پرش به محتوا

چرا کیف بالاخره در مورد جبهه شرق اوکراین حقیقت را می گوید؟

چرا کیف بالاخره در مورد جبهه شرق اوکراین حقیقت را می گوید؟
نوشته اندرو کوریبکو
منتشر شده در وان ورلد
مترجم رضا طاهریفروپاشی «روایت رسمی» کیف ممکن است به فروپاشی نیروهای مسلح کی‌یف در دونباس منجر شود که این به نوبه خود می‌تواند منجر به فروپاشی بقیه دولت اوکراین شود.
زلنسکی سرانجام با حقیقت روبرو شد و متوجه شد که چه چیزی در خطر است و بنابراین تصمیم گرفته است که برخلاف روش همیشگی اش در گذشته کمتر دروغ بگوید، زیرا انکار این توالی وقایع به طور فزاینده ای غیرممکن می شود.
پس از اینکه مقامات خود به طور شگفت انگیزی اعتراف کردند که اوضاع بشدت خراب است، رسانه های جریان اصلی غربی به رهبری ایالات متحده دیگر نمی توانند دروغ بگویند که کیف در جبهه شرقی اوکراین پیروز شده است.
رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که تحت کنترل دولت ایالات متحده است، روز چهارشنبه گزارش داد که خود رهبر قهرمان یعنی زلنسکی اعتراف کرده است که وضعیت آنجا «بسیار دشوار» است و مشاور ارشد او آرستوویچ ابراز تاسف کرد که ارتش روسیه «موفقیت تاکتیکی خاصی دارد که ما را از طریق آنها برای برای رسیدن به موفقیت عملیاتی در جهت لیسیچانسک و سورودونتسک.
تهدید می کند.»
در نتیجه، نیوزویک در روز پنجشنبه مقاله‌ای تحت عنوان «روسیه دست بالا را در جنگ به دست می‌آورد منتشر کرد، در حالی که ارتش اوکراین به نقل از یکی از اعضای ستاد کل، وضعیت «خراب» است را تصدیق کرد.
آریستوویچ نیز ظاهر شد و این بار به نقل از روسیه گفت که روسیه موفق شده است «ذخایری را در مقابله با ما جمع آوری کند». که گزارش اطلاعات جعلی قبلی را مبنی بر اینکه نیروهای مسلح کشور عملاً تمام شده اند را رد میکرد، پس از اینکه اوکراین و غرب ادعا میکردند که یک سوم از کل سربازان خود را در جریان عملیات نظامی ویژه مسکو در اوکراین از دست داده است.
مشاور زلنسکی همچنین گفته است که وضعیت در جبهه رو به وخامت است و احتمال محاصره وجود دارد.پیش از این، یک خبرنگار «آی بی سی» به نقل از یکی از سخنگویان زلنسکی اعتراف کرد که روسیه ۱ به ۷ از نیروهای کی یف پیشی گرفته است.
بنابراین واضح است که «روایت رسمی» درگیری اوکراین از به اصطلاح «پورن پیروزی» و تخیلات «تنبیه روسیه» به وحشت دلپذیر تبدیل شده است.
همانطور که آشکار می شود همه اخبار جعلی قبلی اکنون در آستانه تکذیب قاطعانه توسط تحولات میدانی در دونباس هستند.
بنابراین، مرحله دوم عملیات ویژه روسیه را می توان به عنوان یک موفقیت چشمگیر توصیف کرد، زیرا نیروهای کی یف را در هم کوبید و بنابراین هر آنچه را که تا آن زمان در مورد «پیروزی» ادعا شده بود به عنوان اخبار جعلی محض افشار کرد.
زلنسکی دیگر نمی تواند در هر حضور عمومی اش آشکارا دروغ بگوید، که یک منبع اطلاعاتی ایالات متحده از سی ان ان به درستی آن را «عملیات اطلاعاتی» و در نتیجه تبلیغات خالص نامیده است زیرا دیگر معتبر نیست.
او اکنون مجبور است «روایت رسمی» خود را به حقیقت میدان عملیات نزدیک کند تا در مخاطبانش در سراسر جهان احساس فوریت ایجاد کند.
این به منظور تسریع در ارسال کمک های نظامی خارجی به نیروهای خود است، زیرا برخی از متحدان غربی کی یف به رهبری ایالات متحده، به عنوان مثال، مانند آلمان از این نگران است که کیف در پیشروی کند عمل میکند، در حالی که کشورها و دیگر شخصیت ها پیشنهاد واگذاری ارضی به روسیه را ارائه میدهند.
تحولات اخیر او را بر آن داشت تا روسیه را ریاکارانه با نازی ها مقایسه کند، اگرچه او قبلاً مسکو را در مقایسه درگیری کنونی با جنگ جهانی دوم به تمسخر گرفته بود.
از طرف دیگر آرستوویچ کاملاً آرامش خود را از دست داد و کسانی را که پیشنهاد واگذاری اراضی روس تباران به روسیه را به بدترین وجهی مورد سرزنش و فحاشی قرار داد.
همه اینها نشان می دهد که نه کمک نظامی آمریکا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار به کیف و نه ظاهرا عمق استراتژیکی که با آموزش نیروهای خود در قلمرو ناتو به دست آورده است. توانسته موجب «تغییر بازی» شود که برخی از تحلیلگران رسانه ها آنرا پیش بینی کرده بودند، حداقل در مورد نبرد دونباس چنین اتفاقی نیفتاده است.
اگر واقعاً اینطور بود، زلنسکی و دارودسته‌اش آنقدر وحشت نمی‌کردند که «سناریو رسمی» قبلی خود را که کیف در آن همیشه پیروز هر نبردی بود را کنار بگذارند و به پیشنهادات عمل‌گرایانه برای واگذاری سرزمین به روسیه واکنش بیش از اغراق آمیز از خود نشان دهد.
آنها به همان اندازه که اکنون وحشت زده هستند، به معنای واقعی کلمه قادر به سرعت بخشیدن به ارسال کمک های نظامی خارجی به نیروهای مسلح خود نیستند، که بدون توجه به جنجال های زلنسکی و دیگران، با سرعت خود پیش می رود.
تنها کاری که آنها می توانند انجام دهند این است که همتایان خود را تحت فشار قرار دهند و امیدوار باشند که جامعه مدنی خارجی تلاش های آنها را از برای تأمین کمک های نظامی بیشتر در هفته های آینده حمایت کنند.
اینها آخرین تلاش ناامیدکننده برای جلوگیری از پیشرفت بزرگ نیروهای روسیه به سمت دنیپر و احتمالاً حتی فراتر از آن است.
با این حال، اگر ورزیده ترین نیروهای کی یف در این کشور به زودی محاصره شوند و در نتیجه از نظر نظامی خنثی شوند، این می تواند آنها را در مقابل یک عمل انجام شده قرار دهد.
تنها چیزی که سرعت پیشروی نظامی روسیه را کاهش می‌دهد، نظامی‌سازی مناطق مسکونی استفاده از سپر انسانی از مردم خودی توسط کیف است، به همین دلیل است که پیشروی در سه ماه گذشته آهسته اما ثابت بوده است.
با این حال، اگر بقیه نیروهای کی یف در حال عقب نشینی باشند، می توانند با هرج و مرج منجر شده و آنها به سمت دنیپر فرار کنند چرا که در هنگامه فروپاشی آنها نمی خواهند جان خود را فقط برای کاهش سرعت ارتش روسیه، که قبلاً ثابت کرده بودند که قادر به متوقف کردن آنها در دونباس نیستند، به خطر بیندازند.
در چنین سناریویی، کمک نظامی خارجی تسریع شده ای که زلنسکی و گروهش به شدت خواستارش هستند و در انتظارش بسر میبرند، تنها می تواند برای جلوگیری از عبور نیروهای ارتش روسیه از دنیپر در شرق اوکراین و تلاش برای ایجاد جبهه ای دفاعی در شمال خرسون مورد استفاده قرار بگیرد.
بسته به اینکه روسیه پس از یک پیشرفت نظامی احتمالی در دونباس چقدر و با چه سرعتی به سمت این رودخانه پیش می‌رود، وجود مینی امپراتوری غیرطبیعی لنین° می‌تواند به معنای واقعی کلمه در خطر باشد. در آن صورت، شرق و جنوب می توانند با روسیه متحد شوند، در حالی که غرب می تواند به طور رسمی با لهستان متحد شود.
نمی توان با قاطعیت گفت که این امر با قطعیت اتفاق خواهد افتاد، فقط این که خواندن بین خطوط وحشت جدید زلنسکی و همکارش در مورد وضعیت نظامی در جبهه شرقی اوکراین سناریویی است که به طور فزاینده ای قابل باور است.
«تبلیغات قهرمانان» پیرامون «جزیره مار» و «شبح کیف» نیز توسط هیچ کس دیگری به جز خودشان به افتضاح كشانده نشد،
به ویژه پس از تسلیم تحقیرآمیز گردان آزوف در دره ماریوپل، که قبلاً قول داده بودند تا پای جان بجنگند، اکنون نیروهای خود را بدون کمترین روحیه مبارزه طلبی به حال خود رها کردند.
فروپاشی «روایت رسمی» به خوبی ممکن است فروپاشی آینده نیروهای کی یف در دونباس را در پی داشته باشد. که به نوبه خود می تواند منجر به فروپاشی بخش های باقی مانده از دولت اوکراین شود.
زلنسکی سرانجام متوجه شد که چه چیزی در خطر است و بنابراین تصمیم گرفته است که مانند گذشته دروغ نگوید، زیرا انکار این توالی وقایع به طور فزاینده ای غیرممکن می شود.
وحشتی که او و گروهش در مورد وضعیت در جبهه شرقی اوکراین منتشر می‌کنند، برای تسریع در ارسال کمک‌های نظامی خارجی است، نه برای مزیت دادن به آنها در نبرد برای دونباس، بلکه به احتمال زیاد برای دفاع از همه چیز در غرب دنیپر است.

نویسنده با طرح «مینی امپراتوری غیرطبیعی لنین» در واقع ادعای تاریخی ملی گرایان روسی و تاریخدانان ملی گرای روس را که توسط پوتین نیز در سخنرانی قبل از شروع عملیات ویژه مطرح شد را تکرار میکند. که معتقدند لنین و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی با هدف حفظ قدرت کشور تازه زاده شده کارگران و دهقانان کشوری به نام اوکراین را بوجود آوردند که مثل بسیاری از مباحثات تاریخی این بحث فقط استفاده تبلیغاتی برای آنان دارد و اثبات آن به عنوان یک حقیقت تاریخی تا بحال امکان پذیر نبوده است- مترجم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: