پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۷


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


منفجر شدن مخزن مواد شیمیایی در سورودونتسک

رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوهانسک در روسیه در تلگرام از انفجار یک مخزن شیمیایی در سورودونتسک خبر داد. این مخزن در محوطه کارخانه شیمیایی «آزوت» (به روسی: نیتروژن) که در حال حاضر تحت کنترل اوکراین است، قرار داشت. میروشنیک مشکوک بود که مواد شیمیایی اسید نیتریک هستند:

«طبق اطلاعات اولیه، این اسید نیتریک است. محل کارخانه هنوز توسط نیروهای رژیم اوکراین کنترل می شود.»

به گزارش تاس، کارخانه «آزوت» یکی از بزرگترین کارخانه های شیمیایی اوکراین است. این شرکت حدود 7000 کارمند دارد و از جمله اسید استیک، متانول و وینیل استات تولید می کند.

پیش از این، لئونید پاسچنیک، رئیس LPR گفت که حدود یک سوم شهر Severodonetsk تحت کنترل جمهوری است.

وزیر امور خارجه ترکیه: مین های اوکراین مانع از حرکت کشتی های حمل غلات می شود

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: کشتی‌های بارگیری شده با غلات نمی‌توانند بنادر خود را به دلیل مین‌های دریایی که توسط اوکراین گذاشته شده است ترک کنند. ریانووستی به نقل از این دیپلمات به نقل از خبرگزاری آنادولو ترکیه نوشت:

یکی از مشکلات مربوط به حرکت ایمن کشتی های حامل غلات، مین های دریایی است که توسط اوکراین در منطقه اودسا گذاشته شده است. 

به گفته چاووش اوغلو، یک کریدور عاری از مین برای خروج کشتی ها از بندر ضروری است، اما ایجاد آن به دلیل نگرانی روسیه و اوکراین در مورد استفاده نظامی احتمالی از این کریدور پیچیده شده است. به گفته چاووش اوغلو، با این وجود، هر دو روسای جمهور روسیه و اوکراین توافق کرده اند که روی ایجاد چنین کریدوری کار کنند. 

در همین حال ویدئویی در تلگرام منتشر شد که نشان می‌دهد نیروهای روسی کمک‌های بشردوستانه را به کشتی ترکیه‌ای که سه ماه است در بندر خرسون پهلو گرفته است می‌رسانند. این کشتی سه ماه است که نمی تواند حرکت کند و نیروهای روسی در این مدت 10 تن غذا به خدمه تحویل داده اند.

وزارت دفاع روسیه: یک کامیون مملو از اجساد ۱۵۲ جنگنده با بمب در آزوفستال کشف شد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، ارتش روسیه در آزوفستال یک کامیون حامل اجساد 152 جنگنده اوکراینی و زیر آن 4 بمب انفجاری و مین پیدا کرد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه درباره آخرین تحولات عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین آمده است:

– ارتش روسیه یک کامیون حامل اجساد 152 جنگجوی اوکراینی را در آزوفستال پیدا کرد و زیر اجساد 4 بمب و مین وجود داشت.

این دفاع در بیانیه خود به نقل از زندانیان شبه نظامیان آزوف گفت که استخراج جسدهایی که در آزوفستال رها شده بودند به دستور کیف انجام شد تا اتهامات بیشتر علیه طرف روسی مطرح شود.

دفاع روسیه توضیح داد که این مین ها دو هدف دارد: هدف اول آسیب رساندن به نیروهای روسی و دوم پاک کردن هر گونه اثری از هویت کشته شدگان و طبقه بندی آنها به عنوان مفقودی است تا کیف از پرداخت غرامت خودداری کند. خانوادهی آنها.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که طرف روسی قصد دارد اجساد کشف شده در آزوفستال را در آینده نزدیک به نمایندگان اوکراین تحویل دهد.

هوانوردی نیروهای مسلح روسیه یک جنگنده سوخو-25 اوکراینی را در نزدیکی منطقه نیکولایف سرنگون کرد.

نیروهای مسلح روسیه 5 پست فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین و 13 منطقه تجمع نظامی را با موشک های روسی با دقت بالا منهدم کردند.

سامانه‌های پدافند هوایی روسیه 6 پهپاد اوکراینی را سرنگون کردند.

هوانوردی روسیه سه پایگاه فرماندهی اوکراین، 69 مرکز تجمع نظامی و تجهیزات نظامی، یک ایستگاه رادار و دو انبار مهمات نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کرد.

– هواپیماهای جنگی روسیه 290 شبه نظامی و افراط گرا را نابود کردند و 23 واحد سلاح و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کردند.

منبع: RT

سلاح های خارجی و مواد شیمیایی ناشناخته مورد استفاده ستیزه جویان در آزوستال کشف شد

کمیته تحقیقات روسیه به عنوان بخشی از تحقیقات و تحقیقات در آزوفستال و منطقه اطراف کارخانه، مواد شیمیایی، سلاح های خارجی، مهمات، مواد منفجره و سیگنال های نازی ها را کشف کرد.

 به گزارش خبرگزاری «نووستی» به نقل از منابع آگاه، در بازرسی از محل‌هایی که شبه‌نظامیان در داخل آزوستال از آن استفاده می‌کردند، جعبه‌ای حاوی مواد منفجره با شدت‌های مختلف قبل از پاکسازی و تسلیم پیدا شد.

این منابع افزودند که مواد شیمیایی ناشناخته متعلق به ستیزه جویان افراطی نیز در آزوفستال کشف شده است: «در پناهگاه بمب یک سرنگ حاوی ماده سفید رنگ و مات با منبع نامشخص کشف شد.»

در طول بازرسی‌ها، بازرسان همچنین مهمات، سلاح، مواد غذایی، گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و فلش کارت‌های معیوب را کشف کردند.

لباس نازی ها هم پیدا شد.

پیش از این وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود: «سرزمین کارخانه آزوفستال در ماریوپول به طور کامل آزاد شده و تأسیسات زیرزمینی این پروژه که نازی‌های اوکراینی در آن پنهان شده بودند، تحت کنترل کامل نیروهای مسلح روسیه قرار گرفته است. «

وی خاطرنشان کرد که تعداد کل کسانی که اسلحه های خود را زمین گذاشته و تسلیم نیروهای روسی از تیپ افراطی اوکراین (آزوف) و ارتش اوکراین شده اند به 2439 نفر می رسد.

منبع: ریانووستی

عملیات نظامی ویژه آخرین شعله افکن روسی را نشان می دهد

ارتش روسیه در عملیات نظامی اوکراین از جدیدترین سامانه سنگین شعله افکن، سامانه «توسوچکا» (Tos-2) استفاده کرد.

این را یک منبع در سرویس امنیتی روسیه به خبرگزاری روسی «تاس» گفته است. قابل ذکر است که «توسوچکا» سومین سامانه شعله افکن سنگین روسی محسوب می شود و پیش از آن سامانه های «بوراتینو» و «سولتبوک» قرار داشت. و اولین نمونه اولیه آن در رژه پیروزی نظامی در 9 می در میدان سرخ رونمایی شد.

بر خلاف سلف خود، «Swantsebuk» که بر روی سکوی تانک T-72 نصب شده بود، «Tosuchka» (TOS-2) بر روی سکوی کامیون Ural-63704 نصب شد که باعث مانور بیشتر سیستم شد.

علاوه بر این، سیستم «Tosuchka» به یک سیستم کنترل آتش بهبود یافته و یک بالابر خودکار مهمات مجهز بود، زیرا می دانست که پیشینیان آن، «Buratino» و «Sultsybuk» از یک وسیله نقلیه مخصوص حمل و نقل برای این منظور استفاده می کردند.

در اختیار داشتن این سامانه شامل موشک های جت است که مخصوص آن طراحی شده است. همچنین می تواند از مهمات استفاده شده توسط سیستم «Solntsebuk» استفاده کند.

روسیه تنها کشوری است که قادر به تولید شعله افکن های سنگین است که پتانسیل آتش سوزی عظیم خود را در بسیاری از جنگ ها و درگیری های نظامی از جنگ افغانستان (1980-1989) نشان داد.

شعله افکن سنگین «بوراتینو» اولین چنین سیستمی در ارتش روسیه بود، سپس سیستم «TOS-1A» (Solntsibuk) و سپس سیستم «TOS-2» (Tosuchka) جایگزین آن شد که با یک انفجار موشک های ترموباریک آن همه چیز را در زمینی به وسعت 40000 متر مربع می سوزاند.

 منبع: Rossiyskaya Gazeta

پاتروشف: چندین کشور در حال کار بر روی «تجزیه اوکراین» هستندنیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه گفت که برخی از شرکای غربی اوکراین از وضعیت فعلی برای «منافع خودخواهانه» خود سوء استفاده می‌کنند. به گفته وی، تعدادی از کشورها به طور فعال در تلاش برای «تجزیه» اوکراین هستند. به عنوان مثال، لهستان در حال حرکت به سمت مصادره مناطق در غرب اوکراین است.

پاتروشف گفت: «شواهد قابل توجه این موضوع، سفر دودا، رئیس جمهور لهستان به کیف و اظهارات وی مبنی بر اینکه مرز لهستان و اوکراین به زودی دیگر وجود نخواهد داشت، بود.

حاکمیت اوکراین نه برای رئیس جمهور آن و نه برای ایالات متحده و متحدانش مرتبط است. هدف دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی است. پاتروشف گفت: «اقدامات شما منجر به فروپاشی واقعی کشور می شود.

روسیه گاز صادراتی به شرکتهای دانمارکی و آلمانی را از فردا قطع می کند

شرکت گاز پروم روسیه اعلام کرد که گاز صادراتی به شرکت های دانمارکی و آلمانی را از فردا (چهارشنبه) قطع خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، شرکت گازپروم روسیه روز سه شنبه اعلام کرد گاز صادراتی به کشور دانمارک را قطع می‌کند. گازپروم اضافه کرد گاز صادراتی به شرکت اورستد کشور دانمارک و شرکت شل انرژی آلمان را به خاطر عدم پرداخت بهای گاز به روبل قطع می‌کند.

گازپروم گفت از فردا اول ماه ژوئن گاز این شرکت‌ها قطع خواهد شد.

روسیه در حال حاضر عرضه گاز به لهستان، بلغارستان، فنلاند و هلند را قطع کرده است زیرا آنها از پرداخت بهای گاز به روبل خودداری کرده اند.

شرکت اورستد روز دوشنبه گفته بود قطع گاز روسیه به این کشور نمی‌تواند در کوتاه مدت ذخیره گاز دانمارک را با خطر مواجه کند.

شرکت شل انرژی کشور آلمان نیز اعلام کرده است که بهای گاز روسیه را به روبل پرداخت نخواهد کرد.

گازپروم به طور رسمی اعلام کرده است که به خاطر کوتاهی شرکت‌های شل و اورستد در پرداخت هزینه گاز به روبل تا پایان روز کاری ۳۱ ماه می، صادرات گاز تا زمان وصول پرداخت‌ها قطع خواهد شد.

مقامات طرفدار روسیه: منطقه خرسون بخشی کامل از روسیه خواهد شد

کریل استرموسوف معاون اداره نظامی-غیرنظامی منطقه خرسون روز سه شنبه گفت که این منطقه قصد دارد به روسیه ضمیمه شود. به نقل از خبرگزاری ریانووستی، وی گفت: «منطقه خرسون قصد دارد در آینده نزدیک بخشی از فدراسیون روسیه شود و به بخشی کامل تبدیل شود. استریموسو بارها تاکید می کند که منطقه نمی تواند به اوکراین بازگردد.

کرملین اخیراً با احتیاط به چنین ابتکاراتی واکنش نشان داده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین چندین بار تاکید کرد که مردم منطقه باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

منطقه خرسون قبلاً واحد پول ملی روسیه را پذیرفته است و به ارائه دهندگان تلفن همراه و اینترنت روسی روی آورده است. ساکنان این منطقه همچنین می توانند برای پاسپورت روسی اقدام کنند.

کارخانه روغن آفتابگردان در منطقه بلگورود اوکراین گلوله باران شد

یک کارخانه روغن آفتابگردان در منطقه بلگورود روسیه مورد حمله اوکراین قرار گرفت. این توسط مدیر شرکت SM Agro Andrei Yegorov اعلام شد. به معنای واقعی کلمه می گفت:

«گلوله باران شبانه، حوالی ساعت 2:25 بامداد رخ داد. انبارها، تاسیسات تولید آسیب دیدند اما تلفات جانی نداشت.»

روستای پولیتوتدلسکی در منطقه بلگورود که کارخانه در آن قرار دارد، حدود 17 کیلومتر با مرز اوکراین فاصله دارد. همچنان خطر تروریسم در منطقه بلگورود افزایش یافته است، زیرا این قلمرو مرتباً از طرف اوکراینی مورد حمله قرار می گیرد.

قیمت نفت به بالاترین سطح خود در دو ماه گذشته رسید

قیمت نفت روز سه شنبه به شدت افزایش یافت و به بالاترین سطح خود در بیش از دو ماه گذشته رسید. در صبح، هر بشکه (159 لیتر) برنت دریای شمال بیش از 123.32 دلار آمریکا قیمت داشت. این مبلغ 1.65 دلار بیشتر از روز قبل بود. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 3.47 دلار افزایش به 118.54 دلار رسید.

چشم انداز کاهش عرضه روسیه در نتیجه تحریم های جدید اتحادیه اروپا قیمت نفت را افزایش می دهد. کارگزاران بورس به ویژه به بیانیه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسولا فون در لاین، اشاره کردند که بر اساس آن واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه تا پایان سال حدود 90 درصد کاهش می یابد، علیرغم استثناء برای تحویل خط لوله.پوشیلین،: جمهوری خلق دونتسک ناوگان تجاری خود را خواهد داشت


به گفته دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR)، برخی از کشتی‌های بندر ماریوپل به حوزه قضایی جمهوری خلق منتقل خواهند شد، بنابراین این منطقه ناوگان تجاری خود را خواهد داشت.

به گفته پوشیلین، نام کشتی ها تغییر خواهد کرد. جزئیات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد. بندر باید در تامین مصالح ساختمانی و تجهیزات برای بازسازی شهرهای DPR مشارکت داشته باشد.

اسبربانک روسیه: خارج شدن از سوئیفت، تاثیری در کارمان ندارد

«اسبربانک» بزرگترین بانک روسیه پس از قطع دسترسی به شبکه سوئیفت ، روز سه شنبه اعلام کرد که تحریم های اتحادیه اروپا بر فعالیت ها و عملکردش تاثیری نخواهد داشت.

اسبربانک روز سه شنبه در بیانیه ای ضمن اعلام اینکه برغم تحریم های جدید طبق روال گذشته به کار خود ادامه می دهد، افزود که محدودیت های اصلی بر عملکرد این بانک از پیش اعمال شده است.

ایالات متحده آمریکا در ماه آوریل تحریم هایی علیه این بانک بزرگ روسی که یک سوم مجموع دارایی های بانکی روسیه را در اختیار دارد، اعمال کرد.

آن زمان، اسبربانک گفت که جریمه ها تاثیر بزرگی بر روی عملکردش داشته است. اما این بانک امروز سه شنبه تصریح کرد: قطع دسترسی به سوئیفت تغییری در وضعیت فعلی پرداخت های بین المللی به وجود نمی آورد. عملیات های (بانکی) روسیه وابسته به سوئیفت نیست و از طریق بانک به حالت استاندارد انجام خواهد شد.

اعمال ششمین بسته تحریمی علیه روسیه دیروز در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل مورد توافق قرار گرفت که قطع دسترسی «اسبربانک» روسیه به سویفت، تحریم بخشی از نفت روسیه، ممنوعیت سه رسانه دولتی دیگر روسیه، اضافه کردن افراد بیشتری از مقامات روسیه به لیست سیاه اتحادیه اروپا از جمله مواردی گنجانده شده در این بسته هستند.

رئیس جمهوری خلق لوهانسک: اکثر ساکنان مناطق آزاد شده با شادی از نیروهای ما استقبال می کنند

اکثریت ساکنان مناطق آزاد شده با قدردانی از نیروهای مسلح جمهوری خلق لوهانسک و فدراسیون روسیه به عنوان آزادیخواه استقبال می کنند. این را رئیس جمهوری خلق لوهانسک لئونید پاسچنیک در مصاحبه با خبرگزاری TASS اعلام کرد. او گفت:

«البته اکثر مردم به عنوان آزاد کننده به ما سلام می کنند، اشک در چشمانشان حلقه زده است و سعی می کنند شخصا از سربازان تشکر کنند. بسیاری به خیابان ها می آیند، ارتش جمهوری، فدراسیون روسیه را در آغوش می گیرند و می گویند که آنها مدت طولانی در انتظار این لحظهرهایی بودند.»

با این وجود، به گفته پاسچنیک عده‌ای هستند که هنوز در مورد وضعیت بدبین هستند، زیرا تبلیغات اوکراینی به مدت هشت سال به طور خستگی‌ناپذیر روی مردم کار کرده بود تا مردم را علیه هر چیزی روسی برانگیزد. او توضیح داد:

«نفرت نسبت به همه چیز روسی در اوکراین دامن زده شد: زبان، فرهنگ، مردم و تمام روسیه. متأسفانه، در چنین مدت کوتاهی، کیف و ایالات متحده آمریکا موفق شدند یک نسل کامل، حتی می توان گفت یک ملت، ایجاد کنند. ملی گرایان استفاده کنند.»

روسیه ارسال گاز به هلند را متوقف کرد

هلند چهارمین کشوری است که دریافت گاز طبیعی روسیه را در حال حاضر متوقف کرده است. پس از اینکه شرکت انرژی هلندی GasTerra نتوانست پرداخت های درخواستی را به روبل انجام دهد، تحویل توسط شرکت روسی گازپروم متوقف شد.

شرکت روسی گازپروم به دلیل اختلافات پرداختی، عرضه گاز به شرکت هلندی GasTerra را متوقف می کند. این توسط شرکت GasTerra گزارش شده است که متعلق به شل، اسو هلند و دولت هلند است و با اختلاف بزرگترین تاجر گاز در هلند است.

روسیه احتمال خروج دیپلمات های کشورهای غیردوست را پذیرفته است

مسکو خروج کارکنان سفارت از کشورهای غیردوست را ضروری نمی داند، اما اقدامات اضطراری برای این کار را انجام داده است. این را یوگنی ایوانف، وزیر امور خارجه و معاون وزیر امور خارجه روسیه به ریانووستی اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد که مقامات تعدادی از کشورهایی که در آنها «فعالیت های فزاینده توسط عناصر روس هراس» شناسایی شده است، مطابق با تعهدات بین المللی خود، اقدامات لازم را برای محافظت از ماموریت های دیپلماتیک روسیه در برابر حملات انجام داده اند. محافظت از افراط گرایان ایوانوف می گوید متأسفانه همه جا اینطور نیست. او اضافه کرد:

اما در حال حاضر نیازی به تخلیه کارکنان نمایندگی های دیپلماتیک روسیه از کشورهای غیردوست نداریم.

مناطق اوکراینی خرسون و زاپوروژیه به ارتباطات سیار و اینترنت روسیه وصل شدند.

مشاور سیاست اطلاعاتی رهبر کریمه اولگ کریوچکوف به ریانووستی گفت.

اداره غیرنظامی-نظامی منطقه خرسون پیشتر از مسکو درخواست کرده بود تا از ظرفیت های شرکت های مخابراتی روسیه برای بازگرداندن ارتباطات تلفن همراه در این منطقه استفاده کند.

این تماس روز دوشنبه پس از آن صورت گرفت که نیروهای اوکراینی کابل تلفن را در حین گلوله باران خط مقدم قطع کردند که باعث قطع گسترده شبکه اصلی شد. مردم مناطق خرسون و زاپوروژیه بدون ارتباطات سیار بودند. پیش از این، اپراتورهای تلفن همراه اوکراین و روسیه در این مناطق فعالیت می کردند. کریوچکوف تاکید کرد:

«یک حمله تروریستی دیگر توسط کی یف ارتباطات را در مناطق خرسون و زاپوروژیه فلج کرد. از سوی دیگر، روسیه یک قدم جلوتر از آنها بود. در مناطق آزاد شده، در حال حاضر فقط اینترنت روسیه و مخابرات روسیه وجود دارد. این اساساً پایان تبلیغات اوکراینی است، برج های دروغ زلنسکی فرو ریخته است.»

هشدار شورای امنیت روسیه درباره حملات تلافی جویانه در صورت حمله به این کشور

دیمیتری مدویدیف، معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه شب گذشته، دوشنبه اعلام کرد که در صورت حمله به هر یک از شهرهای این کشور، نیروهای مسلح روسیه در اقدامی تلافی جویانه به نقاط تصمیم گیری در این باره حمله خواهند کرد.

این مقام بلندپایه روس در کانال تلگرامی خود نوشت: «مسلماً نیروهای مسلح روسیه تهدید خود را عملی کرده و به مراکز تصمیم گیرنده در باره حمله به شهرهای روسیه حمله خواهند کرد. برخی از آنها اصلاً در کی‌یف نیستند و بعد از آن دیگر نیازی به توضیح نیست.»

مدویدیف همچنین تصمیم جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا مبنی بر عدم ارسال سامانه‌های موشکی دارای برد بلند به اوکراین را منطقی خواند.

نایب رئیس شورای امنیت یادآور شد: «بایدن عاقلانه تصمیم گرفت که ایالات متحده سیستم‌های موشکی که قادر به حمله به روسیه هستند، به اوکراین نخواهد داد. در غیر این صورت، نیروهای مسلح روسیه در صورت حمله به شهرهای ما، تهدید خود را عملی کرده و به مراکز اتخاذ این تصمیمات جنایتکارانه ضربه خواهند زد».

گفتگوی آمریکا و ترکیه درباره عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور مربوط به امنیت ملی روز دوشنبه با ابراهیم کالین، سخنگوی رسمی رئیس جمهوری ترکیه گفتگوی تلفنی داشت. در جریان این مذاکرات، نمایندگان دو کشور در خصوص درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو، مشکلات صادرات محصولات کشاورزی اوکراین به بازار جهانی و همچنین ادامه حمایت از اوکراین بحث و تبادل نظر کردند.

بر اساس اطلاعات کاخ سفید، سالیوان و کالین در خصوص ادامه حمایت واشنگتن و آنکارا از کی‌یف و همچنین تلاش‌های مشترک با هدف «فراهم سازی امکان صادرات محصولات کشاورزی از اوکراین برای رسیدن به بازارهای جهانی» گفتگو کردند.

وعده پارلمان اروپا درباره افزایش فشار بر صربستان به خاطر تحریم روسیه

ویلا ون کرامون، نماینده پارلمان اروپا اعلام کرد که کشورهای اروپایی اعمال فشار بر دولت صربستان را در خصوص موضوع تحریم‌ها علیه روسیه افزایش خواهند داد.

این سیاستمدار در جریان سفر خود به بلگراد به خبرنگاران گفت: «اتحادیه اروپا علاقه زیادی به نزدیک‌تر کردن صربستان به اتحادیه اروپا دارد، البته، تصمیم گیری در این باره بر عهده مقامات صربستان است. ما به وضوح اعلام کردیم که شرکای اروپایی ما باید از اقدامات اروپایی درباره روسیه پیروی کنند و این به معنای حمایت از تحریم مسکو است و ما در این خصوص با مقامات بلگراد صحبت کردیم.»

کرامون روز دوشنبه برای دیدار با رئیس جمهور الکساندر ووچیچ، وارد پایتخت صربستان شد. جزییات این مذاکرات محرمانه بوده فاش نشد. با این حال، پیش از این سیاستمدار گفت که نزدیکی اتحادیه اروپا و صربستان یکی از وظایف اصلی وی در این سفر است.

استولتنبرگ از تغییر مواضع ناتو در قبال روسیه خبر داد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی شب گذشته اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو در نشستی در مادرید در پایان ماه ژوئن در خصوص مواضع این اتحاد سیاسی-نظامی در قبال روسیه و چین تجدید نظر خواهند کرد.

استولتنبرگ یادآور شد که نشست آتی سران ناتو مهم خواهد بود، زیرا دکترین راهبردی جدید این سازمان «واقعیت جدید امنیتی در حوزه نفوذ آن را منعکس خواهد کرد». وی گفت: نشست مادرید یکی از مهم ترین اجلاس‌های ما خواهد بود.

یک روز قبل، فرانچسکو ماریا تالو، نماینده ایتالیا در ناتو، اعلام کرد که دکترین جدید ناتو شامل تغییر وضعیت چین و روسیه برای کشورهای این اتحاد است. به گفته وی، مادرید با در نظر گرفتن تمام چالش‌های فعلی، این سازمان را برای اقدام در قرن بیست و یکم هدایت خواهد کرد. تغییرات آب و هوایی، تهدیدات سایبری، تهدید جنگ ترکیبی و فناوری‌های جدید نیز در این دکترین در نظر گرفته خواهد شد.

روسیه پهپاد ناتو را رهگیری کرد


سامانه های جنگ الکترونیک ارتش روسیه با ایجاد اختلال و پارازیت در سیستم یک فروند پهپاد متعلق به ناتو بر فراز دریای سیاه، این هواپیمای بدون سرنشین را در ماموریتش ناکام گذاشت.

به گزارش ریانووستی، یک منبع آگاه اعلام کرد که سیستم های جنگ الکترونیک نیروهای مسلح روسیه یک فروند پهپاد ناتو را که در حال تلاش برای انجام عملیات شناسایی بر فراز دریای سیاه به نفع نیروهای اوکراینی بود، رهگیری و ماموریتش را لغو کرد.

منبع مذکور در گفتگو با ریانووستی در این باره گفت: سامانه‌های جنگ الکترونیک روسیه عملیات یک پهپاد استراتژیک ناتو را بر فراز دریای سیاه که به سواحل کریمه نزدیک شده بود، مسدود کردند. این پهپاد در تلاش بود تا تأسیسات و نیروهای روسیه را به نفع نیروهای اوکراینی شناسایی کند.

وی افزود که مجموعه‌ها و سامانه های جنگ الکترونیک روسیه این پهپاد را در ماموریتش در نتیجه ایجاد تداخل تلفیقی و پارازیت در حسگرهای فنی رادیویی اش، ناکام گذاشتند.

پیشتر نیز منبع دیگری اعلام کرده بود که سیستم های جنگ الکترونیک روسیه به طور خاص بر روی کشتی های جنگی ناتو که تلاش می کنند به سواحل این شبه جزیره نزدیک شوند، تمرکز کرده اند. در نتیجه این اقدام، تجهیزات شناسایی آنها قادر به انجام وظایف محوله نیست.

اعلام این خبر و مداخله مستقیم ناتو در درگیری ها بین اوکراین و روسیه در حالی است که غرب و به ویژه ائتلاف نظامی ناتو از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، کمک های نظامی ، تدارکاتی و پشتیبانی بسیاری از نیروهای اوکراینی به عمل آورده است و در عین حال مدعی هستند که شخصا در این درگیری ها مداخله نمی کنند.

پیشتر نیز افشای کمک های اطلاعاتی آمریکا به ارتش اوکراین در هدف قرار دادن فرماندهان روسی و همچنین رزمناو «مسکوا» در دریای سیاه به شدت خبرساز شده بود، به طوری افشای این اطلاعات خشم مقامات کاخ سفید را برانگیخت.

اتحادیه اروپا مجارستان را از تحریم نفتی روسیه معاف کرد

همزمان با اعلام بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه، رهبران اروپایی موافقت کردند مجارستان را از تحریم نفتی روسیه معاف کنند.

در این ارتباط، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد، رهبران اتحادیه اروپا اواخر شب دوشنبه به توافقی مبنی بر کاهش ۹۰ درصدی واردات نفت روسیه و معافیت نفت خام حمل شده از طریق خط لوله به مجارستان دست یافتند.

بر اساس نتایج این اجلاس، رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند «بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه، نفت خام و فرآورده‌های نفتی تحویلی از روسیه به کشورهای عضو را به استثنای نفت خام تحویلی از طریق خط لوله دریایی به مجارستان شامل شود.»

اورسولا فون در لاین همچنین گفت که این توافق امتیاز مهمی را به مجارستان می‌دهد که با تحریم نفت مخالفت کرده است و نفت حمل شده توسط خط لوله دروژبای جنوبی را از تحریم معاف می‌کند.

«ویکتور اوربان»، نخست وزیر مجارستان هم در یک بیانیه ویدئویی که در فیس بوک منتشر شد، گفت: «ما موفق شدیم ترسناک‌ترین پیشنهاد کمیسیون اروپا در مورد کاهش خرید و تحریم نفت روسیه را درباره مجارستان لغو کنیم.»

اولیانوف: روسیه مشتریان دیگری برای نفت خود پیدا می کند

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین نسبت به اقدام اتحادیه اروپا در توافق درباره بسته ششم تحریمی برضد مسکو و به ویژه نفت روسیه واکنش نشان داد.

اولیانوف در رابطه با اظهارات «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا که گفته بود تا پایان سال حدود ۹۰ درصد از واردات نفت از روسیه به اتحادیه اروپا کاهش خواهد یافت، با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: همانطور که او دیروز به درستی گفت، روسیه واردکنندگان دیگری پیدا خواهد کرد.

نماینده روسیه افزود: لازم به ذکر است که اظهارات کنونی وی با اظهارات روز گذشته اش در تناقض است. تغییر بسیار سریع در طرز فکر و رویکرد نشان می دهد که اتحادیه اروپا در وضعیت خوبی نیست.

پیشتر «شارل میشل» رئیس شورای اروپا اعلام کرد که پس از هفته‌ها اختلاف نظر و مذاکرات پی در پی، اتحادیه اروپا با ششمین بسته تحریمی ضد روسیه موافقت کرده است.

این محدودیت ها بر دو سوم واردات نفت از روسیه تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته میشل، این توافق محصول نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل است و منبع عظیم بودجه روسیه برای درگیری‌های مسلحانه را هدف قرار داده است.

بسته ششم تحریم ها برضد روسیه هنوز باید مراحل تصویب رسمی را طی کند. برای تصویب تحریم ها، رضایت همه اعضای اتحادیه اروپا لازم است و این در حالی است که پیشتر برخی کشورهای عضو این اتحادیه مانند مجارستان با این مسئله مخالفت کرده و اثر اعمال تحریم ها بر واردات سوخت های فسیلی از روسیه بر اقتصادشان همانند هدف قرار گرفتن با بمب اتم است.

بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا برضد روسیه در صورت اجرایی شدن به سال‌ها روابط گسترده انرژی و تجاری این کشور با اتحادیه اروپا پایان خواهد داد و سطح تعاملات انرژی دو طرف را به حداقل خواهد رساند.


وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، محل شلیک توپخانه‌های هویتزر را هدف قرار داده است
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این وزارتخانه منطقه شلیک توپخانه هویتزر را پس از شناسایی آن با پهپاد هدف قرار داده است.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است، این منطقه زیر نظر یک گروه وابسته به تندرو‌های اوکراینی بود که با استفاده از توپخانه‌های بسیار دقیق هدف قرار گرفت و منهدم شد.

برنامه اتحادیه اروپا برای خروج بانک بزرگ روسیه از سیستم سوئیفت
سران اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند تا ششمین بسته تحریمی آن‌ها علیه مسکو بر سر حمله اش به اوکراین شامل اقدامی در زمینه خارج کردن بانک Sberbank روسیه از سیستم مالی سوئیفت باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بانک Sberbank بزرگترین وام دهنده روسیه است و اضافه کردن آن به فهرست تحریم‌ها باعث انزوای بیشتر سیستم مالی روسیه شود.

در حمله نیرو‌های اوکراینی به مدرسه‌ای در دونتسک، دو نفر کشته شدند


به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، شهر دونتسک در روز‌های اخیر از مناطق تحت تسلط نیرو‌های اوکراینی، تحت حملات و گلوله باران شدیدی قرار دارد و در این گلوله باران ده‌ها نفر کشته یا زخمی شده اند.

خبرنگار الجزیره از مدرسه‌ای در مرکز شهر دونتسک، که منطقه تحت تسلط جدایی طلبان است، گزارش داد، ساعاتی قبل این مدرسه -که در تصویر می‌بینید- با حمله موشکی اوکراین مواجه شد، در این حمله ساختمان مدرسه آسیب جدی دید، البته در این مدارس دانش آموزان حضور نداشتند، اما معلم‌ها با حضور در مدرسه، از این مکان به صورت غیر حضوری به تدریس مشغول بودند. این هم جسد دو معلمی است که در این حمله کشته شدند ضمن اینکه تعداد زیادی نیز زخمی شدند.

همچنین در این حمله ساختمان‌های مجاور مدرسه نیز آسیب دیدند ضمن اینکه در گلوله باران مناطق دیگری از دونتسک نیز ده‌ها نفر کشته یا زخمی شدند.

مقامات در این شهر می‌گویند اوایل صبح چند منطقه در دونتسک هدف قرار گرفت و شش نفر کشته شدند ضمن اینکه تنها در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۵۵۰ گلوله سنگین در این شهر فرود آمد. این گلوله‌ها از مناطق تحت تسلط نیرو‌های اوکراینی شلیک می‌شوند.

زاخاروا نفوذ ناتو در منطقه بالکان را «بی پروایانه و ویرانگر» توصیف کرد
به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از اظهارات وزیر خارجه انگلیس در مورد «نفوذ بد» روسیه در بالکان انتقاد کرد.

زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت: «لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس، که کارشناس تاریخ و جغرافیاست، به مردم بوسنی و هرزگوین هشدار داد که به روسیه به دلیل «نفوذ بد» این کشور در منطقه اعتماد نکنند.

این دیپلمات با یادآوری بمباران‌های ناتو در یوگسلاوی سابق، که در جریان آن از پرتابه‌های اورانیوم ضعیف شده استفاده شد، نفوذ ناتو را «بی پروایانه و ویرانگر» توصیف کرد.

زاخازوا نوشت: «»لیز تراس از حمله تاتار‌ها و مغول‌ها به اوکراین اطلاع دارد، اما این دختر خوب از بمباران ناتو در بلگراد بی خبر است؟ شاید ذکر چند نمونه دیگر از نفوذ غرب در بالکان برای او جالب باشد.»

او یادآور شد که در آغاز جنگ جهانی دوم، دولت یوگسلاوی به انگلیسی‌ها برای مقابله با رایش سوم «التماس» کرد، اما لندن این درخواست را نادیده گرفت و حتی از جنگ برای پیشبرد منافع خود در اروپا بهره برد.

زاخاروا گفت، در دهه ۱۹۹۰، انگلیس به عنوان بخشی از ائتلاف غربی، قاچاق اعضای بدن انسان توسط آلبانیایی‌های کوزوو و همچنین تجارت انواع کالا‌های غیرقانونی، از جمله سلاح را مخفی کرد. اقدامات این کشور در منطقه «ویرانگرتر از هر پودر و بمبی و کشنده‌تر از طاعون» بوده است.

اوستیای جنوبی از برگزاری همه‌پرسی برای الحاق به روسیه صرف‌نظر کرد


مقامات جدید منطقه اوستیای جنوبی در گرجستان شامگاه دوشنبه اعلام کردند که از برگزاری همه‌پرسی برای الحاق به روسیه صرف‌نظر می‌کنند.

«آلن گاگلویف» رئیس منطقه اوستیای جنوبی دیشب (دوشنبه) در فرمانی با اشاره به «ابهام در مورد تبعات حقوقی» این همه پرسی، برگزاری آن را رد کرد.

پیشتر «آناتولی بیبیلوف» رئیس قبلی این منطقه برای برگزاری این همه‌پرسی تصمیم گرفته بود و زمان آن هم ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) پیش‌بینی شده بود.

رئیس جدید منطقه اوستیای جنوبی همچنین بر غیرقابل قبول بودن تصمیم یکجانبه از طریق همه پرسی در مورد مسائل مربوط به حقوق و منافع مشروع فدراسیون روسیه تاکید کرده است و همچنین «برگزاری بدون تاخیر، رایزنی با طرف روسی در مورد همه مسائل مربوط به ادغام بیشتر اوستیای جنوبی و فدراسیون روسیه» را خواستار شد.

در تاریخ ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) مقامات اوستیای جنوبی خبر دادند که بیبیلوف فرمان برگزاری همه‌پرسی برای الحاق به روسیه را امضا و از آن با عنوان «آرزوی تاریخی» ساکنان این سرزمین کوچک منطقه قفقاز برای پیوستن کشور هم‌مرز روسیه، کرده است.


روسیه، ونزوئلا، نیکاراگوئه، نائورو و سوریه استقلال اوستیا از گرجستان را به رسمیت شناخته اند.

بلاروس رزمایش نظامی در مرز با اوکراین برگزار می کند

خبرگزاری دولتی بلاورس «بلتا» ساعاتی پیش اعلام کرد که بلاروس با بسیج نیروهایش در منطقه مرزی گومل در دو ماه آینده، رزمایش نظامی برگزار می کند.

 این خبرگزاری روز دوشنبه به نقل از آندری کریوونوسوف یکی از مسئولان نظامی شهر گومل واقع در نزدیک مرز اوکراین گزارش داد که تمرین های برنامه ریزی شده با کمیساریاهای نظامی (سازمان های اداری ارتش) و نیروهای مسلح از روز ۲۲ ژوئن تا ۱ ژوئیه (۱ تا ۱۰ تیر ماه) برگزار خواهد شد.

منطقه گومل بلاروس در جنوب با اوکراین و در بعضی مکان ها با منطقه ممنوعه اطراف راکتور هسته‌ای چرنوبیل هم مرز است و از شرق نیز همسایه روسیه به حساب می آید.

کمیسار نظامی گومل گفت: رویدادهایی از این دست به طور سنتی برای افزایش آمادگی رزمی و بسیج کمیساریای‌های نظامی و ارتقای دانش نظامی و مهارت‌های عملی افراد مسئول انجام می‌شود.

کریوونوسوف همچنین گفت که از ۲۸ ژوئن تا ۱۶ ژوئیه (۷ تا ۲۵ تیر ماه) نیز تمرین نظامی با حضور افرادی که در تشکیلات دفاع سرزمینی مسئولیت دارند، برگزار می شود.

اتحادیه اروپا توافق کرد بیش از دو سوم از واردات نفت روسیه را کاهش دهد
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، شارل میشل رئیس شورای اروپا اعلام کرد ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، دوشنبه شب، با تحریم نفت روسیه، که بیش از دو سوم از واردات نفت از این کشور را در برمی گیرد، موافقت کردند.

شارل میشل در توئیتی نوشت «این کاهش واردات، که تا پایان سال اجرایی خواهد شد، منبع مالی عظیم ماشین جنگی روسیه را از بین می‌برد، فشار حداکثری را بر مسکو وارد می‌کند و روسیه را برآن وامی دارد تا به جنگ خاتمه دهد»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: