پرش به محتوا

طرح شلیک به سربازان فراری خودی در مجلس اوکراین!

طرح شلیک به سربازان فراری خودی در مجلس اوکراین!

نوشته میخائیل کونف

روسیه امروز

برگردان مینا صابری – مجله هفته.

اوکراین در جبهه متحمل شکست های سختی می شود – اما همچنان به صحنه سازی مبارزه سیاسی در مجلس رادای ورخوونا ادامه می دهد. قانون‌گذاران که از سلامت عقل محروم هستند، یکی پس از دیگری ضربات شنیعی را بر شهروندان خود به وارد می کنند، تو گویی در آنها در حال مسابقه با یکدیگر هستند. چندی پیش، نمایندگان حزب حاکم زلنسکی «خدمتگان خلق» پیشنهاد کردند که پناهندگان اوکراینی از تابعیت محروم شوند. 

اما اکنون یک نماینده از همان حزب «شکوهمند» برای تغییر مقررات نظامی فشار آورده است. این باید به افسران نیروهای مسلح اوکراین اجازه دهد تا به سربازان ارتش خودی در صورت سرپیچی از دستورات بدون محاکمه فورا شلیک کنند.

قبل از ارائه این تغییرات، آنها آیین نامه ها و قوانین مربوطه و نحوه اقدامات را در این خصوص پیش بینی کرده بودند.

«یک فرمانده در موقعیت رزمی ممکن است از سلاح استفاده کند یا به زیردستان دستور استفاده از سلاح را بدهد در صورتی که امکان خاتمه دادن به ارتکاب مداوم جنایت بدون مرگ سرباز وجود نداشته باشد.»

پیش نویس قانون در پارلمان اوکراین: به افسران اجازه می دهد تا به سربازان خود دستور شلیک بدهند

معاون «خدمتگزار مردم» پیشنهاد کرد که در آینده در چنین مواردی باید به افسران اجازه داده شود که صرفاً به سرباز نافرمان «شلیک» کنند. به صراحت بگویم، این مکانیسمی را برای نیروهای مسلح اوکراین به راه می‌اندازد تا خود خود را تخریب کنند.

از طریق این انبوه حماقت گسترده، مطمئناً می توان انگیزه چنین ایده ضدانسانی را دید: اخیراً تعداد بیشتری از سربازان ارتش اوکراین تمایل به زمین گذاشتن سلاح ها و تسلیم شدن نشان داده اند. دلایل چنین رفتاری را باید در شکست در جبهه، بی اعتمادی به رژیم کی یف و نمونه سربازان هنگ نازی «آزوف» که در کارخانه متالورژی ماریوپل «آزوف-استال» به دام افتاده بودند، جستجو کرد. با تمام لاف و گزاف قهرمانی آنها، سرانجام تسلیم روس ها شدند.

برای سربازان عادی روشن است که عملیات ویژه روسیه دیر یا زود با پیروزی روسیه خاتمه خواهد یافت – و هر اوکراینی مسلح باید پاسخگوی اقدامات خود باشد. جنایتکاران جنگی مجازات خواهند شد و کسانی که به موقع تسلیم می شوند و هنوز نتوانسته اند خود را از طریق اعمال ناشایست بد سابقه کنند، می توانند روی بخشندگی دادگاه حساب کنند. به همین دلیل است که اوکراینی ها که نه به خاطر افکار ملی گرایانه، بلکه در نتیجه بسیج به صفوف ارتش خود پیوستند، می خواهند از این طریق جان و آزادی خود را حفظ کنند. 

رهبری سیاسی در کیف نیز چنین رفتاری را مضر می‌داند، زیرا برای آنها جبهه اصلی این جنگ، جبهه اطلاعات است: هر سرباز اوکراینی که تسلیم می‌شود شکافی در جام شیشه‌ای یک «ارتش شکست ناپذیر» ایجاد می‌شود. نازی‌ها که به آزوف-استال پناه برده بودند، فقط برای جلوگیری از چنین «شکست‌هایی» مدت‌هاست که تمام کسانی را که حاضر به تسلیم بودند – حتی بدون هیچ مبنای قانونی – نابود کرده بودند. معاون «خادمان مردم» فقط در صدد قانونی کردن نظم موجود در ارتش اوکراین بود: دستوری که در آن به افراد خودی به سادگی تیراندازی می شوند و میتوانند آنها زیر شکنجه و زور ببرند.

با این حال، حزب مجبور شد لایحه خود را پس بگیرد. و این به این دلیل نیست که عقل و عقل سلیم در رادای ورخوونا غالب بود – ما نمی توانستیم برای مدت طولانی به چنین موهبت های سرنوشتی تکیه کنیم – اما سرسپردگان زلنسکی به سادگی تشخیص دادند: اگر افسران امروزشروع به شلیک دسته جمعی به سوی سربازان تسلیم شده، فردا چیزی از نیروهای مسلح اوکراین باقی نخواهد ماند. زیرا بدیهی است که هر روز فراریان و سربازان بیشتری خواهند بود که ترجیح می دهند جان خود را نجات دهند و اسلحه خود را به زمین بگذارند. این نیز واضح است: شما نمی توانید به همه شلیک کنید! و آنچه حتی واضح تر است این است که شلیک به افراد خودی فقط امر اجتناب ناپذیر را تسریع می بخشد – فروپاشی رژیم کی یف، هم از نظر نظامی و هم از نظر سیاسی. 

تنها توجه به ابتکارات دیوانه وار و متعدد رادای ورخوونا مهم است: هر یک از این پشنهادات می توانند و پایه ای برای دادرسی کیفری نه تنها علیه جنایتکاران جنگی، بلکه علیه جنایتکاران سیاسی در اوکراین نیز باشند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: