پرش به محتوا

روسیه در حال تغییر استراتژی خود در دونباس است.

چگونه روسیه در حال تغییر استراتژی خود در دونباس است.

نوشته لورنتس همیکر
فرانکفورتر آلگماینه

مجله هفته

ارتش روسیه در شرق اوکراین به جای استفاده از یک راه‌کار گازانبری گسترده، اکنون در تلاش است تا ارتش اوکراین را در مناطق کوچکتر محاصره کند.
به گفته کی یف، مسکو در این راه کار جدید موفق بوده و به برتری قاطع دست یافته است.

روسیه بر تلاش های خود برای پیشرفت در درگیری اوکراین افزوده است.

مجلس روسیه، دوما روز چهارشنبه قانونی را تصویب کرد که به زنان و مردان داوطلب ممسن تری اجازه می دهد در نیروهای مسلح روسیه خدمت کنند.
تا کنون حداکثر سن برای خدمت در نظام روسیه ۴۰ سال بوده است.
در آینده هر داوطلبی که هنوز به سن قانونی بازنشستگی نرسیده باشد می تواند به ارتش بپیوندد.
دلیل ارائه شده برای تصویب این قانون جدید این بود که ارتش برای استفاده از سلاح های دقیق به «متخصصان بسیار حرفه ای» نیاز دارد که سن بسیاری از آنها بیشتر از ۴۰ سال است. بخشی از رسانه های غربی اما تلفات بالای ابتدای جنگ را علت این قانون ذکر میکنند.
در همین حال، ظاهراً وضعیت نیروهای مسلح اوکراین در دونباس در برابر حملات گسترده سربازان روسی هر ساعت بدتر می‌شود.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک حضور ویدئویی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که نیروهای روسیه به طور مداوم شهرک صنعتی سیورودونتسک در شرق اوکراین را بمباران می‌کنند.
فرماندار اوکراینی فراری منطقه لوهانسک، پیشتر در تلگرام نوشته بود که سربازان روس در تلاش برای تصرف و نابودی کامل این منطقه هستند.
علاوه بر این، آنها با حملاتی از جهات مختلف سعی در شکستن خطوط دفاعی داشتند.
سیورودونتسک نقطه لنگر آخرین بخش استان لوهانسک است که هنوز در اختیار نیروهای اوکراینی است.

مؤسسه آمریکایی مطالعات جنگ (ISW) در جدیدترین تحلیل خود از جنگ عصر سه شنبه فرض میکند که تمرکز اصلی ارتش روسیه اکنون بر محاصره منطقه اطراف سیورودونتسک و محاصره مدافعان اوکراینی در آنجا است.
تلاش‌های مشابهی بر روی سایر بخش‌های کوچک‌تر قوس جلویی انجام می‌شود.
از سوی دیگر، ارتش روسیه ظاهراً هدف ایجاد یک محاصره بزرگ گازانبری در محور به سمت اسلویانسک/کراماتورسک، که بخش‌های وسیعی از استان دونتسک را نیز شامل می‌شود، رها کرده است.
نمی توان میزان دقیق تلاش های نظامی روسیه را تعیین کرد.
با این حال، به منظور موفقیت حمله در شرق کشور، طبق برآوردهای ISW، روسیه تعداد قابل توجهی از نیروها، توپخانه و هواپیماها را از سایر بخش های جبهه در استان لوهانسک در نقاط معینی متمرکز کرده است.
ذخایر نظامی از مناطق اطراف خارکف، ایزیوم، دونتسک و زاپوریژیا خارج خواهند شد.
شبکه تلویزیونی آمریکایی ABC به نقل از سرهی نیکیفوروف، سخنگوی زلنسکی، گزارش داد که موازنه قدرت در بخش‌هایی از شرق اوکراین اکنون ۷ بر ۱ به نفع مهاجمان روسی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: