پرش به محتوا

نظامیان ضد روسیه در کیف – با سلاح های هسته ای

نظامیان ضد روسیه در کیف – با سلاح های هسته ای

وال استریت ژورنال

راشا تودی

مترجم مینا صابری  – مجله هفته

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: چندین تن اورانیوم و پلوتونیوم غنی‌شده در نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه ذخیره شده. 

اوکراین  مدت زمان طولانی است  اجازه بازرسی  آژانس از نیروگاه را نمی دهد. 

بنابراین بازرس ارشد آژانس نگران است که مواد هسته‌ای با درجه غنی سازی بالقوه تسلیحاتی  از انبار ناپدید شوند.

آژانس نظارت بر مقررات هسته ای سازمان ملل متحد نگران است که مواد غنی سازی شده که می تواند برای ساخت تسلیحات هسته ای مورد استفاده قرار گیرد در اوکراین ناپدید شود. 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در یک میزگرد در مجمع جهانی اقتصاد در داووس توضیح داد که این سناریوی وحشتناک خواب را از کارشناسان آژانس ربوده است.

گروسی زنگ خطر نیروگاه اتمی زاپوروژیه در جنوب این کشور را به صدا درآورد. 

این نیروگاه در ماه فوریه توسط نیروهای روسی تصرف شد، اما به طور مداوم توسط متخصصان هسته ای اوکراین اداره می شود. 

آژانس بین المللی انرژی اتمی نگران این چالش ها بود،گروسی گفت که آژانس با نظارت بر بزرگترین تاسیسات هسته ای غیرنظامی اروپا که دارای ۶ رآکتور هسته ای است، به دلیل درگیری های جاری کشور با این مشکلاتی مواجه است:

«ما باید به آنجا برویم، زیرا بیش از ۳۰ هزار کیلوگرم پلوتونیوم، ۴۰ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده در آنجا وجود دارد. و ما کسانی هستیم که وظیفه داریم اطمینان حاصل کنیم که این مواد در آنجا باقی می ماند و برای مقاصد دیگر استفاده نمی شود . اگر بازرسان من  به نیروگاه دسترسی نداشته باشند، ممکن است اشکالاتی در آنجا ایجاد شود.»

وضعیت «بی سابقه» و «غیر قابل قبول» است. 

بزرگترین نگرانی آژانس این بود که وقتی بازرسان در نهایت بتوانند انبارهای  را بررسی کنند، متوجه شوند که چند صد کیلوگرم مواد با درجه سلاح هسته ای ناپدید شده است. این چیزی است که  در حال حاضر خواب ما را می رباید.

در واکنش به انتشار رسانه ای اظهارات گروسی، اپراتور انرژی هسته ای غیرنظامی اوکراینی «انرگو اتم» با عجله بیانیه ای صادر کرد مبنی بر اینکه رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ ذخایر اعلام نشده ای از مواد با درجه تسلیحات در که در اختیار کیف باشد را شناسایی نکرده است. 

لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال، که اولین بار این خبر را منتشر کرد، «انرگو اتم» را به ارائه گزارش نادرست در این مورد مشخص متهم کرد. با این حال، شرکت اتمی دولتی اوکراین هنوز هم مشخص نکرده که کدام بخش از اطلاعاتش نادرست است. 

این روزنامه نگار در توییتی نوشت که میزان سوخت هسته ای گزارش شده توسط گروسی قابل «مشاهده» و کنترل است و گزارش داد که آژانس «می خواهد مطمئن شود که هیچ اورانیوم غنی شده ای گم نشده است».

«ارقام قابل توجه @rafaelmgrossi در مورد ذخایر سوخت هسته ای در زاپوروژیه در اوکراین، که گفته می شود @iaeaorg به دنبال دسترسی به آن است. گروسی گفت که این تاسیسات حاوی ۳۰۰۰۰ کیلوگرم پلوتونیوم و ۴۰۰۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده است. آژانس می‌خواهد مطمئن شود که هیچ یک از این مقادیر گم نشده است.»

نظامیان ضد روسیه در کیف – با سلاح های هسته ای

از جمله دلایلی که مسکو برای توجیه مداخله نظامی خود در اوکراین ذکر کرد، اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کنفرانس امنیتی مونیخ درست قبل از اواسط فوریه امسال بود. در آنجا زلنسکی صریحاً از رضایت قبلی اوکراین برای تسلیم همه سلاح‌های هسته‌ای که اتحاد جماهیر شوروی سابق در قلمرو کشور نهایی مستقل نگهداری می‌کرد، ابراز تأسف کرد.  

زلنسکی نشان داد که ممکن است بخواهد کشورش را به یک قدرت هسته ای بازگرداند. کرملین در آن زمان اعلام کرد با توجه به خصومت‌های کی‌یف، تعداد زیاد تأسیسات هسته‌ای و صلاحیت دانش فیزیک هسته‌ای که اوکراین از زمان شوروی به ارث برده است، روسیه نمی‌توانست این را بپذیرد که سخنرانی زلنسکی صرفاً لفاظی است. 

مقادیر عظیم زباله های هسته ای ناشی از عملکرد رآکتورها، که به گفته رافائل گروسی، اوکراین تنها در زاپوروژیه انباشته شده است، به خوبی در کنار بسیاری از نشانه های دیگر قرار می گیرد که نشان می دهد کیف نه تنها از جامعه بین المللی باج گیری می کند – بلکه در واقع برای سلاح هسته ای برنامه ریزی کرد و روی آن کار کرد.

ما در حال ساختن یک بمب کثیف هستیم

نیروگاه های هسته ای تجاری به طور معمول در طول عملیات خود پلوتونیوم را از ایزوتوپ های اورانیوم تولید می کنند. هم میله‌های سوختی که هنوز در هسته راکتور هستند و هم میله‌های سوخت مصرف‌شده هنوز حاوی بخش خاصی از مواد غنی شده هستند که در صورت غنی‌سازی لازم، می‌توان سلاح‌های هسته‌ای را نیز تولید کرد. بر اساس برآوردهای مختلف، یک تن از مواد میله سوخت مصرف شده می تواند تا ده کیلوگرم پلوتونیوم داشته باشد. این را می توان در یک کارخانه بازفرآوری استخراج کرد و با فناوری لازم برای یک سلاح هسته ای استفاده کرد. درجه غنی سازی اورانیوم و پلوتونیوم و در نتیجه مناسب بودن آنها برای یک سلاح هسته ای واقعی ناشناخته است. همانطور که گفته شد، مواد حاصل از میله های سوخت – تابشی و سمی – را می توان برای ساخت بمب یا کلاهک موشکی با محتوای رادیواکتیو بالا استفاده کرد. چنین بمبی به اصطلاح «کثیف» با نیروی انفجاری یک بار انفجاری معمولی، مواد رادیواکتیو را در یک منطقه وسیع اتمیزه می کند، که متعاقباً برای سال ها یا دهه ها آلوده می شود. استفاده از چنین سلاح هایی باعث فاجعه انسانی و زیست محیطی می شود، همانطور که قبلاً در جنگ عراق و یوگسلاوی ناتو از آن استفاده کرد.

اوکراین احتمالاً در فوریه ۲۰۲۱، زمانی که صادرات زباله های هسته ای خود را برای بازفرآوری به روسیه متوقف کرد، جمع آوری زباله های رآکتور هسته ای را آغاز کرد. هزینه پردازش معادل ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا بود که هر سال باید به مسکو پرداخت می شد. 

تاسیسات ذخیره موقت در چرنوبیل که از سال ۲۰۰۱ در حال ساخت آن هستند، در آوریل همان سال تکمیل شد. برنامه این بود که ابتدا میله های سوخت راکتورهای هسته ای چرنوبیل را به آنجا آورده و عناصر سوخت مصرف شده سه نیروگاه دیگر از چهار نیروگاه هسته ای کشور را در تابستان ۲۰۲۱ در آنجا ذخیره کنند. این مقدار احتمالاً باید علاوه بر مبالغ ارائه شده توسط مدیر کل آژانس انرژی اتمی برای نیروگاه زاپروژیه محاسبه شود.

در این مورد این که بار مالی واقعاً دلیل اصلی پایان صادرات زباله های هسته ای به روسیه بوده است، آنگونه که کیف اعلام کرده است، تردید وجود دارد: نه تنها بیانیه زلنسکی در کنفرانس امنیتی مونیخ، بلکه همچنین خروج رسمی اوکراین از اتحادیه اروپائی توافق‌نامه‌های مربوط به عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی تنها چهار روز پس از آغاز مداخله نظامی روسیه در نتیجه تشدید تنش‌ها توسط کیف در دونباس، به وضوح در مورد نیات حاکمان اوکراین صحبت می‌کند. 

اما حتی قبل از تشدید تنش ها، چنین افکاری در مغز نخبگان اوکراینی وجود داشت و آنها را آزار می‌داد: دیوید آراچامیا، رهبر وقت حزب حاکم خادم خلق در رادا، در تابستان ۲۰۲۱ اعلام کرد که یک اوکراین مجهز به سلاح هسته‌ای میتواند از جهان باج خواهی کند. در اوایل ماه فوریه، ایگور اسمشکو، رئیس سابق اطلاعات، خواستار خروج از معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای شده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: