پرش به محتوا

علیرغم تمام لفاظی‌ها، آمریکا اوکراین را به توپ های دوربرد مجهز کرد.

راشا تودی، مترجم مینا صابری – مجله هفته.

ایالات متحده به اوکراین سیستم موشکی توپخانه ای می دهد که می تواند روسیه را مورد هدف قرار دهد.

ایالات متحده اوکراین را با چندین موشک انداز که قادر به رهگیری توپخانه روسیه و انهدام مواضع تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری هستند، مسلح می کند. با این حال، اوکراین به ایالات متحده اطمینان داده است که با سیستم تسلیحاتی به اهدافی در روسیه حمله نخواهد کرد.
برای اولین بار، ایالات متحده می خواهد به عنوان بخشی از یک بسته حمایتی جدید، سامانه های چند موشک مدرن را برای دفاع در برابر روسیه در اختیار اوکراین قرار دهد. کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد سامانه توپخانه هیمار ساخت آمریکا بخشی از بسته کمکی ۷۰۰ میلیون دلاری است که شامل موشک، سامانه رادار، سلاح ضد تانک جاولین، بالگرد، خودروهای تاکتیکی و قطعات یدکی نیز می شود.
دولت آمریکا به اوکراین قول داده است که این سامانه با مهمات با برد ۸۰ کیلومتر را ارائه کند. مقامات ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفتند که در نتیجه، پرتاب موشک چندگانه به سربازان اوکراینی امکان دقت بیشتر در مقابله با پیشرفت‌های روسیه را می‌دهد.

راکت ها و موشک های شلیک شده توسط سامانه هیمارس بسته به نوع مهمات می توانند تا ۳۰۰ کیلومتر پرواز کنند. آنها از یک وسیله نقلیه متحرک به سمت اهداف مستقر در زمین شلیک می شوند، بنابراین به اوکراینی ها اجازه می دهند تا به اهدافی در داخل روسیه برسند. با این حال، این مقامات افزودند که اوکراین قول داده است با این سلاح میان برد به اهدافی در خاک روسیه حمله نکند.

با این حال، تصمیم کنونی با نگرانی های قابل توجهی همراه بود. تا روز دوشنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، تحویل موشک‌اندازهای متعدد «که می‌توانند به روسیه شلیک کنند» را رد کرده بود. بر اساس این گزارش، تصمیم گیرندگان نگران بودند که تحویل تسلیحات سنگین تر روسیه به اوکراین به عنوان یک اقدام تحریک آمیز تعبیر شود که می تواند منجر به اقدامات تلافی جویانه مسکو علیه ایالات متحده شود.

مسکو پیش از این در موارد متعدد علنا اعلام کرده بود که هرگونه تهدیدی برای روسیه به معنای تشدید قابل توجه درگیری خواهد بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با روسیا الیوم گفت: «تامین تسلیحات برای اوکراین توسط کشورهای غربی که قادر به انجام حملات به خاک روسیه هستند، گامی به سوی تشدید غیرقابل قبول تنش خواهد بود».

با این حال، بایدن در مقاله‌ای که سه‌شنبه شب در نیویورک تایمز منتشر شد، تأیید کرد که علی‌رغم نگرانی‌ها، او تصمیم گرفته است «سیستم‌ها و مهمات موشکی پیشرفته‌تری را در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهد که به آنها اجازه می‌دهد اهداف کلیدی را در منطقه هدف قرار دهند.
رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: تا زمانی که ایالات متحده یا متحدانش مورد حمله قرار نگیرند، ما مستقیماً در این درگیری دخالت نخواهیم کرد، چه با اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین و چه با حمله به نیروهای روسیه. ما اوکراین را تشویق نمی‌کنیم یا به او اجازه نمی‌دهیم که به خارج از مرزهایش حمله کند. در عین حال اطمینان داد:

«ما خواهان جنگ بین ناتو و روسیه نیستیم.»

«ما نمی‌خواهیم جنگ را فقط برای وارد کردن فشارهای درناک به روسیه طولانی کنیم.» بایدن اطمینان داد که ایالات متحده همچنین به دنبال سرنگونی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نبود. با این حال، اگر روسیه مجبور نباشد برای عملیات ویژه خود در اوکراین هزینه ای بپردازد، این می تواند به پایان «نظم بین المللی مبتنی بر قوانین» و پیامدهای فاجعه بار در سراسر جهان منجر شود.
رئیس جمهور ایالات متحده گفت، با این حال، ایالات متحده می خواهد به کمک به نیروهای مسلح اوکراین در دفاع از خود در برابر توپخانه روسیه ادامه دهد. دولت بایدن انتظار دارد که اوکراین بتواند از این موشک ها در منطقه دونباس شرقی استفاده کند، جایی که آنها می توانند توپخانه روسیه را رهگیری کنند و مواضع روسیه را از بین ببرند.

بایدن گفت: «ما خواهان یک اوکراین دموکراتیک، مستقل و مرفه هستیم که ابزاری برای بازدارندگی و دفاع در برابر تجاوزات بیشتر داشته باشد». به همین دلیل است که ایالات متحده به همکاری با شرکای خود برای تحریم روسیه ادامه خواهد داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: