پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۵


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


سه غیرنظامی در اثر گلوله باران اوکراین در جمهوری خلق دونتسک کشته شدند

در شهر اقماری دونتسک، ماکی یفکا، دو غیرنظامی در اثر گلوله باران نیروهای اوکراینی کشته و پنج نفر زخمی شدند. این توسط نمایندگی DPR به مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس (JCCC) گزارش شده است. یک قربانی دیگر توسط دفاع سرزمینی DPR در منطقه کویبیشف شهر دونتسک گزارش شده است.

در ویدئوی RT از محل گلوله باران، یکی از همسایه ها گفت که دختری پنج ساله امروز مادر 27 ساله خود را از دست داده است. همسایه دیگری گفت که مادربزرگ او در حمله اوکراین در 9 مارس جان باخت. خبرنگار وضعیت را خلاصه کرد: «شدت گلوله باران نیروهای مسلح اوکراین امروز به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

سفیر آلمان به کیف یک میلیارد یورو کمک مالی قول داد

آنکا فلدهاسن سفیر آلمان در اوکراین روز یکشنبه با سرگئی مارچنکو وزیر دارایی اوکراین دیدار کرد. پس از این دیدار، او در کانال توییتر خود اعلام کرد که آلمان می‌خواهد یک میلیارد یورو کمک بلاعوض به اوکراین بدهد.

«من وضعیت فعلی در بخش مالی و اعطای کمک های بلاعوض (1 میلیارد یورو) برای اوکراین توسط آلمان را با سرگئی مارچنکو وزیر دارایی صحبت کردم. از همکاری نزدیک بین وزارتخانه های دارایی کشورهایمان خرسند هستم.»

پسکوف: اردوغان به پوتین پیشنهاد تماس تلفنی با زلنسکی داد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تایید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حال برنامه ریزی تلفنی در 30 می هستند.

پسکوف در پاسخ به سوال خبرنگاری که آیا این تماس مورد انتظار بود یا خیر، گفت: بله.

پسکوف همچنین تایید کرد که اردوغان به پوتین پیشنهاد داده با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تماس تلفنی داشته باشد، بدون اینکه جزئیات بیشتری ارائه کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اوایل امروز گفت که قصد دارد روز دوشنبه با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین و همچنین با ولادیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود تماس تلفنی داشته باشد.

منبع: تاس

سناتور روسی: مکرون و شولتز نگران سرنوشت جنایتکاران جنگی در دونباس هستند

ولادیمیر جباروف، معاون اول کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه، گفت که سران کشورهای اروپایی نگران آینده جنایتکاران جنگی دونباس هستند، اما نگران سرنوشت قربانیان این جنایتکاران نیستند.

این سناتور با اشاره به گزارش برخی رسانه های روسی و غربی افزود: امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز صدراعظم آلمان از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستند حدود 2500 سرباز اوکراینی را که پس از محاصره در کارخانه آزوفستال در ماریوپل تسلیم شدند، آزاد کند.

جباروف پرسید: «و کسانی که دستانشان به خون کودکان دونباس آغشته شده بود، کسانی که سالمندان را کشتند و به زنان تجاوز کردند، چطور؟»

به گفته این سناتور، قضاوت نکردن این افراد بر اساس قانون به معنای «دادن حق به سادیست ها، قاتلان و متجاوزین» است.

یکی از اعضای شورای فدراسیون روسیه (مجلس علیا) تاکید کرد که «مردم دونباس خواستار محاکمه عادلانه و مجازات اجتناب ناپذیر برای کسانی هستند که مرتکب جنایت شده اند.»

وی افزود: «به دلایلی، رهبران اروپایی به‌طور خاصی نگران سرنوشت قربانیان نئونازی در طول هشت سال طولانی ترور علیه جمعیت غیرنظامی جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک نبودند. اکنون آنها ناگهان نگران سرنوشت هستند. از قاتلان) شرم بر آنها!

منبع: ریانووستی

خوانندگان فرانسوی ماکرون و شولتز را پس از خواسته هایشان از پوتین به تمسخر می گیرند

خوانندگان روزنامه فرانسوی فیگارو خواسته های غیرواقعی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان از پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد اوکراین را به سخره گرفته اند.

یکی از خوانندگان نوشت: «زمان آن رسیده که اوکراین را به سازش سوق دهیم. کی‌یف شکست می‌خورد. زلنسکی باید درخواست آتش‌بس کند».

خواننده دیگری گفت: شولز کمی گیج به نظر می رسد.

یکی از خوانندگانی که خود را «آداما 21» می نامد، اظهارات شولز و ماکرون را به عنوان «کلمات پوچ و دور از واقعیت توصیف کرد. این چیزی است که رهبران ما پیشنهاد می کنند.»

یکی دیگر از خوانندگان فرانسوی نوشت: «پوتین پیروز شد. تحریم های بی پایان علیه روسیه. اکنون آنها با پوتین تماس می گیرند و غذا می خواهند.»

روز شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان تماس تلفنی برقرار کردند. سرویس مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که در جریان این تماس، سه طرف مواضع خود را در مورد مهمترین جنبه های وضعیت اوکراین تبادل کردند.

و رسانه ها گزارش دادند که مکرون و شولتز از پوتین خواستند تا 2500 جنگجوی اوکراینی را که یک هفته پیش در کارخانه آزوفستال تسلیم شده بودند، آزاد کند، علاوه بر این، علاوه بر کمک به صادرات غلات و اعلام آتش بس، آنها را آزاد کند.

منبع: ریانووستی

زاخارووا: اظهارات شولز در مورد چندقطبی بودن جهان سرقت ادبی است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اظهارات اولاف شولتز، صدراعظم آلمان را مبنی بر اینکه جهان در حال چند قطبی شدن است و نیاز به همکاری بین المللی بیشتری دارد، به عنوان سرقت ادبی توصیف کرد.

او در صفحه تلگرام خود نوشت: «این یک سرقت ادبی ساده است. یا بدتر از آن، سوءتفاهم از چیزهای ساده.»

توصیف زاخارووا پس از آن بیان شد که صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی داووس اعلام کرد: «وقتی متوجه می شویم که جهان ما در حال چند قطبی شدن است، باید انگیزه کثرت گرایی بیشتر و همکاری بین المللی بیشتر شود. در شرایط چند قطبی، شرکای بسیار متفاوت هستند. از یکدیگر، به طور جدی به دنبال دستیابی به نفوذ سیاسی بیشتر مطابق با نفوذ روزافزون جهانی خود هستند.

زاخارووا افزود: وزارت امور خارجه روسیه از چندقطبی شدن جهان آگاه است که این امر با سیستم دوقطبی جنگ سرد در دوران یوگنی پریماکوف وزیر خارجه سابق روسیه که در سال 1996 ریاست وزارت خارجه روسیه را بر عهده داشت، در تضاد بود.

وی توضیح داد: به لطف پریماکوف، این درک در مفهوم سیاست خارجی روسیه در سال 2000 منعکس شد و از آن لحظه به نقطه شروع ما در زمینه ایجاد روابط بین المللی تبدیل شد.

من بررسی کردم که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فعلی روسیه، هنوز هم هر ساله در دوران ریاست خود بر وزارت خارجه روسیه، یعنی بیش از 15 سال، درباره چند قطبی بودن و چند مرکزیت در جهان صحبت می کند.

منبع: ریانووستی

شینزو آبه: مواضع زلنسکی باعث درگیری در اوکراین شد

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن، گفت که موضع ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در قبال عضویت کشورش در ناتو و امتناع وی از حل مناقشه در دونباس، منجر به آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین شد.

آبه در مصاحبه ای با The Economist افزود : اگر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مجبور می شد متعهد شود که کشورش به ناتو نمی پیوندد، یا مجبور می شد سطح بالایی از خودمختاری را به این دو منطقه اعطا کند، ممکن بود از دشمنی ها جلوگیری شود. لوگانسک و دونتسک) در شرق (اوکراینی)».

این سیاستمدار ژاپنی اشاره کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا می تواند بر زلنسکی تأثیر بگذارد.

منبع: ریانووستی

مقامات منطقه زاپوروژیه: اوکراین میلیاردها دلار تجارت با روسیه را به حالت تعلیق درآورده است

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اداری غیرنظامی- نظامی منطقه زاپوروژیه، اعلام کرد که این منطقه به طور سنتی میلیاردها دلار محصولات به روسیه صادر می کند، اما اوکراین به طور جنایتکارانه از انجام این کار جلوگیری کرده است.

روگوف به تاس گفت: «منطقه صنعتی نووروسیا تاریخی عظیم است… تنها در منطقه زاپوروژیه، حجم صادرات به روسیه همیشه میلیاردها دلار برآورد شده است.

وی افزود که این مبادله تجاری «نه تنها ناپدید شد، بلکه در واقع به طور مجرمانه (از سوی اوکراین قبل از آزادی این منطقه) ممنوع شد» بدون اینکه امکان تعامل بین منطقه زاپوروژیه و روسیه وجود داشته باشد.

وی در مورد انتقال کامل منطقه آزاد شده خود به روبل روسیه، اشاره کرد که این روند ممکن است حدود 4 ماه طول بکشد.

وی توضیح داد: بر اساس ارزیابی های کارشناسان ما، کنار گذاشتن کامل گریونیا (واحد پول اوکراین) حدود 4 ماه زمان نیاز دارد و کمی زودتر نیز امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روند احیای زندگی مسالمت آمیز در منطقه در حال انجام است، خاطرنشان کرد: طی سه ماه گذشته زمانی وجود داشت که گریونا ناپدید شد، روبل هنوز وجود نداشت و مقامات و بانک های اوکراین در آن زمان بلافاصله مسدود شدند. هر فرصتی برای دریافت پول علاوه بر این، رئیس «Okrobushta» (خدمات پستی اوکراین) زمین های آزاد شده را با میلیون ها hryvnia که برای پرداخت های اجتماعی در نظر گرفته شده بود، ترک کرد.

و او بررسی کرد: «بنابراین ما با خوشحالی ابتکار رئیس جمهور ولادیمیر پوتین مبنی بر اعطای 10000 روبل به آسیب پذیرترین رده های جمعیت منطقه، به ویژه بازنشستگان، خانواده های دارای فرزند زیاد و سایر گروه های آسیب پذیر را پذیرفتیم. امروز این پرداخت ها در حال انجام است. و هزاران نفر این پرداخت‌ها را دریافت کرده‌اند که به احیای اقتصاد کمک می‌کند.»

منبع: تاس

سفیر روسیه در لندن: اقدامات بریتانیا به طولانی شدن درگیری در اوکراین کمک می کند

آندری کلین سفیر روسیه در لندن اعلام کرد که سیاست و اظهارات دولت بریتانیا به طولانی شدن درگیری اوکراین و مانع از انجام مذاکرات بین مسکو و کیف کمک می کند.

کیلن روز یکشنبه در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: «هیچ تمایلی از سوی لندن برای پایان دادن به مناقشه و یافتن راه‌حل از طریق مذاکره وجود ندارد. هر روز فراخوانی برای ارسال سلاح‌های جدید به اوکراین و جنگ با آخرین سرباز اوکراینی برای ادامه جنگ می‌شنویم. درگیری و مذاکره را قبل از شکست روسیه آغاز نکنیم، این یک توهم است، روسیه شکست ناپذیر است.

سفیر همچنین خاطرنشان کرد: لندن در بیانیه‌های خود برخی موضوعات مهم از جمله چشم‌انداز اقتصادی اوکراین در صورت ادامه درگیری‌ها و ارائه کمک‌های اقتصادی و نظامی بلندمدت به اوکراین از سوی کشورهای غربی واقع بینانه را نادیده می‌گیرد. .

سفیر روسیه تاکید کرد که طرف اوکراینی در حال جعل اطلاعات در مورد «ارتکاب جنایات جنگی» توسط سربازان روسی است تا از مذاکرات صرف نظر کند.

وی همچنین موضع لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس را که پیشتر اعلام کرده بود درگیری در اوکراین قبل از خروج نیروهای روسیه از خاک این کشور پایان نخواهد یافت را «بسیار تهاجمی» توصیف کرد.

وی توضیح داد: البته این کشور حق دارد چنین اظهاراتی داشته باشد و اقدامات مناسبی را انجام دهد، اما این به نفع اوکراین، امنیت و صلح اروپا و به طور کلی کل اروپا نخواهد بود. تحویل تسلیحات بیشتر به اوکراین، بدون فکر کردن به آینده اوکراین و اروپا.» و اوکراین چه خواهد شد؟

وی تاکید کرد که چنین سیاستی اجازه نخواهد داد که مواضع روسیه انعطاف پذیرتر شود.

منبع: تاس

ارتش روسیه زرادخانه بزرگی از نیروهای مسلح اوکراین را در کریوی روگ منهدم کرد


به گزارش ریانووستی، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، نیروی هوایی روسیه زرادخانه بزرگ ارتش اوکراین را در کریوی روگ با موشک های دوربرد منهدم کرده است.

این ژنرال گفت: موشک‌های دوربرد نیروی هوافضای روسیه زرادخانه بزرگی از نیروهای مسلح اوکراین را در انبار یک شرکت در کریوی روگ در منطقه دنپروپتروفسک منهدم کردند.

چین: آمریکا منبع آشوب و ناآرامی برای نظم جهانی است

وزیر امور خارجه چین اعلام کرد، آمریکا به منبعی از آشوب و ناآرامی تبدیل شده است که این موضوع نظم جهان کنونی را تضعیف می‌کند

خبرگزاری شینهوا؛ «وانگ یی»، وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی چین، امروز (یکشنبه) اعلام کرد آمریکا به منبعی از آشوب و ناآرامی تبدیل شده است که این موضوع نظم جهان کنونی را تضعیف می‌کند و مانع حاکم شدن اصول دموکراسی در مناسبات و روابط بین الملل می‌شود.

وانگ یی گفت: آنچه ما می‌خواهیم به آمریکایی‌ها بگوییم این است که روابط آمریکا و چین بازی با حاصل جمع صفر آنگونه که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند نیست. رهبران چین بر این باورند که توانایی چین و آمریکا در مدیریت درست روابط سیاسی، اقتصادی و بازرگانی برای آینده جهان مفید است و همین مدیریت روابط، مسئله قرن است که دو کشور باید به خوبی به آن پاسخ دهند.

وانگ یی، در واقع این اظهارات را در پاسخ به سخنرانی اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد که چین را جدی‌ترین چالش بلندمدت در برابر نظم بین المللی توصیف کرده بود. وزیر امور خارجه چین در ادامه اعلام کرد تصورات اشتباه زیادی در نحوه نگرش آمریکا به جهان و چین و در همین راستا روابط چین و آمریکا وجود دارد.

او در همین خصوص توضیح داد که جهان آن چیزی نیست که آمریکا تصور می‌کند و فوری‌ترین وظیفه‌ای که جامعه بین المللی با آن مواجه است، حفاظت مشترک از جان و سلامت انسان، ارتقای بهبود اقتصاد جهانی و حفظ صلح و آرامش جهانی است که مستلزم ساختن جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک، همچنین تحقق اهداف و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد است.

او تاکید کرد ادامه این سیاست مقامات و مسئولان آمریکا باعث شده است تا این کشور اکنون در عمل به منبعی از آشوب تبدیل شود که نظم جهانی کنونی را تضعیف می‌کند و مانع دموکراتیک شدن روابط بین الملل می‌شود.

وانگ همچنین با تاکید بر اینکه چین آن چیزی نیست که آمریکا تصور می‌کند، گفت: منطق تاریخی روشنی در توسعه و احیای چین وجود دارد که دارای قدرت درون زا قوی است.

به گفته این دیپلمات چینی، تلاش مشترک یک میلیارد و ۴۰۰ هزار میلیونی چین برای مدرنیزه کردن جهان به جای تهدید یا به چالش کشیدن جهان، نشان دهنده پیشرفت بزرگ بشر است و این پیشرفت و ترقی بی شک نتیجه همبستگی، همت و تلاش مردم چین است.

با وجود گفتگوها، اردوغان مجدداً گسترش شمال ناتو را رد کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، حتی پس از مذاکرات با سوئد و فنلاند، به وتوی خود در مورد گسترش ناتو در شمال پایبند است. روزنامه حریت روز یکشنبه به نقل از این سیاستمدار نوشت:

«تا زمانی که طیب اردوغان در راس دولت ترکیه قرار دارد، نمی توانیم به عضویت در ناتو برای کشورهای حامی تروریسم «بله» بگوییم. »

اردوغان گفت که مذاکرات روز چهارشنبه با نمایندگان دو کشور اسکاندیناوی آنطور که انتظار می رفت پیش نرفت. کشورها گام های مورد انتظار را در مبارزه با تروریسم برنداشته اند.

ترکیه در حال حاضر تنها عضو ناتو است که به طور علنی از آغاز روند پذیرش این دو کشور در ائتلاف دفاعی جلوگیری کرده است. آنکارا موضع خود را با حمایت ادعایی فنلاند و سوئد از «سازمان های تروریستی» مانند حزب ممنوعه کارگران کرد پ.ک.ک توجیه می کند. آنکارا همچنین خواستار استرداد مظنونان تروریستی از هر دو کشور است.

پوتین با ووچیچ درباره اوکراین، کوزوو و عرضه گاز صحبت می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز یکشنبه با همتای صرب خود الکساندر ووچیچ تلفنی گفتگو کرد. به گزارش سرویس مطبوعاتی کرملین، سران کشورها در مورد روابط دوجانبه گفتگو کردند. گام های توسعه همکاری های دوجانبه سودمند در زمینه های تجاری و اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمله، تحویل گاز بدون وقفه بیشتر از روسیه به صربستان توافق شد.

روسای جمهور همچنین در مورد دستور کار بین المللی تبادل نظر کردند. وضعیت مربوطه در اوکراین و کوزوو نیز مورد بحث قرار گرفت. در آخر، پوتین و ووچیچ به نفع ادامه تقویت مداوم مشارکت استراتژیک بین مسکو و بلگراد به دلیل روابط سنتی نزدیک بین دو ملت صحبت کردند.

یک فروند «سوخو-۲۵» و ۴ فروند پهپاد اوکراینی ساقط شدند

سخنگوی وزارت دفاع روسیه از رهگیری و انهدام یک فروند هواپیمای جنگی و ۴ فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی خبر داد.

به گزارش ریانووستی، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پدافند هوایی روسیه یک فروند جنگنده «سوخ و-۲۵» اوکراین و ۴ فروند پهپاد این کشور را در منطقه «دنیپروپتروفسک» سرنگون کرد.

کوناشنکوف همچنین افزود که نیروی هوافضای ارتش این کشور با استفاده از موشک‌های نقطه زن بردبلند موفق شدند که یک زرادخانه عظیم تسلیحات نیروهای مسلح اوکراین را در منطقه یادشده از بین ببرند.

همچنین نیروهای موشکی و توپخانه ای روسیه ۶۲ پست فرماندهی اوکراین و ۵۹۶ منطقه تجمعه نیروی انسانی و تجهیزات ارتش اوکراین را هدف قرار دادند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در پایان گفت که بیش از ۳۰۰ ملی‌گرای اوکراینی نیز در جریان عملیات‌های مذکور کشته شدند.

جمهوری خلق دونتسک از 47 حمله اوکراینی در 24 ساعت خبر داد

مقامات دونتسک از حملات بیشتر اوکراین به جمهوری خلق در صبح یکشنبه خبر دادند. بر این اساس، ۴۷ حمله اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته رخ داده است. حداقل ۲۳۹ پرتابه به قلمرو جمهوری خلق دونتسک شلیک شد و در مجموع ۱۱ شهر مورد آتش قرار گرفتند. دو غیرنظامی زخمی شدند و ۳۰ خانه و ۹ زیرساخت غیرنظامی آسیب دیدند.

اداره نظامی – غیرنظامی زاپوروژیه: معلمان و مدیران از اوکراین تهدید به مرگ می شوند.

به گفته اداره نظامی – غیرنظامی منطقه زاپوروژیه اوکراین که تا حدی تحت کنترل ارتش روسیه است، ساکنان این منطقه مرتباً از سوی اوکراین تهدید می شوند. ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی – غیرنظامی منطقه ای به خبرگزاری تاس روسی گفت که بسیاری از ساکنان عادی وجود دارند که فداکارانه در تلاش برای برقراری زندگی مسالمت آمیز در منطقه هستند. از جمله شهرداران، مدیران کارخانه ها، روسای دانشگاه ها، مدیران مدارس و مهدکودک ها، مربیان و سرایداران هستند. 

«چرا من در مورد آنها صحبت می کنم؟ زیرا آنها مرتباً تهدید می شوند. آنها وحشت زده می شوند. آنها به حبس ابد تهدید می شوند. آنها تهدید به مرگ می شوند.»

روگوف وضعیت کنونی را با سال‌های اول پس از جنگ بزرگ میهنی مقایسه کرد، زمانی که ملی‌گرایان اوکراینی در تلاش برای جلوگیری از بازگشت به زندگی مسالمت‌آمیز به کارکنان مدارس و بیمارستان‌ها حمله کردند.

ژنرال سابق چینی نسبت به درگیری نظامی با استفاده از سلاح هسته ای هشدار داد

سرهنگ بازنشسته چینی ژو بو در مقاله ای در ساوت چاینا مورنینگ پست هشدار داد که تشدید بیشتر تنش بین المللی کنونی می تواند منجر به درگیری نظامی با استفاده از سلاح های هسته ای شود.

بو در ساوت چاینا مورنینگ پست نوشت: «درگیری در اوکراین آغاز شد زیرا ناتو هشدارهای روسیه را نادیده گرفت و به گسترش خود ادامه داد .

این افسر ارشد چینی خاطرنشان کرد که تشدید بیشتر تنش بین المللی فعلی می تواند منجر به درگیری نظامی با استفاده از سلاح های هسته ای شود.

پو معتقد است که «ناتو باید متعهد شود که تحت هر شرایطی از اولین حمله هسته‌ای به روسیه خودداری کند و گسترش بیشتر به سمت شرق را متوقف کند، مشروط بر اینکه مسکو نیز از حق خود برای حمله هسته‌ای پیشگیرانه چشم پوشی کند و مذاکرات درباره مکانیسم‌های امنیتی در این کشور را آغاز کند. اروپا.» از جمله انعقاد توافقی برای محدود کردن استفاده از سلاح‌های متعارف و هسته‌ای در منطقه.

منبع: ریانووستی

بلومبرگ: کمیسیون اروپا خواستار تعویق تحریم نفتی روسیه است

خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که کمیسیون اروپا پیشنهادی را به کشورهای اتحادیه اروپا ارائه کرده است که در مورد تعویق تحریم نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا بحث شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع آگاه، اتحادیه اروپا پیشنهاد ممنوعیت حمل نفت از طریق دریا از روسیه و به تعویق انداختن ممنوعیت واردات آن از طریق خط لوله اصلی (دروگبا) را برای پاسخ به مخالفت‌های مجارستان و مذاکره درباره بسته تعلیق شده (ششم) پیشنهاد داد. تحریم ها.

این آژانس افزود که کمیسیون اروپا روز شنبه یک «پیشنهاد تجدید نظر شده» را به دولت ها ارسال کرد که از مسدود کردن تحویل از طریق خط لوله دروژبا «جلوگیری» می کند.

این منابع که به دلیل محرمانه بودن بحث ها خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که کشورهای عضو به تدریج واردات نفت خام روسیه از طریق دریا را ظرف شش ماه و فرآورده های نفتی پالایش شده خود را ظرف هشت ماه لغو خواهند کرد.

این آژانس خاطرنشان کرد که غرب آماده امتیاز دادن به طرف روسیه است.

لازم به ذکر است که چنین پیشنهادی به مجارستان فرصت می دهد تا «به دنبال راه حل فنی که نیازهای انرژی خود را برآورده کند» شود، علاوه بر این، مشکلات سایر کشورهای محصور در خشکی از جمله اسلواکی و جمهوری چک را حل خواهد کرد. .

شایان ذکر است که کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل وضعیت اوکراین، به طور متوالی پنج مجموعه تحریم علیه روسیه اعمال کردند. به عنوان بخشی از بسته ششم آتی، اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان واگذاری نفت روسیه است. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، به ویژه مجارستان، به دلیل ترس از تأثیر منفی این گام بر اقتصاد خود که عمدتاً به انرژی روسیه وابسته است، از تصویب بسته ششم جلوگیری می کنند.

خط لوله دروژبا یکی از بزرگترین خطوط لوله در سال است که از طریق آن نفت از روسیه به اوکراین، بلاروس، لهستان، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان منتقل می شود.

کمیسیون اروپا در ماه مارس پیشنهاد توسعه یک طرح ویژه برای اتحادیه اروپا را ارائه کرد که می تواند دو سوم – حدود 100 میلیارد متر مکعب – تقاضا برای گاز روسیه را در سال 2022 کاهش دهد.

منبع: ریانووستی، بلومبرگ

بلومبرگ: کشورهای جدید اروپایی آماده پاسخگویی به درخواست پوتین برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل هستند.

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا گزارش داد که کشورهای اروپایی از مجارستان پیروی خواهند کرد و به درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل پاسخ خواهند داد.

این آژانس گفت که تمایل کشورهای اروپایی برای «مجازات» روسیه به دلیل عملیات ویژه در اوکراین فقط شعار است، بنابراین آنها از رسیدن به «نقطه دردناک» یعنی صنعت انرژی خودداری می کنند.

وی افزود: «تمرکز روی امتناع مجارستان از حمایت از تحریم‌ها بود، اما سایر کشورها در برابر درخواست‌های پوتین برای پرداخت بهای گاز به روبل تسلیم شدند».

او گفت: «در اتحادیه اروپا، بین اعضای غربی و شرقی آن بر سر صادرات تسلیحات به اوکراین، گفتگو با پوتین و شروطی که کیف باید به عنوان بخشی از معاهده صلح آینده بپذیرد، شکافی وجود داشت.

وی تاکید کرد که «ناامیدی دیپلمات ها و مقامات (اروپایی) از احتمال تمام شدن فرصت های اتحادیه اروپا برای وارد کردن ضربه اقتصادی دردناک به روسیه در حال افزایش است.

منبع: نووستی 

وزارت دفاع روسیه از برنامه فاشیست های اوکراینی برای حمله به خاک روسیه خبر داد

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه و رئیس ستاد هماهنگی مشترک برای واکنش انسان‌دوستانه در اوکراین، شب گذشته، شنبه اعلام کرد که نیروهای نئونازی و فاشیست اوکراینی قصد دارند به‌سمت خاک  فدراسیون روسیه آتش بگشایند و کانتینرهای حاوی مواد شیمیایی را در منطقه مسکونی سومی منفجر کنند تا نیروهای مسلح روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کنند.

میزینتسیف گفت: «طبق اطلاعات دریافتی از سربازان اسیرشده اوکراینی، نیروهای گردان‌های فاشیست در حال تدارک اقدامات تحریک‌آمیز دیگری با استفاده از مواد سمی در شهر سومی هستند. نئونازی‌ها قصد دارند از این شهر مناطق مرزی روسیه را گلوله‌باران کنند و نیروهای نظامی روسی را برای مقابله به مثل تحریک کنند و پس از آن کانتینرهای حاوی مواد خطرناک شیمیایی را منفجر کنند.»

این مقام نظامی افزود: «مقامات کی‌یف به‌زودی از این اقدام غیرانسانی برای متهم کردن نیروهای مسلح روسیه به ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی و حملات بی‌رویه علیه غیرنظامیان استفاده خواهند کرد.»

به‌گفته وی، خبرنگاران خبرگزاری‌های خارجی نیز از هم‌اکنون برای عکاسی و فیلمبرداری در شهر سومی حضور دارند.

وی یادآور شد که روسیه به «غرب متمدن» و همچنین سازمان ملل، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، سازمان منع تسلیحات شیمیایی هشدار داده است که کی‌یف قصد دارد در آینده نزدیک از طریق رسانه‌های اوکراینی و غربی و همچنین در منابع مختلف اینترنتی، به‌طور گسترده اخبار جعلی را در خصوص جنایات ادعایی از سوی روسیه منتشر کند.

سفیر روسیه در لندن: مسکو قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را ندارد

آندری کلین، سفیر روسیه در لندن شب گذشته در مصاحبه اختصاصی با شبکه بی.بی.سی. که فعلاً بخش کوتاهی از آن منتشر شده است، اعلام کرد که روسیه هرگز قصد ندارد در درگیری کنونی با اوکراین از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

این دیپلمات گفت: «ما فهرست دقیقی از شرایط امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را در اختیار داریم و بارها آن را اعلام کردیم. به‌طور اصولی ما در خصوص موقعیت‌هایی صحبت می‌کنیم که موجودیت کشور فدراسیون روسیه در خطر باشد و این مسئله هیچ ارتباطی به عملیات ویژه در اوکراین ندارد.»

سفیر روسیه تأکید کرد که مسکو دقیقاً مطابق با دکترین نظامی خود عمل می‌کند و چیزی برای پنهان کردن ندارد.

سفارت روسیه: ایالات متحده سعی دارد نظامیان روسی را خبیث جلوه دهد

سفارت روسیه در ایالات متحده صبح امروز، یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات مقامات واشنگتن در خصوص تحریک روسیه به نسل‌کشی در اوکراین، تنها تلاشی برای بدنام کردن پرسنل نیروهای مسلح روسی است.

در این بیانیه آمده است: ما به گزارش مؤسسه «New Lines Institute for Strategy and Policy» که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده است، توجه کرده‌ایم که در آن روسیه به تحریک نسل‌کشی در اوکراین متهم شده است، چنین کنایه‌های روس‌هراسانه، تنها بخشی از کمپین سازمان‌دهی‌شده توسط غرب برای شیطان جلوه دادن نیروهای مسلح روسیه است.

نمایندگی دیپلماتیک روسیه در واشنگتن همچنین از مردم آمریکا درخواست کرد که اقدامات غیرانسانی نیروهای تندروی ملی‌گرای اوکراینی را نادیده نگیرند، که پشت نیازهای دفاعی پنهان شده و از غیرنظامیان به‌زور پول و ماشین گرفته، به‌سمت پناهجویان تیراندازی و بین مردم وحشت ایجاد می‌کنند.

اوکراین بدستور غرب در مذاکرات خرابکاری می‌کند

 «میخائیل پودولیاک» مشاور «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین و مذاکره کننده ارشد این کشور در گفتگوهای صلح با مسکو مدعی شد که به توافق با روسیه نمی‌توان اطمینان کرد و تنها راه برای جلوگیری از به زعم وی تهاجم روسیه، توسل به زور است.

وی در این رابطه در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر نوشت: هر گونه توافقی با روسیه در حد حتی یک پاپاسی هم ارزش ندارد. آیا امکان دارد با کشوری که همواره دروغ می‌گوید مذاکره کرد؟

پیشتر زلنسکی اعلام کرده بود که حاضر است با شخص پوتین مذاکره نماید چرا که وی براین باور است که پوتین تصمیم گیرنده نهایی در مسکو است.

مخالفت و رد هرگونه مذاکره از سوی طرف اوکراینی اذعانی بر اظهارات مسکو مبنی بر نبود اراده کافی از سوی کی یف برای رسیدن به توافق صلح است.

مشاوران زلنسکی پیشتر نیز پس از اظهارنظر سیاستمداران غربی در نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر «داووس» در سوئیس مبنی بر اینکه اوکراین باید در قبال روسیه کوتاه بیاید، متوسل به استفاده از الفاظ رکیک شدند.

«هنری کیسینجر» دیپلمات و سیاستمدار کهنه کار آمریکایی و وزیر خارجه اسبق این کشور طی اظهاراتی اعلام کرده بود که اوکراین باید برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور، بخش‌هایی از خاک خود را به روسیه واگذار کند و همین مسئله باعث قرار گرفتن نام وی در فهرست سیاه یک وب سایت بد نام اوکراینی شد مبنی بر اینکه وی و افراد دیگری که نامشان در آنجا منتشر می‌شود به اصطلاح دشمن کی یف محسوب می‌شوند.

اظهارات کیسینجر مهر تأییدی بر همراستایی دولت کی یف با سیاست‌های غربی‌ها است.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که اگر اوکراین تمایل خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو نیز به این مسئله پاسخی مثبت خواهد داد و این فقدان اراده اوکراین است که مذاکرات را به بن بست کشانده است.

روسیه در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی (۵ اسفند سال گذشته) عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را با هدف غیرنظامی و نازی زدایی کردن این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه در حالی صورت گرفته است که به گفته مقامات این کشور چاره دیگری در برابر مسکو در مقابله با سیاست‌های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو نمانده بود.

موشک «سرمت» در دنیا بی نظیر است

فرمانده نیروهای موشکی راهبردی روسیه با اشاره به اینکه موشک قاره پیمای جدیدی که مسکو اخیرا با موفقیت پرتاب کرده در دنیا منحصر به فرد است، از استفاده از آن جهت حفاظت از مرزهای روسیه تاکید کرد.

به گزارش  ریانووستی، «سرگئی کاراکایف» فرمانده نیروهای موشکی راهبردی روسیه اعلام کرد که امروزه موشک بالستیک راهبردی «سرمت» (Sarmat) این کشور هیچ نمونه مشابهی در دنیا ندارد و تعمیر و نگهداری و اصلاح آن فقط در دست روسیه است.

کاراکایف در این باره تاکید کرد: امروز ضروری است که از مجموعه موشک «سرمت» به عنوان مجموعه‌ای منحصر به فرد یاد کنیم که نمونه مشابهی در دنیا ندارد. این برای اولین بار است و همچنین دومین مورد نیز مجموعه‌ای است که مجتمع نظامی-صنعتی در روسیه می‌سازد که به هیچ جایی وابسته نیست. در آینده نیز عملیات، نگهداری و اصلاح این موشک فقط در دستان ماست به این جهت که از مرزهای میهن ما پاسداری نماید.

پیشتر نیز «دیمیتری روگوزین» رئیس سازمان هوافضای روسیه (روسکاسموس) اعلام کرد که آزمایش‌های جدیدترین موشک قاره پیمای روسیه موسوم به سرمت در سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.

روگوزین در این باره گفت: آزمایشات در طول سال جاری ادامه خواهد داشت، اگرچه ما در حال برنامه ریزی برای قرار دادن اولین سری از این موشک‌ها در حالت آمادگی رزمی در پایان پاییز امسال هستیم.

وزارت دفاع روسیه حدود یک ماه پیش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که موشک قاره پیمای بالستیک سرمت از مرکز زیرزمینی پایگاه فضایی «پلِسِتسک» با موفقیت پرتاب شده است.

به دنبال اعلام این خبر از سوی وزارت دفاع روسیه، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که این سلاح مشابهی در دنیا ندارد، امنیت روسیه را تأمین و تهدیدکنندگان روسیه را مجبور به تجدید نظر می‌کند.

اسرائیل درخواست آمریکا برای ارسال موشک‌های ضد تانک به اوکراین را رد کرد

به گزارش پایگاه خبری سمانیوز؛ دو منبع (یکی اسرائیلی و دیگری آمریکایی) شامگاه شنبه گفتند: اسرائیل درخواست آمریکا برای ارائه مجوز به دولت آلمان جهت ارسال موشک‌های اسرائیلی که در آلمان تولید می‌شوند به اوکراین را رد کرده است.

این اظهارات در سایت اسرائیلی «والا» آمده است. گفتنی است رد درخواست آمریکا از سوی اسرائیل به دلیل تفاوت در ارزیابی مواضع دولت آمریکا و دولت اسرائیل در مورد حمله روسیه به اوکراین است.

اسرائیل از تامین تسلیحات سنگین اوکراین می‌ترسد تا سربازان روسی به خاطر آن کشته نشوند و این ممکن است منافع مشترک روسیه و اسرائیل به ویژه هماهنگی نظامی در سوریه را مختل کند.

سخنان مقام آلمانی درباره عدم ارسال سلاح‌ به اوکراین جنجال برانگیز شد

به گزارش روزنامه رای الیوم، اظهارات زیمتیه ملر، مقام وزارت دفاع آلمان درباره توافق محرمانه بین اعضای ناتو برای ارائه نکردن تسلیحات غربی به اوکراین جنجال گسترده‌ای در این کشور به پا کرد.

ملر در مصاحبه با شبکه دو حکومتی آلمان ZDF در پاسخ به سوالی درباره علت تاخیر برلین در انتقال تسلیحات به کی یف گفت: دولت آلمان و کشور‌های غربی موضع مشترکی برای عدم ارسال خودرو‌های جنگی و تانک‌های پیاده نظام غربی به اوکراین دارند.

این بیانیه خشم موافقان ارسال سلاح های سنگین به اوکراین را در آلمان برانگیخت. پیش از این دو روزنامه آلمانی اعلام کرده بودند توافق‌های غیررسمی بین کشور‌های عضو ناتو برای امتناع از ارائه انواع خاصی از تسلیحات به اوکراین وجود دارد.

جانا پوگلیرین، رئیس دفتر برلین شورای اروپا در روابط خارجی در توییتر نوشت که از اظهارات میلر «تعجب» کرده است.

او گفت: «مقامات جمهوری چک که در وزارت دفاع و ناتو کار می‌کردند به من گفتند که چیزی در مورد توافق غیررسمی کشور‌های غربی مبنی بر عدم تامین خودرو‌های جنگی و تانک‌های غربی برای اوکراین نشنیده اند. «

سفیر روسیه: بحران غذا در جهان در پی تحریم‌ها علیه روسیه وخیم‌تر شده است

به گزارش خبرگزاری تاس، آناتولی آنتونوف که بحران غذا که در چند سال گذشته گریبانگیر جهان بوده براثر تحریم‌های آمریکا و متحدین آن علیه روسیه، بدتر شده است.

وی در بیانیه‌ای که در واشنگتن منتشر شد گفت: این بحران با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و متحدانش علیه روسیه تشدید شد. با وجود توصیه و اشاره مقامات آمریکایی برای معافیت تحریم‌ها که ظاهرا فرصت تجارت کالا‌های کشاورزی برای کشورمان فراهم می‌کند، صادرکنندگان داخلی اغلب امکان ارسال محموله ندارند.

او افزود:صادرکنندگان روسی از بیمه و وام و دستمزد محروم شده اند و مشکلاتی مانند رزرو کشتی برای صادرات و خرید تجهیزات کشاورزی و حتی خرید بذر دارند. ضمن اینکه آمریکا بر مالیات و تعرفه واردات کود ما می‌افزاید.

آنتونوف از این اقدامات آمریکا به عنوان ریاکاری کامل نام برد و تلاش آمریکا برای مقصر نشان دادن روسیه در بحران جهانی غذا را مطلقا بی اساس دانست.

تسلط کامل روسیه بر آخرین پناهگاه نیرو‌های اوکراین در منطقه لوهانسک

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، «رمضان قدیروف» رئيس جمهور جمهوري خودمختار چچن، از سیطره کامل نیرو‌های روسیه بر شهر «سیفیرو دونیتسک» به عنوان اخرین پایگاه نیرو‌های اوکراین در منطقه لوهانسک خبر داد.

فرماندار لوهانسک وابسته به ارتش اوکراین گفت: تلفات و خسارت زیادی در شهر «سیفیرو دونیتسک»متحمل شده ایم، ولی جنگ در حومه این شهر همچنان ادامه دارد.

آمادگی روسیه برای کمک به صادرات غلات اوکراین

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، کاخ کرملین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پوتین این اظهارات را در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان بیان کرد.

در بیانیه‌ای که پس از این گفتگوی تلفنی منتشر شد، آمده است روسیه آماده کمک به یافتن گزینه‌هایی برای صادرات بدون مانع غلات از جمله غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه است.

براساس این بیانیه پوتین تأکید کرده است بحران مواد غذایی از سیاست غلط اقتصادی و مالی کشور‌های غربی و همچنین تحریم‌های ضد روسیه نشأت می‌گیرد.

وی تأکید کرد افزایش تحویل کود‌ها و محصولات کشاورزی روسیه می‌تواند تنش‌ها را در بازار بین المللی کشاورزی کاهش دهد البته این اقدام مستلزم لغو تحریم‌ها علیه مسکو است.

وزیر کار آلمان: تحریم گاز روسیه برای کشور ما سم است

وزیر کار آلمان در مصاحبه‌ با یک شبکه خبری کشورش گفت: در زمان کنونی قطع گاز روسیه برای جامعه آلمان سم است.

به گزارش  راشا تودیُ  ُ‌هوبرتوس هیل، وزیر کار آلمان در مصاحبه ای با شبکه خبری فونکه که روز شنبه منتشر شد، گفت: تحریم گاز روسیه به طور جدی بر اقتصاد آلمان و همچنین جامعه این کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وی گفت: کشور آلمان باید در آینده‌ای نزدیک از واردات گاز روسیه مستقل شود ولی این کار باید به تدریج و در آینده صورت بگیرد و تحریم فوری گاز روسیه به اقتصاد و جامعه این کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد.

هیل خاطرنشان کرد: بازار کار آلمان هرچند به خاطر شیوع ویروس کرونا دچار آسیب شده است ولی به تدریج به ثبات نسبی رسیده است و این ثبات با تحریم گاز روسیه از بین خواهد رفت.

وزیر کار آلمان با اشاره به تبعات منفی قطع گاز روسیه افزود: در زمان فعلی اجرای این سیاست برای جامعه آلمان سم است.

برلین بارها در بیانیه‌های مختلف اعلام کرده قصد حذف تدریجی وابستگی به منابع انرژی روسیه را دارد ولی هنوز دولت تصمیمی برای قطع واردات نفت و گاز روسیه اتخاذ نکرده است.

در حال حاضر آلمان  حدود ۲۵ درصد نفت و ۴۰ درصد گاز خود را از روسیه تامین می‌کند و طبق ادعای مسئولین این کشور قرار است این واردات تا سال ۲۰۲۴ به طور کامل قطع شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: