پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۶


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


روزنامه نگار کانادایی از حال و هوای غم انگیز در میان سربازان اوکراینی گزارش می دهد

نیل هاور، روزنامه‌نگار کانادایی که به عنوان خبرنگار جنگی برای اوکراین کار می‌کند، اظهارات سربازان اوکراینی را در توییتر منتشر کرد و به وضعیت سخت تدارکاتی و روحیه بسیار ضعیف نیروهای مسلح اوکراین اشاره کرد. گفته می شود سربازانی که از نبردهای شهر باخموت در منطقه دونتسک بازگشته اند از نبود سلاح های جدید و نیروهای کمکی شکایت کرده اند. هاوئر به نقل از یک کهنه سرباز که از سال 2014 جنگیده است، گفت:

«از من انتظار می رود که با تانک ها با کلاشینکف بجنگم. ما فقط گوشت دم توپ هستیم.


هاور گفت، ارزیابی سربازان از دولت اوکراین «بسیار بدبینانه» بود. یک سرباز از جامعه دو طبقه ای صحبت کرد:

شما باید درک کنید که در این کشور دو کاست وجود دارد: بالا و پایین.

جمهوری خلق لوهانسک: دو زن باردار در گلوله باران کشته شدند

در شهر استاخانوف در جمهوری خلق لوگانسک (LVR)، دو زن باردار بر اثر شلیک گلوله کشته شدند. این را ستاد دفاع ملی LVR اعلام کرد. مشخص شده است:

دو زن باردار بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کی یف به سوی استاخانوف کشته شدند.

مقامات جمهوری خلق لوهانسک اضافه کردند که یک زن در دم جان باخت، در حالی که دیگری بعداً در مراقبت های ویژه جان باخت.

پیش از این گزارش شده بود که نیروهای اوکراینی سه گلوله از سیستم پرتاب چند راکت اوراگان به سمت شهر استاخانوف شلیک کردند. بر اساس گزارش ها، هشت نفر از جمله کودکان در اثر این گلوله زخمی شدند.

در 30 می، ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک (DPR) از گلوله باران دونتسک توسط نیروهای امنیتی اوکراین گزارش داد. در نتیجه سه نفر از جمله یک کودک کشته شدند. همچنین گزارش شده است که 18 نفر مجروح شده اند.
گازپروم در تاریخ ۳۱ مه عرضه گاز به تاجر هلندی گاز ترا را متوقف خواهد کرد


گازپروم اکسپورت، زیرمجموعه گازپروم، عرضه گاز به تاجر گاز هلندی GasTerra را در 31 مه به دلیل عدم پرداخت برای گاز تحویلی در آوریل و امتناع از پرداخت به روبل متوقف خواهد کرد. گازپروم اکسپورت در بیانیه ای اعلام کرد:

«در پایان کار در 30 می (مدت پرداخت قراردادی)، گازپروم اکسپورت هنوز مبلغی را از GasTerra برای تامین گاز آوریل دریافت نکرده بود. بنابراین گازپروم اکسپورت به GasTerra در مورد تعلیق عرضه گاز از 31 مه اطلاع داده است. مه 2022 و در انتظار پرداخت طبق روال تعیین شده توسط فرمان ریاست جمهوری روسیه که در بالا ذکر شد.»

این شرکت هلندی همچنین به گازپروم اکسپورت اطلاع داد که طبق فرمان ریاست جمهوری روسیه و طرح پیشنهادی گازپروم صادرات، قصد ندارد برای گاز عرضه شده به روبل پرداخت کند.

پیش از این، GasTerra اعلام کرده بود که تصمیم گرفته است به خواسته های گازپروم برای پرداخت گاز تحویلی به روبل روسیه عمل نکند. این شرکت تصمیم خود را با این استدلال توجیه کرد که پرداخت ها تحت رژیم جدید می تواند منجر به نقض تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا شود و اینکه روش پرداخت مورد نیاز خطرات مالی و عملیاتی زیادی را به همراه دارد.

روزنامه نگار فرانسوی در نزدیکی سورودونتسک کشته شد

روزنامه نگار فرانسوی فردریک لکلرک ایمهوف در نزدیکی سورودونتسک (منطقه لوگانسک) کشته شد. این را امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات اولیه خودرویی که نماینده رسانه فرانسوی در آن تردد می کرد مورد آتش سوزی قرار گرفت. روزنامه نگار در شهری بود که درگیری های فعال در آن جریان داشت.

رزومه این روزنامه‌نگار که در دسترس عموم است، نشان می‌دهد که وی از دسامبر 2015، یعنی تقریباً شش سال و نیم، برای تلویزیون فرانسه و BFMTV کار کرده است. او در اوکراین توسط BFMTV برای کار در آنجا مورد تایید قرار گرفت.


پرونده های پزشکی کودکان دارای اندام سالم در ماریوپل پیدا شدکمیته تحقیقات روسیه با فیلم های ویدئویی پایگاه صلیب سرخ در ماریوپول که صدها کارت شاخص پزشکی کودکان را با اندام های سالم نشان می دهد، رسیدگی خواهد کرد. این مرجع در کانال تلگرامی خود گزارش داده است. در این گزارش آمده است:

بازرسان کمیته تحقیقات روسیه اطلاعات فوق را بررسی کرده و از نظر قوانین کیفری در چارچوب جنایات رژیم کیف که قبلاً توسط مقامات مورد بررسی قرار گرفته است، ارزیابی خواهند کرد.

ویدئویی از بازرسی از پایگاه صلیب سرخ در ماریوپل روز یکشنبه منتشر شد. اسنادی در آنجا یافت شد که حاوی اطلاعاتی در مورد کودکان، اندام های سالم آنها و اطلاعات مربوط به والدین آنها بود. با این حال، هیچ اطلاعاتی در مورد بیماری در پرونده پزشکی یافت نشد.

اردوغان پیشنهاد مذاکره بین روسیه، اوکراین و سازمان ملل در استانبول را داد


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، پیشنهاد داد تا نشستی بین هیئت‌های روسیه، اوکراین و سازمان ملل در استانبول برگزار شود. این خبر را خبرگزاری تاس به نقل از دفتر رئیس جمهور ترکیه گزارش داد.

آنکارا همچنین موافقت کرده است که در صورت دستیابی طرفین به «توافق اصولی» در یک مکانیسم ناظر مشارکت کند. به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از تاس، دفتر رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که اردوغان به توافق صلح میان روسیه و اوکراین در اسرع وقت متعهد است.

رئیس‌جمهور اردوغان در این گفت‌وگو اعلام کرد که لازم است هر چه سریع‌تر به صلح بین روسیه و اوکراین دست یابد و همچنین اقداماتی برای از بین بردن پیامدهای منفی جنگ و تقویت اعتماد اتخاذ شود.

جمهوری خلق لوهانسک: نیروهای جمهوری در حومه سورودونتسک مستقر شدند

گفته می شود که واحدهای نظامی جمهوری خلق لوگانسک در مواضع خود در حومه سورودونتسک مستقر شده اند. آنها نیروهای اوکراینی را به عمق شهر هل دادند و حمله کردند. این را شبه نظامیان خلق LVR روز دوشنبه اعلام کردند. در ویدئویی که در کانال تلگرامی وزارت دفاع منتشر شده، آمده است:

یورش به سورودونتسک آغاز شده است. واحدهای شبه نظامی مردمی و نیروهای متحد خود را در حومه شهر مستقر کرده اند و جنگنده های اوکراینی را بیشتر و بیشتر به داخل شهر هل می دهند.ارتش روسیه: هنگ نازی کراکن ساکنان منطقه خارکف را به وحشت انداخته است

گفته می‌شود که اعضای گردان نازی کراکن به ساکنانی که توسط سرویس‌های امنیتی اوکراین مشکوک به احساسات طرفدار روسیه در منطقه خارکف بودند، حمله کردند. این را سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه اعلام کرد:

«در منطقه خارکف، شبه نظامیان واحد ملی گرای کراکن، که عمدتا متشکل از رادیکال ها و متجاوزین و قاتلان آزاد شده از زندان است، اقدامات تنبیهی انجام می دهند که طی آن جوخه های مرگ به اصطلاح شبانه به خانه های ساکنان محلی نفوذ می کنند. توسط SBU مظنون به احساسات طرفدار روسیه هستند، آنها را مورد آزار فیزیکی قرار داده و به مکان نامعلومی می برند.»

به گفته میسینتسف، ده ها نفر از دستگیرشدگان تا به امروز به خانه بازنگشته اند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

یادداشت تحریریه:

SBU – به انگلیسی: «Security Service of Ukraine» – سرویس اطلاعات داخلی اوکراین است.

بایدن: آمریکا موشک‌هایی را که قادر به هدف قرار دادن روسیه باشد به اوکراین عرضه نمی‌کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است واشنگتن سامانه‌های موشکی با قابلیت حمله به خاک روسیه را به کیف نمی‌دهد. 

این بیانیه با توجه به انتشارات منتشر شده در مورد تحویل آینده سیستم های موشکی چندگانه ایالات متحده به اوکراین انجام شد. 

در 21 مه، بایدن قانونی را برای اعطای کمک های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به کیف امضا کرد. رئیس جمهور ایالات متحده در ابتدا از کنگره 33 میلیارد دلار درخواست کرد، اما قانونگذاران این مبلغ را به تقریباً 40 میلیارد دلار رساندند. 

بازرس جمهوری خلق دونتسک  اوکراین را به بکار بردن تاکتیک های زمین سوخته متهم کرد

دریا موروزوا، بازرس جمهوری خلق دونتسک، در پستی که در تلگرام منتشر کرد، نیروهای مسلح اوکراین را به استفاده از تاکتیک های زمین سوخته متهم کرد. این با افزایش قابل توجه اخیر در گلوله باران مناطق مسکونی نشان داده شده است:

«شبه‌نظامیان اوکراینی تقریباً شبانه‌روز مناطق مسکونی شهرها و شهرک‌های DPR را به‌طور گسترده در مقیاس وسیع بمباران می‌کنند. در عین حال، مناطق داخلی نیز در معرض خطر هستند، جایی که اوضاع حتی در سال‌های 2014-2015 آرام بود.»

به گفته موروسوا، حداقل هفت نفر در دو روز گذشته در اثر گلوله باران اوکراینی جان خود را از دست داده اند و 38 نفر دیگر زخمی شده اند. حملات توپخانه ای اوکراین جنایات جنگی است که کیف در نا امیدی مرتکب شده است. موروزوا تاکید کرد:

«دلایل عینی برای حمله به مدارس، بیمارستان ها، مهدکودک ها و ساختمان های مسکونی وجود ندارد و نمی تواند باشد». 

به گفته موروسوا، عدم محکومیت این حملات از سوی جامعه بین‌المللی «اثباتی مطلق بر زوال قوانین بین‌المللی بشردوستانه» است. با این وجود، آمبودزمن ابراز اطمینان کرد که شواهد جمع آوری شده توسط DPR در هشت سال گذشته مبنایی برای دادگاه آینده خواهد بود و کسانی که مسئول آن هستند محکوم خواهند شد. 

وزیر دادگستری جمهوری خلق دونتسک: ۲۳۰۰ ستیزه جوی آزوف در زندان.

به گفته یوری سیرواتکو، وزیر دادگستری جمهوری خلق، حدود ۲۳۰۰ اسیر جنگی از کارخانه فولاد آزوف در حال حاضر در قلمرو جمهوری خلق هستند. همانطور که او به رادیو تلویزیون روسی Rossiya 1 توضیح داد، با آنها مانند اسیران جنگی عادی رفتار می شود و توسط بازرسان مورد بازجویی قرار می گیرند.

سیرواتکو افزود، در حالی که جنایات مشابه جنایاتی که توسط ستیزه جویان اوکراینی در کارخانه متالورژی ماریوپل مرتکب شده اند، مجازات اعدام در جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق را در پی دارد، احکام زندانیان توسط دادگاه تعیین می شود.

جنگ در دونباس: گلوله باران اوکراینی به اهداف غیرنظامی در جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق آمریکا باعث کشته شدن چندین نفر شد

نیروهای اوکراینی برخی از شهرهای جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کرده اند. مقامات محلی گزارش دادند که این گلوله باران چندین کشته برجای گذاشت.

گفته می شود که یک زن بر اثر گلوله باران چندین نقطه از پایتخت جمهوری جان خود را از دست داده است. دو غیرنظامی نیز در حمله توپخانه ای در شهر ماکیوکا جان باختند. یک انفجار خودرو در ملیتوپل رخ داد که توسط مقامات جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق به عنوان یک حمله تروریستی طبقه بندی شده است. طرف اوکراینی هنوز در مورد هیچ یک از این حوادث اظهار نظر نکرده است.

در همین حال، ارتش روسیه به سایر بخش‌های دونباس حمله کرده است.

طرح مسکو برای دریافت بهای گاز صادراتی به روبل موفقیت آمیز بود


سخنگوی کرملین با اشاره به موفق بودن طرح مسکو در دریافت بهای گاز صادراتی خود به روبل، از امکان استفاده از این سازوکار در پرداخت بدهی های عمومی روسیه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد که سازوکار پرداخت گازبها به واحد پول روسیه یعنی روبل که اخیرا توسط مسکو پیشنهاد شده است، کارایی خود را ثابت کرده و می توان از آن در پرداخت بدهی های عمومی استفاده کرد.

پسکوف در این باره گفت: در حالت کلی، برای مثال سیستم پرداخت گازبها کارایی خودش را هم برای خریدار و هم برای فروشنده در شرایط فعلی اثبات کرده است و چه اشکالی دارد که از آن جهت پرداخت بدهی های عمومی استفاده شود؟

اظهارات پسکوف در پی آن بیان می شود که مسکو پیشتر طی دستوری، دولت و شرکت گاز روسیه (گازپروم) را موظف کرده بود که دریافت بهای گاز صادراتی روسیه به کشورها را از طریق روبل آغاز نمایند. این اقدام در پی ان صورت گرفت که چندین کشور غربی و هم پیمانانشان اقدام به اعمال تحریم ها برضد مسکو به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین نمودند.

این اقدام مسکو با استقبال برخی کشورها در این زمینه مواجه شد و آنها اعلام کردند که حاضر هستند که مطابق سیستم جدید گازبهای خود را بپردازند.

در مقابل اما برخی کشورهای دیگر از پذیرش این مسئله سر باز زدند. برای مثال دو کشور لهستان و بلغارستان از پرداخت گازبها به روبل خودداری کردند که روسیه نیز متقابلا عرضه گاز به آنها را متوقف کرد.

مسکو: اوکراینی‌ها برای حفاظت از سلطه دلار بر جهان می‌جنگند


معاون فراکسیون «روسیه واحد» در مجلس دومای روسیه گفت: ارتش و نئونازی‌های اوکراینی، نه به خاطر حفظ استقلال کشورشان، بلکه برای حفاظت از سلطه دلار آمریکا می‌جنگند و جان می‌دهند.

«آندری ایسایف»، معاون فراکسیون «روسیه واحد» در دومای دولتی روسیه گفت: نیرو‌های ارتش و نئونازی‌های اوکراین، در حقیقت برای حفظ نظام اقتصادی لرزان آمریکا، که در آن دلار ابزار اصلی سلطه و انحصار به شمار می‌رود، می‌جنگند.

وی افزود: در حال حاضر نیرو‌های ارتش و نئونازی‌های اوکراینی، که بازیچه سیاست آمریکا و غرب هستند، در مزارع این کشور مردم را می‌کشند و خودشان نیز می‌میرند.

آندری ایسایف با بیان اینکه اوکراینی‌ها تصور می‌کنند برای استقلال و نجات کشور خود با روسیه می‌جنگند، گفت: اصل ماجرا این است که آمریکا از آن‌ها بعنوان ابزاری برای حفظ تسلط دلار، به عنوان تنها ارز ذخیره در جهان استفاده می‌کند.

وزارت دفاع روسیه از انهدام ۱۵ تانک و خودروی زرهی اوکراینی خبر داد

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در گزارش مطبوعاتی خود اعلام کرد که بیش از ۱۵ تانک و نفربر زرهی اوکراینی در حمله هوایی در شهر نیکولایف منهدم شد. به گفته کوناشنکوف، این خودروها در محوطه یک کارخانه کشتی سازی مستقر بودند. گفته می شود در مجموع، نیروهای هوایی روسیه در روز گذشته 320 ملی گرا و 47 ماشین جنگی را منهدم کرده اند.

گفته می شود که 46 قطعه دیگر از تجهیزات جنگی، از جمله چهار موشک انداز چندگانه BM-21 در اثر حملات توپخانه ای و راکتی منهدم شده است. پدافند هوایی 15 پهپاد اوکراینی و 9 پرتابه 9M55 را رهگیری کرد.

لهستان به عرضه سوخت رایگان به اوکراین پایان می دهد


در آینده، سوخت از لهستان فقط با هزینه به اوکراین پمپ می شود. وزیر آب و هوا و محیط زیست لهستان توضیح داد: در حالی که این کشور در آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین سوخت را به طور رایگان به کیف می داد، از این پس تحویل به صورت تجاری توسط شرکت لهستانی PKN Orlen انجام می شود. آنا مسکوادر مصاحبه با روزنامه اینترنتی BiznesAlert. وزیر همچنین گفت:

«ما این کار را انجام می دهیم تا اولویت را به عرضه بازار لهستان بدهیم. شرکت های سوخت در اوکراین با این تصمیم کنار می آیند. تحویل سوخت ما واکنشی به وضعیت بحرانی بود، اما این بخش به خوبی سازماندهی شده است، بنابراین پتانسیل بازار در آنجا وجود دارد.».

رئیس اداره نظامی اوکراین در منطقه دونتسک وضعیت دونباس را بسیار سخت خواند

پاول کریلنکو، رئیس اداره نظامی منطقه دونتسک که توسط کیف راه اندازی شده است، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی Ukraina 24 گفت که وضعیت نیروهای مسلح اوکراین در این منطقه «بسیار دشوار» است. او بیان کرد:

«به طور کلی، وضعیت دشوار است، گلوله باران در امتداد خط مقدم متوقف نمی شود.»

کریلنکو از شهرهای آودیوکا و لیمان به عنوان مسیرهای اصلی پیشروی نیروهای مسلح روسیه نام برد. به گفته کیریلنکو، جاده باخموت – لیسیچانسک که برای تامین نیرو های اوکراینی استفاده می شود، همچنان تحت کنترل اوکراین است اما توسط نیروهای روسی گلوله باران می شود

روزنامه ایرانی: دلیل شکست تحریم های غرب علیه روسیه، سیستم پرداخت MIR روسیه استروزنامه ایرانی رسالت می نویسد که تحریم های غرب علیه روسیه به دلیل سیستم پرداخت روسی MIR، تاثیر مورد انتظار را نداشته است. این روزنامه خاطرنشان می شود که مسکو یک سیستم محلی برای پیش پرداخت های بین المللی ایجاد و راه اندازی کرده است:

«روسیه به طور کامل توانست با مسدود کردن دسترسی غرب به سوئیفت کنار بیاید. هیچ کس از قبل چنین اقداماتی را انجام نداده بود. ظاهراً غرب هنگام اعمال تحریم ها اصلاً این عامل را در نظر نگرفت.»

به گفته تحلیلگران ایرانی، وجود سیستم پرداخت MIR روسیه پیامدهای توقف فعالیت ویزا و مسترکارت در این کشور را کاهش داده است.انفجار شدید در ملیتوپل – حداقل سه زخمی

صبح روز دوشنبه حدود ساعت 7:40 صبح به وقت محلی، انفجاری قوی در مرکز شهر ملیتوپل در منطقه زاپوروژیه رخ داد. این مطلب را ولادیمیر روگوف نماینده شورای اصلی اداره نظامی و مدنی منطقه از طریق تلگرام گزارش داد. او همچنین تصویری را به پست پیوست کرد که ساختمان‌های مرکز شهر را در دود غلیظی نشان می‌داد.
بر اساس اطلاعات اولیه دست کم سه نفر در این انفجار زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک منبع در مدیریت شهری، دو نفر مجبور شدند در بیمارستان بستری شوند. وضعیت او در ابتدا مشخص نشده بود. به گفته این منبع، یک خودرو با پلاک اوکراینی که در نزدیکی ساختمان شهرداری پارک شده بود در مرکز شهر منفجر شد.
بر اساس اطلاعات بیشتر، گفته می شود این انفجار در هنگام توزیع کمک های بشردوستانه رخ داده است. بر این اساس مصدومان داوطلب هستند.
روگوف این حادثه را یک حمله تروریستی خواند و غواصان اوکراینی را مقصر آن دانست. وی خواستار تقویت تدابیر امنیتی ضد تروریسم در منطقه شد.

مسکو: روش پرداخت بدهی دولت روسیه مانند معاملات پرداخت گاز


روسیه پرداخت‌ها به دارندگان اوراق قرضه یورو روسیه را از طریق مکانیزمی پردازش خواهد کرد که طبق قوانین فروش گاز به روبل عمل می‌کند. این را آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه در مصاحبه با روزنامه ودوموستی اعلام کرد.

وزیر تصریح کرد که این سیستم مانند پرداخت برای تحویل گاز به اتحادیه اروپا، فقط «به ترتیب معکوس» کار می کند. او اطمینان داد که تراکنش غربی برای انجام تعهدات به سرمایه گذاران مورد نیاز نیست. سیلوانوف اظهار داشت:

«پرداخت گاز به روبل چگونه کار می کند: ارز خارجی به ما اعتبار داده می شود، در اینجا برای ما به روبل مبادله می شود و به این ترتیب تسویه حساب انجام می شود. مکانیسم پرداخت برای اوراق قرضه یورو به همین صورت عمل می کند، فقط در جهت مخالف.»

این وزیر افزود که خریدار اوراق قرضه یورو باید دو حساب در یک بانک روسیه افتتاح کند، یکی به ارز خارجی و دیگری به روبل.لاوروف: آزادی جمهوری های خاق در دونباس اولویت مطلق برای روسیه استآزادی جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک که توسط روسیه به رسمیت شناخته شده‌اند یک اولویت مطلق برای مسکو است، در حالی که ساکنان سایر مناطق اوکراین باید سرنوشت خود را خود تعیین کنند. این را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسوی TF1 اعلام کرد. او گفت:

آزادی جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک که توسط فدراسیون روسیه به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخته شده اند، یک اولویت بدون قید و شرط است. در مورد سایر مناطق اوکراین که عملیات نظامی در آنها در حال انجام است، تصمیم گیری در مورد آینده خود بر عهده ساکنان این مناطق است.

این پاسخ لاوروف به سوال خبرنگاری بود که «آیا «نبرد برای دونباس» آخرین خواهد بود یا اینکه آیا نبردهای بیشتری پس از دونباس وجود خواهد داشت.» دیپلمات ارشد روسیه اعلام کرد:

آنها باید خودشان تصمیم بگیرند که در چه محیطی می خواهند به زندگی ادامه دهند: در محیطی که پرزیدنت زلنسکی ایجاد کرد، با ممنوعیت آموزش روسی، رسانه ها، فرهنگ، استفاده از زبان روسی در زندگی روزمره یا در محیطی دیگر. یکی که در آن آنها می توانند فرزندان را به گونه ای تربیت کنندهمانطور که آنها می خواهند و نه زلنسکی و تیمش.»

وزیر فشار دادن ارتش اوکراین و اعضای گردان‌های نئونازی به فراتر از مرزهای جمهوری خلق چین و LPR را یک وظیفه آشکار خواند. لاوروف افزود:

«در مورد بقیه مناطقی که مردمی که نمی خواهند از روسیه جدا شوند، زندگی می کنند، تصمیم با مردم آن مناطق خواهد بود. من فکر نمی کنم که آنها از بازگشت به قدرت از یک رژیم نئونازی خوشحال بشوند. رژیم نازی که ماهیت کامل روسوفوبیک خود را ثابت کرده است. این به مردم آن مناطق بستگی دارد که چه تصمیمی بگیرند.»

اعتراف اوکراین به شکست در «سورودونتسک»،

یک مقام اوکراینی از ورود نظامیان روسیه به «سورودونتسک»، بزرگترین شهر تحت کنترل «کی یف» در استان «لوهانسک» اوکراین خبر داد.

به گزارش الجزیره، «سرهی هایدی» استاندار استان لوهانسک گفت: نیروهای روسیه از حومه شهر «سورودونتسک» به سمت مرکز شهر در حال حرکت هستند.

وی تصریح کرد: در «سورودونتسک»، آب و گاز قطع شده و امکان برقراری آنها وجود ندارد.

پیشروی ارتش روسیه در شرق اوکراین ادامه دارد و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که وضعیت در «دونباس» به ویژه در مناطق «سورودونتسک»، «لیسیچانسک»، «باخموت» و «پوپاسنا» همچنان دشوار است.

«الکسی آرستوویچ» مشاور نزدیک رئیس جمهوری اوکراین نیز در جریان یک پخش زنده اعتراف کرده بود که نیروهای اوکراینی کنترل شهر «لیمان» را از دست داده‌اند.

«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که «لیمان» به طور کامل از کنترل ملی‌گرایان اوکراینی آزاد شده است.

پیش از اذعان اوکراین به سقوط «لیمان»، «دیمیتری کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین، در جریان دیدار خود با متحدان غربی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، وضعیت دونباس را برای نیروهای اوکراینی بسیار بد توصیف کرده بود.

دونباس منطقه‌ای در شرق اوکراین است که شامل بخش‌های شمالی و مرکزی استان دونتسک، بخش جنوبی استان لوهانسک و منتهای شرقی استان دنیپر و پتروفسک است.

رمضان قدیروف: اوکراین نیز مانند چچن در 30 سال پیش دستخوش مداخله غرب و جنگ برانگیخته است.

کانال Neoffizialny Bessonov «Z» یک تفسیر ویدیویی هفت دقیقه ای توسط رمضان قدیروف، رئیس جمهوری (جزئی روسیه) چچن را ارائه می دهد. در آن، رئیس جمهوری قفقاز وضعیت جمهوری خود در دهه 1990 را با وضعیت امروز اوکراین مقایسه می کند. قدیروف توجه ویژه ای را به مداخلات خارجی جلب می کند و نسبت به ابزاری شدن مردم محلی توسط منافع خارجی که هیچ مانعی ندارند هشدار می دهد:

ما در جمهوری چچن همان سناریویی را تجربه کرده‌ایم که غرب در اوکراین اجرا می‌کند. مزدوران خارجی، نازیسم، تن‌ها سلاح، اعلامیه‌های بلند و بی‌اساس – همه اینها دقیقاً مشابه تاریخ چچنی ما در اوایل دهه 1990 است. شکی نیست – این یک نقشه خوب فکر شده و موذیانه است.

و تنها روسیه از هر فرصتی برای مخالفت با این روند برخوردار است. نتیجه این طرح، نابودی روسیه، غارت منابع آن و تسلط کامل قدرت های هسته ای خارجی بر جهان است. آن هرگز اتفاق نمی افتد!»

در نهایت، قدیروف توصیه های زیر را به رئیس جمهور اوکراین می دهد:

زلنسکی برای نجات اوکراین باید چشمان آلوده به تبلیغات غرب را بمالد و به نازیسم در کشورش پایان دهد.

خبرنگار راشاتودی: حمله اوکراین در منطقه خرسون شکست خورد – تلفات سنگین برای ارتش اوکراین

ارتش روسیه حمله یک گروه رزمی گردان تاکتیکی اوکراینی (BTG) را در منطقه خرسون دفع کرد. این را والنتین گورشنین خبرنگار نظامی RT با اشاره به کانال های تلگرامی روسیه با اطلاعات نظامی گزارش کرده است. گورشنین گزارش می دهد:

واحدهای شناسایی نیروهای مسلح روسیه موفق شد مسیر پیشروی یک گروه رزمی تاکتیکی گردان را در نزدیکی رودخانه Ingulets در منطقه Kherson در نزدیکی روستای Davidov Brod شناسایی کند.

به گفته وی، در 29 می، ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که تلاش برای حمله در منطقه همسایه نیکولایف شکست خورده است. نیروهای روسی موفق شدند به BTG حمله کنند و حمله را متوقف کنند.

وی همچنین از تلفات سنگین ارتش اوکراین در این حمله نافرجام خبر داد. بر اساس اطلاعات اولیه نیروهای مسلح روسیه، بیش از 200 سرباز اوکراینی کشته و حداقل 12 نفربر زرهی، خودروهای زرهی و تانک منهدم شدند. یک هلیکوپتر Mi-8 نیز سرنگون شد.

این اطلاعات توسط منبع ثانویه قابل تأیید نیست. رسانه های اوکراینی با اشاره به سخنگوی دولت اوکراین می نویسند که این حمله موفقیت آمیز بوده و در کنار آن «نبردهای موضعی» در منطقه در حال وقوع است.

منطقه خرسون تنها منطقه اداری اوکراین است که روسیه می گوید به طور کامل آن را کنترل می کند. بر اساس مصاحبه رویترز، دولت فعلی طرفدار روسیه در منطقه انتظار دارد ارتش روسیه در جنوب اوکراین در مناطق نیکولایف و اودسا پیشروی بیشتری کند و بعداً با بازگشت آرامش به منطقه خرسون و منطقه را ساقط کند. دیگر به آن شلیک نمی شود

جمهوری خلق دونتسک: از سال 2014، 117 کودک در این جمهوری کشته شده اند

در هشت سال درگیری مسلحانه در قلمرو جمهوری خلق دونتسک، 117 کودک کشته شده اند که 35 کودک از فوریه امسال تاکنون کشته شده اند. این را دیمیتری کلاشنیکف، رئیس دفتر معاینات پزشکی قانونی وزارت بهداشت، به خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد.

به گفته وی، بیشتر افراد زیر سن قانونی در سال جاری قربانی مهمات منفجر نشده در فروردین و اردیبهشت بوده اند. کلاشینکف توضیح داد که با کاهش خصومت ها، کودکان بیشتر پناهگاه ها را ترک می کنند و نارنجک، نارنجک انداز استفاده نشده و سایر سلاح ها را پیدا می کنند. وی تاکید کرد:

احتمالاً غم انگیزتر این است که بچه ها بر اثر گلوله باران کشته نشدند، بلکه با کشف این «آثار» پس از جنگ کشته شدند.»

صربستان قرارداد جدید گازی با روسیه را منعقد می کند

الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان روز یکشنبه گفت که در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، با مسکو قرارداد گازی جدید سه ساله به توافق رسیده است.

ووچیچ گفت، علاوه بر قرارداد گاز، دو رئیس جمهور همچنین در مورد چشم انداز گسترش تأسیسات ذخیره سازی گاز در صربستان گفتگو کردند. او گفت که قیمت گاز به قیمت نفت مرتبط خواهد بود، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد و افزود که این موارد هنوز باید با شرکت گاز دولتی گازپروم روسیه روشن شود.

با رد شایعات بیماری؛
لاوروف: حال پوتین کاملا خوب است


وزیر خارجه روسیه در گفتگویی با یک شبکه فرانسوی اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور دائما در انظار عمومی ظاهر می شود و هیچ آدم عاقلی نمی تواند نشانه های بیماری را در وی مشاهده کند.

به گزارش مسکوتایمز، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ضمن رد کردن گمانه زنی ها درباره بیمار بودن «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که هیچ گونه نشانه ای دال بر بیماری وی دیده نمی شود.

لاوروف در یک مصاحبه با یک شبکه فرانسوی در این باره گفت: گمان نمی کنم که افراد عاقل بتوانند در این فرد علائم ناخوشی یا بیماری ببینند.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به این مسئله که پوتین تا چند وقت دیگر ۷۰ ساله می شود، تاکید کرد که وی هر روزه در انظار عموم ظاهر می شود.

لاوروف افزود: شما می توانید وی را در تلویزیون ببینید و به سخنرانی هایش گوش دهید یا آنها را بخوانید.

وی در پایان گفت که قضاوت در این باره را به وجدان کسانی که این گونه شایعات را پخش می کنند، می سپارم.

اظهارات لاوروف در پی آن بیان می شود که پیشتر رسانه های غربی به ویژه رسانه های انگلیسی مدعی شده بودند که شرایط جسمانی پوتین در ماه های اخیر به شدت رو به وخامت گذاشته است.

برخی حتی پا را فراتر از این گذاشته و با فرضیاتی همچون مرگ رئیس جمهور روسیه مدعی شدند که بیماری پوتین منجر به مرگ وی شده و فردی که اخیرا در جلوی دوربین رسانه ها ظاهر می شود، بدل وی است، یا حتی برخی از صحنه ها از قبل فیلم برداری شده است.

گمانه زنی ها و ادعاها در مورد وضعیت سلامت رئیس جمهور روسیه، پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در اوکراین در کانون توجهات رسانه ها قرار گرفته است که به نظر می رسد که طبق تاکتیک های عملیات روانی در جنگ های ترکیبی، این مسئله نیز از اقدامات تبلیغاتی غربی ها در تقابل با روسیه باشد.

لاوروف اولویت مسکو درباره عملیات نظامی روسیه را اعلام کرد


وزیر خارجه روسیه در گفتگو با یک شبکه فرانسوی اعلام کرد که روسیه طبق اصل ۵۱ منشور سازمان ملل به کمک جمهوری های «دونتسک» و «لوهانسک» شتافته است و در بازگرداندن تمامیت ارضی به آنها کمک می‌کند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «ت اف ۱» فرانسه اعلام کرد که اولویت مسکو بیرون راندن ارتش اوکراین از منطقه دونباس است.

لاوروف در این باره گفت: مسئله آزادسازی مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» که روسیه آنها را به عنوان کشورهایی مستقل به رسمیت می شناسد، اولویت قعطی ما محسوب می شود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه قصد انضمام مناطق یادشده را دارد، گفت: مسئله انضمام نیست. این مسئله یک عملیات نظامی است که تحت درخواست جمهوری های مستقل و دارای حاکمیت دونتسک و لوهانسک و تحت اصل ۵۱ منشور سازمان ملل متحد است که در آن حق دفاع فردی و جمعی تصریح شده است.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: ما به آنها کمک می کنیم تا تمامیت ارضی خود را بازپس گیرند.

لاوروف همچنین ادامه داد که دیگر مناطق نیز قادر خواهند بود تا درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

وی گفت: البته هدف ما بیرون راندن ارتش اوکراین و گردان های اوکراینی از مناطق دونتسک و لوهانسک است. درباره مابقی نواحی در اوکراین، مناطقی که ساکنان آنها حاضر به قطع روابط با روسیه نیستند، تصمیم گیری به عهده مردمان آن مناطق خواهد بود.

اشاره لاوروف به مناطقی از جمله منطقه خرسون در جنوب اوکراین است که روسیه کنترل کامل آن را به دست گرفته است. پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه اعلام کرده بود که پیوستن استان خرسون به روسیه باید کاملا قانونی به انجام برسد و این موضوع به ساکنان این منطقه بستگی دارد که تصمیم بگیرند آیا به روسیه بپیوندند یا خیر.

همچنین پیش از آن نیز «آندری تورچاک» دبیر شورای عمومی حزب روسیه متحد درباره خرسون گفته بود: روسیه برای همیشه اینجاست. نباید در آن شک کرد. بازگشتی به گذشته وجود نخواهد داشت. ما با هم زندگی خواهیم کرد، این منطقه را که غنی از میراث تاریخی و از مردمی است که در اینجا زندگی می‌کنند، توسعه خواهیم داد.

تأثیر تحریم‌های ضدروسی بر 15 هزار شرکت ژاپنی

تحریم‌های دولت ژاپن علیه روسیه به دلیل مسائل پیرامون اوکراین ممکن است تا حدودی بر فعالیت 15 هزار شرکت ژاپنی تأثیر منفی بگذارد.

این ارزیابی امروز، دوشنبه توسط روزنامه آساهی (The Asahi) صورت گرفته است. طبق این تحلیل، این مسئله در وهله نخست به دلیل محدودیت در واردات و صادرات از روسیه است. ژاپن که تحریم‌هایی را علیه فدراسیون روسیه اعمال کرده، بر اساس تجربه قبلی خود در اعمال محدودیت‌ها علیه کره شمالی به دلیل توسعه برنامه موشکی هسته‌ای این کشور هدایت می‌شود. با این وجود، تأثیر منفی تحریم‌های ضدروسی بر شرکت‌های ژاپنی به مراتب بیشتر است.

این نشریه یادآور شده که برای ژاپن، یکی از وظایف مهم در حال حاضر بازدارندگی کشور چین است و به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه، مقامات توکیو انتظار دارند که همکاری با غرب را برای مقابله با سیاست‌های پکن تقویت کنند.

زلنسکی رئیس امنیت خارکیف را برکنار کرد


زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین، افسر ارشد سرویس‌های امنیتی خارکیف را به دلیل آنکه از آغاز تهاجم روسیه در ۵ اسفند گذشته به میزان کافی برای دفاع از شهر تلاش نکرده، برکنار کرده است.

زلنسکی که روز یکشنبه برای نخستین بار به منظور بازدید از خط مقدم جنگ اوکراین با روسیه وارد خارکیف شده بود، گفت: من پس از آمدنم به اینجا همه چیز را فهمیدم. از همین رو رئیس سرویس امنیت منطقه خارکیف را برکنار کردم؛ چراکه او از روزهای اول جنگ در دفاع از شهر، کم کاری کرده بود.

زلنسکی ساعاتی پس از بازدید از این شهر واقع در شمال شرق اوکراین که از روزهای ابتدایی درگیری در معرض خطر حمله روسیه بوده است، این خبر را اعلام کرد.

او بدون ارائه جزئیات و فاش کردن نام رئیس امنیتی برکنار شده، افزود: مأموران انتظامی این موضوع را پی گیری خواهند کرد.

رئیس جمهوری اوکراین افزود: مقامات محلی خارکیف شامل ارتش، پلیس، شهردار و ادارات دولتی و منطقه ای، صد درصد همکاری داشته اند. همه برای پیروزی کار و نهایت تلاش خویش را می کنند.

زلنسکی بیان کرد: «متاسفانه این ادعا را نمی توان در مورد مسؤول محلی سرویس امنیتی اوکراین داشت.» این سرویس امنیتی با نام SBU نیز شناخته می شود.

لهستان ۱۸ قبضه توپ هویتزر به اوکراین منتقل کرد

رادیو لهستان به نقل از یک منبع دولتی با اعلام انتقال ۱۸ قبضه توپ هویتزر به اوکراین، گزارش داد که کی یف هم اکنون دارای دستکم ۲۴ توپ خودکششی هویتزر ساخت غرب از جمله هویتزرهای کراب است.

هویتزر یکی از ادوات توپخانه‌ای است که در آن برخی از ویژگی‌های توپ جنگی و خمپاره را با یکدیگر ترکیب شده‌ است.

هفته گذشته نیز امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که پاریس تحویل هویتزرهای خودکششی سزار به اوکراین را آغاز کرده است.

پیش از این الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین گفت که کی‌یف از دانمارک موشک‌های ضد کشتی هارپون و از آمریکا توپ های خودکششی هویتزر را دریافت کرده است.

وزیر دفاع اوکراین افزود: این تسلیحات به تقویت نیروهای اوکراینی در مقابله با روسیه کمک می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: