پرش به محتوا

عقب نشینی دولت بایدن در مقابل مقاومت کشورهای آمریکای لاتین؟

مقامات دولت بایدن دعوت از نماینده کوبا به نشست کشورهای آمریکایی را بررسی می‌کنند

یک منبع آگاه اعلام کرد، در حالیکه واشنگتن در تلاش است تا از تحریم بالقوه شرم آور نشست قاره آمریکا از سوی برخی رهبران منطقه‌ای جلوگیری کند، مقامات دولت آمریکا دعوت از نماینده کوبا برای شرکت در این نشست به میزبانی واشنگتن را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این منبع گفت: بحث بر اجازه دادن به حضور نماینده‌ای از کوبا در نشست ماه آتی لس‌آنجلس در سطحی پایین‌تر از رئیس جمهور یا وزیر امور خارجه این کشور متمرکز است اما این تبادل نظرها همچنان در مرحله ابتدایی است و هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

همزمان با آغاز روند ارسال دعوتنامه‌ها برای این نشست، معاونین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مشغول بررسی این ایده هستند. اما در حال حاضر مقامات آمریکا از گفتن اینکه چه کشورهایی در این فهرست هستند یا آیا رهبران کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه از این فهرست حذف شده‌اند یا خیر، امتناع می‌کنند.

تعداد زیادی از رهبران کشورهای آمریکایی از جمله آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک تهدید کرده‌اند که اگر همه کشورهای این منطقه اجازه شرکت در این نشست را نداشته باشند، این رویداد را تحریم می‌کنند.

دورنمای عدم حضور رهبران کشورهای آمریکایی در این نشست خطر ناکامی دیپلماتیک را برای بایدن به همراه دارد چرا که معاونین وی امیدوارند این نشست که هر سه یا چهار سال یکبار برگزار می‌شود، فرصتی باشد برای تاکید مجدد بر تعهد واشنگتن به این منطقه که اکثرا به بی‌توجهی به آن متهم شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا کوبا که در دو نشست اخیر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ میلادی در سطح رهبر کشور شرکت کرده و از واشنگتن به خاطر مدیریت این نشست جدید که بین ششم تا دهم ژوئن برگزار می‌شود، انتقاد کرده، دعوتنامه به عنوان یک کشور ناظر در سطح دون پایه را قبول خواهد کرد یا خیر.

این در حالی است که کاخ سفید و سفارت کوبا در واشنگتن هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما همچنان در حال بررسی دعوت‌های اضافی هستیم و زمانی که تکمیل شود فهرست نهایی دعوت‌شدگان را به اشتراک خواهیم گذاشت.

براساس یک سند دولتی، به نظر می‌رسد دولت جو بایدن تصمیم دارد ارزیابی خود را مبنی بر اینکه کوبا یکی از معدود کشورهایی است که «به طور کامل» با ایالات متحده در مبارزه با تروریسم همکاری نمی‌کند، تجدید کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتشار رسمی این تصمیم برای امروز (جمعه) برنامه‌ریزی شده بود اما ظاهرا برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا در پاسخ به پیش‌نویس اعلامیه‌ای که توسط همتای آمریکایی خودش امضا شده بود، آن را به عنوان «یک دروغ دیگر» از سوی واشنگتن محکوم کرد.

تنش‌ها به دلیل علامت‌هایی که نشان می‌دهد کوبا به همراه رئیس‌جمهوری ونزوئلا و نیکاراگوئه ممکن است از نشست سران قاره آمریکا به میزبانی ایالات متحده کنار گذاشته شوند، افزایش یافته است. از طرفی،‌ تحریم احتمالی این نشست از سوی برخی رهبران از جمله آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک خطر شرمساری را برای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا افزایش داده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در فهرستی که نام کوبا به همراه ایران، کره شمالی، سوریه و ونزوئلا ذکر شده، نوشت: «بنده بدین وسیله تعیین می‌کنم و به کنگره ایالات متحده گواهی می‌دهم که کشورهای مزبور به طور کامل با تلاش‌های ضدتروریسم آمریکا همکاری نمی‌کنند.»

برونو رودریگز در توییتر خود نوشت: «ایالات متحده بار دیگر به تهمت زدن علیه کوبا و اینکه ما به اندازه کافی در مبارزه به تروریسم همکاری نمی‌کنیم، ادامه می‌دهد و از آن به عنوان بهانه‌ای جهت ادامه جنگ اقتصادی استفاده می‌کند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: