پرش به محتوا

وضعیت در پاکستان بحرانی میشود!

روسیه الیوم
مترجم م. میرفخرائی
مجله هفته

عمران خان، نخست وزیر سابق و مخلوع پاکستان، از حکومتی که به گفته وی «وارداتی» است، خواست تا پارلمان های استانی را منحل کرده و انتخابات جدیدی برگزار کند.
در غیر این صورت او قصد دارد تا شش روز دیگر با میلیون ها نفر خیابان های پایتخت را تصرف کند و دست به راهپیمایی بزند.

عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان روز پنجشنبه به دولت این کشور هشدار داد که اگر پارلمان های منطقه ای منحل نشوند و تا آن زمان انتخابات جدیدی برگزار شود، طی شش روز با میلیون ها نفر در پایتخت راهپیمایی خواهد کرد.

خان این اولتیماتوم را در تظاهراتی با حضور هزاران معترض در اسلام آباد ارائه کرد، جایی که او خواستار سرنگونی «دولت وارداتی» شد که به گفته وی از حمایت قدرت های خارجی برخوردار است.

قهرمان و ستاره سابق کریکت برای بیش از سه سال و نیم نخست وزیر پاکستان بود تا اینکه ماه گذشته با رای عدم اعتماد پارلمان برکنار شد.

او اصرار دارد که استیضاح او توسط ایالات متحده و با همکاری اعضای دولت فعلی در زمان نخست وزیری شهباز شریف ترتیب داده شده است.

عمران خان اشاره کرد که از سوی مقامات آمریکایی به دلیل امتناع از تسلیم شدن به خواسته های واشنگتن مبنی بر حمایت از تحریم ها علیه روسیه به دلیل اقدامات این کشور در اوکراین، تهدید شده است.

از زمان برکناری‌اش، خان چندین تظاهرات در سراسر کشور برگزار کرده و از «همه پاکستانی‌ها» خواسته است تا به خیابان‌ها بیایند تا «به تمام پاکستان پیام بدهند که مردم این دولت وارداتی را رد می‌کنند».

روز چهارشنبه، خان گفت که تا زمانی که خواسته‌هایش برآورده شود، به هزاران نفر از هوادارانش در تحصن بزرگ در مرکز اسلام‌آباد خواهد پیوست.
با این حال، صبح روز پنج‌شنبه، پس از فراخوان مقامات نظامی برای حفاظت از مرکز شهر، او اعلام کرد که در صورت عدم برگزاری انتخابات جدید، اسلام‌آباد را ترک کرده و با «تمام ملت» شش روز دیگر بازخواهد گشت.

او دولت را متهم کرد که کشور را «به سوی هرج و مرج» هدایت می کند و تلاش می کند بین مردم و پلیس شکاف ایجاد کند.

وی به روزنامه پاکستانی داون گفت: «تصمیم گرفته بودم که اینجا بنشینم تا دولت جلسات را منحل کند و انتخابات را اعلام کند. اما آنچه در ۲۴ ساعت گذشته دیدم نشان می دهد که آنها (دولت) ملت را به سمت هرج و مرج می برند.» .

عمران خان دولت را به دلیل تلاش برای ساکت کردن و ارعاب معترضانی که مسالمت آمیز به دنبال خواسته های خود هستند و با تفتیش خانه های آنها و دستگیری افرادی که در راهپیمایی حزبش شرکت می کردند، محکوم کرد.

«دولت از هر راهی استفاده کرد تا راهپیمایی آزادی ما را سرکوب کند، آنها علیه تظاهرات مسالمت آمیز از گاز اشک آور استفاده کردند، خانه های ما تفتیش شد و حریم منازل نقض شد.»

عمران خان خاطرنشان کرد که سه معترض در تظاهرات در کراچی کشته شدند، در حالی که دو تن دیگر از پل سقوط کردند و هزاران نفر پس از تبدیل شدن به برخی از تظاهرات در کشور دستگیر شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: