پرش به محتوا

پیام اسرائیل: حضور ایران در سوریه را تحمل نمی کنیم!

پیام اسرائیل: حضور ایران در سوریه را تحمل نمی کنیم!


گفته می شود موساد مسئول حمله مرگبار به یک افسر مهم سپاه پاسداران ایران است.
اسرائیل در حال کار بر روی مارپیچ تشدید تنش ها است تا توافق هسته ای جدید را به هم بزند و از حضور ایران در سوریه در بحبوحه جنگ اوکراین جلوگیری کند.

روسیه امروز
از سید علیرضا موسوی
ترجمه حمید علوی – مجله هفته

سرهنگ «حسن صیاد خدایی» از اعضای ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران روز یکشنبه در مقابل درب منزلش در تهران در کمال خونسردی به قتل رسید.
دو موتورسوار در خیابان به او حمله کردند و با پنج گلوله او را کشتند.
این حمله یادآور حملات سال‌های اخیر به دانشمندان هسته‌ای ایران است که توسط ماموران موساد از طریق موتورسیکلت نیز انجام شد.
بنابر همین عقبه ایران اسرائیل را مسئول این حمله میداند.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه گفت انتقام ترور «شهید بزرگ» خدایی گرفته خواهد شد.
وی بدون نام بردن از اسرائیل «دست استکبار جهانی» را عامل این ترور دانست.
سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز قول انتقام قتل سرهنگ خدایی را داد.

سپاه پاسداران ایران پیشتر اعلام کرده بود که یک حلقه جاسوسی اسرائیل را کشف کرده است که برای تخریب اموال، آدم ربایی افراد و گرفتن اعترافات ساختگی طراحی شده بود.

دلیل این اظهارات ایران، ویدئویی بود که چند هفته پیش توسط شبکه خبری «ایران اینترنشنال» مستقر در لندن تحت حمایت عربستان سعودی منتشر شد.
در این ویدئو، یکی از اعضای ادعایی سپاه پاسداران به‌نام منصور رسولی به «عوامل موساد» در ایران گفت که او مأمور شده است با استفاده از تماس‌های خود در اروپا، سه ترور را انجام دهد. اهداف وی یک شهروند اسرائیلی در ترکیه، یک افسر آمریکایی در آلمان و یک روزنامه‌نگار فرانسوی هستند.

به گزارش رسانه های ایران، بعداً مشخص شد که فردی که در این ویدیو ادعا میشود عضو سپاه پاسداران است، در حقیقت یک کشاورز بوده که تیرماه سال گذشته توسط افراد ناشناس ربوده شده و مجبور به اعترافات ساختگی شده است.
در شرایطی که ایالات متحده در حال حاضر به دلیل بحران اوکراین تمرکزش را روی مسایل منطقه از دست داده است، برخی ناظران بر این باورند که قتل افسر ایرانی «واکنشی» از سوی اسرائیل به پیشرفت احتمالی در مذاکرات برای بازگرداندن توافق هسته ای ۲۰۱۵ بود.
شیخ نشین خلیج فارس قطر اخیرا برای میانجیگری بین ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته ای فعال شده است.
ادعا می شود که قرار است قطر به عنوان یک «ضمانت» در ایران عمل کند و در پروژه های مختلف سرمایه گذاری کند، تا در ازای آن تهران برنامه هسته ای خود را محدود کند.
در حالی که تل‌آویو تلاش می‌کند تا مارپیچ تشدید تنش در منطقه را تشدید کند و هرگونه مصالحه‌ای با هدف احیای توافق هسته‌ای ایران و آمریکا در مراحل اولیه را خنثی کند، اسرائیل اکنون هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد تا مانع یک توافق جدید با ایران شود.

افسر ایرانی ترور شده سرهنگ خدایی از نیروهای قدس بود که مسئولیت عملیات سپاه در خارج از کشور به ویژه در عراق و سوریه را بر عهده دارد.
روسیه در حال حاضر خروج برخی از نیروهای خود از سوریه را برای تقویت نیروهای خود در اوکراین آغاز کرده است.
سربازان روسی که از سوریه باز میگردند اکنون با ایرانی ها یا شبه نظامیان طرفدار ایران جایگزین شده اند.

طبق گزارش ها، عملیات جدید ایران قبلاً توسط بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و با موافقت روسیه هماهنگ شده است، که نشان دهنده اعتماد رهبری سوریه به ایران برای پر کردن شکاف های باقی مانده توسط نیروهای روسی است.
اسد رئیس جمهور سوریه اخیراً به ایران سفر کرد تا در مورد این موضوع با رهبری ایران گفتگو کند.
با قتل هدفمند یک افسر ایرانی در سوریه، اسرائیل آشکارا می خواهد این پیام را به تهران و دمشق ارسال کند که تل آویو افزایش حضور ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: