پرش به محتوا

فعالان حقوق بشر خواهان آزادی پابلو گونزالس شدند.

اندکی پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، پابلو گونزالس روزنامه نگار اسپانیایی در لهستان دستگیر شد. گونزالس که تخصص روزنامه گاری در جوامع پس از اتحاد جماهیر شوروی را دارد و به طور منظم با روزنامه پوبلیکو همکاری می کند. از زمان تشدید تنش در دونباس و آغاز بحران پناهندگان اوکراینی، او همچنین در خدمت بسیاری از رسانه های اسپانیایی بوده است. اما در ۲۸ فوریه، او توسط آژانس امنیت و اطلاعات داخلی لهستان ABW به اتهام «فعالیت های ضد لهستانی» دستگیر شد.

در آغاز فوریه، سرویس مخفی داخلی اوکراین SBU گونزالس را به اتهام گزارش‌های «متمایل به روسیه» از کشور اخراج کرد. لهستان اکنون او را به اتهام جاسوسی زیر پوشش روزنامه نگاری متهم می کند. با این حال، هیچ مدرکی برای اتهامات ارائه نشده است.

گونزالس از زمان دستگیری در حالت بی ارتباطی و ایزولاسیون کامل بوده است. تنها کنسول اسپانیا توانست چهار بار با او ملاقات کند.

پدربزرگ پابلو گونزالس در جنگ داخلی اسپانیا شرکت کرد و سپس با خانواده خود به اتحاد جماهیر شوروی مهاجرت کرد. پابلو دوران کودکی و جوانی خود را در آنجا گذراند. در بزرگسالی به اسپانیا، زادگاه اجدادش مهاجرت کرد. او با همسر و سه پسرش در آنجا زندگی می کند و تابعیت اسپانیا و روسیه دارد.

با وجود حامیان متعدد و پوشش نسبتاً گسترده در مطبوعات، سیاستمداران غربی تمایلی به یوال یا انتقاد از ورشو از خود نشان نداده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: