پرش به محتوا

دور دوم انتخابات در کلمبیا – اگر چپ ها ببرند آمریکا حمله خواهد کرد؟

راشاتودی
مترجم م. میرفخرائی
مجله هفته.پس از آنکه هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا آرای لازم را برای پیروزی مستقیم کسب نکرد، دور دوم انتخابات برگزار می شود. این انتخابات یک عضو سابق یک گروه شورشی جناح چپ را در مقابل یک غول راست افراطی تحت حمایت یک سیاستمدار راست میانه قرار می دهد.

پس از آنکه هیچ یک از شش نامزد اکثریت آرا را در انتخابات روز یکشنبه به دست نیاوردند، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا در ماه آینده تصمیم گیری خواهد شد.

در دور اول رای گیری، گوستاوو پترو چپ گرا با رودلفو هرناندز از جناح راست طیف سیاسی روبرو شد. پترو یک مبارز چریک سابق از رهبران گروه شورشی چپ ام – ۱۹ است که دومین نیروی قدرتمند پس از فارک در دهه ۱۹۹۰ بود. پس از آن که ام – ۱۹ با خلع سلاح موافقت کرد، این گروه وارد سیاست شد.
هرناندز یک «نجیب زاده» ۷۷ ساله بساز و بفروش است که زمانی که در سال ۲۰۱۸ در مقابل دوربین زنده به صورت یک مخالف سیاسی سیلی زد و از این طریق به شهرت رسید. فیلم ضبط شده در فضای مجازی کلمبیا با سرعت منتشر شد.

در رقابت نسبتاً فشرده انتخاباتی، پترو چپگرا (چپ میانه) روز یکشنبه پیشتاز بود. او حدود ۴۰ درصد آرا را به دست آورد، در حالی که هرناندز راستگرا بر اساس شمارش اولیه با ۲۸ درصد در رتبه دوم قرار گرفت.

فدریکو گوتیرز، شهردار سابق مدلین، دومین شهر بزرگ کلمبیا، در کمال تعجب تنها با حدود ۲۴ درصد سوم شد. طبق نظرسنجی ها او باید به راحتی مقام دوم را بدست می‌آورد. گوتیرز از حمایت ایوان دوکه، رئیس جمهور راستگرای فعلی، برخوردار بود و این حمایت باید به او در انجام موفقیت کمک می کرد. خود دوکه اجازه نداشت برای انتخابات مجدد شرکت کند.

پس از آنکه گوتیرز شکستش قطعی شد، او یکشنبه شب از هوادارانش خواست که در دور دوم به هرناندز رأی دهند تا مطمئن شوند که پترو چپ‌گرا در دور دوم پیروز نمی‌شود.

بنجامین نورتون ناظر سیاسی در این زمینه گفت که انتظاراتش تائید شد، و در ادامه صحبت هایش تاکید کرد که:

حتی چند ساعت هم طول نکشید آندسته از سیاستمداران کلمبیایی که از فیکو گوتیرز، نامزد راستگرای اوریبیستا حمایت می کردند، پس از شکست کاندیدای‌شان فوراً به صراحت اعلام کردند که از رودولفو هرناندز، عوام فریب راست افراطی در برابر کاندیدای چپ میانه، پترو حمایت خواهند کرد.
هرناندز خود را به عنوان کسی که کمر به مبارزه با فساد نظام بسته معرفی می کند ولی در ضمن درکش از مبارزه با فساد حمایت از سیاست های ریاضت اقتصادی یا نئولیبرالیستی است. او قول داده است که از هزینه های بیهوده دولت جلوگیری کند و هوادار کوچک کردن هر چه بیشتر دولت است.

در طول مبارزات انتخاباتی، پترو متعهد شد که به اکتشاف نفت در کشور پایان دهد و صندوق های بازنشستگی را مجدداً بازتوزیع کند. اگر او در دور دوم ژوئن پیروز شود، اولین رئیس جمهور چپگرا در تاریخ کلمبیا خواهد بود. این فرد ۶۲ ساله یکی از اعضای کنگره کلمبیا بود و در سال ۲۰۱۱ به عنوان شهردار بوگوتا انتخاب شد. در هفته‌های اخیر او مجبور شده بود بر امنیت فردی بیفزاید و در پشت سپرها و جلیقه ضد گلوله به مبارزه انتخاباتی بپردازد. دلیل این امر تهدید به مرگ بود.

در کلمبیا، نامزدهای جناح چپ بارها در گذشته ترور شده اند. آخرین اما نه کم اهمیت ترین آنها، کارلوس پیزارو، فرمانده ارشد گروه شورشی پترو ام – ۱۹، به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات ۱۹۹۰ توسط یک قاتل ضد کمونیست کشته شد. برناردو جارامیلو، یکی دیگر از نامزدهای سیاسی جناح چپ نیز در همان سال به قتل رسید.

پترو از حمایت رای دهندگان جوان تر و مترقی برخوردار است، در حالی که او خاری در چشم دولت راستگرای دوکز است. منتقدان وی از بخش های راست جامعه این تز را تبلیغ می‌کنند که پترو به‌عنوان رئیس‌جمهور، از کلمبیا ونزوئلا دیگری می سازد و با ترسیم واژگونه حقایق از کشور همسایه ونزوئلا که ظاهراً یک کشور «سوسیالیستی» است (که در واقع فقط یک دولت رفاه است) و بدون اشاره به دلیل اصلی مشکلات اقتصادی که ونزوئلا با آن دست به گریبان است که ناشی از تحریم‌های غرب است علیه او دست به تبلیغات میزنند.

با وجود شکست پترو از دوک در انتخابات ۲۰۱۸، دولت متحد ایالات متحده در بوگوتا در چهار سال گذشته عملکرد خوبی نداشته است.

در عوض، کلمبیا به دلیل واکنش دولت راستگرای خود به همه گیری کووید-۱۹ در یک بحران اقتصادی قرار گرفت. که به آسیبی که از سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری علیه نابرابری در جامعه، فساد گسترده و خشونت پلیس وارد شده بود افزود.
فرانسیا مارکز، نامزد اصلی کلمبیا برای معاونت رئیس جمهور در کنار پتروس، چند روز قبل از انتخابات 29 مه هشدار داد که دولت ایالات متحده در انتخابات کلمبیا برای آسیب رساندن به ائتلاف چپگرای «اتحاد تاریخی» مداخله می کند.
به گفته مارکز، برای این منظور، دولت بایدن از تاکتیک » آی دزد را بگیر » استفاده می کند. او روسیه و ونزوئلا را به دخالت در انتخابات کلمبیا متهم می کند.

پارلمان ایالات متحده نیز بر این آسیاب مارکز، نامزد معاون رئیس‌جمهوری، آب میریزد. ماریا الویرا سالازار، نماینده جمهوری‌خواه کنگره در ایالت فلوریدا، روز جمعه صراحتاً از بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا برای جلوگیری از رئیس‌جمهوری پترو مداخله کند. او کاملاً خشمگین بود – که البته این نوع برخورد برای فرهنگ سیاسی بحث در ایالات متحده آمریکا غیرمعمول نیست:

«گوستاوو پترو یک دزد، یک مارکسیست و یک تروریست است. و او می خواهد رئیس جمهور آینده کلمبیا شود تا کلمبیایی ها را در بدبختی، گرسنگی و مهاجرت از کشور غوطه ور کند. کلمبیا بسیار مراقب باشید. تصمیمات امروز فردا را تعیین می کند.»

به گفته صلیب سرخ، خشونت در کلمبیا از زمان امضای توافق صلح با گروه شورشی فارک در سال ۲۰۱۶، در بالاترین سطح خود قرار دارد.
پترو از «جنگ علیه مواد مخدر» به رهبری ایالات متحده انتقاد می کند.
آخرین اما نه کم‌اهمیت، هزینه‌های هنگفت امنیتی نمی‌تواند کلمبیا را از باقی ماندن یک تولیدکننده پیشرو کوکائین یا پایان دادن به خشونت‌های گروهی بازدارد.
پترو گفت که کلمبیا نیز باید در سیاست خود برای استرداد قاچاقچیان مشکوک به مواد مخدر به ایالات متحده تجدید نظر کند.

کمتر از یک هفته قبل از انتخابات، بایدن یادداشتی را امضا کرد که به کلمبیا وضعیت «متحد کلیدی غیر ناتو» واشنگتن را اعطا کرد، پس از آن که بوگوتا متعهد شد گروهی از نیروها را برای آموزش سربازان اوکراینی برای عملیات مین‌زدایی آموزش دهند. برای استفاده.
در حالی که این وضعیت مستلزم امتیازات اقتصادی و قراردادهای دفاعی است، اما هیچ ضمانت دفاعی صریحی مانند عضویت در ناتو را شامل نمی شود.

به گفته صلیب سرخ، خشونت در کلمبیا از زمان امضای توافق صلح با گروه شورشی فارک در سال ۲۰۱۶، در بالاترین سطح خود قرار دارد.

پترو از «جنگ علیه مواد مخدر» به رهبری ایالات متحده انتقاد می کند.

این همه هزینه های هنگفت امنیتی مانع از این نشده تا کلمبیا جایگاه خود را در تولید کوکائین به مثابه یکی از تولیدکنندگان برجسته کوکائین از دست بدهد یا خشونت گروهی به پایان برسد.

پترو گفت که کلمبیا نیز باید در سیاست خود برای استرداد قاچاقچیان مشکوک به مواد مخدر به ایالات متحده تجدید نظر کند.

کمتر از یک هفته قبل از انتخابات، بایدن یادداشتی را امضا کرد که به کلمبیا جایگاه «متحد راهبردی غیر ناتو» واشنگتن را اعطا کرد، پس از آن که بوگوتا متعهد شد گروهی از نیروها را برای آموزش سربازان اوکراینی برای عملیات مین‌زدایی آموزش دهند.

در حالی که این جایگاه مستلزم امتیازات اقتصادی و قراردادهای دفاعی است، اما در صورت حمله نظامی به کلمبیا این کشور از امتیازات یک کشور عضو ناتو برخوردار نیست و هیچ تضمین صریحی برای دفاع از این کشور داده نمی شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: