پرش به محتوا

دیاز کانل: صدای کوبا در نهمین اجلاس سران قاره آمریکا شنیده خواهد شد.

گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

مجله هفته

میگوئل دیاز کانل برمودز، رئیس جمهور کوبا، از کشورهایی که در اجلاس سران قاره آمریکا صدای خود را در برابر محرومیت ها بلند کرده اند، به دلیل موقعیت شجاعانه و عزتمندانه خود تشکر کرد و اطمینان داد که در این نشست شرکت نخواهد کرد.


دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس جمهور جمهوری، میگل دیاز-کانل برمودز، در سخنرانی روز چهارشنبه در چارچوب شورای وزیران، مواضع و اصول کوبا در رابطه با نهمین اجلاس سران قاره آمریکا که بین ۶ تا ۱۰ ژوئن در شهر لس آنجلس ایالات متحده برگزار می شود را اعلام کرد.

وی تأکید کرد که همه ما می دانیم که دولت ایالات متحده از ابتدا این اجلاس سران قاره آمریکا را به صورت غیر فراگیر طراحی کرد.
«از همان طرح اولیه دولت ایالات متحده، پیشنهاد شد که اجلاس فراگیر نباشد.
و قصد آنها این بود که چندین کشور از جمله کوبا را علی‌رغم تقاضای قوی منطقه‌ای برای پایان دادن به محرومیت‌ها از این رویدادها کنار بگذارد.»
وی در این خصوص تاکید کرد که «آمریکا تلاش های زیادی انجام داده و فشار بی رحمانه ای برای مخالفت با خواسته های عادلانه اکثریت کشورهای منطقه مبنی بر فراگیر بودن اجلاس سران اعمال کرده است.»

وی تاکید کرد: این کل شرایطی است که منجر به صدور همه فراخوان ها برای اجلاس سران، و خواسته های کشورهای منطقه و نحوه عملکرد آمریکا در آن صورت گرفته است.

رئیس جمهوری در چارچوب نشست بالاترین نهاد دولت کوبا، از «موضع شجاعانه و شرافتمندانه کشورهایی که صدای خود را در برابر محرومیت ها در اجلاس سران قاره آمریکا بلند کرده اند» تشکر کرد.
وی گفت: ما می خواهیم تأکید کنیم که در موضع رهبران منطقه که قاطعانه مدعی شده اند که همه باید به صورت برابر دعوت شوند، شریک هستیم.

وی افزود: در شرایطی که همه این فرآیندهای مربوط به اجلاس سران انجام شده و با توجه به نگرش دولت ایالات متحده، می توانم به شما اطمینان دهم که به هیچ وجه در اجلاس سران قاره آمریکا شرکت نخواهم کرد.

دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست گفت مثل همیشه، و همانطور که در گذشته هم اینگونه بوده است – او نتیجه گرفت – ما آگاه هستیم و متقاعد شده ایم که صدای کوبا در نهمین اجلاس سران قاره آمریکا شنیده خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: