پرش به محتوا

درگیریی ایران و اسرائیل وارد مرحله تلافی و انتقام میشود!

اسرائیل از ترس تلافی ایران داد و نسبت به سفر به ترکیه هشدار داد.

هاآرتص – روسیا الیوم

ترجمه مجله هفته

اسرائیل سطح هوشیاری خود را در قبال تهدیدات ایران در واکنش به ترور افسر ایرانی صیاد خدایی افزایش داده است. دولت بنت به شهروندان خود توصیه کرده است که به ترکیه سفر نکنند. عملیات علیه اسرائیل  به ویژه در کشورهای همسایه ایران امکان پذیر است. 

تنش ها بین ایران و اسرائیل پس از ترور اخیر سرهنگ ایرانی سجاد خدایی در تهران دوباره بالا گرفته است. اسرائیل به دلیل ترس از انتقام گیری ایرانی ها شهروندان خود را از سفر به ترکیه منصرف کرده است، مستقل از این اسرائیل وضعیت آماده باش خود را در برابر تهدیدات ایران را بدلیل  پاسخ احتمالی ایران به ترور افسر سپاه افزایش داده است. 

دو موتورسوار در ۲۲ اردیبهشت در خیابان به خدایی حمله کردند و با پنج گلوله او را کشتند. این حمله یادآور حملات سال‌های اخیر به دانشمندان هسته‌ای ایران بود که توسط عوامل موساد و با موتورسیکلت انجام شد و به همین دلیل ایران اسرائیل را مسئول این حمله دانست. تهران قسم خورده تا انتقام ترور این افسر ایرانی را از اسرائیل بگیرد.

به نوشته روزنامه هاآرتص، دستگاه امنیتی اسرائیل برای چند سناریو احتمالی آماده شده است. یکی از احتمالات این است که ایران می‌تواند به مقامات اسرائیلی که در خارج از کشور کار می‌کنند، مانند سفرا، پرسنل امنیتی یا تجار معروف آسیب برساند. شورای امنیت ملی روز دوشنبه هشدار سفر شهروندان اسرائیلی در ترکیه را اصلاح کرد و به مرحله هشدار ارتقا داد. احتمال دوم این است که ایران می‌تواند در خاک اسرائیل دست به واکنش نظامی بزند. تل آویو سناریویی را در نظر گرفت که در آن ایران بتواند از طریق متحدان خود در لبنان، سوریه یا اردن علیه اسرائیل عمل کند. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل اخیراً به ایران در مورد حملات نیروهای نیابتی خود در منطقه به کشورش هشدار داد. 

در همین حال، اسرائیل در حال همکاری با سایر کشورهای عربی خلیج فارس، که برخی از آنها توافقنامه ابراهیم را امضا کرده‌اند، برای گسترش قابلیت‌های اطلاعاتی اسرائیل در صورت جدی شدن تهدید ایران، است. هاآرتص گفت که نهادهای اطلاعاتی در سال گذشته برای تقویت هماهنگی امنیتی با سایر کشورهای منطقه تلاش کرده است تا از طریق این همکاری اسرائیل «تصویر بهتری از تهدیدات ایران بدست آورد.»

نیویورک تایمز هفته گذشته گزارش داد که اسرائیل پشت ترور یکی از اعضای ارشد سپاه پاسداران ایران بوده است. گفته می شود هدف از این حمله هشدار دادن به تهران در مورد ادامه عملیات مخفیانه علیه شهروندان اسرائیلی بوده است. یک مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده است به نیویورک تایمز گفت که مقامات اسرائیلی اطلاعات مربوط به ترور سرهنگ خدایی را به آمریکا ارسال کرده بودند. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: