پرش به محتوا

آمریکا به بهانه همکاری با سپاه پاسداران شرکت‌های روسی را تحریم می‌کند.

منتشر شده در وال استریت ژورنال و روسیه امروز
مترجم حمید علوی – مجله هفته.وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت‌ها و افراد روسی را که مظنون به کمک به سپاه پاسداران در دور زدن تحریم‌ها هستند، تحریم می‌کند.

دولت بایدن روسیه را به کمک به سپاه پاسداران ایران که در لیست سیاه آمریکا قرار دارد برای فروش صدها میلیون دلار نفت در سراسر جهان متهم کرده است.
وال استریت ژورنال اعلام کرد کاخ سفید روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و افراد روسی که ادعا می‌شود در عملیات «قاچاق» ایران دست داشته‌اند، اعمال کرد.
به گفته وال استریت ژورنال، اقدام روز چهارشنبه مجموعه جدیدی از اقدامات تنبیهی علیه دو رقیب بزرگ آمریکا را نشان می‌دهد و شرکت نفت دولتی روسیه را با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران مرتبط می‌کند که ایالات متحده آن را «سازمان تروریستی» می‌خواند.

در میان شرکت ها و افرادی که تحت آخرین اقدامات تنبیهی هدف قرار گرفته اند، یک شرکت مستقر در روسیه به نام RPP Ltd است.
به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، رستم قاسمی، مسئول سابق سپاه پاسداران از این امر برای فروش و انتقال نفت ایران استفاده کرده است.
دولت ایالات متحده همچنین RPP را متهم کرد که به عنوان کانالی برای دولت روسیه، از جمله سرویس های اطلاعاتی آن، برای انتقال بودجه به سپاه پاسداران عمل می کند.
وزارت خزانه داری آمریکا مدعی شد که Zamanoil DMCC، یکی دیگر از شرکت هایی که در تحریم های روز چهارشنبه هدف قرار گرفت، با دولت روسیه و شرکت نفت دولتی روس نفت برای ارسال نفت ایران به اروپا به نمایندگی از نیروی قدس همکاری کرد.

سفارت روسیه در واشنگتن و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر تا بحال پاسخی ندادند.

تحریم‌ها و اتهامات مرتبط با آن در حالی مطرح می‌شوند که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران به دلیل عدم تمایل آمریکا به تبعیت از درخواست ایران مبنی بر حذف سپاه از فهرست ترور دولت آمریکا متوقف شده است.

به نظر کارشناس وال استریت ژورنال،، اقدام اخیر دولت آمریکا برای مرتبط ساختن مسکو و روسنفت به نیروی قدس ایران، که توسط آمریکا «سازمان تروریستی» نامیده می شود، همچنین پیامی به رهبری کرملین ارسال می کند که ایالات متحده در حال تبدیل روسیه به انزوای سیاسی و اقتصادی است.
ادعای غربی ها مبنی بر «عملیات قاچاق» در اصل نمونه ای از چگونگی همکاری روسیه و ایران برای کمک به یکدیگر برای دور زدن تحریم های غرب است.
این در حالیست که تحریم ها به ابزار اصلی غرب در سیاست خارجی تبدیل شده است.
تحریم ها اغلب توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ویژه برای پیشبرد منافع و برنامه های خود در سراسر جهان استفاده می شوند.
به گفته خود مقامات آمریکایی، سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران مدت هاست که به شکست حداکثری تبدیل شده است، زیرا آمریکا در نهایت نتوانست اقتصاد ایران را به فروپاشی کامل برساند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: