پرش به محتوا

هند: نه تحریم میکنیم و نه اجازه محکومیت روسیه را میدهیم!

هند در نشست چهارجانبه: نه تحریم میکنیم و نه اجازه محکومیت روسیه را میدهیم!

روسیارللیوم
ترجمه م. میرفخرائی.


پس از نشست چهارجانبه سران کشورها و دولت‌های به اصطلاح گفت‌وگوی چهارجانبه امنیتی در توکیو، به دلیل پافشاری هند هیچ بیانیه مشترکی محکومیت علیه روسیه صادر نشد.


با پافشاری هند در بیانیه مشترک با ایالات متحده آمریکا، ژاپن و استرالیا، نامی از محکومیت روسیه به دلیل درگیری در اوکراین برده نشده و نه این کشور محکوم شده است.
این را کانوال سیبال، وزیر امور خارجه پیشین در گفتگوئی به راشا تودی گفت.
سیبال توضیح داد که توجه اتحاد موسوم به «چهار» باید به منطقه هند و اقیانوس آرام باقی بماند و دهلی نو با مسکو در این منطقه اختلافی ندارد و روسیه تهدیدی برای ما نیست.

رهبران گفتگوهای چهارجانبه امنیتی پس از نشست روز سه شنبه در توکیو بیانیه مشترکی صادر کردند.
این اساساً بر مسائل امنیتی در دریای چین جنوبی و به طور گسترده تر در آسیا متمرکز بود.
به طور خلاصه از اوکراین به عنوان یک «درگیری غم انگیز» و «بحران انسانی» یاد شد که هر چهار رهبر درباره واکنش های خود به آن بحث کردند.

هر چهار نفر به طور کلیبه «احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی» اشاره کردند، اما مسکو را محکوم نکردند و حتی از این کشور نام هم نبردند.

سیبال، یک دیپلمات کهنه کار هندی که بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ وزیر خارجه هند بود، روز سه شنبه به روسیه امروز گفت که صدور این بیانیه یک تصادف نبوده است.

او تاکید کرد: روسیه تهدیدی برای ثبات و امنیت کشورهای منطقه هند و اقیانوس آرام نیست.

به همین دلیل است که وارد کردن روسیه یا درگیری اوکراین به این بیانیه مشکل ساز خواهد بود، زیرا حداقل هند چنین دستور کاری را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام نخواهد پذیرفت.

دهلی نو در منطقه خاور دور روسیه سرمایه گذاری می کند و به خرید نفت روسیه ادامه می دهد.
در بیانیه جداگانه ای در چارچوب اقتصادی هند و اقیانوسیه – ائتلافی متشکل از ۱۳ کشور اقیانوس آرام با دعوت ایالات متحده – در روز دوشنبه هم هیچ اشاره ای به اوکراین و روسیه نشده است.

سیبال گفت، در هر دو بیانیه، هند «اجازه نداد درگیری اوکراین یا روسیه به عنوان بهانه ای برای محکومیت روسیه مطرح شود.» مگر اینکه اشاره به وضعیت انسانی داشته باشد.

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در گزارش کاخ سفید درباره دیدار رهبر ایالات متحده با نارندرا مودی، نخست وزیر هند در روز سه شنبه در توکیو، «جنگ ناعادلانه روسیه علیه اوکراین» را محکوم کرد، مودی اما چنین اظهارنظری نکرد.

سیبال به بیانیه دوجانبه افزود: خیلی شفاف «هند در مورد اوکراین چیزی نگفته است.»

وی با اشاره به ابلاغیه چهارگانه افزود: دیدگاه هند غالب شده است و ما هیچ گونه محکومیت روسیه یا هرگونه اشاره منفی به روسیه را نمی پذیریم.
هند که یکی از اعضای موسس جنبش غیرمتعهدها در طول جنگ سرد بود، ارتش خود را بدون اینکه هرگز با اتحاد جماهیر شوروی اتحاد نظامی تشکیل دهد، به سلاح های ساخت شوروی مجهز کرد.
به گفته برخی از تحلیلگران، تا به امروز ۸۵ درصد از مهم ترین سیستم های تسلیحاتی هند از روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی می آیند و در مورد مسائل نظامی، اقتصادی و سیاسی، دهلی نو و مسکو هنوز رسما روابط خود را به عنوان «مشارکت استراتژیک ویژه و ممتاز» توصیف می کنند.

در حالی که ایالات متحده به هند سیستم‌های تسلیحاتی جدید پیشنهاد کرده و بایدن از مودی خواسته است که خرید نفت روسیه را افزایش ندهد، کاخ سفید تاکنون نتوانسته است دهلی نو را در مورد تحریم‌ها علیه مسکو یا محکومیت رسمی عملیات نظامی روسیه در این کشور تحت فشار قرار دهد.

سیبال گفت: «اصلا قابل بحث نیست» که هند روسیه را تحریم کند و افزود:

«روسیه هرگز در تاریخ ما را تحریم نکرده است، اما غرب ما را سال ها تحریم کرده است.»
«هند فقط از تمام تحریم‌هایی که شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرده است پیروی خواهد کرد.»


وزارت امور خارجه آمریکا به این نتیجه رسیده است که بسیار بعید است که به سرعت روابط دوجانبه چندین دهه بین هند و روسیه را به نفع غرب تغییر کند.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این را گفت.

در یک جلسه توجیهی روز سه‌شنبه، از ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پرسیده شد که چرا گروه‌های مرتبط با واشنگتن و دهلی نو – از جمله گفت‌وگوهای امنیتی چهارجانبه آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن (چهار جانبه) – در همان روزی که اجلاس سران برگزار شد. در مورد عملیات نظامی روسیه در اوکراین اظهارنظر روشنی ارائه نکرد.
قیمت پاسخ داد:

هند رابطه ای با روسیه دارد که طی دهه ها توسعه یافته است، در حالی که درگیری در اوکراین تنها سه ماه به طول انجامیده است.

وی تصریح کرد که این مدت زمان کافی نیست تا مقامات هندی به هیچ وجه موضع خود را تغییر دهند و افزود:

«ما هرگز گمان می‌کنیم که در عرض چند روز یا چند هفته یا حتی چند ماه روابط تاریخی که بین دو کشور هند و روسیه وجود دارد را بتوانیم تغییر دهیم»

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به لطف تلاش‌های فرا حزبی از زمان دولت جورج دبلیو بوش بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹، ایالات متحده اکنون می‌تواند «شریکی برای هند باشد، ما این نقش را در دوران جنگ سرد نمی توانستیم بازی کنیم».

پرایس خاطرنشان کرد: همکاری بین واشنگتن و دهلی نو در زمینه های اقتصادی، تجاری و امنیتی گسترش می یابد و واشنگتن «اطمینان دارد که این روابط در آینده تقویت خواهد شد.»

هند تمایلی به محکوم کردن روسیه به دلیل اعزام نیرو به اوکراین در اواخر فوریه ندارد و در برابر اصرارهای ایالات متحده برای پیوستن به تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه مسکو مقاومت می‌کند.
در طول درگیری، دهلی نو شروع به خرید مقادیر بی سابقه نفت روسیه کرد.

دهلی نو و مسکو همچنان به طور رسمی روابط خود را به عنوان یک «مشارکت استراتژیک ویژه و ممتاز» توصیف می کنند.
این روابط نه تنها به اقتصاد و سیاست، بلکه به امنیت نیز تعمیم می‌یابد: بر اساس برآوردهای محققان آمریکایی، ۸۵ درصد از سیستم‌های تسلیحاتی هند منشأ روسی یا شوروی دارند.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: