پرش به محتوا

آمریکا دشمن اصلی بشریت است.

پکن و استاندارد دوگانه واشنگتن: «کسی که قواعد را زیر پا بگذارد حق ندارد در مورد آنها اظهار نظر کند»

گلوبال تایمز

برگردان م. میر فخرائی /  مجله هفته

وزارت امور خارجه چین به ادعاهای واشنگتن مبنی بر اینکه چین «فوری ترین چالش برای نظم بین المللی» است، پاسخ داد. سخنگوی پکن تاکید کرد که این ایالات متحده است که بزرگترین چالش را برای جهان ایجاد می کند.

پکن بار دیگر واشنگتن را مورد انتقاد قرار داد و گفت که ایالات متحده «حق ندارد در مورد قواعد و قوانین صحبت کند» زیرا خود در موارد متعدد آنها را زیر پا گذاشته است. 

در یک کنفرانس خبری روز دوشنبه، از ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین خواسته شد تا در مورد اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار نظر کند. بلینکن گفت چین «فوری‌ترین و طولانی‌مدت‌ترین چالش برای نظم بین‌المللی» است.

ژائو پاسخ داد که سخنرانی بلینکن از سرا پا دروغ و ساختگی است و در حقیقت این ایالات متحده است که بزرگترین چالش را برای جهان ایجاد کرده است. وی خاطرنشان کرد که «نظم بین المللی مبتنی بر قوانین» پیشنهادی آمریکا در واقع به معنای نظمی مبتنی بر «قوانین ایالات متحده» است که برای حمایت از منافع و هژمونی واشنگتن طراحی شده است.

سخنگوی دولت جمهوری خلق چین تاکید کرد که وانگ یی وزیر خارجه نیز سخنرانی هفته گذشته بلینکن را محکوم کرده است. بیان واقعیت ها و آمار و ارقام برای درک دروغ ها و روش های فریب های ریاکارانه ایالات متحده ضروری است.

به عنوان مثال، ژائو به این واقعیت اشاره کرد که از پایان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده در انتخابات دموکراتیک در حداقل ۳۰ کشور دخالت کرده و تلاش کرده است تا بیش از ۵۰ دولت خارجی را را به میل خو سرنگون کند. ژائو همچنین به کتاب «مرگبارترین صادرات آمریکا: دموکراسی» نوشته ویلیام بلوم اشاره کرد. 

این دیپلمات چینی همچنین خاطرنشان کرد که بر اساس گزارش دانشگاه براون، جنگ‌ها و عملیات‌های نظامی آمریکا به نام «ضد تروریسم» از سال ۲۰۰۱ تاکنون جان بیش از ۸۰۰ هزار نفر گرفته و بیش از ۲۰ میلیون آواره را کرده است. که در کشورهایی مانند افغانستان، عراق و سوریه شاهد نتایج آن هستیم. 

ژائو اضافه کرد که ایالات متحده بزرگترین «ویرانگر نظم بین المللی» است و فقط به مفاهیم «استثنائی بودن ایالات متحده» و «ایده آمریکایی محور» پایبند است. وی خاطرنشان کرد که تمایل واشنگتن به شکستن معاهدات و پیوستن و خروج از سازمان های بین المللی به میل خود به یک امر عادی تبدیل شده است. ژائو همچنین خاطرنشان کرد که ایالات متحده از دهه ۱۹۸۰ از ۱۷ سازمان و توافق بین المللی خارج شده است، از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و یونسکو. ژائو در ادامه گوشزد کرد:

«ایالات متحده آشکارا به عنوان «داور» قوانین بین‌المللی ظاهر شده است و از نورافکن قوانین استفاده می‌کند تا نوری به دیگران بتاباند و در عین حال تاریکی خود را زیر نور از دیده پنهان کند. وقتی سیاستمداران آمریکایی به طور قابل قبولی به کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها استناد می کنند، نمی دانم که آیا می دانند که ایالات متحده حتی یکی از طرف های «کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها» نیست.

وی تاکید کرد که ایالات متحده » مطلقاً حق ندارد در مورد قوانین صحبت کند یا کسی را به نقض قوانین بین المللی متهم کند». این واشنگتن است که همیشه – بیش از هر کس دیگری – قوانین را زیر پا می گذارد. این دیپلمات افزود: ایالات متحده تنها زمانی از قوانین تبعیت می کند که در خدمت منافع و هژمونی این کشور باشد و در صورت عدم رعایت آنها به کلی از آنها بی اعتنایی می کند. 

ژائو همچنین خاطرنشان کرد که ایالات متحده به طور تهاجمی تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه اعمال کرده و جمعیت کشورهای آسیب دیده را به دام فقر و تحریم ها گرفتار می کند. واشنگتن همچنین در تلاش است تا «نسخه هند و اقیانوسیه ناتو» را ایجاد کند که امنیت منطقه را از بین ببرد و سیستم بین المللی عدم اشاعه سلاح های هسته ای را تضعیف کند. 

ژائو در پایان گفت: سیاست خارجی ایالات متحده «مظهر دیپلماسی اجباری» است که قوانین داخلی را بالاتر از قوانین بین‌المللی قرار می‌دهد و تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و خود را از هر قانونی برتر دانسته و از لحاظ حقوقی دست نیافتنی بودن خود را بر کشورهای مستقل تحمیل می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: