برای مذاکره و امضای توافق‌نامه‌هایی که به توقف جنگ داخلی در اوکراین و صلح منجر شود، آماده ایم اما واکنشی از سوی کی‌یف دریافت نمی‌کنیم.

رئیس شورای فدراسیون  روسیه تصریح کرد: قبل از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، مسکو در مذاکره با شرکای غربی خود و آمریکا قرار داشت و درخواست  تضمین امنیت تزلزل‌ناپذیر در قاره اروپا را مطرح کرده بود اما متاسفانه پاسخ مناسبی را دریافت نکردیم.

این اظهارات رئیس شورای فدراسیون روسیه در حالی مطرح شده است که ولودمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشتر به همتای ترکیه‌ای خود اعلام کرده بود که خواستار دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه است.

بایدن حرفش را درباره لزوم برکناری پوتین پس گرفت، عملش را نه!

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در ابتدای آغاز جنگ اوکراین از لزوم برکناری رئیس جمهوری روسیه از قدرت سخن گفته بود حرفش را پس گرفت و اعلام کرد: کاخ سفید دنبال براندازی در مسکو نیست.

 جو بایدن در مقاله ای که در روزنامه انگلیسی «تایمز» منتشر شد، نوشت: به خاطر حمله به اوکراین، آمریکا برای برکناری ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از قدرت تلاش نمی کند.

وی تصریح کرد: ما دنبال جنگ بین ناتو و روسیه نیستیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: باوجودی که با آقای پوتین مخالفم و اقدامش را تجاوز می دانم، آمریکا برای برکناری وی از قدرت کاری نخواهد کرد.

بایدن خاطرنشان کرد: تا زمانی که آمریکا و متحدانمان هدف حمله قرار نگرفته اند ما به صورت مستقیم درگیر این جنگ نخواهیم شد و نیروهای آمریکا برای جنگ به اوکراین اعزام نخواهند شد و نظامیان روس مورد حمله واشنگتن قرار نخواهند گرفت.

اظهارات بایدن در ورشو در ماه های ابتدایی شروع جنگ اوکراین درباره لزوم کناره گیری پوتین از قدرت دردسرساز شد.

وی در ماه مارس(اسفند) اعلام کرده بود که پوتین نمی تواند در قدرت بماند.

اگرچه در آن زمان، کاخ سفید تلاش کرد تا اظهارات بایدن را نظر شخصی وی اعلام کند و در بیانیه ای تصریح کرد که

واشنگتن دنبال تغییر رژیم در روسیه نیست اما بایدن در آن زمان روی حرفش ایستاد و اعلام کرد که اظهاراتش نوعی «خشم اخلاق مدارانه» بوده است.

اظهارات بایدن نوعی عقب نشینی از اظهارات قبلی محسوب می شود.

بایدن در مقاله خود در روزنامه «تایمز»، از ارسال سیامانه های پیشرفته پرتاب راکت به اوکراین خبر داد و هدفش را کمک به ایجاد یک اوکراین دموکراتیک، مستقل و خوشبخت عنوان کرد.

وی تصریح کرد که به کی یف برای واگذاری بخشی از قلمرو خود به مسکو جهت پایان دادن به جنگ، فشار وارد نخواهد کرد اما از مذاکره اوکراین برای پایان دادن به نزاع حمایت خواهد کرد.

آمریکا از ابتدای بحران اوکراین، حمایت مالی، تسلیحاتی و دیپلماتیک از کی یف را بخشی از سیاست خود عنوان و ارائه ۷۰۰ میلیون دلار کمک دیگر به این کشور، آخرین بسته حمایتی در دست اقدام کاخ سفید در حمایت از دولت ولودیمیر زلنسکی است.

کنگره آمریکا ارائه ۴۰ میلیارد دلار کمک امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین را تصویب کرده است.

طراح توسط شرکت هواپیمایی آنتونوف در اوکراین دستگیر شد

یک طراح ارشد در شرکت هوانوردی آنتونوف به اتهام توجیه عملیات ویژه روسیه در اوکراین دستگیر شد. این را دفتر دادستانی منطقه در کیف اعلام کرد:

«دادستان های دادستانی منطقه ای کیف، طراح ارشد شرکت دولتی آنتونوف را به دلیل توزیع نشریاتی در توجیه تجاوز مسلحانه روسیه و تمجید از اعضای نیروهای مسلح کشور متجاوز مظنون کردند. قرار داده شده.»

به گفته دادستانی، فرد بازداشت شده نشریاتی را در حمایت از عملیات ویژه روسیه در شبکه های اجتماعی توزیع می کرد.


نخست وزیر ایتالیا: تقریباً همه کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا مخالف عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا هستند

تقریباً همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با وضعیت نامزدی اوکراین در اتحادیه اروپا مخالف هستند و به دلیل این مخالفت بعید است که در حال حاضر این وضعیت عضویت اوکراین پذیرفته شود. ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس سران اتحادیه اروپا این موضوع را اعلام کرد:

من از ابتدا از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت کردم. همه کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا با نامزدی اوکراین در اتحادیه اروپا مخالف هستند، به استثنای ایتالیا.
دراگی گفت که کمیسیون اروپا در حال بررسی یک رویه شتاب‌دار است.

جمهوری خلق دونتسک می خواهد تورچینف، پوروشنکو و زلنسکی را در مقابل یک دادگاه بین المللی قرار دهد

جمهوری خلق دونتسک (DPR) قصد دارد الکساندر تورچینوف و پترو پوروشنکو روسای جمهور سابق اوکراین و همچنین ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور فعلی را در یک دادگاه بین المللی علیه اعضای تشکیلات مسلح اوکراین که پس از کودتا کشته شده اند محاکمه کند. کسانی که سال ۲۰۱۴ که در جنایات جنگی دخیل بودند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. این را رئیس کمیته حقوق کیفری و اداری شورای مردمی جمهوری خلق دونتسک النا شیشکینا روز چهارشنبه به خبرگزاری تاس اعلام کرد. او گفت:

جنایتکار جنگی فقط کسی نیست که تفنگ در دست دارد و ماشه را می‌کشد، ژنرال نیز دستور می‌دهد، رئیس‌جمهور ها هم هستند و آنها سه نفر بودند: تورچینوف، پوروشنکو و زلنسکی. آنها با امضای خود نازی ها را برای کشتن غیرنظامیان به دونباس فرستادند.

شیشکینا خاطرنشان کرد که قانون جمهوری خلق، تعقیب کیفری برای جنایات جنگی و همچنین حمایت و تامین مالی تروریسم را پیش بینی می کند. او افزود:

«در خاک اوکراین، شرایط قانونی برای سازمان های نازی برای انجام فعالیت های خود ایجاد شده است. اینها شامل عفو مجرمان و جرم زدایی از جنایات علیه روسها و همچنین قانونی کردن جنایات علیه روسها است. »

حزب کمونیست یونان ارسال خودروهای زرهی به اوکراین را خطرناک دانستند

حزب کمونیست یونان نارضایتی خود را از «مشارکت بی‌حدوحصر این کشور» در ارائه کمک نظامی به اوکراین ابراز کرده است. ستاد مطبوعاتی این حزب روز سه‌شنبه با اعلام این مطلب، تأکید کرد: «دولت کنونی یونان به دخالت افسارگسیخته و خطرناک کشورمان در جنگ اوکراین ادامه می‌دهد و این بار خودروهای زرهی به کی‌یف ارسال کرده است.»

در این گزارش آمده است که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان از توافق بین یونان و آلمان برای جایگزینی خودروهای زرهی آلمانی خبر داده است. حزب کمونیست نگرانی جدی در خصوص دخالت نظامی بیش از اندازه یونان در جنگ اوکراین داشته و از دولت و وزارت دفاع توضیح فوری درباره این تصمیم‌گیری‌ها خواسته است.

صدراعظم آلمان روز گذشته اعلام کرد که یونان موافقت کرده است تانک‌های ساخت اتحاد جماهیر شوروی را به ارتش اوکراین تحویل دهد و به‌ازای آنها خودروهای جنگی مدرن را از آلمان دریافت خواهد کرد.

سناتور روس: رویارویی روسیه و غرب به عرصه اقتصادی کشیده شده است

آلکسی پوشکوف، سناتور بلندپایه روس معتقد است که تقابل بین دو دیدگاه موجود برای آینده نظم جهانی و توازن نیروها بین روسیه و کشورهای غربی به فضای جدیدی، یعنی به عرصه اقتصادی کشیده شده است. به‌گفته وی، کشورهای غربی بر اساس طرحی جدید در حال حل‌وفصل مسئله مقاومت در مبارزه برای ثبات اقتصادی و اجتماعی با روسیه هستند.

پوشکوف افزود: غرب برای نخستین بار در صدد محاصره بزرگترین و ثروتمندترین کشور جهان با منابع طبیعی بسیار عظیم آن است که به‌دلیل طولانی بودن مرزهای خود به چندین منطقه ژئواکونومیک دسترسی دارد و طرح تحریمی جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه نیز در این رابطه است تا محدودیت‌هایی برای عرضه منابع انرژی این کشور بوجود آورند.

روز گذشته، سه‌شنبه، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص ممنوعیت جزئی تحریم نفتی روسیه به‌عنوان بخشی از بسته ششم تحریم‌های خود علیه مسکو توافق کردند که بر اساس آن، فعلاً باید دوسوم از تحریم‌های نفتی روسیه را پوشش دهد. اتحادیه اروپا قصد دارد تا پایان سال جاری واردات نفت از روسیه را تا 90 درصد متوقف کند.

اتحادیه اروپا قصددارد هزینه‌های نظامی خود را تا 200میلیارد یورو افزایش دهد

کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کردند که قصد دارند هزینه‌های نظامی خود را در مجموع به 200 میلیارد یورو افزایش دهند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا شب گذشته با اعلام این خبر، یادآور شد که رهبران اروپایی همچنین در نشست خود در بروکسل توافق کردند که یک گروه ویژه تدارکات تسلیحاتی مشترک تشکیل دهند تا تلاش‌ها برای تکمیل ذخایر تسلیحاتی را که از زمان ارسال کمک نظامی به اوکراین کاهش یافته است، هماهنگ کند.

پیش از این، رئیس اتحادیه اروپا یادآور شده بود که طبق داده‌های ابتدای ماه مه، اتحادیه اروپا در جریان حمله نظامی به اوکراین، به کی‌یف 4 میلیارد یورو کمک مالی کرده است.

یونسکو امکان محرومیت روسیه از عضویت در این سازمان را رد کرد

سازمان بین‌المللی فرهنگی یونسکو امکان محروم کردن روسیه از وضعیت عضویت را، تا زمانی که این کشور عضو سازمان ملل متحد است، منتفی دانست.

اوایل روز سه‌شنبه، یکی از نمایندگان پارلمان اعلای اوکراین گفته بود که آنها از یونسکو درخواست کردند روسیه را از وضعیت عضویت در این سازمان محروم کند.

یک مقام یونسکو به خبرگزاری نووستی روسیه گفت: «هر کشور عضو سازمان ملل متحد حق عضویت در یونسکو را بر اساس منشور آن دارد و تنها کشورهای عضو یونسکو که از سازمان ملل متحد اخراج شده‌اند، از عضویت در این سازمان نیز محروم خواهند شد.»

در اوایل ماه مه مشخص شد که روسیه اجازه شرکت در کنفرانس یونسکو در خصوص آزادی رسانه‌ها را نیافت. به‌گفته وزارت خارجه روسیه، این سازمان انگیزه تصمیم خود را این‌گونه بیان کرد که پیشنهادات مسکو ظاهراً الزامات کنفرانس را برآورده نمی‌کند.

بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین 700میلیون دلار برآورد شده است

یک مقام ارشد دولت آمریکا شب گذشته در نشست تلفنی ویژه خبرنگاران که به موضوع کمک نظامی واشنگتن به کی‌یف اختصاص داشت، اعلام کرد که بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین، معادل 700 میلیون دلار برآورد شده است.

این مقام کاخ سفید که نامش فاش نشده است، گفت: «ایالات متحده در اول ژوئن (11 خرداد ماه) انتقال یازدهمین بسته کمک نظامی و امنیتی تحت برنامه ریاست‌جمهوری به اوکراین را اعلام خواهد کرد که از جمله آنها سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه (MLRS)، سیستم‌های موشکی توپخانه با تحرک بالا و همچنین مهماتی است که به اوکراینی‌ها امکان آن را خواهد داد تا با دقت بیشتری به ارتش روسیه حمله کنند.»

وی افزود: «این سامانه‌ها توسط اوکراینی‌ها تنها برای دفع پیشروی نیروهای روسی در خاک اوکراین استفاده می‌شوند و از آن‌ها علیه اهدافی در خاک روسیه استفاده نخواهد شد».
به‌گفته او، ایالات متحده تضمین‌هایی را در این رابطه از کی‌یف دریافت کرده است.

زلنسکی: روزانه 60 تا 100 نظامی اوکراین کشته و حدود 500 نفر زخمی می‌شوند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین بامداد امروز، چهارشنبه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «نیوزمکس» برای نخستین بار اعلام کرد که تلفات روزانه نیروهای مسلح اوکراین حدود 60 تا 100 سرباز کشته است و حدود 500 نظامی دیگر نیز هر روز مجروح می‌شوند.

زلنسکی اعتراف کرد: «وضعیت در مناطق شرقی [اوکراین] بسیار دشوار است. ما هر روز بین 60 تا 100 سرباز خود را از دست می‌دهیم و چیزی حدود 500 نفر از نیروهای خود را نیز بر اثر جراحت در جنگ از دست می‌دهیم».
به‌گفته وی، اوکراینی‌ها در بخش شرقی این کشور «مواضع دفاعی را حفظ می‌کنند» و در منطقه خارکف «دست به ضدحمله می‌زنند و بر نظامیان روسی فشار وارد می‌کنند».

اقتصاد روسیه با وجود تحریم حال و روز خوبی دارد

بعد از جنگ اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه پیش‌بینی‌ها حاکیت از رکود اقتصادی مسکو و بالا رفتن تورم در این کشور داشته ولی نتایج نظرخواهی از کارشناسان نشان می‌دهد تخمین‌ها بیش از حد، بدبینانه بوده و اقتصاد این کشور حال و روز خوبی دارد.

به گزارش رویترز، نظرخواهی خبرگزاری رویترز که روز سه شنبه منتشر شد، پیش‌بینی کارشناسان در ماه می حاکی از کاهش اقتصاد روسیه تا ۷.۶ درصدی بود و نظرسنجی مشابهی در ماه آوریل نیز کاهش ۸.۴ درصدی را نشان می‌داد.

آخرین نظرخواهی رویترز از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد روسیه کمتر از پیش‌بینی‌ها افت داشته است. پیش از این یک مشاور اقتصادی پوتین اعلام کرده بود اقتصاد این کشور تا سال ۲۰۲۲ کمتر از افت ۵درصدی را تجربه نخواهد کرد.

وزارت اقتصاد روسیه چندی پیش اعلام کرده بود این کشور در سال جاری تنها ۱۲درصد کاهش تولید ناخالص ملی دارد که البته بیشترین مقدار از زمان سقوط شوروی سابق بوده است.

پیشتر گزارش شده بود که با وجود جنگ و تحریم، ارزش روبل روسیه در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی نظیر یورو و دلار بشدت تقویت شده و به اوج چند ساله خود نزدیک شده است.

نرخ برابری دلار در برابر روبل روسیه در اواخر اردیبهشت ماه به حدود ۶۴/۵ رسیده که بالاترین ارزش ثبت شده این ارز در بیش از سه سال اخیر بوده است.

بنابر اعلام بانک مرکزی روسیه، ارزش ذخایر این کشور تا ماه ژانویه امسال (۲۰۲۲) بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار بود؛ این ذخایر شامل طلا و ارز بود که البته بعد از جنگ این منابع محدود شد.

با این رقم(بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار) روسیه به عنوان دارنده یکی از بزرگترین ذخایر ارزی دنیا معرفی شد که برای مدتی می‌توانست از این ذخایر بعنوان ابزاری برای جلوگیری از افت ارزش روبل استفاده کند؛ نکته جالب اینکه فقط ۱۶٪ ذخایر ارزی روسیه به دلار است.

پنج سال پیش دلار حدود ۴۰٪ ذخایر ارزی روسیه را تشکیل می‌داد.

با ۴ موشک سرمت-۲، سواحل شرقی و غربی آمریکا را نابود می‌کنیم


قانونگذار پارلمان روسیه در سخنانی هشدار داد: با ۴ موشک سرمت-۲، سواحل شرقی و غربی آمریکا را نابود می‌کنیم.

به گزارش وبگاه «دیلی میل»، «آلکسی ژوروالف» (Alexei Zhuravlev) از قانونگذاران پارلمان روسیه در سخنانی اعلام کرد که کشورش قادر است با استفاده موشک های اتمی «سرمت -۲» (Sarmat- ۲) ۲ ساحل آمریکا را نابود کند.

بر اساس اعلام این وبگاه، این قانونگذار پارلمان روسیه گفت که مسکو می تواند شرق و غرب آمریکا را با ۴ فروند از این موشک از نقشه محو کند.

«آلکسی ژوروالف» در این باره گفت که اگر مسکو از این موشک ها علیه آمریکا استفاده کند، چیزی از سواحل آمریکا باقی نمانده و «ابر قارچی شکل» ناشی از انفجار اتمی از کشور مکزیک قابل رؤیت خواهد بود.

وی با شرکت در یک برنامه تلویزیونی در این باره گفت: به شما می گویم که برای از بین بردن کل ساحل شرقی آمریکا ۲ فروند موشک سرمت و برای ساحل غربی هم ۲ موشک لازم است. با این ۴ موشک چیز دیگری باقی نخواهد ماند. ابر قارچی نیز از مکزیک مشهود خواهد بود.

در همین رابطه، «سرگئی کاراکایف» فرمانده نیروهای موشکی راهبردی روسیه اعلام کرد که موشک راهبردی «سرمت» این کشور هیچ نمونه مشابهی در دنیا ندارد و تعمیر و نگهداری و اصلاح آن فقط در دست مسکو است.

کاراکایف در این باره تاکید کرد: امروز ضروری است که از مجموعه موشک «سرمت» به عنوان مجموعه ای منحصر به فرد یاد کنیم که نمونه مشابهی در دنیا ندارد. این برای اولین بار است و همچنین دومین مورد نیز مجموعه‌ای است که مجتمع نظامی- صنعتی در روسیه می‌ سازد که به هیچ جایی وابسته نیست. در آینده نیز عملیات، نگهداری و اصلاح این موشک فقط در دستان ماست به این جهت که از مرزهای میهن ما پاسداری نماید.

این در حالیست که «دیمیتری روگوزین» رئیس سازمان هوافضای روسیه (روسکاسموس) پیشتر اعلام کرده است که آزمایش های جدیدترین موشک قاره پیما در روسیه موسوم به سرمت در سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.

مجارستان: اروپا در آستانه بحران انرژی به دلیل تحریم های روسیه است


ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان گفت که اروپا در آستانه یک بحران اقتصادی جهانی به دلیل تحریم ها علیه روسیه است.

اوربان نخست وزیر مجارستان سه شنبه شب در گفت و گو با شبکه M۱ گفت: ما به اندازه کافی مشکلات داریم، قیمت انرژی بالاست، تورم در حال افزایش است و اروپا به دلیل تحریم ها در آستانه یک بحران اقتصادی جهانی است.

اوربان در ادامه افزود: مدیریت اقتصاد در چنین بحرانی با افزایش قیمت نفت معادل بمب اتمی خواهد بود اما تاکید کرد که از این سناریو جلوگیری شده است.

دوشنبه شب، رهبران اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل به توافق رسیدند تا نفت روسیه را که از طریق دریا عرضه می‌شود به عنوان بخشی از بسته ششم تحریم‌ها در پاسخ به عملیات نظامی در اوکراین تحریم کنند در حالی که تحویل خط لوله در حال حاضر به صورت عادی ادامه خواهد داشت.

چارلز میشل رئیس شورای اروپا روز سه شنبه گفت که معافیت های موقتی برای کشورهای عضو محصور در خشکی مانند مجارستان و جمهوری چک وجود خواهد داشت.

اذعان ارتش آمریکا به سختی حفظ روحیه نظامیان اوکراین
ارتش آمریکا اذعان کرد این کشور برای حفظ روحیه نیرو‌های ارتش اوکراین با سختی‌های زیادی مواجه است.
ارتش آمریکا اذعان کرد این کشور برای حفظ روحیه نیرو‌های ارتش اوکراین با سختی‌های زیادی مواجه است.

آمریکا سامانه‌های راکتی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می‌دهد
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد این کشور مهمات و سامانه‌های راکتی پیشرفته تری در اختیار اوکراین قرار خواهد داد تا این کشور بتواند «دقیق‌تر به اهداف مهم در میدان نبرد حمله کند».
بایدن گفت: «ما برای فرستادن مقادیر قابل توجهی تسلیحات و مهمات به اوکراین به سرعت اقدام کرده ایم تا این کشور بتواند در میدان نبرد بجنگد و در قدرتمندترین موضع ممکن پشت میز مذاکره باشد».آمریکا سامانه‌های راکتی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می‌دهد
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد این کشور مهمات و سامانه‌های راکتی پیشرفته تری در اختیار اوکراین قرار خواهد داد تا این کشور بتواند «دقیق‌تر به اهداف مهم در میدان نبرد حمله کند».
بایدن گفت: ما برای فرستادن مقادیر قابل توجهی تسلیحات و مهمات به اوکراین به سرعت اقدام کرده ایم تا این کشور بتواند در میدان نبرد بجنگد و در قدرتمندترین موضع ممکن پشت میز مذاکره باشد.

آمریکا: تنها تسلیحات دفاعی به اوکراین ارسال می‌کنیم

سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل ادعا کرد کاخ سفید همیشه اعلام کرده است که تنها تسلیحات دفاعی در اختیار اوکراین قرار می دهد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران مدعی شد که دولت جو بایدن، از روز اول به صورت واضح اعلام کرده است که برای مبارزه اوکراین با روسیه، فقط سلاح های دفاعی در اختیار کی یف قرار می دهد.

وی افزود: ما سلاحی که اوکراینی ها بتوانند به وسیله آن به روسیه حمله کنند، در اختیار آنها قرار نمی دهیم.

وی اضافه کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در این مورد کاملاً صریح بوده است مبنی بر اینکه ما یک طرف جنگ نمی شویم، اما از تلاش های اوکراین برای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود حمایت خواهیم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: