پرش به محتوا

پوتین شکست غرب را پیش بینی کرد

پوتین شکست غرب را پیش بینی کرد

نووستی

مجله هفته 

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه در مجمع اقتصادی اوراسیا گفت: خارج کردن روسیه از عرصه اقتصاد جهانی غیرممکن است.

وی در عین حال تاکید کرد که کشورهای بیشتری بدون ترس از تحریم، سیاست های مستقلی را دنبال می کنند.

رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه به صورت آنلاین در نشست عمومی اولین مجمع اقتصادی اوراسیا در بیشکک، قرقیزستان شرکت کرد. وی در سخنان خود تاکید کرد که کشورهای غربی که سعی در مجازات سایر کشورها با تحریم اقتصادی دارند، قدرت خود را بیش از حد ارزیابی می کنند. 

«با توجه به مشکلاتی که در کشورهای خودشان وجود دارد، امیدوارم آنها متوجه شوند که این سیاست بیهوده است.»

به گفته پوتین، ممنوعیت ها و تحریم‌ها نمی تواند کشورهایی را که می‌خواهند سیاست‌های مستقل خود را دنبال کنند، متوقف کند و تضعیف کند. 

کشورهای بیشتری در سراسر جهان می خواهند سیاست های مستقلی را دنبال کنند و هیچ «ژاندارم جهانی» قادر نخواهد بود این روند طبیعی جهانی را متوقف کند. 

پوتین گفت: تحریم ها به نوعی روسیه را قوی تر می کند. اگرچه جایگزینی واردات نوشدارویی برای هر چیزی نیست، اما توسعه صنعت و فناوری خودی ضروری است. روسیه شروع به کسب مهارت های جدید با تمرکز بر فناوری های پیشرفت کرده است. وی درباره خروج برخی شرکت های غربی از روسیه اظهار داشت: جایگاه شما پر می شود. 

علاوه بر این، روسیه قصد ندارد درب اقتصاد خود را بر سایر نقاط جهان ببندد. همچنین نمی توان کشور را از عرصه اقتصاد جهانی بیرون کرد. «این در دنیای امروز غیر واقعی و غیرممکن است. پوتین گفت تا زمانی که خودمان را با دیواری از جهان جدا نکنیم، هیچ کس نمی تواند کشوری مانند روسیه را منزوی کند.

از اواخر فوریه، کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا، چندین بار تحریم هائی را علیه روسیه تشدید کرده اند. تقریبا نیمی از ذخایر ارزی روسیه در نتیجه اقدامات محدودکننده مسدود شده است. علاوه بر این، اموال الیگارش های تحریم شده در خارج از کشور نیز مصادره می شود. این اقدامات به عنوان راهی برای تحمیل هزینه بر روسیه و بی ثبات کردن اقتصاد آن به منظور وادار کردن مسکو به عقب نشینی تلقی می شد. با این حال، بسیاری از کشورها، از جمله ترکیه، عضو ناتو، از پیوستن به تحریم ها خودداری کردند. 

بازارهای جهانی که در حال حاضر تحت فشار ناشی از همه گیری کووید-۱۹ و اختلال در زنجیره تامین قرار گرفته اند، با اقدامات جهانی تحریمی بیشتر بی ثبات شده اند. در بسیاری از کشورها، تورم به بالاترین حد خود در دهه های اخیر رسیده است، زیرا قیمت انرژی و مواد غذایی به دلیل عدم اطمینان افزایش یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: