پرش به محتوا

ایتالیا: تحریم گاز روسیه و کاهش تولید ناخالص داخلیبر اساس یک مطالعه، در صورت اعمال تحریم گاز روسیه، تولید ناخالص داخلی ایتالیا ممکن است با افت شدید مواجه شود. انجمن صنعتی ایتالیا کونفیندوستریا Confindustria دریافت که این امر منجر به افزایش اضافی در هزینه های انرژی می شود.

تحریم گاز روسیه می تواند منجر به کمبود جدی سوخت حیاتی برای بخش های صنعتی و خدماتی ایتالیا شود. این را مطالعه ای که روز شنبه توسط انجمن صنعت ایتالیا کونفیندوستریا منتشر شد نشان می دهد. نویسندگان این تحقیق بیان می کنند:

محاصره احتمالی واردات گاز طبیعی از روسیه، تامین‌کننده اصلی ایتالیا در سال‌های اخیر، می‌تواند تأثیر بسیار قوی بر اقتصاد تضعیف شده ایتالیا داشته باشد. چنین شوکی منجر به کمبود جدی گاز برای صنعت و بخش خدمات و همچنین افزایش اضافی در هزینه های انرژی خواهد شد.»
بر اساس این مطالعه، خروج گاز روسیه در ایتالیا به طور متوسط ۲ درصد در سال تولید ناخالص داخلی را در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ کاهش می دهد.

تحلیلگران هشدار می دهند که پس از کاهش ۰.۲ درصدی رشد اقتصادی در سه ماهه اول، «سناریو برای ایتالیا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به دلیل درگیری های مداوم در اوکراین همچنان دشوار است». در ادامه این مطالعه آمده است:

«داده های ماه آوریل و می ترکیبی از افزایش قیمت کالاها، کمبود عرضه و عدم اطمینان بالا را تایید می کند. در عین حال، کاهش آلودگی به کووید-۱۹ می تواند از مصرف حمایت کند. با این حال، روند کلی همچنان منفی به نظر می رسد.»

پس از آغاز عملیات نظامی مورد انتقاد مسکو در اوکراین در فوریه، ایتالیا همراه با آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، در تلاش است تا اتکای خود به انرژی روسیه را کاهش دهد. درگیری و تحریم‌های متعاقب غرب علیه روسیه، در دسترس بودن منابع انرژی روسیه در بازار جهانی را تهدید کرده و قیمت انرژی را افزایش داده است.

روبرتو چینگولانی، وزیر نوسازی و تحول زیست محیطی ایتالیا اخیراً اعلام کرد که این کشور تنها در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ می تواند واردات گاز روسیه را به طور کامل کنار بگذارد.

روسیه حدود ۴۵ درصد از گاز مورد نیاز ایتالیا را پوشش می دهد. گزارش ها حاکی از آن است که هفته گذشته رم به شرکت ها اجازه داد تا حساب های روبلی خود را با گازپروم بانک روسیه باز کنند تا از رژیم پرداخت روبل پیروی کنند و از مسدود شدن عرضه جلوگیری کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: