پرش به محتوا

موسس «ارتش سرخ ژاپن» پس از ۲۰ سال زندان آزاد شد.

موسس «ارتش سرخ ژاپن» پس از ۲۰ سال زندان آزاد شد.

روسیه امروز
مترجم مجله هفته
فوساکو شیگنوبو ژاپنی را بنیانگذار «ارتش سرخ ژاپن» می دانند. پس از نقل مکان به لبنان، او برای چندین دهه از مبارزات آزادیبخش فلسطین حمایت کرد. در سال ۲۰۰۰ او به تقریبا ۲۰ سال زندان محکوم شد و اکنون آزاد شده است.

سازمان ارتش سرخ ژاپن (JRA) که توسط فوساکو شیگنوبو تأسیس و رهبری می شود، یک سری عملیات نظامی و همچنین حمله به فرودگاه اسرائیلی لود در تل آویو در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ را انجام داد. این عملیات در سال ۱۹۷۲ منجر به کشته شدن ۲۶ نفر شد.
روز شنبه، شیگنوبو ۷۶ ساله به همراه دخترش زندان توکیو را ترک کرد، جایی که او در حال گذراندن محکومیت بیست ساله اش به دلیل اشغال سفارت فرانسه در لاهه هلند در سال ۱۹۷۴ بود.
این محکومیت پس از دستگیری او در سال ۲۰۰۰ و بیش از ۲۵ سال تعقیب و گریز در سال ۲۰۰۶ صادر شد. شیگنوبو شخصاً در حمله سال ۱۹۷۴ شرکت نداشت، اما یک دادگاه ژاپنی ادعا کرد که او در هماهنگی نقش داشته و او را به زندان محکوم کرد. اعضای ارتش سرخ ژاپن سفیر و دیگران را به مدت ۱۰۰ ساعت در اختیار خود گرفته بودند.


شیگنوبو در اولین بیانیه خود پس آزادی به خبرنگاران منتظر و جمعیت بیشتری از هوادارانش گفت:

«من به خاطر ناراحتی‌هایی که دستگیری من برای بسیاری از مردم ایجاد کرده عذرخواهی می‌کنم. نیم قرن است… اما ما با ادامه به مبارزه‌مان، با گروگان‌گیری، به افراد بی‌گناهی که با ما غریبه بودند، آسیب رساندیم.»

شیگنوبو در اوایل دهه ۱۹۷۰ از ژاپن به لبنان نقل مکان کرده بود، در سال ۱۹۷۱ «ارتش سرخ ژاپن» را در آنجا تأسیس کرد و برای چندین دهه از جبهه خلق برای آزادی فلسطین (PFLP) حمایت کرد، که تا آن زمان در سراسر لبنان و همچنین در سراسر لبنان، سرزمین های فلسطینی اردوگاه های پناهندگان در اطراف بیروت فعال بود.

در ۵ سپتامبر ۱۹۷۲، در جریان بازی های المپیک تابستانی در مونیخ، مبارزان سازمان آزادیبخش فلسطین (PLO) یازده عضو هیئت اسرائیلی را در دهکده المپیک به گروگان گرفتند. گروگان گیران خواستار آزادی ۲۳۲ فلسطینی از اسارت اسرائیل شده بودند. درخواست دیگر آزادی کادرهای برجسته جناح ارتش سرخ آلمان (RAF) آندریاس بادر و اولریکه ماینهوف و همچنین عضو ارتش سرخ ژاپن کوزو اوکاموتو بود. درگیری ها با کشته شدن همه گروگان‌های اسرائیلی، پنج فلسطینی و یک افسر پلیس آلمان که در تیراندازی شرکت نداشت، شکست خورد.


در ژوئیه ۲۰۰۰، شیگنوبو با هویت جعلی تلاش کرده بود به ژاپن بازگردد و در هتلی به نام دیگری اقامت کرد، اما شناسایی و دستگیر شد. در مقاله ای توسط دخترش می در آوریل امسال، بع ریشه های سیاسی نظرات بنیانگذار ارتش سرخ اشاره کرد:
«در سال ۱۹۷۰، در زمانی که توجه بین‌المللی به جنگ ایالات متحده در ویتنام معطوف بود، فوساکو با یک محقق عرب در ژاپن ملاقات کرد و شروع به یادگیری مبارزات فلسطینیان علیه استعمار و اشغالگری اسراییل کرد. این همه چیز را تغییر داد. از آن زمان به بعد تصمیم گرفت زندگی خود را وقف مبارزه فلسطین کند. او با فلسطینیان در لبنان پیوندهای همبستگی ایجاد کرد…»

جنبش جوانان فلسطین (PYM) به اخراج شیگنوبو در شبکه های اجتماعی واکنش نشان داد:
«فوساکو شیگنوبو، مبارز آزادی ژاپنی، امروز پس از گذراندن ۲۰ سال از زندان در ژاپن آزاد شد. او رفیق مادام العمر مردم فلسطین و مبارزات آنها است.»

در سال ۲۰۱۰ مشخص شد که شیگنوبو و یکی دیگر از اعضای ارتش سرخ به عنوان کارمندان غیررسمی وزارت امنیت دولتی جمهوری دموکراتیک آلمان تحت نام مستعار «بتینا» و شماره ثبت IMB XV 897/86 فعالیت میکردند.

در آوریل ۲۰۰۱ او انحلال ارتش سرخ را از زندان ژاپن اعلام کرد. در سال ۲۰۰۸ تشخیص داده شد که او مبتلا به سرطان روده بزرگ است. شیگنوبو مجبور شد چندین عمل جراحی انجام دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: