پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۹۱


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


جمهوری خلق دونتسک: شهر کراسنی لیمان به زودی آزاد خواهد شد


بیش از ۵۰ درصد از خاک شهر کراسنی لیمان در حال حاضر تحت کنترل نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک است.
این را رئیس جمهوری خلق دونتسک دنیس پوشیلین اعلام کرد و افزود که تنها چند روز تا آزادسازی شهر باقی مانده است.

«در حال حاضر، بیش از ۵۰ درصد از شهرک در حال حاضر تحت کنترل ما است. واحدهای ما از قبل وارد شهر شده اند و در حال پاکسازی آن هستند، بنابراین فکر می کنم تنها چند روز باقی مانده تا کراسنی لیمان را بتوان یک شهرک آزاد شده در نظر گرفت.»
اوکراین از جمع آوری اجساد شبه نظامیان کشته شده امتناع می کند – روسیه آنها را دفن می کند


وزارت اورژانس جمهوری خلق دونتسک اجساد ستیزه جویان کشته شده آزوف را از کارخانه متالورژی فولاد آزوف دفن می کند.

روستیسلاو ژورخوف، خبرنگار ویژه خبرگزاری ریدوفکا، وضعیت میدانی را به شرح زیر توصیف می کند:

«اینجا بوی تند اجساد به مشام می رسد که از چند ده متری به شدت به بینی می زند.»

شورخوف همچنین اشاره می کند که برخی از کشته شدگان بیش از دو ماه است که در سرداب ها هستند:

,«همچنین بسیاری از اجساد ناشناس و کاملاً تجزیه شده وجود دارند که برای مدت طولانی در این دماها و در گرما در آنجا خوابیده اند.»

روستیسلاو ژورخوف افزود که طرف اوکراینی از جمع آوری جنگجویان کشته شده خود و اعتراف به این تلفات خودداری کرد و این بدان معناست که بسیاری از اجساد قابل شناسایی و تحویل به خانواده های آنها نیست.

لاوروف خطاب به کشورهای آفریقایی: به تعهدات خود در زمینه صادرات مواد غذایی عمل می کنیم، اما این مستلزم لغو تحریم های غرب است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بر ادامه اجرای تعهدات کشورش برای صادرات مواد غذایی و کود به آفریقا که برخی از کشورهای آن به شدت به تامین مواد غذایی از روسیه وابسته هستند، تاکید کرد.

این در جریان دیدار لاوروف با سفرای کشورهای آفریقایی در مسکو در روز چهارشنبه به مناسبت روز آفریقا که در 25 ماه مه هر سال برگزار می شود، بیان شد.

لاوروف گفت که مسکو از کشورهای آفریقایی می‌خواهد تا با درخواست از غرب برای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به آنها در اجرای قراردادها در این زمینه کمک کنند.

وی گفت: «ما از دوستان خود در اتحادیه آفریقا می‌خواهیم که مصرانه از غرب بخواهند تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی را که زیرساخت‌های حمل‌ونقل و لجستیک ضروری برای تجارت جهانی را تضعیف می‌کند و خطراتی را در درجه اول برای آسیب‌پذیرترین اقشار مردم ایجاد می‌کند، لغو کند».

لاوروف همچنین از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا موضع قاطع تری در مورد حل مسئله تامین مواد غذایی برای آفریقا اتخاذ کند.

لاوروف با اشاره به اینکه کشورهای آفریقایی علیرغم فشارهای آمریکا موضع متعادلی در قبال حوادث اوکراین اتخاذ کرده اند، ابراز اطمینان کرد که تسلیم این فشارها نخواهند شد.

وی بر لزوم همکاری روسیه و آفریقا برای ایجاد مکانیسم های مالی مشترک که از فشار غرب در امان باشد، تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو انتظار دارد به زودی با کشورهای آفریقایی در مورد جزئیات دومین نشست آتی روسیه و آفریقا به توافق برسد.

محمد بابا سلی، رئیس گروه دیپلماتیک آفریقا در مسکو، سفیر کامرون، به نوبه خود تأکید کرد که منزوی کردن روسیه غیرممکن است.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین: وضعیت دونباس برای جنگجویان اوکراینی بسیار بد است

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که وضعیت دونباس برای نیروهای اوکراینی «بسیار بد» است.
این توسط کولبا، در مجمع جهانی اقتصاد «اوکراین و اتحادیه اروپا: همه برنده» اعلام شد:

«وضعیت در دونباس بسیار بد است.»

او افزود که اگر اوکراین به تسلیحات موشکی دست پیدا نکند، وضعیت «بدتر» خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه: پنج کشتی خارجی بندر ماریوپل را ترک کردند


ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در مسکو گفت که پنج کشتی خارجی توانستند بندر ماریوپل را ترک کنند.
او توضیح داد که این نتیجه عملیات مین زدایی توسط اعضای ناوگان دریای سیاه است.
یک روز قبل، مقامات اعلام کردند که در نتیجه درگیری ها، در مجموع 75 کشتی خارجی از 17 کشور در بنادر چرسون، نیکولایف، چرنومورسک، اوچاکوف، اودسا، یوژنی و ماریوپل مسدود شده اند.

وزارت دفاع روسیه اوایل صبح امروز اعلام کرد که بندر ماریوپل از مین پاکسازی شده و به حالت عادی بازگشته است.

خلق لوگانسک: سورودونتسک تقریباً کاملاً محاصره شده است

گفته می شود که نیروهای شبه نظامی خلق لوگانسک و نیروهای مسلح روسیه به طور عملیاتی شهر سورودونتسک را محاصره کرده اند.
آندری ماروچکو، افسر شبه نظامی مردمی جمهوری، این را در مصاحبه ای زنده با کانال تلویزیونی روسی پرووی کانال در روز چهارشنبه گفت:

ما این شهرک را از سه طرف به شدت محاصره کرده‌ایم. حرکت سورودونتسک فقط از روی یک پل انجام می‌شود که آن هم تحت کنترل آتش ما است. بنابراین در حال حاضر می‌توان گفت که شهر سورودونتسک به طور عملیاتی محاصره شده است.»

وزارت دفاع روسیه از حمله موشکی به سازنده موتور پهپاد اوکراینی خبر داد

وزارت دفاع روسیه در جدیدترین گزارش مطبوعاتی خود اعلام کرد که یک حمله موشکی به سالن های تولید سازنده اوکراینی «موتور سیچ» در شهر زاپوروژیه انجام داده است.
به گفته این وزارتخانه، موتورهای هواپیماهای بدون سرنشین و جت های جنگنده برای نیروی هوایی اوکراین نیز در آنجا ساخته شده است.

گفته می‌شود که حملات موشکی بیشتری علیه نیروهای کمکی مستقر در ایستگاه راه‌آهن پوکروفسکویه در منطقه دنپروپتروفسک در دونباس و علیه سه مرکز فرماندهی در حومه شهرهای سولدار و باخموت صورت گرفته است.
علاوه بر این، یک هلیکوپتر Mi-8 اوکراینی و یازده پهپاد سرنگون شدند.

زلنسکی از شروط خود برای از سرگیری مذاکرات نام می برد – وزارت خارجه روسیه آنها را «سازنده» نمی خواند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ژاپنی NHK گفت، قبل از از سرگیری مذاکرات با روسیه، اوکراین قصد دارد مناطق تحت کنترل خود را قبل از 24 فوریه پس بگیرد.

علاوه بر این، او اکنون دوباره تمایل خود را برای مذاکره شخصاً با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین برای بحث در مورد توقف جنگ در اوکراین نشان داده است.
وی تاکید کرد که نشست در این سطح هر روز که می گذرد به یک کار دشوارتر تبدیل می شود.

آندری رودنکو معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهارات رئیس جمهور اوکراین را «غیر سازنده» خواند.
اوکراین از روز اول عملیات نظامی فعالانه در مذاکرات شرکت کرد و هیچ شرطی تعیین نکرد.
به نقل از خبرگزاری ریانووستی، وی گفت: «اگر او اکنون این شرایط را ایجاد می کند، این باعث می شود که صمیمیت تمایل او برای یافتن راه حل مسالمت آمیز را زیر سوال ببریم.»

رودنکو همچنین تاکید کرد که کیف بعداً تصمیم گرفت از روند مذاکراتی که آغاز شده بود کنار بکشد.

وزیر خارجه چین از «کریدور سبز» برای صادرات غلات از روسیه و اوکراین حمایت می کند

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، طی یک کنفرانس ویدئویی با همتای آلمانی خود، آنالنا بائربوک، از ایجاد یک «کریدور سبز» برای صادرات غلات از روسیه و اوکراین حمایت کرد.
خبرگزاری تاس به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری خلق به شرح زیر است:

تحت شرایط پیش بینی شده، جامعه بین المللی باید از آتش بس در اسرع وقت حمایت کند و در ایجاد «کریدور سبز» برای صادرات غلات از روسیه و اوکراین مشارکت کند.

وانگ یی همچنین گفت که کشورش آماده مذاکره با همه طرف های ذینفع است.
در مواجهه با مشکلات بین‌المللی، چین نمی‌تواند بی‌تفاوت بماند و موضعی مسئولانه به عهده خواهد گرفت.
وزیر اطمینان داد: «ما از کشورهایی که بیشتر به آن نیاز دارند با تامین مواد غذایی حمایت خواهیم کرد.»

ستاد کل اوکراین از افزایش حملات هوایی روسیه و درگیری ها در اطراف شهرهای لیمان و سورودونتسک خبر می دهد

ستاد کل اوکراین در گزارش صبح خود در 25 مه، افزایش استقرار نیروی هوایی روسیه را تایید کرد.
پیشروی روسیه عمدتاً شهرهای لیمان در منطقه دونتسک و سورودونتسک در منطقه لوهانسک را هدف قرار داده است که در حال حاضر در حال پیشروی هستند.

یک حمله کوچکتر دیگر روسیه نیز در جهت باخموت در منطقه روستاهای کامیشوهاکا، یاکولفکا و ترویسکویه انجام شد.

منطقه زاپوروژیه بازگشت به اوکراین غیر ممکن است.


ولادیمیر روگوف یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی-غیرنظامی منطقه زاپوروژیه گفت که بازگشت این منطقه به اوکراین قابل بحث نیست.
به گزارش خبرگزاری ریانووستی، او به لفظ گفت:

«منطقه زاپوروژیه از نظر تاریخی قلمرو روسیه است. بازگشت این منطقه به کنترل رژیم کی یف، هر چه که آنها داشان بخواهن هم بگویند، قابل بحث کردن نیست و همچنین مذاکره با آنها وجود ندارد.»

به گفته روگوف، دولت کیف در تصمیم گیری های خود مستقل نیست، اما توسط متصدیان خارجی هدایت می شود.

پهپاد «بایراکتار» در اوکراین طعمه خوب ضد هوائی روسبه

یک منبع آگاه به خبرنگار «نووستی» گفت: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه از آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین موفق شدند حدود 90 فروند هواپیمای بدون سرنشین «بایرکتار» را ساقط کنند.

این منبع افزود: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه تا 24 فوریه موفق شدند حدود 90 پهپاد بایراکتار را در حالی که در هوا هستند منهدم کنند، این شامل هواپیماهایی از این نوع که با موشک‌های بالدار با دقت بالا بر روی زمین منهدم شدند، نمی‌شود. «

این منبع افزود: هواپیماهای بدون سرنشین بایراکتار به دلیل اندازه نسبتا بزرگ، سرعت کم و قدرت مانور، از اهداف آسان سامانه های موشکی ضد هوایی روسیه مانند Tor-M2، Pantsir-S و Buk-M3 هستند.یلن، وزیر 

خزانه داری آمریکا: روسیه پس از ۲۵ می اجازه نخواهد داشت بدهی دلاری آمریکا را تامین کند


ایالات متحده هیچ برنامه ای برای تمدید مجوز پس از 25 ماه مه که اجازه ارائه خدمات به بدهی ملی روسیه تحت تحریم را می دهد، ندارد.

جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا این خبر را اعلام کرد. او گفت: به نظر من منطقی است که فرض کنیم این مجوز احتمالا منقضی می شود.

تصمیم نهایی هنوز گرفته نشده است اما بعید است که تمدید شود. به گفته یلن، حتی یک نکول فنی از سوی روسیه اساساً وضعیت را تغییر نخواهد داد، زیرا این کشور در حال حاضر به دلیل تحریم ها از بازار سرمایه جهانی قطع شده است.

روسیه باید در تاریخ 27 مه، اوراق قرضه یورو خود را پرداخت کند. در ماه آوریل، رسانه‌های غربی نوشتند که مسکو ممکن است بدهی خود را نکول کند، زیرا بانک‌های خارجی از اجرای دستور ارز خارجی برای اوراق قرضه یورو 2022 روسیه و روسیه-2042 تحت تحریم‌ها خودداری کردند.

در همان زمان، مقامات روسیه موافقت کردند که مبالغ مورد نیاز را به روبل به سرمایه گذاران بپردازند. وزارت دارایی روسیه خاطرنشان کرد که تمام ادعاها در این وضعیت باید به مقامات ایالت هایی که به طور غیرقانونی موانعی برای پرداخت ها ایجاد می کنند، خطاب شود. وزارت خزانه داری همچنین گفت که سرمایه گذارانی که اوراق قرضه را در اختیار دارند می توانند پس از دسترسی روسیه به حساب های مسدود شده، پول را به پول نقد تبدیل کنند.

نشریه چینی: تحریم‌ها علیه روسیه و وضعیت اوکراین عامل بحران غذایی در اروپا است

نشریه «شین هوا»، چاپ پکن امروز، چهارشنبه در تحلیلی نوشت که وضعیت اوکراین و تحریم‌های ضدروسی از سوی غرب، باعث بزرگ‌ترین بحران غذایی در قاره اروپا شده است.

در این مطلب یادآوری شده که در حال حاضر هیچ گونه فروش کود از روسیه و بلاروس انجام نمی‌شود، صادرات گندم و ذرت از خاک روسیه و اوکراین نیز متوقف شده و در این رابطه قیمت این محصولات افزایش قابل توجهی یافته است.

این نشریه نوشته، بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، روسیه و اوکراین مجموعاً حدود 30 درصد از صادرات کل گندم جهان و 20 درصد از صادرات ذرت را در سال گذشته به خود اختصاص دادند. این در حالی است که درگیری‌های کنونی در خاک اوکراین منجر به کمبود سوخت مورد نیاز کشاورزان شده است و بیشتر سوخت برای ارتش ارسال می‌شود. علاوه بر این، اوکراین در تامین سوخت دیزل خود نیز به روسیه و بلاروس وابسته است. روسیه هم که صادرکننده اصلی غلات در جهان است، به دلیل تحریم‌های غرب نمی تواند محصولات خود را صادر کند.

اتحادیه اروپا کورکورانه فهرست شرکای خود را از آمریکا دریافت می‌کند

لئونید اسلوتسکی، رهبر فراکسیون حزب لیبرال دموکرات روسیه و رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی این کشور معتقد است که مشکل امروزی اتحادیه اروپا این واقعیت است که بروکسل فهرست شرکا و ائتلاف‌های «درست» را از واشنگتن دریافت کرده و کورکورانه از دستورالعمل‌های ایالات متحده پیروی می‌کند.

این مقام پارلمانی روس در کانال تلگرامی خود نوشت: «جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا معتقد است که اروپا باید «استفاده از زبان زور» را بیاموزد و به تهدیدات پاسخ دهد، به دنبال شرکای مناسب باشد و ائتلاف ایجاد کند. مشکل فعلی اتحادیه اروپا این نیست که به قول آقای بورل، زبان زور را نمی‌داند، بلکه مشکل اینجاست که بروکسل فهرست شرکا و ائتلاف‌های مناسب را از واشنگتن دریافت کرده و کورکورانه از آن پیروی میکند.»

اسلوتسکی یادآور شد که هیچ چیز مانع از تلاش اتحادیه اروپا برای جلوگیری از تشدید بحران در اوکراین نشده، البته برای این کار، تنها لازم بود که منافع همه طرف‌ها در نظر گرفته شود و در گفتگو با روسیه «به پنجره‌های فرصت تخته کوبیده نشود». وی تاکید کرد، اتحادیه اروپا باید استقلال خود را بازیابد و به فکر حفظ منافع کشورهای عضو خود باشد، نه آنکه کورکورانه از ایالات متحده پیروی کند.

واشنگتن: دوستی بین روسیه و چین حد و مرزی نمی‌شناسد

ند پرایس، مسئول دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته، سه شنبه اعلام کرد که گشت زنی مشترک نیروهای هوایی روسیه و چین، گواهی بر دوستی بی حد و حصر این دو کشور است.

پرایس در یک نشست خبری در این باره به خبرنگاران گفت: «ظاهراً این تمرینات مشترک از قبل توسط هر دو کشور برنامه ریزی شده بود. تصمیم پکن برای همکاری با مسکو از این طریق، در شرایطی که جنگ در اوکراین و لفاظی خطرناک کرملین در خصوص توان هسته‌ای روسیه همچنان ادامه دارد، نشان می‌دهد که دوستی و مشارکت بدون حد و مرزی بین روسیه و چین وجود دارد و کاملاً جدی است و این مسئله در بیانیه مشترک این دو کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته است.»

وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده آماده دفاع از متحدان خویش در منطقه آسیا و اروپا است.

روز سه شنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک گروه هوایی متشکل از بمب‌افکن‌های توپولف حامل موشک‌هایی راهبردی ناوگان هوا-فضای روسیه و بمب افکن‌های Hong-6kنیروی هوایی چین، گشت زنی 13 ساعته مشترکی را بر فراز دریاهای ژاپن و شرق چین انجام دادند.

پنج کشتی خارجی توانستند بندر ماریوپل اوکراین را ترک کنند

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه برای واکنش بشردوستانه و رئیس مرکز کنترل دفاع ملی این کشور، شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که پنج کشتی خارجی که به دلیل تهدید مورد هدف قرار گرفتن و خطر انفجار مین در بندر شهر ماریوپل توقف کرده بودند، در پی اقدامات صورت گرفته از سوی نیروهای مسلح روسیه، از جمله مین زدایی مناطق ساحلی ماریوپل، توانستند این بندر را ترک کنند.

این مقام نظامی افزود، نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در روز چهارشنبه، 25 ماه مه، از ساعت 08:00 به وقت مسکو نیز یک کریدور بشردوستانه را در مسیر دریای سیاه برای خروج ایمن کشتی‌های خارجی گیر افتاده در بندر ماریوپل ایجاد خواهند کرد. وی یادآور شد که در نتیجه مجموعه اقدامات انجام شده توسط نیروهای ناوگان دریایی روسیه، خطر انفجار مین در حوزه آبی بندر ماریوپل برطرف شده و اقدامات لازم برای بازسازی زیرساختارهای بندری این شهر نیز در حال انجام است.

میزینتسیف گفت: در حال حاضر 70 کشتی خارجی از 16 کشور جهان در شش بندر کشور اوکراین گیر افتاده و نمی‌توانند به آب‌های آزاد خارج شوند.

اعتراف نماینده کنگره آمریکا: درگیری در اوکراین «جنگ نیابتی» بین غرب و روسیه است

ست مولتون، نماینده کنگره آمریکا در سخنرانی خویش در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس، درگیری‌های نظامی در اوکراین را یک جنگ نیابتی بین کشورهای غربی و روسیه ارزیابی کرد. مولتون گفت: «البته که این یک جنگ نیابتی است، به این معنا که نظامیان اوکراین در حال جنگ هستند، ولی این ما هستیم که تمامی سلاح‌ها و حتی فناوری و تجهیزات این جنگ را فراهم می‌کنیم».

این عضو کنگره آمریکا اعتراف کرد که از بسیاری جهات جنگ واقعی در خاک اوکراین بین روسیه و غرب جریان دارد که عمدتاً توسط طرف ایالات متحده رهبری و هدایت می‌شود.

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که کشورهای عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) با ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین، وارد یک جنگ نیابتی با روسیه شده‌اند. وی یادآور شده بود که تسلیحات غربی ارائه شده به اوکراین، هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه خواهند بود.

هشدار «جورج سوروس» درباره عواقب جدی جنگ اوکراین

«جورج سوروس»، میلیاردر معروف آمریکایی در سخنانی اظهار داشت اگر بحران‌های دیگری مانند تغییرات آب‌وهوایی به دلیل جنگ در اوکراین به عقب رانده شود عواقب آن جدی خواهد داشت. به گفته وی مسائلی که همه بشریت را تحت تأثیر قرار می دهد در مواجهه با جنگ روسیه به کناری رفته است.

این پیرمرد 91 ساله شامگاه سه شنبه در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: به همین دلیل است که می گویم تمدن ما ممکن است دوام نیاورد. در مبارزه با تغییرات آب و هوایی، جامعه به شدت عقب افتاده است. تغییرات آب و هوایی ممکن است در حال حاضر غیر قابل برگشت باشد.

سوروس از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انتقاد کرد و تاکید کرد که اوکراین به طور غیرمنتظره ای مقاومت شدیدی در برابر این حمله از خود نشان داده است. اروپا سریعتر، متحدتر و قویتر از هر زمان دیگری در تاریخ خود به این تهاجم پاسخ داد.

وی همچنین به وابستگی بالای کشورهای اروپایی به انرژی روسیه اشاره کرده و آن را عمدتا به سیاست های آنگلا مرکل، صدر اعظم سابق آلمان مرتبط دانست. سوروس گفت: این سیاست ها آلمان را به بهترین اقتصاد در اروپا تبدیل کرد، اما اکنون باید بهای سنگینی پرداخت کند.‎

وزارت دفاع روسیه از افتتاح یک کریدور دریایی امن برای خروج کشتی های خارجی از بندر ماریوپل خبر داد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از ساعت 8 صبح به وقت مسکو در 25 ماه مه یک کریدور بشردوستانه به سمت دریای سیاه را برای خروج امن کشتی های خارجی از بندر ماریوپل باز می کند.

رئیس نیروی دریایی روسیه گفت: برای خروج امن کشتی های خارجی از بندر ماریوپول، از ساعت 08:00 به وقت مسکو در 25 می، یک کریدور بشردوستانه به طول 115 مایل و عرض دو مایل در جهت دریای سیاه سازماندهی شده است. میخائیل مزینتسف، مرکز نظارت دفاع ملی، روز سه شنبه گفت.

میزینتسف خاطرنشان کرد: در نتیجه مجموعه اقدامات انجام شده توسط نیروی دریایی روسیه، خطر مین در حوزه آبی بندر ماریوپل برطرف شده و اقداماتی برای بازسازی زیرساخت های بندر در حال انجام است.

«در شش بندر (خرسون، نیکولایف، چرنومورسک، اوچاکوف، اودسا و یوژنی)، 70 کشتی خارجی از 16 کشور هنوز توقیف هستند. خطر گلوله باران و تهدید عظیم مین ناشی از مقامات در کیف به کشتی ها اجازه نمی دهد آزادانه حرکت کنند. میزینتسف گفت.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح روسیه روزانه یک کریدور دریایی بشردوستانه را به سمت جنوب غربی آبهای سرزمینی اوکراین باز می کنند. به گفته این مقام روسی، مقامات کیف همچنان به هر طریق ممکن از تعامل با نمایندگان کشورهای خارجی و شرکت های مالک کشتی برای حل مشکل اطمینان از خروج امن کشتی های توقیف شده دوری می کنند.

منبع: تاس

آموزش سربازان اوکراینی توسط نیوزیلند

نیوزیلند به نیروهای نظامی این کشور ماموریت داد‏ تا سربازان اوکراینی را آموزش دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «آر تی»، نیوزیلند نظامیان اوکراینی را آموزش می دهد. این گزارش می افزاید نیوزیلند روز دوشنبه اعلام کرد که تعدادی از نیروهای نظامی اش برای آموزش خدمه توپخانه اوکراینی به انگلیس اعزام خواهند شد. در چنین شرایطی این شایعه نیز تایید می‌شود که لندن در حال آماده شدن برای ارسال هویتزر‌های سبک L۱۱۹ (توپخانه‌های خودکششی) به کی یف است.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند تصریح کرد که حدود ۳۰ تن از کارکنان ارتش نیوزیلند تا پایان ماه ژوئیه برای انجام ماموریت آموزشی در انگلیس خواهند ماند. ولینگتون در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار نیوزیلند (تقریبا ۱۰ میلیون دلار) برای کمک به کی یف، از جمله اهدای تجهیزات نظامی و پشتیبانی اطلاعاتی با استفاده از دارایی‌های ماهواره‌ای تجاری، هزینه کرده است. رئیس نیروی دفاعی نیوزیلند خاطر نشان کرد که در مجموع ۲۳۰ سرباز اوکراینی قرار است در این دوره آموزشی شرکت کنند که انتظار می‌رود هر جلسه حدود یک هفته طول بکشد

روسیه دفاتر رسانه‌های کشورهای غربی غیردوست را تعطیل می‌کند

پارلمان روسیه عصر سه‌شنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن مقامات قضایی این کشور می‌توانند دفاتر رسانه‌های وابسته به کشورهای غربی غیردوست را تعطیل کنند.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا از رویترز، این لایحه که در اولین مرحله توسط مجلس دوما تصویب شد، همچنین توزیع مقالات یا سایر مطالب از رسانه‌هایی که فعالیت آن‌ها در روسیه متوقف شده را ممنوع می‌کند.

همچنین مجوز روزنامه نگاری روزنامه‌نگاران رسانه‌ای که طبق این لایحه فعالیت آن ممنوع شده باشد هم در وزارت خارجه‌ روسیه لغو می‌شود به این معنی که آن‌ها نمی‌توانند در روسیه به فعالیت خود ادامه دهند.

این اقدام روسیه در واکنش به تحریم رسانه‌های این کشور از سوی کشورهای غربی انجام می‌شود. 

به گزارش ایرنا، پس از آغاز جنگ در اوکراین، تحریم‌های ضدروس آمریکا و اتحادیه اروپا شامل رسانه‌های روسیه هم شده و رسانه‌هایی مانند خبرگزاری تاس، شبکه راشاتودی، اسپوتنیک و روزنامه اقتصادی کامرسانت یا تحریم یا هک شده‌اند و دسترسی به آن‌ها در بسیاری از کشورها امکان پذیر نیست. 

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در ۸ اسفند ۱۴۰۰ انتشار اخبار خبرگزاری اسپوتنیک و راشاتودی را در کشورهای عضو این اتحادیه منع کردند. 

افزون بر این، پایگاه اطلاع رسانی اسپوتنیک پولسکا نیز برای کاربران در لهستان در دست نیست. پایگاه‌های اطلاع‌رسانی خبرگزاری تاس، روزنامه ایزوستیا، روزنامه محلی سنت‌پترزبورگ به نام فونتانکا، پایگاه اطلاع‌رسانی تکِ دلا و روزنامه اقتصادی کامرسانت و روزنامه برخط زناک نیز توسط هکرهای ناشناس هک شدند.

صادرات نفت روسیه رکورد زد

بر اساس داده‌های شرکت تحلیل انرژی وورتکسا، در یک ماه گذشته نزدیک به ۶۲ میلیون بشکه از نفت خام اورال روسیه صادر شده است که یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

به گزارش «راشا تودی»، به گفته این شرکت، اگرچه محموله‌های نفتی روسیه در نفتکش‌ها روی دریا قرار دارد، اما به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در اروپا برای خرید نفت از روسیه، فروش برخی محموله‌های نفتی این کشور با مشکل مواجه شده است. 

بر اساس این گزارش، حجم صادرات نفت روسیه سه برابر بیشتر از نفت صادراتی این کشور پیش از آغاز عملیات نظامی در اوکراین در ۲۴ فوریه است. 

این شرکت افزود، اکثر محموله‌های نفتی روسیه به سمت آسیا و به مقاصد هند و چین درحال حرکت هستند درحالی که صادرات نفت به اروپا نیز افزایش یافته است. 

پیش از این، گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی نشان داد با وجود تحریم‌های غرب علیه روسیه، درآمدهای نفتی مسکو در سال جاری افزایش یافته است. 

به گزارش ایرنا، بر اساس جدیدترین داده‌های منتشر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با وجود تحریم‌های غرب، درآمد صادرات نفت روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. 

طبق گزارش ماهانه این آژانس، مسکو در سال جاری هر ماه حدود ۲۰ میلیارد دلار از فروش نفت خام و محصولات مرتبط با نفت درآمد کسب کرده است. 

آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در ماه‌های گذشته با شروع جنگ روسیه و اوکراین سیاست‌هایی را برای تحریم محصولات نفت و گاز روسیه وضع کرده‌اند. اتحادیه اروپا و بریتانیا برنامه‌های خود را برای لغو تمام خرید نفت خام روسیه تا پایان سال اعلام کردند و غول‌های نفتی بین‌المللی مانند شل و توتال نیز متعهد شدند که خرید نفت از روسیه را متوقف کنند. 

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی ظاهراً کشورهای آسیایی و چین محموله‌های بیشتری از نفت خام روسیه را خریداری می‌کنند. 

آژانس بین‌المللی انرژی گفت: علاوه بر این، اتحادیه اروپا، برغم موضع‌گیری‌اش، تا کنون بزرگترین بازار سوخت روسیه باقی مانده است و ۴۳ درصد از صادرات نفت این کشور در ماه آوریل به این اتحادیه رسیده است. 

تسلط ارتش روسيه بر شهر سويتلودارسک در منطقه دونتسک

نیرو‌های ارتش روسیه توانستند کنترل یک شهر دیگر را در منطقه دونتسک در شرق اوکراین در دست بگیرند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، مسئول اداره نظامی در منطقه دونتسک اعلام کرد نیرو‌های روسی شهر سویتلودارسک (Svitlodarsk) را به کنترل خودشان درآوردند.

رسانه‌های محلی به نقل از مسئول اداره نظامی دونتسک تاکید کردند نیرو‌های روسی پرچم روسیه را بر فراز ساختمان اداری شهر سویتلودارسک برافراشتند و در حال بازرسی خانه‌ها و شناسایی هویت شهروندان هستند.

نیرو‌های روسی پیش از این، شهر میرونیوسکی نزدیک شهر سویتلودارسک را به تصرف خودشان درآورده بودند.

تلگراف: سخنان بایدن در «توکیو» به جنگ جهانی سوم منجر خواهد شد

روزنامه انگلیسی تلگراف نوشت: سخنان اخیر جو بایدن در توکیو مبنی بر اینکه آمریکا آمادگی دارد کنار تایوان علیه چین صف‌آرایی نظامی کند، اشتباه خطرناکی است و ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود.

تلگراف با اشاره به سخنان بایدن که گفته بود، آمریکا آمادگی دارد در جنگ احتمالی علیه چین در کنار تایوان قرار گیرد، نوشت: رئیس جمهور آمریکا اشتباه بزرگی را مرتکب شد چون همین سخنان ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود.

این روزنامه انگلیسی با اشاره به غیر عملی بودن اظهارات بایدن، در ادامه عنوان کرد: آمریکا هرگز زیر بار چنین تعهداتی نمی‌رود، روابط آمریکا و تایوان چارچوب خاصی دارد که بر اساس آن واشنگتن می‌تواند در راستای افزایش توان دفاعی تایوان، کمک‌های مالی به این کشور داشته باشد.

تلگراف تصریح کرد: شخص رئیس جمهور توانایی آن را ندارد که قوانین موجود در آمریکا را به طور یکجانبه تغییر دهد و هر تصمیمی در حمایت از تایوان باید با موافقت کنگره آمریکا همراه شود. از طرفی پس از سخنان بایدن، وزارت خارجه آمریکا مجبور شد به افکار عمومی در سطح جهان توضیح دهد که سیاست خارجی واشنگتن تغییری نکرده است اما اشتباهی که رئیس جمهور آمریکا مرتکب شد می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گفتنی است رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گذشته در نشست خبری با نخست وزیر ژاپن در توکیو گفته بود که آمریکا در صورت وقوع جنگ از تایوان در برابر چین دفاع خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: