پرش به محتوا

درسی که چین از تحریم های غرب علیه روسیه میگیرد.انجمن آسیای شرقی در مقاله‌ای به احتمال حمله چین به تایوان و اعمال تحریم‌های کشورهای غربی علیه پکن پرداخت و نوشت: مهمترین موضوع برای چین، مواجهه با تحریم سوئیفت و پرداخت‌های بین‌المللی و همزمان تبدیل ذخایر خود به ارزهایی غیر از دلار آمریکا و یورو است.

انجمن آسیای شرقی در مقاله‌ای با اشاره به تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه پس از حمله این کشور به اوکراین نوشت: چین با دقت در حال ارزیابی رفتار کشورها با روسیه پس از حمله مسکو با اوکراین است. چین این ارزیابی را برای روزی که احتمالا در مقابل تایوان دست به اقدام نظامی بزند نیاز دارد.

این موضوع البته تنها مربوط به ارزیابی نظامی نیست بلکه مربوط به پاسخ اقتصادی نیز می‌شود.

این مقاله خاطرنشان کرده که چین با مشاهده فشار اقتصادی و مالی اعمال شده علیه روسیه، بدنبال مقاوم سازی بیشتر اقتصاد خود برابر تحریم‌های مشابه است. یکی از درس‌های کلیدی برای پکن اهمیت تعامل با جهان در حالی است که به غرب وابستگی کمتری داشته باشد. چین بدنبال آن است تا به ویژه در بخش فناوری‌های با دانش بالا، خودکفاتر باشد.

سیاست محوری چین همواره داشتن اقتصادی خودکفا بوده هرچند که از تعامل با دیگر کشورها هم نفع برده است. حتی قبل از حمله روسیه به اوکراین نیز چین تلاش کرد تا گام‌هایی را در جهت حفاظت از سیستم‌های پرداخت بین‌المللی خود با ارائه سیستم‌های پرداخت جایگزین بردارد.

این مقاله با بیان اینکه تحریم سوئیفت و جلوگیری از تراکنش‌های بین‌المللی بانک‌های روسیه به همراه بلوکه کردن اموال روسیه در بانک‌های خارجی که عمده آن به دلار و یورو بودند، باعث نگرانی چین شده است، نوشته است: تحریم بانک مرکزی به طور مشخص باعث نگرانی چین شده زیرا به خوبی نشان می دهد که سپرده‌های خارجی یک کشور در اقتصادهای جهانی چگونه می تواند تحت تاثیر تحریم‌ها قرار بگیرد. این یکی از حوزه‌هایی است که چین قصد دارد پاسخی مناسب برای آن بیابد. برای چین بسیار سخت است تا سپرده‌ها و منابع خارجی خود را به ارزهایی غیر از دلار آمریکا و یورو تبدیل کند به همین دلیل احتمال دارد که در صورت تحریم شدن بخواهد تا دارایی های شرکت‌های بین‌المللی حاضر در چین را تملک کند.

با وجودی که تحریم‌ها علیه روسیه، تحریم‌هایی جهانی هستند و توسط بیشتر دولت‌های غربی اعمال شده‌اند اما برخی از متحدان آمریکا مانند ترکیه، عربستان و تایلند از اجرای آن خودداری کرده‌اند. این در حالی است که حتی برخی از شرکت‌های چینی با اینکه پکن تاکید کرده مخالف اقدامات کشورهای غربی علیه روسیه است اما از خرید منابع روسیه و فروش کالا به آن اجتناب می‌کنند.

البته اقتصاد چین بسیار بزرگتر از روسیه است و تجارت جهانی این کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۳ درصد از کل تجارت جهانی را شامل می‌شده و پکن به طور عملی شریک اول اقتصادی و تجاری بسیاری از کشورهای جهانی است. حجم تجارت روسیه اما ۸۰۰ درصد از چین کمتر است.

نکته مهم درباره تحریم چین در صورت حمله به تایوان این است که آمریکا علاقه بیشتری به تحریم آن دارد زیرا پکن را یک رقیب اقتصادی استراتژیک و بزرگتر از روسیه می‌داند. این موضوع باعث خواهد شد تا فشار بیشتری را بر متحدان و سایر کشورها برای ملحق شدن به هر تحریم احتمالی وارد کند.

به عنوان نمونه استرالیا اصلی ترین تامین کننده سنگ آهن چین است. مزیت استرالیا بر کشورهای اروپایی این است که بیش از آنکه مشتری محصولات آن باشد، تامین کننده مواد اولیه این کشور است و برای چین یافتن تامین کننده جدید به راحتی امکان پذیر نیست.

این مقاله در پایان تصریح کرد: همان طور که صنعت انرژی روسیه نشان داد، ادغام در اقتصاد جهانی خطر تحریم ها را کاهش می‌دهد. پکن نیز با ایجاد پیوندهای اقتصادی متراکم‌تر، از جمله از طریق ابتکار کمربند و راه، ممکن است بتواند با موفقیت برابر تحریم‌های احتمالی کشورهای غربی مقاومت کند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: