پرش به محتوا

وقتی شغال می آید، با اسلحه از او استقبال می کنیم

«وقتی شغال می آید، با اسلحه از او استقبال می کنیم.» پکن واشنگتن را تهدید کرد که بهای «غیرقابل تحملی» را برای موضعش در قبال تایوان خواهد پرداخت.

وزارت خارجه چین به ایالات متحده هشدار داده است که در صورت ادامه مسیر اشتباه در مورد تایوان، «بهای غیرقابل تحملی» را پرداخت خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در یک نشست خبری درباره اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد تایوان، اظهار نظر کرد.

وانگ گفت: «ایالات متحده تمام تلاش خود را می کند تا با کلمات بر سر اصل «چین واحد» بازی کند. اما من می خواهم به طرف آمریکایی یادآوری کنم که هیچ نیرویی در هیچ بخشی از جهان، از جمله در خود ایالات متحده، نمی تواند طرفداران استقلال تایوان از جمهوری خلق چین را از شکست نجات دهد.»

وی افزود که ایالات متحده وعده های داده شده در مورد مواضعش  درباره تایوان را زیر پا گذاشته است، اصل «چین واحد» را تضعیف و نابود کرده است و به طور مخفیانه و علنی فعالیت های جدایی طلبانه با هدف «استقلال تایوان» را تحریک و حمایت کرده است.

وی گفت: اگر ایالات متحده به مسیر اشتباهش ادامه دهد، نه تنها پیامدهای جبران ناپذیری برای روابط چین و آمریکا به دنبال خواهد داشت، بلکه در نهایت باعث می شود آمریکا بهای غیرقابل تحملی را بپردازد.

وانگ تاکید کرد که چین «اعتماد، توانایی و تمایل کامل برای مهار فعالیت های جدایی طلبانه با هدف استقلال تایوان، جلوگیری قاطعانه از مداخله خارجی و دفاع قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی» خود را دارد.

وی در پایان گفت: به آمریکا توصیه می کنم یک آهنگ معروف چینی را گوش کند که می گوید وقتی دوستی می آید با شراب خوب از او استقبال می شود و وقتی شغال می آید با تفنگ شکاری از او استقبال می کنیم.

بایدن امروز سه شنبه تایید کرد که سیاست واشنگتن در قبال تایوان که مبتنی بر «ابهام استراتژیک» است، پس از اظهاراتی که بایدن دیروز در مورد آمادگی کشورش برای دفاع از جزیره تایوان در مقابل هرگونه «تهاجم چینی» ایراد کرد، نشانه ای از تغییر در این نظرات مشاهده شد که حرف های بایدن در توکیو واکنش خشمگینانه پکن را برانگیخت.

منبع: «تاس»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: