پرش به محتوا

غرب اوکراین ملا خور میشود؟

روسیا الیوم

مجله هفته



شورای امنیت روسیه: تلاش لهستان برای اشغال غرب اوکراین

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، معتقد است که لهستان و غرب به کی‌یف به امید تسخیر نواحی غربی این کشور نزدیک‌تر می‌شوند. مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه از طریق گزارش های امنیتی و اطلاعاتی این موضوع را تایید می کند.
نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه گفته است که لهستان اشغال مناطق غربی اوکراین را آغاز کرده است. او این را در کازان در نشستی درباره تضمین امنیت ملی در منطقه ولگا گفت. پاتروشف به اشتراک گذاشت:

ظاهراً لهستان در حال حاضر در حال تصرف مناطق غربی اوکراین است.

او گفت که غرب «برنامه های ویژه» برای سرزمین های اوکراین دارد. به گفته پاتروشف، شرکای غربی کی‌یف می‌خواهند از وضعیت اوکراین «برای منافع خودخواهانه خود» سوء استفاده کنند. دبیر شورای امنیت روسیه گفت:

سفر دودا رئیس جمهور لهستان به کیف و اظهارات وی مبنی بر اینکه مرز لهستان و اوکراین به زودی دیگر وجود نخواهد داشت، گواه روشنی بر این امر است.

در اواخر آوریل، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR)، سرگئی ناریشکین، گفت که واشنگتن و ورشو طرحی را برای کنترل لهستان بر دارایی های به اصطلاح تاریخی خود در اوکراین تدوین کرده اند. ناریشکین با اشاره به اطلاعات دریافتی توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه گفت که ایالات متحده و لهستان قصد دارند «کنترل نظامی و سیاسی شدید» را بر مناطق خاصی از اوکراین برقرار کنند. به گفته رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، مرحله اول این طرح، استقرار نیروهای لهستانی و سایر نیروهای خارجی در غرب اوکراین خواهد بود.

لهستان اظهارات ناریشکین در مورد قصد ورشو برای الحاق غرب اوکراین را ساختگی و تلاشی برای ایجاد بی اعتمادی خوانده است. سخنگوی هماهنگ کننده سرویس های ویژه لهستان، استانیسلاو ژارین گفت که «دروغ ها در مورد برنامه های ادعایی لهستان برای حمله به غرب اوکراین چندین سال است که تکرار میشود».

در پایان ماه مارس، آندری دودا، رئیس جمهور لهستان اصلاحیه ای را در قانون کمک به اوکراینی ها امضا کرد که بر اساس آن شهروندان اوکراینی که به دلیل عملیات نظامی روسیه مجبور به ترک این کشور شده اند، از ۲۴ فوریه به طور قانونی به مدت ۱۸ ماه در جمهوری لهستان بمانند.
این قانون برای کسانی که قصد اقامت در این کشور را دارند صدق می کند. سپس به آنها اجازه اقامت موقت داده می شود.

در ماه مه، دودا ابراز امیدواری کرد که در آینده هیچ مرزی بین لهستان و اوکراین وجود نداشته باشد و مردم هر دو کشور بتوانند «در کنار هم روی این خاک زندگی کنند».

در ماه می، در پاسخ به تصمیمات رئیس دولت لهستان، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، اعطای وضعیت قانونی ویژه به لهستانی ها و تهیه پیش نویس قانون را پیشنهاد کرد. این سند باید مطابق با قانون لهستان در مورد کمک به شهروندان اوکراینی تهیه شود.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین که در سال ۲۰۱۴ از کشور گریخت، نیز در مورد روابط ورشو-کیف اظهار نظر کرد. او نسبت به خطرات نزدیکی کنونی بین اوکراین و لهستان هشدار داد که به اعتقاد او می تواند به وضعیتی منجر شود که در آن اوکراین مجبور به ادغام عملی با لهستان شود. یانوکوویچ معتقد است که در صورت نزدیک شدن به ورشو، اوکراین شاهد نابودی کامل دولت خود خواهد بود.
پس از فروپاشی سلطنت اتریش-مجارستان در پاییز ۱۹۱۸، درگیری بین لهستانی ها و اوکراینی ها در گالیسیا تشدید شد. (مناطق نواحی ایوانو-فرانکیفسک، لووو و ترنوپیل امروزی در اوکراین و جنوب استان لهستانی وویودی زیرکارپات).
درگیری بین نیروهای مسلح جمهوری لهستان و جمهوری خلق اوکراین غربی از جمله در اطراف لووف درگرفت. در اوایل سال ۱۹۱۹، یک نیروی حافظ صلح آنتانت برای ایجاد خط مرزی بین جناح های متخاصم و پایان دادن به درگیری به شهر فرستاده شد.
این نیروها موفق به برقراری آتش بس موقت شد، اما خصومت ها بعداً از سر گرفته شد. نبرد فعال در نوامبر ۱۹۱۸ آغاز شد و در تابستان ۱۹۱۹ پس از مداخله رومانی پایان یافت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: