پرش به محتوا

آلبا تبعیض آمریکا علیه کشورهای آمریکای لاتین را محکوم می کند!

اتحاد بولیواری آلبا تبعیض آمریکا علیه کشورهای آمریکای لاتین را محکوم می کند

منتشر شده در راشا تودی
مترجم حمید علوی
مجله هفتهاتحاد بولیواری کشورهای آمریکای لاتین ALBA به شدت حذف کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا از نشست OAS را محکوم کرد. ائتلاف اعلام کرد که تصمیم واشنگتن انگیزه سیاسی دارد.

ائتلاف بولیواری برای مردم آمریکای ما (ALBA-TCP) روز جمعه تصمیم ایالات متحده برای ممنوعیت حضور چندین کشور آمریکای لاتین در نشست سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) را محکوم کرد. ائتلاف تاکید کرد که تصمیم واشنگتن انگیزه سیاسی دارد و رفتار تبعیض آمیز ایالات متحده را محکوم کرد.

در بیانیه اتحاد بولیواری کشورهای آمریکای لاتین آمده است:

«ما حذف خودسرانه، ایدئولوژیک و با انگیزه سیاسی چندین کشورمان از نشست سران قاره آمریکا که در ماه ژوئن در لس آنجلس (ایالات متحده آمریکا) برگزار می شود را رد می کنیم.»

برایان نیکولز، دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور نیمکره غربی در اواخر آوریل گفت که کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا بعید است در نشست آتی OAS شرکت کنند، که مخالفت مکزیک و بولیوی را برانگیخت. وجه مشترک سه کشور چپگرا این است که به طور یکجانبه توسط واشنگتن تحریم شده اند.

آندرس مانوئل اوبرادور رئیس جمهور مکزیک و لوئیس آرس رئیس جمهور بولیوی با چنین تصمیمی مخالفت کردند. آنها تاکید کردند که تا زمانی که همه کشورهای منطقه دعوت نامه دریافت نکنند، در این اجلاس شرکت نخواهند کرد. ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل نیز به نوبه خود بدون ذکر دلیل به کارکنان خود اطلاع داده است که در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

بیست و یکمین اجلاس سران کشورها و دولتهای «اتحاد بولیواری برای مردم آمریکای ما – توافقنامه تجاری مردم» (ALBA-TCP) که در خدمت تبادل استراتژی های توسعه مشترک و تحلیل سیاسی منطقه ای کشورهای عضو است، روز جمعه در هاوانا پایتخت کوبا افتتاح شد. رئیس جمهور کوبا، میگل دیاز کانل، در ابتدای این مراسم گفت:

«تکه تکه شده، هر یک از کشورهای عضو می تواند از سوی آنها نادیده گرفته شود، اما اگر ما متحد بمانیم، هیچ کس نمی تواند ما را ساکت کند.»

دیاز کانل بر اهمیت ایجاد آمریکای لاتین با صدای مستقل، هماهنگ کردن استراتژی های توسعه و دفاع از حاکمیت آن تاکید کرد. علاوه بر این، وی اظهار داشت که دولت ایالات متحده اقتدار اخلاقی یا سیاسی برای حذف هیچ کشوری از اجلاس سران قاره آمریکا را ندارد.
رئیس‌جمهور کوبا تصمیم آمریکا برای ممانعت از شرکت کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در نهمین اجلاس سران قاره آمریکا را محکوم کرد. وی در این خصوص گفت:

«عمل طرد کردن جدید نیست و نشان دهنده علاقه ایالات متحده به کنترل سیستم بین آمریکایی به منظور استفاده از آن برای اهداف هژمونیک و اعمال قدرت برای کنترل دموکراسی است. آنها نه سیاسی و نه حق اخلاقی برای انجام این کار را دارند.» «

ائتلاف بولیواری برای مردم آمریکای ما در سال ۲۰۰۴ توسط روسای جمهور فقید فرمانده فیدل کاسترو (کوبا) و فرمانده هوگو چاوز (ونزوئلا) تأسیس شد. این یک سازمان منطقه ای است که با تکیه بر همبستگی و همکاری بین اعضای خود بر مبارزه با فقر و طرد اجتماعی متمرکز شده است. این سازمان شامل کوبا، ونزوئلا، بولیوی، نیکاراگوئه، دومینیکا، آنتیگوا و باربودا، سن پترزبورگ، وینسنت و گرنادین ها، گرانادا و سنت کیتس و نویس است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: