پرش به محتوا

محور ضد آمریکائی در آسیا به چشم میزند.


آیا چین، روسیه و کره شمالی شروع به هماهنگی تحریکات نظامی خود علیه متحدان آسیایی آمریکا کرده اند؟
توسط اندرو سالمون
آسیا تایمز
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

Image: Getty / Twitter / Newsweekسئول – هواپیماهای جنگی روسیه و چین عصر سه شنبه (۲۴ مه) قبل از آزمایش سه موشک بالستیک کره شمالی صبح امروز (۲۵ مه) بر فراز کره جنوبی به پرواز درآمدند.

این رویدادها در میان برنامه‌ریزان دفاعی ژاپن، کره جنوبی و ایالات‌متحده تردید ایجاد کرده، زیرا این تلاقی رویدادها سابقه‌ای غیرقابل انکار دارد: توالی رویدادها دقیقاً منعکس کننده مجموعه‌ای از رویدادهای رایج چینی و روسی است. منعکس کننده پروازهای که قبل از آزمایش ICBM کره شمالی در ۲۴ مارس انجام شد.

در حالی که هماهنگی بین پکن، مسکو و پیونگ یانگ – یا فقدان آن، با توجه به فقدان ساختار امنیتی رسمی بین سه کشور – یک نگرانی عمده است، زمان وقوع رویدادها به نظر تصادفی نمیرسد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در ژاپن بود و پس از اقامت سه روزه در کره جنوبی، اولین سفر آسیایی دوره ریاست‌جمهوری خود را در آنجا پایان داد.

در ژاپن، بایدن از چارچوب جدید اقتصادی هند و اقیانوسیه به رهبری ایالات متحده رونمایی کرد، با رهبران چهار بلوک برای گفتگوی امنیتی دیدار کرد و موضع گیری تکان دهنده ای خود مبنی بر اینکه ایالات متحده در صورت تهاجم چین از تایوان دفاع خواهد کرد را بر زبان جاری کرد
.
یک صاحب نظر آشنا به امور نظامی به آسیا تایمز گفت که بایدن می‌خواهد به پکن نشان دهد که اگر چینی‌ها به تایوان حمله کنند، ایالات متحده همان موضع غیرانتقادی را که در اوکراین اتخاذ کرد، اتخاذ نخواهد کرد.

قبل از حمله روسیه در ۲۴ فوریه، واشنگتن و لندن گفتند که حاضر نیستند برای اوکراین با روسیه وارد جنگ شوند، که این تصمیم ممکن است بر تصمیم گیری روسیه برای آغاز جنگ تأثیر گذاشته باشد.

بنابراین بایدن می‌تواند تلاش کند تا پکن را از ماجراجویی نظامی بر سر تایوان با نشان دادن «ابهام استراتژیک» کمتر و «روشن بودن استراتژیک بیشتر» منصرف کند. او مطمئناً مشتاق بسیج متحدان دموکراتیک علیه روسیه و در عین حال تقویت روابط امنیتی در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

با این حال، این حرکات مختلف می تواند منجر به شکست های ناخواسته شود زیرا به نظر می رسد که قدرت های آسیایی متحد علیه ایالات متحده هماهنگی نظامی خود را بهبود می بخشند.

وقتی از چون این بوم، ژنرال بازنشسته کره جنوبی، در مورد احتمال ظهور دو گروه امنیتی سه جانبه متضاد در منطقه پرسیده شد، گفت نمی‌دانست چنین تغییری در حال انجام است یا خیر، اما به خطراتی که چنین پیکربندی به همراه می آورد اذعان کرد.

چون به آسیا تایمز گفت: «این یک سوال وحشت‌آور است – کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن در مقابل چین، روسیه و کره شمالی.» «این یک فاجعه است»

به گفته رئیس ستاد ارتش کره جنوبی، در ساعت ۷ صبح روز ۲۴ می، دو بمب افکن H-6 چینی وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی کره جنوبی (KADIZ) در شمال غربی ایئودو، صخره ای در جنوب جزیره ججو کره شدند. حدود ساعت 9:33 صبح دوباره منطقه را ترک کردند.

این صخره بین چین و کره مورد مناقشه است و سئول یک پایگاه دریایی در جزیره ججو، یک مکان محبوب برای تعطیلات، دارد. کره جنوبی جت های جنگنده خود را برای نظارت بر عملیات چین و روسیه راهی کرد.

بعداً دو جت جنگنده چینی با چهار جنگنده روسی از جمله دو بمب افکن TU-95 روبرو شدند و در ساعت تقریبا ده صبح با هم به داخل منطقه KADIZ بع پرواز درآمدند. یک ربع بعد دوباره آنها منطقه را ترک کردند.

اگرچه نوبو کیشی، وزیر دفاع ژاپن، «نگرانی شدید» خود را در مورد پروازهایی که بخشی از دریای ژاپن را شامل میشود، ابراز کرد، اما این خبر توجه کمی را به خود جلب کرد.

اما صبح امروز، وزرای دفاع منطقه دوباره در حالت آماده باش قرار گرفتند زیرا کره شمالی سه موشک بالستیک از جمله یک موشک ICBM مشکوک را آزمایش کرد. این موشک ها بین ساعت ۶ صبح تا ۶:۴۲ صبح از سانان، محلی در نزدیکی پیونگ یانگ که فرودگاه بین المللی پایتخت در آن قرار دارد، پرتاب شد.

شلیک آزمایشی صبح امروز تنها چند ساعت پس از خروج بایدن از توکیو انجام شد. در واکنشی معمول، روسای ستاد ارتش کره جنوبی پرتاب موشک را یک «تحریک جدی» توصیف کردند.

منبع آگاه به امور نظامی – که به شرط ناشناس ماندن نامش با آسیا تایمز صحبت کرد، (زیرا او مجاز به صحبت با رسانه ها نیست) – مطمئن بود که رزمایش های چین و روسیه هماهنگ بوده اند، اما تردید داشت که کره شمالی به این عملیات پیوسته بود.

با این حال، رویدادهای صبح امروز و دیروز، از نظر طرف‌های درگیر، خود حوادث و توالی وقایع، به درستی نشان‌دهنده اقدامات چین، روسیه و کره شمالی در ماه مارس در دو ماه پیش است.

در ۲۳ مارس، هواپیماهای جنگی چین از طریق KADIZ پرواز کردند. هواپیماهای جنگی روسی روز بعد، ۲۴ مارس – دقیقاً یک ماه پس از تهاجم به اوکراین، از طریق KADIZ پرواز کردند.

همچنین در ۲۴ مارس، تنها چند ساعت پس از پرواز جت های جنگنده روسی، کره شمالی یک ICBM را آزمایش کرد و این برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ بود که کره دمکراتیک چنین سلاح دوربردی را آزمایش میکرد.

الگوهای تقریباً یکسان از ۲۳./۲۴. مارس و ۲۴./۲۵. ما مه ممکن است فقط یک تصادف باشد. از این گذشته، کره شمالی در سال جاری ۱۹ آزمایش موشکی انجام داده است، در حالی که چین و روسیه چندین پرواز به حریم هوایی اطراف شبه جزیره مشکل ساز انجام داده اند.

سخنگوی وزارت دفاع در سئول به آسیا تایمز تایید کرد که در ژانویه پرواز مشابهی توسط هواپیماهای جنگی چین و روسیه صورت گرفته است، اما نمی تواند تعداد حوادث یا تاریخ آن را تایید کند.

کره شمالی در این ماه شش آزمایش موشکی انجام داد. پروازهای قبلی توسط هواپیماهای روسی و چینی در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد. در این ماه هیچ آزمایش موشکی کره شمالی انجام نداده است.

همانطور که واشنگتن شبکه های دفاعی منطقه ای خود را گسترش می دهد – از معاهدات دفاعی دوجانبه خود با استرالیا، ژاپن و کره جنوبی گرفته تا توافقنامه های چندجانبه اخیر چهارجانبه و AUKUS – به نظر می رسد رقبای منطقه در حال نزدیک شدن به صفوف خود هستند.

در حالی که چین و روسیه روابط دفاعی نزدیکی دارند و دکترین ها و تجهیزات مشابهی دارند، اما با یک معاهده رسمی مرتبط نیستند. با این حال، از زمان تمرینات نظامی عظیم وستوک ۲۰۱۸ در خاور دور روسیه، آنها تمرینات مشترک را بیشتر و بیشتر انجام می دهند. تمرینات مشترک مداوم آنها شامل رزمایش های هوائی و دریائی میشود.

علاوه بر این، در ماه فوریه، سه هفته قبل از حمله به اوکراین، پکن و مسکو «مشارکت نامحدود» را به شدت تحت تأثیر مسائل امنیتی اعلام کردند: هر دو از مواضع یکدیگر در مورد تایوان و توسعه طلبی ناتو حمایت می کنند. از AUKUS انتقاد کرد.

کره شمالی که دارای تفکر مستقل بود، در طول جنگ کره با اتحاد جماهیر شوروی و چین همکاری نزدیک داشت، اما در دهه های اخیر علیرغم اشتراک پکن و مواضع ضد آمریکایی مسکو، برای استقلال استراتژیک تلاش کرده است.

آندری لانکوف، کارشناس روسی درباره کره شمالی که در دانشگاه کوکمین در سئول تدریس می کند، می گوید: «چینی ها و روس ها علاقه چندانی به برنامه موشکی هسته ای کره شمالی ندارند.» به هر حال، هیچ یک از این دو کشور علاقه ای به رویدادهایی ندارند که ایالات متحده را وادار کند. برای انجام این کار،فعالیت های نظامی خود را در منطقه افزایش دهند.

با این وجود، چین و کره شمالی یک معاهده متقابل را حفظ کرده اند که به پس از جنگ کره بازمی گردد. هیچ یک از کشورهای دیگر چنین پیمانی با هیچ کشور دیگری ندارند. و رویدادهای اخیر حاکی از آن است که کره شمالی می تواند بار دیگر در کنار چین و روسیه قرار گیرد.

در ماه ژانویه، چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل تلاش های آمریکا برای اعمال تحریمهای بیشتر علیه کره شمالی را خنثی کردند. چین و کره شمالی هر دو از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین یا پیوستن به تحریم های غرب علیه مسکو خودداری کرده اند.

اما اینکه این سه کشور تا چه حد از نظر اقدامات نظامی مستمر خود در یک طرف قرار دارند، یک راز است.

الکساندر نیل، مشاور امنیتی مستقر در سنگاپور گفت: چین و روس ها کنفرانس مطبوعاتی مشترکی را در مورد تمرینات مشترک در سال ۲۰۱۸ برگزار کردند و سوال در مورد سومین نقطه مثلث، کره شمالی، بسیار جالب است. تایید فرضیات دشوار است اما زمان بندی [مخاطرات و شروع] جالب است و قبلاً دو بار اتفاق افتاده است.

لانکوف متعجب بود که آیا تغییر وضعیت جهانی از زمان حمله به اوکراین بر همه چیز تأثیر می گذارد؟ لانکوف با اشاره به تدابیر امنیتی سه جانبه گفت: «قبل از ۲۴ فوریه، من به این شایعات لبخند می زدم. اما حالا دیگر چندان مطمئن نیستم.»

مه غلیظ حول محور احتمالی در حال ظهور ضد ایالات متحده – البته – مبهم است.

چون گفت: چینی ها به طور غیررسمی هرگونه هماهنگی با کره شمالی را رد کرده اند. اما قطعا هماهنگی بین چینی ها و روس ها وجود داشت و منطقی است که چینی ها و روس ها کره شمالی را [در مورد تمرینات هوایی خود] مطلع کرده باشند – و اطلاع رسانی به خودی خود هماهنگی است.

این موارد از دید ژنرال ها و دریاسالاران دور نمی ماند. چون گفت: «هرکسی که در زمینه امنیت کار می کند باید همیشه روی بدترین سناریو حساب کند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: