پرش به محتوا

سوریه و روسیه در حال ارسال نیرو به شمال سوریه هستند.

با توجه به حمله احتمالی ترکیه: سوریه در حال ارسال نیروهای کمکی به شمال است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بارها تهدید کرده بود که منطقه اشغالی ترکیه در شمال سوریه را با حمله نظامی گسترش خواهد داد. او این اقدام را با خطر احتمالی شبه‌نظامیان کرد YPG که در آنجا حضور دارند، توجیه میکند.

به گزارش خبرگزاری کوبا، پرنس لاتینا به نقل از رسانه های سوریه، ارتش سوریه مواضع خود را در شمال سوریه در نزدیکی مناطق تحت کنترل نیروهای ترکیه و شبه نظامیان مسلح طرفدار ترکیه با پرسنل و تجهیزات نظامی تقویت کرده است. 

منابع محلی به روزنامه سوری الوطن گفتند که نیروهای کمکی به نقاط نظامی در شهرهای السیاره، دیر جمال، خریبکه، ابین، مراناس و پایگاه هوایی مناق در شمال استان حلب در حدود ۵۰۰ کیلومتری شمال شهر حلب رسیده است. 

این اقدام همزمان با تشدید بمباران چند منطقه مرزی ترکیه در شمال سوریه و برای از بین بردن شبه نظامیان کرد ی.پ.گ فعال در این منطقه صورت میگیرد، رهبری ترکیه قصد دارد یک نوار به اصطلاح امنیتی در عمق ۳۰ کیلومتری در منطقه سوریه هم مرز با ترکیه را اشغال کند.

در همین راستا گروهی از بالگردهای روسی نیز در مرزها و جبهه های درگیری نیروهای ترکیه با شبه نظامیان کرد در شهرهای ابو رزین، آموده و دیرباسیه در استان حسکه به گشت زنی پرداختند. 

دولت سوریه روز قبل بار دیگر با عملیات نظامی احتمالی بیشتر ترکیه در سوریه مخالفت کرده بود. به گفته وزارت امور خارجه دمشق که این اقدامات را «جنایت جنگی» و «جنایت علیه ارتش سوریه» توصیف کرده است، سوریه اقدامات نظامی خصمانه‌ای که چند روز پیش توسط نیروهای اشغالگر ترکیه در بخش‌هایی از خاک سوریه در شمال آغاز شد را رد می‌کند. به گفته وزارت خارجه دمشق، که این اقدامات را به عنوان «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» محکوم کرد، زیرا آنها پاکسازی جغرافیایی و قومی هستند.

دمشق افزود: تلاش رژیم ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در خاک سوریه یک اقدام شرورانه تجاوزکارانه و بخشی از پاکسازی جغرافیایی و قومی توسط دولت اردوغان در اراضی اشغالی سوریه است.

حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه را نمی توان موضوع «باج خواهی» یا تجارت با «رژیم افراطی ترکیه» قرار داد.

دولت ترکیه شبه‌نظامیان کرد سوری YPG و ساختارهای سیاسی آن را که بخش‌های وسیعی از شمال سوریه را کنترل می‌کند، به‌عنوان سازمان وابسته به حزب کارگران کردستان (PKK) می‌داند که به عنوان یک سازمان تروریستی در ترکیه ممنوع است. علاوه بر ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز پ‌ک‌ک را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهند. در طول گسترش شبه نظامیان تروریستی «دولت اسلامی»، همکاری بین YPG و ارتش آمریکا شکل گرفت که تا امروز ادامه دارد.

از سال ۲۰۱۶، ترکیه سه عملیات نظامی غیرقانونی در خاک سوریه انجام داده و از آن زمان تاکنون بخش‌های زیادی از این کشور را اشغال کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: