پرش به محتوا

ایران و روسیه برای تبادل کالا و مواد اولیه به توافق رسیدندایران و روسیه می توانند بر سر یک معاهده مبادله ای به توافق برسند که به تهران اجازه می دهد مواد خام روسیه را در ازای کالاهای ساخت ایران وارد کند. پرس تی وی روز جمعه به نقل از رضا فاطمی امین وزیر بازرگانی ایران گزارش داد.

به گفته رضا فاطمی امین، وزیر بازرگانی ایران، در حاشیه نشست کمیسیون همکاری های تجاری و اقتصادی روسیه و ایران، دو کشور با مبادله کالاها و مواد اولیه خاص موافقت کرده اند. وزیر نفت گفت: ایران برای مثال برای صنایع فلزی و معدنی خود از روسیه فولاد، روی، سرب و آلومینیوم وارد خواهد کرد.

در مقابل روسیه باید قطعات خودرو و توربین های گازی ساخت ایران را دریافت کند. به گفته وزیر بازرگانی، تعدادی از شرکت های ایرانی قبلاً قراردادهایی را برای تامین و نگهداری توربین های گازی برای نیروگاه های روسیه امضا کرده اند.
الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در سفر هفته جاری به ایران از تهران خواست تا در زمینه تجارت با مسکو همکاری نزدیک‌تری داشته باشد. به گزارش خبرگزاری شانا، وی فهرستی از محصولاتی که روسیه در حال حاضر به آنها نیاز دارد، در درجه اول برای صنایع خودروسازی، کشتی سازی و داروسازی به نمایندگان ایران داد.

از اواخر فوریه که روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و تحت تحریم های غرب قرار گرفت، چندین کشور واردات فولاد ساخت روسیه را ممنوع کردند.

در اواسط ماه مارس، واردات فلزات ساخته شده در روسیه یا صادرات مجدد از این کشور به اتحادیه اروپا ممنوع شد. یک ماه بعد، انگلستان نیز به این تحریم پیوست. به گفته الکسی مورداشوف، رئیس اتحادیه فولاد روسیه و مالک اصلی سوراستال، روسیه مجبور شد تا اوایل آوریل حدود چهار میلیون تن فولاد را به دلیل محدودیت‌ها از طریق دیگر صادر کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: