پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۴


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


سیورودونتسک به طور کامل تحت کنترل LVR است


شهر مهم استراتژیک سیورودونتسک در شمال جمهوری خلق لوهانسک (LPR) اکنون به طور کامل آزاد شده است. رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن روسیه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد.

«همین! سیورودونتسک تحت کنترل کامل ما است. فاشیست ها شکست خورده اند. تمام مواضع آنها ویران شده است. شهر آزاد شده است. ساکنان می توانند نفس راحتی بکشند. از این به بعد دیگر تهدیدی نیستند.»

در ابتدا قرار بود سیورودونتسک در یک هفته آزاد شود. حالا این کار در «سه ساعت» انجام شد. یگان ویژه چچن «آچمات» به همراه شبه نظامیان خلق لوگانسک و ارتش روسیه علیه نیروهای مسلح اوکراین در شمال LPR می جنگند.

شهر صنعتی شمالی ترین نقطه در مثلث شهر روبشنویف-سیورودونتسک-لیسیچانسک است. قبل از جنگ، این شهر ۱۰۳۰۰۰ نفر سکنه داشت.

برخی کانال های تلگرامی هشدار می دهند که در حال حاضر تنها بخش مسکونی شهر می تواند آزاد باشد. صحبتی از منطقه صنعتی (مخصوصاً کارخانه آزوت) نشده بود.


نیروهای نظامی و امدادی روسیه ۱۱۳۰۰ سلاح انفجاری را در DPR و LPR پاکسازی می کنند

وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه و وزارت موقعیت های اضطراری روسیه به پاکسازی اشیاء انفجاری در جمهوری های مردمی دونتسک و لوگانسک ادامه می دهند. میخائیل میزینتسف، رئیس ستاد روسیه برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه در اوکراین، اظهار داشت که تیم‌های مین‌زدایی از نیروهای مسلح روسیه و وزارت فوریت‌های روسیه در حال پاکسازی قلمرو جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک برای تمیز کردن اجسام انفجاری هستند.
در مجموع بیش از ۲۳۰۰ هکتار، ۳۵ ساختمان شامل ۱۳ تأسیسات مهم اجتماعی، یک پل و ۹.۶۴ کیلومتر جاده مورد بازرسی قرار گرفته است. در مجموع ۱۱۳۱۱ خطر انفجار کشف و خنثی شد.وزارت دفاع روسیه: نیروهای اوکراینی مزدوران خارجی را در مهدکودک و مدرسه باخموت مستقر کردند

سرهنگ ژنرال میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه، روز شنبه گفت که گفته می شود ملی گرایان و اعضای نیروهای مسلح اوکراین سلاح های سنگین را در مدارس لیسیچانسک و اسلاویانسک ریخته اند. علاوه بر این، گفته می شود که مزدوران خارجی در یک کودکستان و یک مدرسه در باخموت اسکان داده شده اند.

میسینتسف گفت: «در باخموت در جمهوری خلق دونتسک، واحدهای AFU و مزدوران خارجی در مهدکودک ۴۹ و مدرسه ۱۸ مستقر شدند و موانع و میدان های تیراندازی در ورودی ساختمان ها ایجاد شد.

علاوه بر این، گفته می شود که نیروهای مسلح اوکراین پایگاهی را در یک مدرسه فنی در لیسیچانسک ایجاد کرده اند که یک انبار مهمات در زیرزمین و سلاح های سنگین در مجاورت آن قرار دارد.

در اسلاویانسک، جمهوری خلق دونتسک، ملی‌گرایان میدان‌های تیراندازی در ساختمان‌های مدارس ۱۴ و ۲۰ ایجاد کرده‌اند، خودروهای زرهی، توپخانه کالیبر بزرگ و MLRS در محوطه مجاور قرار گرفته‌اند و ساکنان خانه‌های اطراف به بهانه‌ای هستند.

رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین از ورود موشک های ضد کشتی هارپون خبر داد

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در فیسبوک گفت که کشورش اولین دسته از موشک های ضد کشتی هارپون را دریافت کرده است. تسلیحات از دانمارک با کمک بریتانیا تحویل داده شده بود. در ترکیب با موشک‌های ضد کشتی اوکراینی از نوع «نپتون»، می‌توان دریای سیاه را آزاد و دوباره امن کرد و از شهر بندری اودسا محافظت کرد. وزیر به طور خاص تاکید کرد که این موشک ها توسط واحدهای آموزش دیده اوکراینی استفاده خواهد شد. رزنیکوف همچنین از ورود هویتزرهای خودکششی از آمریکا خبر داد.

کرملین: «پوتین» درباره ادامه پمپاژ تسلیحات به اوکراین هشدار داد


دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز در بیانیه ای اعلام کرد: «پوتین» در تماس تلفنی با شولتز و ماکرون، در خصوص ادامه پمپاژ تسلیحات به اوکراین و بی ثباتی های متعاقب آن هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز شنبه در بیانیه‌ای از رایزنی تلفنی رئیس جمهور روسیه با همتای فرانسوی خود به همراه صدراعظم آلمان خبر داد.

در بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این خصوص آمده است: ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه)، امانوئل ماکرون (رئیس جمهور فرانسه) و اولاف شولتز (صدر اعظم آلمان) طی تماسی تلفنی در خصوص تحولات جاری و وضعیت اوکراین گفتگو و تبادل نظر کردند.

بیانیه کرملین در این باره اضافه می‌کند: پوتین در گفتگو با ماکرون و شولتز به ماهیت خطرناک پمپاژ مداوم تسلیحات غربی به اوکراین اشاره کرد و در خصوص خطرات بی ثباتی منطقه در صورت تداوم این روند، هشدار داد.

این بیانیه اضافه می‌کند: پوتین با ماکرون و شولتز تلفنی گفتگو کرد و آنها را در خصوص تلاش‌های در جریان برای برقراری یک زندگی مسالمت آمیز در ماریوپل و دیگر شهرهای آزاد شده دونباس آگاه کرد.

کرملین تأکید کرد: پوتین، ماکرون و شولز را درباره ابعاد مختلف عملیات ویژه نظامی در اوکراین آگاه کرده و توقف روند مذاکرات روسیه با اوکراین از سوی کی یف را به آنها یادآور شد. پوتین همچنین به سران آلمان و فرانسه اعلام کرد که مسکو آماده ازسرگیری مذاکرات با کی یف است.

روسیه در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی (۵ اسفند سال گذشته) عملیات ویژه نظامی خود در اوکراین را با هدف غیرنظامی و نازی زدایی کردن این کشور آغاز کرد.

این اقدام روسیه در حالی صورت گرفته است که به گفته مقامات این کشور چاره دیگری در برابر مسکو در مقابله با سیاست‌های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو نمانده بود.

پوتین محدودیت سنی برای قراردادهای خدمت سربازی را لغو کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه قانونی را امضا کرده است که حداکثر سن را برای افرادی که به دنبال اولین قرارداد خود برای خدمت در نیروهای مسلح روسیه هستند، لغو می‌کند. این سند در پرتال اطلاع رسانی حقوقی منتشر شد. تاکنون تنها اتباع روسیه 18 تا 40 ساله و اتباع خارجی 18 تا 30 ساله مجاز به امضای اولین قرارداد خدمت سربازی بودند.

معاونان حزب روسیه متحد آندری کارتاپولوف و آندری کراسوف تغییرات مربوطه را در قانون آغاز کردند. آنها استدلال کردند که استفاده از سلاح های با دقت بالا مستلزم داشتن سطح بالایی از صلاحیت است که معمولاً تنها در سن 40 تا 45 سالگی می توان به آن دست یافت. لغو محدودیت سنی بالا، امکان استخدام افراد حرفه ای غیرنظامی از جمله پزشکان و مهندسان را برای خدمت سربازی فراهم می کند. دو مجلس پارلمان روسیه در 25 مه به قانون جدید رای مثبت دادند.

مسکو اتهامات مربوط به محاصره دریایی در دریای سیاه را رد کرد: کیف از هرگونه همکاری با روسیه و اشخاص ثالث امتناع کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اتهامات غرب مبنی بر محاصره کشتی های تجاری خارجی توسط کشتی های جنگی روسیه در دریای سیاه و آزوف را رد کرد. این دیپلمات تصریح کرد: این ادعا بی اساس است و افزود:

«در ماریوپول، پس از آنکه پرسنل نظامی روسیه و جمهوری خلق دونتسک آن را تحت کنترل خود درآوردند، این بندر فعالیت خود را از سر گرفت. کانال کشتیرانی باز شد. شرایط برای خروج کشتی ها ایجاد شد.»

زاخارووا همچنین اظهار داشت که نیروی دریایی روسیه هر روز از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر به وقت محلی دو کریدور دریایی بشردوستانه را باز می کند، در حالی که طرف اوکراینی از همکاری با نمایندگان کشورهای ثالث و شرکت های کشتیرانی خارجی برای کمک به کشتی های مسدود شده در بنادر خودداری می کند. برای اعطای یک عبور امن مقامات کیف در واقع خدمه آسیب دیده را گروگان گرفتند.

مقامات خرسون: واشنگتن پایگاه های نظامی در سواحل دریای سیاه با پوشش اوکراینی ایجاد کرده است

کریل استریموسوف، معاون اداره نظامی – غیرنظامی منطقه خرسون گفت که ایالات متحده به بهانه کمک به اوکراین، پایگاه های دریایی خود را در سواحل اوکراینی دریای سیاه ساخته است.

استریموسوف افزود: «در واقع آمریکایی‌ها تحت پوشش کمک اوکراین، پایگاه‌ها و پایگاه‌های دریایی خود را در سواحل اوکراینی دریای سیاه ایجاد و مدرن‌سازی کردند، از جمله پایگاه در جزیره پروومایسکی، در خروجی دنیپر. خور باگ به دریای سیاه، شهر اوچاکوف، نیکولایف، نازی‌های اوکراین هنوز منطقه خرسون را با هماهنگی آمریکایی ها از آنجا بمباران می‌کنند. 

به گفته استریموسوف، انجام عملیات نظامی ویژه روسیه به تلاش های ایالات متحده برای به دست آوردن جایگاه و دیکته کردن شرایط خود در دریای سیاه پایان می دهد.

منبع: ریانووستی

پوتین: مرزبانان روسیه اقدامات تحریک آمیز را در مناطق هم مرز با اوکراین خنثی کردند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که نیروهای مرزبانی روسیه اقدامات تحریک آمیز و خرابکاری ها را در مناطق هم مرز با اوکراین خنثی کرده اند و آنها در تلاش برای کشف گروه های نئونازی هستند.

پوتین در پیام تبریکی به مرزبانان روسیه به مناسبت روز گارد مرزی گفت: روز مرزبانی را به ارتش، کارمندان دولت و البته کهنه‌کاران سرویس مرزی سرویس امنیت فدرال روسیه تبریک می‌گویم. یکی از نمادهای درخشان تداوم و وحدت سنت‌های راستین پهلوانی، نماد قدردانی و احترام مردم به همه کسانی است که در ادوار مختلف تاریخی، مرزهای سرزمین مادری را تقویت، پاسداری و دفاع کرده‌اند.»

پوتین سهمی را که نمایندگان این سرویس در پیروزی در جنگ بزرگ میهنی (1941-1945) علیه نازی های آلمان انجام داده بودند، یادآور شد.

وی افزود: در ژوئن (سال 1941) رزمندگان گذرگاه های مرزی شوروی بدون ترس اولین نبرد بی رحمانه و نابرابر را پذیرفتند و سپس در جبهه های جنگ بزرگ میهنی و در جنگ های چریکی با انجام وظایف خاص و به ویژه مهم جنگیدند. و تا حد زیادی در شکست نهایی و کامل متجاوز، در از بین بردن حامیان باندرا و دیگر پیروان نازی، و در نابودی باندهای ناسیونالیست زیرزمینی کمک کرد.

رئیس جمهور روسیه به اهمیت ویژه وظایف پیش روی مرزبانان روسیه در شرایط فشار سیاسی، اقتصادی و اطلاعاتی غرب بر مسکو و افزایش ظرفیت نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه اشاره کرد.

وی ادامه داد: به ویژه به اقدامات ظریف و شجاعانه مرزبانان روسیه برای خنثی کردن انواع اقدامات تحریک آمیز و خرابکارانه اشاره می کنم، اول از همه، ما در مورد بخش هایی از مرزهای کشورمان در مناطق ویژه نظامی صحبت می کنیم. عملیات و همچنین کار مستمر پرسنل بدن برای شناسایی شبه نظامیان و گروه های نئونازی و مشارکت شما در سازماندهی عبور و مرور پناهندگان، کمک به زنان، کودکان و سالمندان، یعنی همه کسانی که به دنبال امنیت و امنیت هستند. حفاظت در روسیه.»

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که از مرزبانان «راه حل موثر و ماهرانه ای برای کل مجموعه وظایف بسیار مسئولانه از جمله در زمینه تامین امنیت اقتصادی کشور» منصوب می کند.

منبع: ریانووستی

یوروپل در مورد تحویل تسلیحات به اوکراین: جلوگیری از وضعیتی مانند آن در جنگ بالکان.

یوروپل نگران است که تسلیحات ارسال شده از اتحادیه اروپا (EU) به اوکراین در درازمدت در دستان تروریست ها و جنایت کاران قرار گیرد. 

کاترین دی بوله، مدیر آژانس پلیس اروپا، در مصاحبه ای با Die Welt am Sonntag گفت: «جنگ در مقطعی به پایان خواهد رسید. ما می خواهیم از موقعیتی مانند 30 سال پیش در جنگ بالکان جلوگیری کنیم. تسلیحات آن جنگ هنوز توسط گروه های جنایتکار استفاده می شود. بنابراین، یوروپل در حال برنامه ریزی برای تشکیل یک گروه کاری بین المللی برای توسعه استراتژی هایی برای مقابله با وضعیت با توجه به جنگ اوکراین است. دی بوله گفت که یوروپل همچنین بر فعالیت های مخفیانه خروج و ورود بین اوکراین و اتحادیه اروپا توسط تروریست های شناخته شده و افراط گرایان خشن نظارت می کند. یوروپل همچنین در حال ثبت افزایش حملات سایبری در رابطه با جنگ اوکراین است.

جمهوری خلق دونتسک از ۵۵ حمله از اوکراین خبر داد

مقامات دونتسک 55 حمله توسط ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته را ثبت کرده اند. بر این اساس، 385 گلوله به خاک جمهوری خلق شلیک شد. در نتیجه یک حمله، یک زن 74 ساله در روستای پانتلیمونوفکا جان باخت. چهار غیرنظامی دیگر زخمی شدند. در دونتسک، گورلووکا، ماکیفکا و یاسینواتایا، 31 خانه و سه زیرساخت غیرنظامی آسیب دیدند. 

مقامات دونتسک همچنین از تخلیه بیشتر شهر بندری ماریوپل به روستای بسیمیونویه خبر دادند. در بازه زمانی 8 صبح روز 27 اردیبهشت تا ساعت 8 صبح روز 28 می، 374 نفر از ساکنان از جمله 42 کودک به محل امن منتقل شدند. بنابراین، از پنجماز ماه مارس تاکنون در مجموع 37334 نفر از ماریوپل به بسیمیونویه تخلیه شده اند.

اوکراین از آلمان می خواهد «نورد استریم 1» را تعطیل کند. 

مدیر کل اپراتور سیستم انتقال گاز اوکراین، سرگئی ماکوگون، گفته است که از دولت آلمان خواسته است که «نورد استریم 1» را تعطیل کند و پیشنهاد کرده است که به جای آن گاز از طریق سیستم انتقال گاز اوکراین تامین شود. 

ما به همراه نفت گاز درخواستی را به وزارت اقتصاد آلمان و رگولاتور آلمان در مورد تعلیق «نورد استریم 1»، خط لوله ای که هم اکنون در حال بهره برداری است، ارسال کرده ایم. متذکر می شویم که دلایلی که منجر به اعطای معافیت برای نورد استریم 1 شد دیگر معتبر نیستند. و ما از دولت آلمان می خواهیم که در این استثنائات تجدید نظر کند و در واقع عرضه گاز به اروپا را از طریق «نورد استریم 1» به حالت تعلیق درآورد یا به طور قابل توجهی محدود کند. 

ماکوگون روز جمعه در کانال تلویزیونی اوکراین 24 گفت. 

وی افزود: اکنون ظرفیت مازاد کافی برای انتقال گاز از روسیه وجود دارد، از جمله سامانه اوکراینی که به جای «نورد استریم 1» آماده انتقال گاز روسیه به مصرف‌کنندگان اروپایی است. با توجه به جنگ در کشورش، ماکوگون فرض می‌کند که تحویل گاز روسیه از طریق سیستم انتقال گاز اوکراین می‌تواند این سیستم را از «تخریب» احتمالی قریب الوقوع آن نجات دهد.

روسیه در شرایط  گسترش ناتو هم قادر به تامین 100 درصد امنیت خود است

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته، جمعه، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این کشور قادر خواهد بود 100 درصد توانایی دفاعی و امنیتی خود را در شرایط گسترش پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تضمین کند و این کشور برای این منظور دارای زرادخانه‌های نسبتاً وسیعی از تجهیزات نظامی و فنی لازم است.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد که اهداف طرف روسی در حوزه مربوطه «هیچگاه تغییر نکرده است»، مسکو بارها اعلام کرده که «توسعه کاملاً بی دلیل ناتو» در تضاد با نظریات روسیه در باره راه‌ها و روش های منطقی و ضروری برای تقویت امنیت اروپا ضروری است. به گفته این دیپلمات، این مسئله ابتدا باید با ایجاد یک سیستم امنیتی جمعی اتفاق بیفتد و نه با اتکا به ابزارهایی که از دوران جنگ سرد به ارث رسیده است.

گروشکو یادآور شد که شرکای غربی گوش‌های خود را نسبت به هشدارهای طرف روسی مبنی بر اینکه گسترش ناتو امنیت اروپا و در نهایت امنیت خود ائتلاف را تضعیف می‌کند، بسته‌اند. به عقیده وی، ایالات متحده در تلاش است تا از پیمان آتلانتیک شمالی و متحدان نزدیک خود برای مبارزه برای حفظ نظم جهانی تک قطبی ناعادلانه که تنها در خدمت منافع آنهاست، استفاده کند

ارسال تجهیزات نظامی سنگین روسیه به شمال شرق سوریه

شبکه خبری المیادین در گزارشی اعلام کرد که روسیه به عنوان بخشی از طرح خود برای تقویت حضور نظامی در شمال شرق سوریه کمک‌های نظامی از جمله هواپیما‌های جنگی و بالگرد‌هایی را به آنجا ارسال کرد.

منابع المیادین گفتند، نیرو‌های روسی حاضر در فرودگاه القامشلی در شمال سوریه در حال آوردن تجهیزات نظامی جدیدی به پایگاه خود در فرودگاه هستند.

این منابع افزودند: از بین تجهیزات کمکی هواپیما‌های جنگی و بالگرد‌های روسی در فرودگاه قامشلی مستقر شده‌اند و این کار در چارچوب طرح روسیه برای تقویت حضور نظامی در شمال شرق سوریه است.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیروز پنجشنبه تاکید کرد که مسکو به حمایت از رهبری سوریه در موضوع احیای کامل تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهد داد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه چند روز پیش اعلام کرد که ارتش ترکیه درصدد اجرای عملیات نظامی برای مبارزه با تروریسم در مرز‌های ترکیه است و تصمیم درباره این عملیات به زودی گرفته خواهد شد.

او از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست که به منظور اسکان آوارگان، به این کشور در ایجاد آنچه «منطقه امن» خواند، در خطوط مرزی با سوریه کمک کند.

اردوغان می‌گوید که آنکارا به تلاش خود برای ایجاد منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری در طول مرز‌های جنوبی با سوریه ادامه خواهد داد.

وزارت امور خارجه سوریه، روز چهارشنبه در واکنش به تصمیم ترکیه اعلام کرد که در ارتباط با اقدامات ترکیه در شمال سوریه پیامی برای «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: «گام رژیم ترکیه برای ساخت آنچه «منطقه امن» در خاک سوریه نامیده شده، یک اقدام متجاوزانه و فعالیتی استعمارگرایانه است که دولت رجب طیب اردوغان با آن سعی دارد منطقه‌ای قابل‌انفجار در داخل سوریه ایجاد کند.»

شولتز: مهم است که در مورد جنبه های اخلاقی ارسال تسلیحات به اوکراین فکر کنیم

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، فکر کردن در مورد جنبه های اخلاقی ارسال تسلیحات به اوکراین را مهم دانست.

شولتس روز جمعه در اشتوتگارت سخنرانی کرد: «این پرسش‌های دشواری را به‌وجود می‌آورد که ماهیت سیاسی، اخلاقی و شخصی دارند… همه فعالانه درباره آن‌ها بحث می‌کنند».

صدراعظم آلمان درباره ارسال تسلیحات به اوکراین توضیح داد: «این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان با استفاده از خشونت، خشونت را شکست داد و آیا می‌توان صلح را تنها با کنار گذاشتن سلاح برقرار کرد؟»

به گفته وی، «لازم است به دیدگاه های مختلف احترام بگذاریم»، اما در همان زمان، آلمان تصمیم روشنی گرفت «در کنار اوکراین قرار گیرد.»

شولتس تاکید کرد که آلمان تا زمانی که لازم باشد آماده حمایت از اوکراین است.

صدراعظم آلمان گفت: ما تضمین می کنیم که از اوکراین حمایت مالی، بشردوستانه و تامین تسلیحات خواهیم کرد و تا زمانی که لازم باشد این کار را انجام خواهیم داد.

منبع: اینترفاکس

پیشروی ارتش روسیه در شرق؛ اوکراین مجبور به عقب‌نشینی است

همزمان با پیشروی ارتش روسیه در شرق اوکراین، فرماندار لوهانسک با اعلام حضور ۱۰ هزار سرباز روس در این منطقه از احتمال عقب نشینی نیروهای اوکراینی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، در پی اعلام دولت آمریکا مبنی بر ارسال موشک های دوربرد به اوکراین، نگرانی ها از تشدید تنش ها بالاگرفته است. همزمان با توجه به تصاویر ماهواره ای از پیشروی های ارتش روسیه در جبهه، دولت کی‌یف نسبت به پیروزی مسکو هشدار داده و آن را زمینه ساز آغاز جنگ جهانی سوم دانسته است.

گزارش ها حاکی از آن است در پی پیشروی نیروهای ارتش روسیه در جبهه شرقی، فرماندار لوهانسک با اعلام این خبر که در حال حاضر ۱۰ هزار سرباز روس در این منطقه حضور دارند، گفت نیروهای اوکراینی احتمالا مجبور به عقب نشینی از بخش هایی از لوهانسک شوند تا اسیر نشوند.

«سرهی گایدای» فرماندار لوهانسک همچنین می گوید نیروهای روسی وارد سیورودونتسک در استان لوهانسک شده اند که هنوز در کنترل اوکراین بود. وی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد ساختمان‌های این شهر آسیب دیده است، در عین حال اضافه کرد که روس‌ها نمی‌توانند آنگونه که تحلیلگران پیش بینی کرده اند، در روزهای آینده لوهانسک را تصرف کنند.

براساس تازه ترین گزارش ها، نیروهای روسیه کنترل «لیمان» در استان دونتسک را که دومین شهر نسبتا بزرگ اوکراین است، بدست آورده اند

هشدار آلمان به شهروندانش درباره کمبود سوخت

 پایگاه اینترنتی روسیا الیوم، مقامات آلمان به شهروندان خود هشدار دادند که این کشور در صورت کاهش واردات گاز از روسیه یا قطع کامل گاز وارداتی از روسیه، با کمبود شدید گاز مواجه خواهند شد با توجه به این که مخزن‌ها و ذخیره سازی‌ها به اندازه کافی نیست.

رادیو حکومتی «دویچلند فونک» آلمان اعلام کرد، کلاوس مولر دبیر آژانس شبکه گاز فدرال آلمان گفت: هرچند که مخزن‌های ذخیره گاز بسیار بیشتر و بالاتر از مدت مشابه در سال‌های گذشته است، اما باید بدانیم در صورتی که واردات گاز از روسیه کاهش یابد و یا متوقف شود، میزان گاز ذخیره شده کافی نخواهد بود.

مولر افزود تصمیم آلمان به خرید دو ایستگاه گاز طبیعی مایع شناور، یک راه حل موقت خوبی است و تضمین امنیت انرژی در شرایط کنونی ضروری است.

.

آمریکا تحویل سامانه‌های موشک انداز چندگانه دوربرد به اوکراین را تایید کرد

روزنامه «نیویورک تایمز» صبح امروز، شنبه، به نقل از منابع ناشناس خود در کاخ سفید گزارش داد که دولت جو بایدن تصمیم گرفته است بسته جدید کمک‌های نظامی به اوکراین را با سامانه‌های پرتاب موشک چندگانه دوربرد تکمیل کند و این موضوع هفته آینده رسماً اعلام خواهد شد.

طبق این گزارش، مقامات رسمی جزئیاتی در خصوص نوع موشک‌هایی که واشنگتن قصد دارد به کی‌یف منتقل کنند، ارائه نکرده‌اند، در حالی که پنتاگون اغلب از سیستم موشک پرتاب چندگانه هدایت شونده ماهواره‌ای M31 GMLRS  (Guided Multiple Launch Rocket System) استفاده می‌کند. به نوشته این روزنامه، برد شلیک این سیستم بسته به مهمات استفاده شده از 70 تا 500 کیلومتر است.

«وال استریت ژورنال» نیز به نقل از منابع ناشناس خود یادآور شده که تایید تحویل این سیستم موشکی به اوکراین، طی چند روز آینده صورت خواهد گرفت.

این تصمیم در حالی است که کاخ سفید تاکنون تمایل مقامات کی‌یف برای بدست آوردن کمک‌های نظامی بیشتر در قالب چنین تسلیحاتی را برای چندین هفته نادیده گرفته بود، زیرا می ترسید که طرف اوکراینی بتواند از این سلاح‌ها برای حمله مستقیم به خاک روسیه استفاده کند.

بلینکن: ایالات متحده متعهد است حضور نظامی خود را در منطقه بالتیک حفظ کند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده از قصد طرف آمریکایی برای حفظ حضور نظامی خویش در منطقه دریای بالتیک و همچنین اجرای مانورهای نظامی در آنجا خبر داد.  وی این مسئله را در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه فنلاند بیان کرده و گفت: «ایالات متحده نه تنها در مانورها فعال خواهد ماند، بلکه حضور نظامی خود را در منطقه دریای بالتیک حفظ خواهد کرد.»

علاوه بر این، وزیر امور خارجه آمریکا یادآور شد که مطمئن است فنلاند و سوئد به زودی در صفوف اعضای پیمان آتلانتیک شمالی پذیرفته خواهند شد. به گفته وی، این دو کشور «معیارهای دموکراتیک، نظامی و اقتصادی لازم برای عضویت در ناتو را دارند.»

مرزبانان اوکراینی از خروج پروشنکو از کشور جلوگیری کردند

ایرینا گراشچنکو، معاون پارلمان اعلای اوکراین (رادا) شب گذشته اعلام کرد که «پترو پروشنکو، رئیس ‌جمهوری سابق این کشور روز جمعه در حال عزیمت به یکی از نشست‌های ناتو در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) بود که هنگام تلاش برای عبور از مرز اوکراین، توسط نیروهای مرزبانی بازداشت شد. به گفته این مقام پارلمانی، هنوز توضیحی درباره علت این بازداشت ارائه نشده است.

به گفته گراشچنکو، رئیس جمهوری سابق اوکراین قرار بود در مجمع پارلمانی ناتو شرکت کرده و با مقامات لیتوانی و برخی نمایندگان پارلمان‌های کشورهای متحد و پارلمان اروپا دیدار کند. وی افزود، به منظور پیوستن به هیئت اوکراینی، پروشنکو دستور سفر کاری به امضای روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین را دریافت کرده بود. مرزبانان نیز به نوبه خود این سند را جعلی یا منقضی دانسته و اجازه خارج شدن او از خاک اوکراین را ندادند.

روز جمعه اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود مبنی بر اینکه پترو پروشنکو سعی داشت از اوکراین خارج شده و از طریق منطقه مرزی لووف، وارد خاک لهستان شود که بازداشت شد.

کشف یک گور جمعی از سربازان اوکراینی در شهر ماریوپل

دیمیتری کلاشنیکوف، وزیر بهداشت منطقه دونتسک روز جمعه اعلام کرد که یک گور جمعی از اجساد سربازان اوکراینی در شهر ماریوپل کشف شده است. به گفته وی، در حال حاضر 14 جسد از آن خارج شده، 10 مورد پردازش شده است، و در مجموع، طبق علائم خارجی، حداکثر 40 سرباز اوکراینی در آنجا دفن شدند.

این مقام دونتسکی یادآور شد طبق اطلاعات بدست آمده نیروهای مسلح اوکراین در حدود ماه فوریه تا مارس سال جاری (اسفند ماه) جان باخته و در این محل دفن شدند. اسناد برخی از این افراد بر روی اجساد آنها حفظ شده و تقریباً تمامی اجساد دارای نام و نام خانوادگی، واحد نظامی، رتبه و موقعیت بر روی یونیفرم خود هستند.

عدم توافق ناتو برای تامین تجهیزات سنگین اوکراین

یانا چرناخوا، وزیر دفاع جمهوری چک روز جمعه اعلام کرد هیچ توافقی در بین کشورهای عضو ناتو مبنی بر عدم ارسال تجهیزات نظامی سنگین به اوکراین وجود ندارد. وی در عین حال افزود که اگر چنین توافقی وجود داشته باشد، جمهوری چک از آن حمایت نخواهد کرد.

وزیر دفاع یادآور شد که جمهوری چک و اسلواکی به همراه لهستان، در ارائه انواع تسلیحات نظامی به اوکراین پیشرو هستند.

پیش از این برخی رسانه‌های آلمانی از توافق‌های غیررسمی بین کشورهای ناتو برای خودداری از ارائه برخی سیستم‌های تسلیحاتی به اوکراین خبر داده بود.

پوتین: فشار برخی کشورها بر روسیه واقعاً تهاجمی است

 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در نشست شورای عالی اقتصادی اورآسیا که از طریق کنفرانس ویدئویی در آن شرکت داشت، فشار تعدادی از کشورهای غیردوست بر روسیه را عملاً بسیار تهاجمی ارزیابی کرد.

پوتین گفت: «مزایای همگرایی اقتصادی در منطقه اورآسیا، به ویژه در حال حاضر و در شرایط دشوار بین‌المللی کنونی، در مواجهه با اعمال فشار جدی و بسیار تهاجمی برخی از کشورهای غیردوست بر روسیه و شرکای آن کاملاً آشکار شده است».

با این حال، به گفته رئیس جمهوری روسیه، با وجود اقدامات محدود کننده از سوی کشورهای غربی، علاقه مندی به پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا همچنان در حال افزایش است. پوتین یادآور شد، کشورهایی که به دنبال آسیب رساندن به روسیه با تحریم‌های اقتصادی هستند، در واقع به خود آسیب می‌رسانند. وی تاکید کرد که وضعیت کنونی اقتصاد جهان ثابت می‌کند که موضع گیری مسکو درست و قابل توجیه است.

81 درصد از مردم روسیه همچنان به ولادیمیر پوتین اعتماد دارند

سطح اعتماد شهروندان روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه افزایش یافته و اکنون از 81 درصد فراتر رفته و میزان تأیید عملکرد وی نیز به بیش از 78 درصد رسیده است.  این مسئله در نتایج نظرسنجی موسسه سنجش افکار عمومی سراسری روسیه که روز جمعه منتشر شده، مشخص شده است.

این تحقیقات نشان داده است: 81.3 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی به سؤال مربوط به اعتماد داشتن به ولادیمیر پوتین پاسخ مثبت دادند. علاوه بر این، 78.4 از مردم روسیه نیز عملکرد وی در سمت ریاست جمهوری را مورد تأیید قرار دادند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: