پرش به محتوا

کیسینجر: اوکراین باید بخش های از سرزمین خود را به روسیه واگذار کند.

کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا: اوکراین باید برای توقف جنگ، بخش های از سرزمین خود را به روسیه واگذار کند.

روسیه امروز
مجله هفتههنری کیسینجر به نخبگان غربی در داووس هشدار داد که شانس راه‌حل مسالمت‌آمیز برای مناقشه اوکراین روز به روز کاهش می‌یابد.

به گزارش دیلی میل، برنده جایزه «صلح نوبل!» پیشنهاد داده است که اوکراین باید مناطقی را به روسیه واگذار کند تا جنگ متوقف شود.

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و کارشناس علوم سیاسی، در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که تنها یک پنجره زمانی کوچک برای پایان دادن به درگیری مسلحانه در اوکراین و یافتن راه حل صلح وجود دارد.
وی در سخنرانی روز دوشنبه خود اظهار داشت:

«مذاکرات صلح باید در دو ماه آینده آغاز شود، قبل از اینکه جنگ منجر به تحولات و تنش‌هایی شود که دیگر به راحتی حل نمی‌شوند.»

به گفته این سیاستمدار ۹۸ ساله، نتیجه این درگیری، تعیین کننده روابط اروپا با روسیه و اوکراین در آینده خواهد بود.

این دیپلمات خاطرنشان کرد که خط جداکننده در حالت ایده آل «بازگشت به وضعیت قبلی» است.

کیسینجر تاکید کرد: «اگر قرار بود جنگ فراتر از این نقطه ادامه یابد، دیگر به خاطر آزادی اوکراین نیست، بلکه جنگ جدیدی علیه روسیه خواهد بود.»

وزیر خارجه سابق آمریکا یادآور شد که وقتی هشت سال پیش بحران اوکراین با یک کودتای مسلحانه در کیف آغاز شد، او از اوکراین به عنوان یک کشور بی‌طرف و «پلی بین روسیه و اروپا و نه خط مقدم جناح‌ها در اروپا» حمایت کرد.
در عوض، کیف عضویت در ناتو را به عنوان یک هدف استراتژیک دنبال کرده است و راه را برای خصومت‌های کنونی هموار کرد.
کیسینجر گفت، فرصتی که در آن زمان بوجود آمد و او روی آن انگشت گذاشت، امروز دیگر وجود ندارد، اما «هنوز می‌توان آن را به عنوان یک هدف نهایی در نظر گرفت».
او اضافه کرد:
«امیدوارم همانطور که اوکراینی‌ها با شجاعت با قهرمانی مقاومت کردند همانگونه عقلانی نیز رفتار کنند.»
روسیه بیش از چهار قرن است که «بخش اساسی اروپا» بوده است و رهبران اروپایی نباید روابط بلندمدت با این کشور را نادیده بگیرند، در غیر این صورت این خطر وجود دارد که روسیه برای همیشه به اروپا پشت کند و به یک اتحاد دائمی با چین بپیوندد.
این سیاستمدار باتجربه همچنین به «دیلی میل» گفت که غرب نباید در شکست روسیه سهیم باشد.
او نسبت به مداخله بیشتر غرب در جنگ اوکراین هشدار داد.
کیسینجر به اوکراین توصیه کرد قبل از «شورش ها و تنش هایی که غلبه بر آنها آسان نیست» مذاکرات را آغاز کند.
در داووس، سیاستمدار ۹۸ ساله همچنین به تشدید رویارویی بین پکن و واشنگتن پرداخت.
او گفت که دو کشور اکنون یکدیگر را به عنوان تنها رقیب راهبردی در صحنه جهانی می بینند، او گفت که مسابقه تسلیحاتی بین دو کشور سناریوی نگران کننده ای را برای کل جهان ایجاد می کند.

نشست سالانه این هفته در داووس آخرین مجمع بین المللی بود که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به آن دعوت شده بود. او در سخنرانی خود برای متحدان غربی خود، خواستار سلاح بیشتر برای کیف و تحریم های بیشتر علیه روسیه شد. او همچنین بار دیگر مسکو را به عدم علاقه به مذاکرات صلح متهم کرد.

در همین حال، روسیه بارها گفته است که این اوکراین است که مذاکرات صلح را پس از پیشرفت هایی در استانبول در اواخر ماه مارس متوقف کرده است. روز دوشنبه، آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه این کشور این گزارش را برای خبرنگاران تکرار کرد و از آمادگی مسکو برای بازگشت به مذاکرات به محض اینکه اوکراین «نگرش سازنده ای نشان داد و حداقل به پیشنهاداتی که به آن ارائه کرده ایم پاسخ دهد» اطمینان داد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: