پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۲


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


خبرنگار جنگی روسیه: کراسنی لیمان آزاد شد

به گفته الکساندر کوز خبرنگار جنگی روسیه، شهر کراسنی لیمان اکنون تحت کنترل نیروهای روسیه است.
کوز در کانال تلگرامی خود نوشت:

«لیمان مال ماست. اینها تصاویر ویدئویی از شهر در حال جستجو است. تصرف شهر توسط شرکت کنندگان شجاع در طوفان تایید شده است.»

چاووش اوغلو: ترکیه در حال حاضر تصمیم خود مبنی بر عدم استفاده از گاز طبیعی روسیه را زیر سوال نمی برد

در حال حاضر آنکارا قصد ندارد عرضه گاز از روسیه را متوقف کند. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در آستانه نشست وزیران انرژی ترکیه و اسرائیل گفت: این امر با توجه به امنیت انرژی کشورش غیرممکن است. وی به نقل از روزنامه صباح:

وی ادامه داد: موضوع انرژی بین وزرای انرژی مورد بحث قرار خواهد گرفت. در حال حاضر تصمیمی برای توقف گاز روسیه وجود ندارد.»

لوکاشنکو دستور ایجاد یک واحد فرماندهی و کنترل عملیاتی در مرز جنوبی بلاروس را صادر می کند

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس دستور ایجاد یک واحد فرماندهی و کنترل عملیاتی در مرز جنوبی بلاروس را صادر کرد. ویدئوی مربوطه در یکی از کانال های تلگرامی نزدیک به ستاد خبری رئیس جمهور منتشر شده است. لوکاشنکو توضیح داد:

همانطور که می بینیم، از طریق نیروهای ناتو مستقر در آنجا و همچنین با ادامه تحریکات در اوکراین، تحت فشار نظامی لهستان، لیتوانی و لتونی قرار خواهیم گرفت. 

جهت گیری به سمت اوکراین جدید است و باید فوراً مورد توجه قرار گیرد. 

علاوه بر بال غربی و شمال غربی، جناح جنوبی نیز وجود خواهد داشت. حتی بدون وجود آن، ما مجبور هستیم که به سرعت دفاع از مرزهای جنوبی خود را آماده کنیم. 

لوکاشنکو دستور چرخش نیروها بین مناطق را صادر کرد. او توضیح داد: «این تصمیمات شرایط جنگی است، اما بدون جنگ.»

ارتش اوکراین روستاها در مناطق کورسک و خرسون را گلوله باران کرد

رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک روسیه که هم مرز با اوکراین است، در کانال تلگرامی خود از گلوله باران مجدد یک شهر توسط طرف اوکراینی خبر داد. روستای وروبژا در ولسوالی سودزا هدف گلوله قرار گرفت. به گفته Starovoyt، نیروهای روسی این حمله را دفع کردند و تلفات جانی نداشتند. اما چندین خانه و ساختمان مدرسه آسیب دیدند. 

وزارت دفاع روسیه نیز از گلوله باران یک روستا توسط اوکراین خبر داده است. نیروهای اوکراینی دو موشک هدایت نشده حامل بیش از 600 مین ضد نفر PFM-1S را به سمت روستای Novovoskresenskoye در استان خرسون شلیک کردند که اکنون تحت کنترل روسیه است. پس از گلوله باران، مهندسان روسی منطقه را از نظر خاک بررسی کردند و مین ها را پاکسازی کردند. در میان روستاییان آسیبی دیده نشد، اما به گزارش ریانووستی، برخی از حیوانات مزرعه کشته شدند.

ایران موافقت کرد که هیئت های روسیه و اوکراین را برای مذاکره بپذیرد

عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفته است که کشورش آماده است تا زمینه را برای مذاکرات روسیه و اوکراین فراهم کند. به گزارش تاس به نقل از خبرگزاری ایران، وی در جریان مجمع جهانی اقتصاد در داووس اعلام کرد:

ما از راه حل سیاسی برای درگیری و مذاکرات اوکراین دفاع می کنیم. هفته گذشته به لاوروف اطلاع دادم که ایران آماده ارائه یک پلت فرم مذاکره برای هر دو طرف است. 

وزیر امور خارجه آمریکا از اقدامات تحریک آمیز آمریکا و ناتو که کرملین را با افزایش حضور نظامی آنها تحریک کرد، به عنوان علت درگیری یاد کرد. 

امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف همتای روس خود در 19 مه در تماس تلفنی درباره چشم انداز تمدید توافق هسته ای و وضعیت اوکراین گفتگو کردند.

به دلیل امتناع اوربان از مخالفت با تحریم نفت: اوکراین می خواهد از مجارستان با خط لوله دروژبا باج خواهی کند. 

اوکراین می تواند در عملیات خط لوله نفت دروژبا دخالت کند تا بر کشورهایی که تمایلی به کنار گذاشتن نفت روسیه ندارند، فشار بیاورد. این از بیانیه مشاور وزیر انرژی اوکراین، النا سرکال، در مجمع امنیتی کیف آمده است. 

به گفته این مقام، مجارستان از وضعیت اوکراین استفاده کرده و عملا شروع به باج گیری از اتحادیه اروپا کرده است، اما کیف «اهرم فوق العاده ای در دست دارد – خط لوله نفت دروژبا». او یادآور شد که یک خط لوله جداگانه وجود دارد که به مجارستان منتهی می شود. سرکال خلاصه می کند:

«به نظر من اگر اتفاقی برای خط لوله بیفتد بسیار مناسب است. اما این دوباره در دست دولت و رئیس جمهور است تا مسائل سیاسی را حل و فصل کنند که آیا واقعاً می خواهیم با اوربان به زبانی که او می فهمد و به اتحادیه اروپا تحمیل می کند صحبت کنیم یا اینکه برای آن هنوز آماده نیستیم.»

وزارت دفاع روسیه: نیروهای موشکی 407 منطقه تمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراین را هدف قرار می دهند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که گلوله‌های موشکی و توپخانه‌ای این کشور به 62 پایگاه فرماندهی اوکراین، 407 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی، 47 موقعیت توپخانه و 3 انبار اوکراینی اصابت کرده است.

این در گزارش روزانه سخنگوی وزارت دفاع روسیه، سرلشکر ایگور کوناشنکوف آمده است که ادامه داد: نیروهای روسی موفق شدند مرکز اطلاعات الکترونیک اوکراین شامل 11 خدمه رزمی و 15 متخصص خارجی وارد شده را منهدم کنند. 

موشک های روسیه همچنین 48 منطقه برای تمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراینی، دو باتری توپخانه و یک انبار مهمات را در نزدیکی نیکولایفکا و برستووی در جمهوری خلق دونتسک بمباران کردند.

هوانوردی روسیه 49 منطقه متمرکز پرسنل و تجهیزات نظامی اوکراینی، دو خدمه خمپاره‌انداز و انبارهای توپخانه را بمباران کرد و بیش از 350 ملی‌گرای افراطی اوکراینی خنثی شدند و 96 واحد سلاح و تجهیزات از کار افتادند.

پدافند هوایی روسیه همچنین یک فروند بالگرد Mi-24 اوکراینی را بر فراز «گوساروفکا» در منطقه خارکف سرنگون کرد و یک هواپیمای ترابری نظامی اوکراینی حامل مهمات و سلاح را در نزدیکی «کریمدوفکا» در منطقه اودسا سرنگون کرد.

واحدها و تجهیزات تیپ تهاجمی آفرود 10 اوکراین در حین استقرار در نزدیکی ایستگاه «پوکروفسک» در جمهوری خلق دونتسک منهدم شد و برای تقویت گروه اوکراینی در منطقه دونباس وارد شد.

منبع: وزارت دفاع روسیه

کرملین: روسیه منتظر است که اوکراین خواسته‌های مسکو را بپذیرد و واقعیت توسعه اوضاع را درک کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز پنجشنبه 26 مه گفت که روسیه منتظر است تا اوکراین خواسته های مسکو را بپذیرد و همچنین منتظر است تا کیف واقعیت وضعیت فعلی را درک کند.

این در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد امتیازاتی که روسیه از اوکراین انتظار دارد، بیان شد، جایی که پسکوف تاکید کرد که مسکو منتظر است تا کیف وضعیت واقعی فعلی را درک کند.

پسکوف در پاسخ به اینکه آیا این در مورد امتیازات ارضی نیز صدق می کند، گفت: «اینها امتیازات ارضی نیست، کیف باید بار دیگر وضعیت واقعی را در میدان تشخیص دهد و یک ارزیابی واقع بینانه انجام دهد.»

منبع: ریانووستی

کارشناسان: تلاش های آمریکا برای منزوی ساختن روسیه به دلیل نگرش سایر کشورها ناامید کننده شده است

دانیل دپتریس و راجان منون از اندیشکده «اولویت‌های دفاعی» مستقر در واشنگتن در تفسیر مشترکی که روز چهارشنبه توسط پولیتیکو منتشر شد اعلام کردند، بسیاری از اعضای جامعه بین المللی از همراهی با ایالات متحده و متحدانش در منزوی کردن روسیه به دلیل عملیات نظامی ویژه در اوکراین خودداری می کنند.

به نظر آنها، «در بخش‌های بزرگی از جهان فقدان حساسیت اخلاقی در واکنش کشورهای غربی» به عملیات ویژه روسیه وجود دارد.
آنها متوجه شدند:
«در عوض، کشورهایی مانند برزیل، هند، اندونزی، مکزیک، ترکیه و آفریقای جنوبی عمدتاً برای محافظت از منافع اقتصادی و استراتژیک خود از این تحریم ها عقب‌نشینی کرده‌اند.»

پوشیلین: دور اول دادگاه ماریوپل قبل از پایان تابستان ممکن است

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک در مصاحبه با ریانووستی گفت که مرحله اول دادگاه علیه ملی گرایان اوکراینی از کارخانه فولاد آزوف در ماریوپل ممکن است تا پایان تابستان برگزار شود.
او گفت:
«کاملا منطقی است که دادگاه ماریوپل ابتدا باید برگزار شود. آیا می توانیم آن را در تابستان برگزار کنیم؟ احتمالا بله، و من در این زمینه هبچ کوتاهی نخواهم کرد.»

«به گفته پوشیلین، «در اسرع وقت، لازم است این موجودات جنایتکار نئونازی را به نمایش بگذاریم، به ویژه در شهر ماریوپول، به ویژه در آزوف استیل».

رئیس جمهوری افزود که برخی از کشورهای دوست قبلاً موافقت کرده بودند که در روند دادگاه شرکت کنند.گزارش اسیران جنگی اوکراینی: آنها را مارا بستند و به ما شلیک کردند.

در دو ویدئوی منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه، اسیران جنگی اوکراینی از ممانعت از تیراندازی سربازان به سربازانی در حال عقب نشینی بودند خبر داده اند.
این افراد خود را متعلق به گردان ۱۳ تیپ ۹۶ حمله هوایی معرفی می کنند.
آنها در ۲۵ مه در نبردهای شهر لیمان به دلیل کمبود نفرات اسیر شدند.
یکی از سربازان که خود را دیمیتری تاراسیوک می نامید گفت:
همانطور که فرماندهان ما به ما گفتند، کسانی که عقب نشینی می کنند در محل مورد اصابت گلوله قرار می گیرند. اگر کسی فرار کند، گرفتار یک جوخه خواهد سد که کارش مسدود کردن راه عقب نشینی و شلیک به سربازان فراری است..
زندانی دوم، ماکسیم گوریانوف، همچنین از تهدیدهای اعدام توسط افسران خبر داد که آنها را با تحقیر «پدر-فرمانده» خطاب کرد.
این یک اصطلاح رایج و اغلب تحقیرآمیز برای افسران در کشورهای روسی زبان است.
او اضافه کرد:
«گروه‌های مسدودکننده ملی‌گرایان مجهز به مسلسل و نارنجک‌انداز وجود داشتند.»
به گفته گوریانف، تا ۴۵۰ نفر از همرزمان آنها از جنگیدن خودداری کردند و دستگیر شدند.
سرنوشت بعدی آنها مشخص نیست.

سفیر جمهوری‌های خلق دونباس: حدود ۸۰۰۰ سرباز اوکراینی در دونباس تسلیم شدند


در مجموع، حدود ۸۰۰۰ سرباز اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک تسلیم شدند.
این را سفیر جمهوری خلق لوهانسک در مسکو رودیون میروشنیک اعلام کرد.
او به کانال تلویزیونی سولویوف لایو گفت:

زندانیان زیادی وجود دارد. البته تعداد بیشتری از آنها در قلمرو جمهوری خلق دونتسک وجود دارد.

«مجموع اکنون حدود ۸۰۰۰ است که بسیار زیاد است. به معنای واقعی کلمه هر روز صدها نفر اضافه می شوند.»

سفیر افزود که تعداد «زندانیان و کشته شدگان» فقط افزایش خواهد یافت.

پلیس نظامی روسیه یک انبار اسلحه اوکراینی را در منطقه خرسون کشف کرد

گفته می شود یک انبار تسلیحات به جا مانده از عناصر اوکراینی در منطقه خرسون کشف شده است.
این را کریل استرموسوف، معاون اداره غیرنظامی-نظامی منطقه خرسون روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد.
او توضیح داد:

«پلیس نظامی برای یافتن نقاط مخفی باقی مانده توسط سازمان های تروریستی مانند SBU و دیگر ساختارها کار می کند. من صادقانه می گویم: منطقه خرسون آزاد شده است و سرویس های ویژه اکنون در منطقه خرسون برای یافتن «میراث» کار می کنند. از تروریسم و نازیسم.»

بر اساس ویدئویی که در اختیار خبرگزاری تاس قرار گرفته است، انبار سلاح در یک منطقه جنگلی نه چندان دور از یک جاده روستایی بوده است.
مواد منفجره، یک نارنجک انداز قابل حمل ضد تانک و مهمات از مخفیگاه کشف شد.

پوشیلین: نیروهای مردمی دونتسک وارد مناطق خرسون، زاپوروژیه و خارکف شدند.

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک با بیان اینکه نیروهای کشورش وارد مناطق خرسون، زاپوروژیه و خارکف در اوکراین شدند، گفت که حفاظت از دونباس تنها با رسیدن به مرزهای دو جمهوری غیرممکن است.

پوشیلین افزود: واحدهای ما در تعدادی از مناطق حضور دارند. من در مورد منطقه خرسون، منطقه زاپوروژیه و منطقه خارکف صحبت می کنم.

پوشیلین تاکید کرد که این موضوع در مورد آزادی خارکف نیست، بلکه در مورد حفاظت از دو جمهوری (دونستیک و جمهوری خلق لوهانسک) «به طور کامل» است.

وی ادامه داد: «حمایت از دو جمهوری بدون با رسیدن به مرزهای جمهوری های مردمی دونتسک و لوگانسک غیرممکن بود، ما به سادگی به دشمن پاسخ دادیم. اما آن بمباران، آن تجاوز از سوی اوکراین، به طور نامحدود ادامه می یافت.»

منبع: ریانووستی

انرژی اتمی: پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده در نیروگاه هسته ای زاپروژیه یافت می شود

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که نیروگاه اتمی زاپروژیه که تحت کنترل ارتش روسیه است، 30 تن پلوتونیوم و 40 تن اورانیوم غنی‌شده ذخیره می‌کند.

گروسی در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: 30 هزار کیلوگرم پلوتونیوم و 40 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده وجود دارد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به آنها دسترسی ندارند.

وی همچنین ابراز نگرانی کرد که ممکن است چند صد کیلوگرم مواد هسته ای از این نیروگاه تلف شود.

و رسانه ها قبلا گزارش داده بودند که آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال مذاکره با روسیه و اوکراین در مورد دسترسی کارشناسان خود به نیروگاه هسته ای زاپروژیه (واقع در اوکراین و تحت کنترل ارتش روسیه) است.

در پایان آوریل گذشته، وزارت خارجه روسیه گزارش های رسانه های غربی در مورد ایجاد «خسارت» به تاسیسات هسته ای اوکراین را تکذیب کرد. این وزارتخانه اعلام کرد که ارتش روسیه با همکاری محافظان اوکراینی و کارکنان این دو ایستگاه، بر وضعیت ایستگاه‌های زاپوروژیه و چرنوبیل نظارت می‌کند.

منبع: ریانووستی

اظهار نظر پوشکوف در مورد ممنوعیت اسرائیل برای ارسال موشک های اسپایک به اوکراین

سناتور روس، الکسی پوشکوف، درباره امتناع اسرائیل از اجرای درخواست آمریکا مبنی بر اجازه آلمان برای تامین موشک‌های اسپایک با فناوری اسرائیل، ضد تانک، اظهار نظر کرد.

پوشکوف در تلگرام نوشت: توازن پیچیده منافع و دخالت بسیاری از کشورها در اصلاح ژئوپلیتیک یکی از مهم ترین ویژگی های بحران کنونی است.

اسرائیل درخواست آمریکا مبنی بر اجازه به برلین برای تامین موشک های ضد تانک آلمانی تولید شده با فناوری اسرائیل را رد کرده است.

به گزارش تارنمای آمریکایی «اکسیوس» به نقل از مقامات آمریکایی و اسرائیلی، اسرائیل بیم آن را دارد که سربازان روسی به دلیل استفاده از سلاح هایی که تولید می کند، کشته شوند. به گزارش «آکسیوس»، این منبع گفت که این امر می تواند به منافع اسرائیل در سوریه «آسیب بزند».

منبع: ریانووستی

سفیر جمهوری لوگانسک در روسیه تعداد کل اسرای نظامی اوکراینی در دونباس را فاش کرد

رودیون میروشنیک، سفیر جمهوری خلق لوگانسک در روسیه، اعلام کرد که تعداد زندانیان اوکراینی در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک اکنون به هشت هزار نفر رسیده است و در حال افزایش است.

سفیر در بیانیه خود در این باره گفت: تعداد زیادی زندانی (اوکراینی) وجود دارد، البته تعداد آنها در قلمرو جمهوری خلق دونتسک بیشتر است، اما ما نیز تعداد کافی داریم و اکنون مجموع آنها حدود هشت هزار است. و این عدد بزرگی است و به معنای واقعی کلمه هر روز به آن اضافه می شود.

منبع: تاس

دونتسک از اعزام خدمه کشتی های خارجی در ماریوپل به کشورهایشان خبر داد

رئیس جمهوری خلق دونتسک، دنیس پوشلین، اعلام کرد که تمامی خدمه کشتی های خارجی در بندر ماریوپل با همکاری وزارت امور خارجه جمهوری دونتسک به کشورهایشان اعزام شدند.

بوشلین امروز پنجشنبه در یک بیانیه مطبوعاتی افزود: موضوع تعیین مالکیت و سرنوشت باقی مانده کشتی های خارجی در آنجا نیز توسط وزارت امور خارجه حل خواهد شد.

وی گفت: «خدمه خارجی قبلاً به کشورهای خود اعزام شده اند، وزارت امور خارجه جمهوری خلق دونتسک تمام حمایت های خود را در این زمینه انجام داده است، هیچ مشکلی در آن وجود ندارد. در مورد کشتی ها، آنها به دلایل مختلف آنجا هستند.» .

وی تصریح کرد: کشتی هایی هستند که صاحبان آنها، آنها را به کشورهایشان می فرستند و اکنون در حال بررسی هستند، اما نمی توانند محل را به مقصد دیگری ترک کنند، زیرا منطقه آبی (اطراف بندر) مین گذاری شده است.

پیش از این وزارت دفاع روسیه از خروج 5 کشتی خارجی از بندر ماریوپل خبر داده بود که پیش از این به دلیل مین گذاری و تهدید بمباران خروج از آن غیرممکن بود.

سپهبد میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز نظارت دفاعی روسیه تأیید کرد که روسیه روزانه دو کریدور بشردوستانه در دریای سیاه و دریای آزوف برای خروج کشتی‌های خارجی از هفت بندر اوکراین باز می‌کند.

منبع: ریانووستی

نبنزیا: ایالات متحده و متحدانش شریک جرم جنایات ارتش اوکراین هستند

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که آمریکا و متحدانش در ناتو، در جنایات مقامات کی‌یف شریک هستند، برای اینکه تسلیحات ارسال آنها به اوکراین برای حمله به مناطق مسکونی و مردم دونباس مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

این دیپلمات روس شب گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: «اعترافات متعددی از سربازان اسیر نیروهای مسلح اوکراین وجود دارد که ثابت می‌کند آنها دستور تیراندازی به سمت مردم غیرنظامی و عدم به اسارت گرفتن نیروهای نظامی روسیه را داشته‌اند و این سندی برای جنایات کی‌یف است».

نبنزیا در عین حال یادآور شد که نظامیان روسی با اسرای اوکراینی به شیوه‌ای کاملاً متفاوت رفتار کرده و ضوابط بین المللی در این باره را با دقت رعایت می‌کنند.

لاوروف: کشورهای عربی در قبال بحران اوکراین «موضع مسئولانه‌ای» اتخاذ کرده‌اند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته، چهارشنبه، در مصاحبه اختصاصی با بخش عربی شبکه تلویزونی راشا تودی (RT Arabic) اعلام کرد که همه کشورهای عربی در قبال بحران اوکراین موضع گیری مسئولانه اتخاذ کرده و تهدیدات امنیتی برای فدراسیون روسیه که غرب ده‌ها سال است دقیقاً در نزدیکی مرزهای روسیه ایجاد کردند را درک می‌کنند.

لاوروف گفت: «همه کشورهای عربی موضعی مسئولانه در خصوص روند اوضاع پیرامون اوکراین اتخاذ کرده و ثابت می‌کنند که تنها بر منافع ملی خود تکیه می‌کنند و حاضر نیستند این منافع ملی را به خاطر ماجراجویی‌های فرصت‌طلبانه ژئوپلیتیک کشوهای غربی قربانی کنند. و ما روابط متقابلاً محترمانه‌ای با آنها داشته و خواستار توسعه همکاری‌ها با همه جهان عرب هستیم.»

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «مسکو به منافع اصولی کشورهای عربی در ارتباط با تهدیدات علیه امنیت آنها احترام می‌گذارد و آنها نیز بطور متقابل تهدیدات امنیتی برای روسیه را درک می‌کنند. آنها به خوبی متوجه اقدامات درازمدت غرب و تلاش برای استفاده از از اوکراین و تشدید بازداندگی روسیه و وارد کردن آسیب جدی به امنیت کشور در طول چندین دهه گذشته هستند.»

پوتین خواستار تضمین کاهش فقر در روسیه تا پایان سال شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در نشست شورای دولتی حمایت اجتماعی از شهروندان تاکید کرد که ضروری است تا از کاهش سطح فقر در کشور در پایان سال جاری (میلادی) اطمینان حاصل شود.

وی گفت: «برای ما سال جاری، سال آسانی نیست، تورم از 11 درصد فراتر رفته است، البته این رقم در برخی از کشورهای جهان، حتی چندین برابر است. حتی در چنین شرایطی، دولت وظیفه داد اقدامات لازم برای تضمین کاهش سطح فقر تا پایان سال را انجام دهد. واضح است که انجام این کار آسان نیست، ولی ما باید برای آن تلاش کنیم.»

ولادیمیر پوتین یادآور شد که خوشبختانه بیکاری در روسیه در حال رشد نیست و در حال حاضر حتی در حال کاهش است و این روند باید حفظ شود.

پیش از این، تاتیانا گالیکووا، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرده بود که تعداد بیکاران ثبت شده در این کشور تا نیمه ماه مه (اواخر اردیبهشت ماه)، 11 هزار نفر کاهش یافته و به حدود 680 هزار نفر رسیده است.

وزیر خارجه اوکراین: روی ناتو نمی‌توان حساب کرد

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، ناتو را متهم کرد که «مطلقا هیچ کاری» در برابر حمله روسیه به اوکراین نکرده است.

کولبا گفت :‌ «ما به ناتو به چشم یک نهاد متحد که عملا یک گوشه ایستاده و کاری نمی‌کند، نگاه می‌کنیم.

یورو نیوز روز چهارشنبه ۲۵ می ( چهارم خرداد ) گزارش داد، وزیر خارجه کی یف گفت که این درحالیست که نگاه اوکراینی‌ها در ابتدای جنگ به ناتو، نگاه به یک سازمان قدرتمند بود و برعکس مردم اوکراین، اتحادیه اروپا را بیشتر در حد یک موسسه که کارش فقط بیان نگرانی‌هاست و در عمل کاری نمی‌کند،  می‌دیدند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین اضافه کرد: « اما جنگ چهره واقعی هر دو را نمایان ساخت. اتحادیه اروپا تصمیم‌های انقلابی‌ گرفت که انتظارش را نداشتیم.

وی ادامه داد: آرمان‌های اروپایی-آمریکایی اوکراین در قانون اساسی ما مندرج است و از نظر نظام فعلی، اولویت پیوستن به اتحادیه اروپاست.»

دیمیترو کولبا در پایان تاکید کرد: «همانطوری که رئیس جمهور زلسنکی در پانزدهم مارس تاکید کرد «اوکراین نمی تواند عضو ناتو شود» و من بسیار خوشحالم از اینکه می‌بینم مردم شروع کرده‌اند به درک این نکته که روی ناتو نمی‌توان حساب کرد.»

وزارت دفاع روسیه: صلیب سرخ بین المللی تحویل داروهای حیاتی به دونباس را متوقف کرد

وزارت دفاع روسیه گزارش جدیدی از عملیات ویژه نظامی در اوکراین منتشر کرده است. وزارت دفاع گفت که صلیب سرخ بین المللی تحویل داروهای ضروری به دونباس را به بهانه وضعیت ناپایدار متوقف کرده است. بیش از ۱۲۰۰۰ بیمار در ماه های آینده بدون کمک های مورد نیاز خود خواهند ماند. روسیه از سازمان جهانی بهداشت و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌خواهد تا محموله‌های داروهای حیاتی به دونباس را از سر بگیرند. وزارت دفاع روسیه همچنین گزارش داد که نیروهای مسلح اوکراین از سلاح های سنگین در مراکز پزشکی در کراماتورسک، لیسیچانسک، اسلوویانسک و اودسا استفاده کردند. روسیه به نوبه خود دو کریدور برای خروج کشتی های خارجی از بنادر دریای سیاه و دریای آزوف باز می کند: در دریای سیاه برای خروج از بنادر خرسون، نیکولایف، چرنومورسک، اوچاکوف، اودسا و یوژنی. جهت جنوب غربی از آبهای سرزمینی اوکراین، 80 مایل طول و سه مایل عرض. وزارت دفاع روسیه افزود و همچنین در دریای آزوف، در خروجی بندر ماریوپول به طول 115 مایل و عرض دو مایل به سمت دریای سیاه.

ترکیه تلاشی از سوی غرب برای حل مناقشه در اوکراین را ندیده است

اسماعیل صافی، یکی از اعضای شورای سیاست خارجی و دفاعی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در گفتگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که ترکیه علاقه مند به پایان سریع درگیری‌های نظامی در اوکراین است، در حالی که «هیچکس نمی‌بیند که غرب تلاشی صادقانه برای حل و فصل اوضاع انجام داده باشد.»

این مقام ترک گفت: «مقامات آنکارا فقط خواهان صلح و امنیت در منطقه هستند. ما خواهان ادامه و طولانی شدن درگیری نیستیم و همواره با آن مخالف بوده‌ایم. ولی درگیری نظامی در اوکراین در حال حاضر جریان دارد و هیچ فایده ای برای سرزنش کسی در اینجا وجود ندارد. تنها کشوری که واقعاً برای توقف این درگیری تلاش کرده، ترکیه بوده و همه شاهد این تلاش بودند.»

این عضو شورای سیاست خارجی و دفاعی ترکیه افزود: «این در حالی است که هیچ کس نمی‌بیند که کشورهای غربی تلاش صادقانه‌ای برای حل و فصل مناقشه در اوکراین انجام داده باشند. این در حالی است که مردم اوکراین و مردم روسیه افرادی هستند که در رنج بوده و جانشان در معرض خطر قرار دارد و هر دو، همسایگان و برادران ما بوده و ما به سرنوشت آنها علاقه‌مند هستیم.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چند روز قبل گفته بود، «بهتر است به جای اجرای نمایش‌هایی که به حل و فصل واقعی بحران اوکراین کمکی نکرده است، صادقانه ترین تلاش‌ها را برای آتش‌بس و برقراری صلح در اوکراین انجام می‌شد». اردوغان قبل از آن نیز یادآور شده بود که ترکیه برای حل مناقشه بین روسیه و اوکراین تلاش خواهد کرد، ولی این دو کشور، باید اختلافات موجود را از طریق انجام مذاکرات رفع کنند.

صربستان در مناقشه کنونی نه طرف روسیه است و نه طرف غرب

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان اعلام کرد این کشور در حال حاضر امکانی برای اعمال تدابیر محدودکننده علیه اقتصاد روسیه ندارد و به سیاست بی‌طرفی خود ادامه خواهد داد.

وی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: «من همیشه تاکید کردم که صربستان به دنبال منافع خود بوده و برای منافع خود می‌کند. چه کسی می داند که چه تهدیدهایی ممکن است وجود داشته باشد و چه اتفاقی خواهد افتاد، اما همانطور که می بینید، 90 روز از جنگ در اوکراین گذشته است و صربستان همچنان به همان سیاست خود و تنها در تمام اروپا، پایبند مانده و مقاومت کرده است.»

به گفته ووچیچ، صربستان قصد ندارد در مناقشه کنونی طرف غرب یا فدراسیون روسیه را بگیرد، برای اینکه منافع شهروندان صرب همچنان اولویت اصلی رهبری این کشور  هستند.

رئیس جمهوری صربستان پیش از این اعتراف کرده بود که کشورهای غربی بر سر موضوع تحریم‌ها بر بلگراد فشار زیادی وارد کرده‌اند. با این حال، ووچیچ اطمینان داد که او و دولتش، قصد دارند تا آخرین لحظه به سیاست خود پایبند باشند.

وزیر اقتصاد برزیل: اروپا همانطور که روسیه را از دست داد، آمریکای لاتین را هم از دست میدهد.

پائولو گوئدس، وزیر اقتصاد برزیل گفت اروپا ممکن است آمریکای لاتین و روسیه را از دست بدهد.

به گزارش رسانه های محلی ، وزیر امور خارجه در نشست بین المللی اقتصاد در داووس افزود : «من به اروپایی ها گفتم که روسیه را از دست دادند و اکنون آمریکای لاتین را از دست خواهند داد. اگر درک نکنند که نیاز به ادغام دارند، تنها خواهند ماند.» .

از سوی دیگر، وزیر کشور خاطرنشان کرد که در شرایطی که زنجیره تولید به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و درگیری در اوکراین از هم گسیخته شده است، برزیل شانس خوبی برای تبدیل شدن به تامین‌کننده مواد غذایی دارد.

منبع: ریانووستی

رسانه ها: اتحادیه اروپا 23 میلیون یورو از دارایی های بانک روسیه را مسدود کرده است

کمیسر عدالت اروپا، دیدی ریندرز، اعلام کرد که کشورهای اتحادیه اروپا دارایی های «بانک روسیه» را حدود 23 میلیارد یورو مسدود کرده اند.

وی افزود: کشورهای عضو اتحادیه همچنین اموال روسیه به ویژه قایق‌های تفریحی و ویلاها را به ارزش حدود 10 میلیارد یورو مسدود کردند.

کمیسیونر بررسی نکرد که آیا همه کشورهای اتحادیه اروپا اطلاعاتی در مورد مسدود کردن دارایی ها و اموال روسیه ارائه کرده اند یا خیر. او همچنین توضیح نداد که چرا اتحادیه اروپا توانست چنین مقدار کمی از دارایی های بانک روسیه را مسدود کند.

کشورهای غربی با توجه به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، تحریم های شدیدی از جمله مسدود کردن ذخایر نقدی روسیه را اعمال کردند.

آنتوان سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، پیشتر اعلام کرده بود که حجم ذخایر نقدی منجمد روسیه حدود نیمی از کل ذخایر نقدی آن یا حدود 300 میلیارد دلار است.

کرملین تحریم های اروپا را یک جنگ اقتصادی توصیف کرد که در عین حال نشان دهنده آمادگی روسیه برای چنین تحولی است.

بانک روسیه در حال حاضر اقداماتی را با هدف تثبیت وضعیت در بازار پول انجام می دهد. قبوض صادرات گاز روسیه به کشورهای غیر دوست روسیه به روبل تبدیل شد. دولت روسیه نیز طرحی را برای مقابله با اقدامات محدودکننده آماده کرده است که شامل حدود 100 ابتکار در زمینه های مختلف است. حجم تامین مالی این طرح حدود یک تریلیون روبل خواهد بود.

منبع: ریانووستی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: