پرش به محتوا

چه مقدار از کمک ۴۰ میلیاردی آمریکا به اوکراین می‌رسد؟
دشوار است بگوییم چه مقدار از این ۴۰ میلیارد دلار نهایتا مستقیما به دست اوکراین می‌رسد اما یک نکته روشن است: پول هنگفتی به جیب پیمانکاران خصوصی ایالات متحده که تسلیحات و کسب‌ و کارهای مرتبط با خدمات نظامی دارند، خواهد رفت.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) رسما لایحه کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را طی سفرش به کره جنوبی امضا و آن را به قانون تبدیل کرد. پیش از این سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده سریعا لایحه آن را با رویه غیرمعمول به تصویب رسانده بودند.

مجله سیاسی «ژاکوبن» آمریکا چندی پیش طی مقاله‌ای تاکید کرد دشوار است بگوییم چه مقدار از این ۴۰ میلیارد دلار نهایتا مستقیما به دست اوکراین می‌رسد اما یک نکته روشن است: پول هنگفتی به جیب پیمانکاران خصوصی ایالات متحده که تسلیحات و کسب‌ و کارهای مرتبط با خدمات نظامی دارند، خواهد رفت.

بر اساس مجله «کانزروتیو استیمیت» قانون مذکور دستکم ۱۷.۳ میلیارد دلار برای پیمانکاران نظامی آمریکا درآمدزایی می‌کند که بیش از ۱۵.۵ میلیارد دلاری است که به صورت بودجه غیرنظامی در قانون فوق آمده است.

ارزیابی فوق بر اساس بندهای قانون فوق و اسناد مرتبطی که توسط کاخ سفید و کمیته‌های تخصیص بودجه کاخ سفید منتشر شده، صورت گرفته است.

مقداری از آن ۱۷.۳ میلیارد دلار به صورت کمک مستقیم است. برای مثال، حدود ۱.۵ میلیارد دلار از ۶ میلیارد دلار هزینه شده در بخش «برنامه کمک امنیتی اوکراین» که شامل تسلیحات، آموزش، اطلاعات، حمایت لجستیکی و حقوق و دستمزد نظامیان ارتش اوکراین است، به دست پیمانکاران آمریکایی خواهد رسید.

اما نشریه ژاکوبن تصریح می‌کند که اساسا قانون فوق یک توزیع مجدد ثروت است که در نهایت پول را از خزانه عمومی به جیب پیمانکاران نظامی خصوصی آمریکا روانه می‌کند.

«مارجوری تیلور گرین» نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده معتقد است که حمایت مالی آمریکا از اوکراین بسیار شبیه یک طرح پولشویی است.

به گفته وی بودجه‌ای که ادعا شده هدف آن کمک به اوکراین است نهایتا به حساب

کسانی واریز می‌شود که «سازمان‌های غیرانتفاعی و سازمان‌های غیردولتی» را اداره می‌کنند و البته روابط نزدیکی با سیاستمداران واشنگتن دارند.

دلالان اسلحه آمریکا پول زیادی از این بودجه به جیب می‌زنند، چقدر از آن به دست اوکراینی‌ها می‌رسد؟

«ویاچسلا ولودین» رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه (پارلمان)، برآورد کرده که کی‌یف به طور واقعی فقط کسری از این کمک ۴۰ میلیارد دلاری را دریافت خواهد کرد.

بر اساس محاسبه ولودین، ۳۵ درصد این ۴۰ میلیارد دلار برای تامین مالی نیروهای مسلح ایالات متحده و 45.2 درصد آن اصلا برای اوکراین هزینه نخواهد شد بلکه به دست کشورهای دیگر می‌رسد.

به علاوه، ۴.۸ درصد آن برای کمک به پناهندگان، بازگشایی سفارت آمریکا در اوکراین، حمایت دیپلماتیک و اهداف مشابه هزینه خواهد شد. در نهایت فقط ۱۵ درصد این ۴۰ میلیارد دلار یا ۶ میلیارد دلار باقی می‌ماند که مستقیم به اوکراین داده می‌شود.

ولودین همچنین یادآورد شد با اینکه اوکراین فقط بخش کوچکی از این ۴۰ میلیارد دلار را دریافت می‌کند اما باید در آینده آن را به طور کامل بازپرداخت کند. او معتقد است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به طور واقعی به اوکراین کمک نخواهند کرد یا مشکلات اقتصادی و اجتماعی آن را حل نمی‌کنند.

این مثال درباره ازبکستان هم صدق می‌کند چرا که به آن کشور نیز به اصطلاح پول زیادی کمک شد اما مشکلات معیشتی مردم همچنان وجود دارد.

آمریکا اکنون در حال تجربه تورم بالا و مشکلات عدیده زندگی و معیشت مردم است و دادن پول هنگفت به اوکراین به معنی تحمیل هزینه‌های جدید است.

چند وقت پیش، کنگره آمریکا حدود ۱۵.۶ میلیارد دلار از بودجه مربوط به کرونا را که دولت بایدن پیشنهاد داده بود، قطع کرد. «بان کی مون» دبیرکل پیشین سازمان ملل با اشاره علنی به اسم ایالات متحده گفته بود که این کشور نباید بودجه‌ای را که در اصل برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی وعده داده، برای کمک به اوکراین هزینه کند.

نشریه آمریکایی «سالون» صراحتا در مقاله‌ای با عنوان «بازگشت به جنگ دائمی به ورشکستگی و نابودی ایالات متحده منتهی می‌شود» تاکید کرد از زمان پایان جنگ جهانی دوم آمریکا مدل «اقتصاد جنگ دائمی» را در پیش گرفته و تریلیون‌ها دلار پول مالیات‌دهندگان را هدر داده است.

مقاله فوق می‌افزاید ایالات متحده در حال پرداخت بهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی سنگین برای این رویه خود است..China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: