پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۹


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


کشورهای آمریکای لاتین به تحریم‌های واشنگتن علیه روسیه نمی‌پیوندندمدیر سازمان اطلاعات خارجی روسیه امروز اعلام کرد: کشورهای آمریکای لاتین به تحریم‌های آمریکا علیه روسیه نمی‌پیوندند.

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی ناریشکین» مدیر سازمان اطلاعات خارجی روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد که اکثر کشورهای آمریکای لاتین تمایلی برای پیوستن به تحریم‌ های آمریکا علیه روسیه ندارند.

مدیر سازمان اطلاعات خارجی روسیه در این خصوص ادامه داد: منطبق با اطالاعاتی که به دست سازمان اطلاعات خارجی روسیه رسیده است، اکثر کشورهای آمریکای لاتین تمایلی برای پیروی بدون قید و شرط از درخواست های دولت بایدن برای محکوم کردن عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین و پیوستن به تحریم‌ های غرب علیه روسیه ندارند.

وی سپس افزود: وزارت خارجه آمریکا به شدت نگران است که تلاش‌ های بیشتر برای جلب حمایت کشورهای آمریکای لاتین در ارتباط با اوکراین، به ایجاد موانعی برای پیشبرد منافع واشنگتن در آمریکای لاتین منجر شود.

«سرگئی ناریشکین» در این خصوص اضافه کرد که واشنگتن هم اطلاع دارد که سران کشورهای آمریکای لاتین از گفتگو در خصو با این موضوع اجتناب می‌ کنند و اولویت را به مشکلات داخلی و منطقه‌ ای می‌ دهند.

این در حالیست که پیشتر برخی منابع آمریکایی ادعا کرده بودند که کشورهای آمریکای لاتین در راستای پیروی از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه روسیه به هانه عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین گام هایی را برداشته اند؛ ادعایی که از سوی تعدادی از این کشورها قویا تکذیب شد.

در این راستا، مکزیک، کوبا و ونزوئلا تا کنون بارها اعلام کرده اند که از تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه مسکو به بهانه عملیات ویژه نظامی در اوکراین پیروی نخواهند کرد و آن را به رسمیت نمی شناسند.

ادامه افزایش ارزش روبل در برابر دلار و یورو


ارزش روبل پول رایج روسیه که روز جمعه به بالاترین سطح چند سال گذشته رسیده بود، روز دوشنبه نزدیک به چهار درصد در برابر دلار و یورو رشد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ روند افزایشی ارزش روبل که به علت نظارت بانک مرکزی روسیه بر سرمایه ها و موظف شدن شرکت های صادراتی روسیه به تبدیل ارزهای دریافت به روبل در پی مسدود شدن نزدیک به نیمی از درآمدهای طلا و ارزی روسیه در پی آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، در روز جمعه به بالاترین سطح از مارس ۲۰۱۸ رسیده بود، همچنان ادامه یافته است.

روبل که ارزش آن در برابر دلار در سال جاری (۲۰۲۲) به رغم بحران گسترده اقتصادی و تحریم های غرب و آمریکا بر روسیه، ۳۰ درصد افزایش یافته، بهترین عملکرد را در جهان به نمایش گذاشته است.

شرکت بی سی اس اکسپرس در یادداشتی اعلام کرده است که عرضه ارز توسط صادرکنندگان، بهای بالای نفت و ترغیب شرکت های صادر کننده به تبدیل درآمدهای ارزی به روبل، همگی موجب تقویت پول روسیه می شود.

تحلیل گر شرکت سرمایه گذاری تینکاف پیش بینی کرده است که با وجود پابرجاماندن تحریم ها، روند افزایشی ارزش روبل در میان مدت ادامه یافته و نزدیک پائیز تثبیت شود.

به گفته تحلیل گران، درخواست روسیه از خریداران خارجی گاز طبیعی برای پرداخت بها به روبل، به تقویت آن کمک کرده است.

ارزش روبل پول رایج روسیه در برابر دلار و یورو در پی تلاش برخی از مشتریان اروپایی گاز طبیعی روسیه در روزهای گذشته برای پرداخت بهای این کالا به روبل بنا به درخواست مسکو، روز چهارشنبه با پشت سر گذاشتن کاهش های پیشین، به بالاترین میزان در چند سال گذشته رسید. با توجه به درخواست مسکو در پایان مارس از مشتریان خارجی گاز برای پرداخت بهای آن با روبل و در غیر این صورت روبه رو شدن با قطع عرضه، خریداران اروپایی برای حل این مشکل به تکاپو افتاده اند.

روبل در سال جاری ۲۰۲۲ به رغم بحران تمام عیار گسترده اقتصادی روسیه و در پی نظارت های این کشور در پایان فوریه برای حفاظت از بخش مالی خود در پی اعمال تحریم ها و مجازات های مالی و اقتصادی گسترده غرب به دنبال آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰)، بهترین عملکرد را در میان ارزهای بین المللی نشان داده است.

وزارت اقتصادی روسیه در پیش بینی تازه ای اعلان کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری تا ۷.۸ درصد کاهش خواهد یافت.

ارزش پول رایج روسیه در روز جمعه به بالاترین سطح در برابر دلار از آغاز فوریه ۲۰۲۰ و در برابر یورو نیز نزدیک به بالاترین سطح از میانه ۲۰۱۷ رسیده است. روند افزایشی ارزش روبل تا بالاترین سطح در چند ساله گذشته، در چند روز اخیر در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای بالابردن سقف انتقال پول شهروندان و بیگانگان شهروند کشورهای دوست به خارج تا معادل ماهانه ۵۰ هزار دلار، به کندی گرائیده است.

رویترز افزود: اتحادیه اروپا با استفاده از طرحی به ارزش ۲۱۰ میلیارد یورو قصد دارد وابستگی خود به سوخت فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ کاهش دهد. این نهاد قصد دارد با استفاده از این طرح که امروز /چهارشنبه/ رونمایی می شود ، دور شدن از وابستگی به سوخت فسیلی مسکو و تغییر سریع به سمت استفاده از انرژی های سبز را هدف قرار دهد.

به نوشته رویترز، حمله روسیه به عنوان اصلی ترین تامین کننده گاز اروپا به اوکراین باعث شد در بحبوحه نگرانی های شدید درباره شوک های ناشی از کمبود عرضه، اتحادیه اروپا با فوریت بیشتری در سیاست های انرژی خود تجدیدنظر کند.

روسیه ۴۰ درصد گاز اروپا و ۲۷ درصد از نفت وارداتی این اتحادیه را تامین می کند. اعضای اتحادیه اروپا در تکاپوی توافق برای تحریم واردات انرژی از اتحادیه اروپا هستند.

لوکاشنکو: لهستان و ناتو نقشه تجزیه اوکراین را می‌کشند

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در نشستی ویدیویی با ولادیمیر پوتین نسبت به نقشه تجزیه اوکراین توسط ناتو و لهستان هشدار داد.به گزارش رویترز، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس روز دوشنبه گفت که نگران اقدامات غرب برای تجزیه اوکراین است. وی در اظهاراتی بدون اینکه مدرک خاصی ارائه کند، لهستان را متهم کرد که به دنبال تصرف بخش غربی اوکراین است.لوکاشنکو طی نشستی مجازی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: آنچه ما را نگران می کند این است که لهستان و ناتو مشابه اتفاقات قبل از سال ۱۹۳۹ درصدد تصرف و اشغال بخش غربی اوکراین هستند.رئیس جمهور بلاروس در این کنفرانس ویدیویی افزود: در نهایت اینکه کی‌یف بالاخره مجبور خواهد شد تا برای بیرون راندن اشغالگران از بخش‌های غربی کشورش از کمک‌های خارجی بهره بگیرد.روسیه پیش از این نسبت به اشغال اوکراین از سوی لهستان هشدار داده بود. ادعایی که ورشو آن را نادرست و بر اساس اطلاعات بی‌اساس عنوان کرده بود.از زمان شروع جنگ روسیه و اوکراین بیش از ۳ میلیون پناهنده اوکراینی در لهستان اقامت کرده و این کشور اصلی‌ترین حامی اوکراین در جنگ با روسیه محسوب می‌شود.بلاروس از زمان درگیری‌های اوکراین اعلام کرده در عملیات ویژه نظامی روسیه شرکت نمی‌کند ولی امکانات استقرار و عملیات نیروهای مسلح روسیه را در خاکش فراهم خواهد کرد.

مسکو به زودی ۵۰ موشک هسته‌ای کاملاً جدید تولید خواهد کرد


رئیس سازمان فضایی روسیه از تولید ده‌ها موشک هسته ای بالستیک قاره پیمای جدید «سرمت ۲» به منظور مقابله با دشمنان مسکو تا پاییز امسال خبر داد.

«دیمیتری روگوزین» رئیس سازمان هوافضای روسیه (روسکاسموس) اعلام کرد که ارتش این کشور تا پاییز سال جاری میلادی به نسل دوم موشک های «سرمت» با ارتفاعی معادل یک ساختمان ۱۴ طبقه و وزن ۲۰۸ تن مجهز خواهد شد.

روگوزین در این باره گفت: فقط این مسئله می ماند که به متجاوزان توصیه کنیم که با روسیه مودبانه تر صحبت کنند.

به گفته این مقام دفاعی روسیه، برد موشک های بالستیک قاره پیمای جدید مسکو به بیش از ۱۸ هزار کیلومتر می رسند و با سرعتی بالغ بر ۲۵ هزار کیلومتر بر ساعت اهداف خود را منهدم می کنند.

روگوزین پیش از این با اشاره به قدرت تسلیحاتی روسیه گفته بود اگر جنگ هسته ای به وقع بپیوندد، کشورهای عضو ناتو ظرف ۳۰ دقیقه نابود خواهند شد. اما نباید چنین جنگی شکل بگیرد، زیرا پیامدهای تبادل حملات هسته‌ای بر وضعیت زمین تأثیرگذار خواهد بود.

ماه گذشته، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که موشک قاره پیمای بالستیک سرمت از مرکز زیرزمینی پایگاه فضایی «پلِسِتسک» با موفقیت پرتاب شده است. «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه نیز گفت که این سلاح مشابهی در دنیا ندارد و امنیت روسیه را تامین و تهدیدکنندگان این کشور را مجبور به تجدید نظر می کند.

پسکوف: تحریم کنندگان روسیه منشا بحران گرسنگی در جهان هستند


سخنگوی رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که کشورش به عنوان صادرکننده عمده غلات وظیفه اش را به نحو احسن انجام داده و مسئولیت بحران فعلی غذایی در جهان غربی ها و تحریم های آنان برضد روسیه است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور به ارزیابی سازمان ملل نسبت به بحران غذایی در جهان اذعان دارد.

پسکوف در این باره افزود: روسیه همیشه صادرکننده قابل اعتماد غلات بوده است. منشأ مشکلی که منجر به گرسنگی در جهان می‌شود ما نیستیم بلکه تحریم ها و کسانی هستند که ما را تحریم کردند.

سخنگوی کرملین تاکید کرد علیرغم اینکه غرب به اوکراین سلاح می فرستد، روسیه مانع از صادرات غلات اوکراین به لهستان از طریق راه آهن نشده است.

پیشتر«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره امنیت غذایی در جهان که به درخواست واشنگتن تشکیل شده بود، مسکو را به استفاده از غذا به عنوان نوعی سلاح متهم کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در این باره مدعی شده بود که درگیری‌ها در اوکراین، تجارت دریایی در مناطق وسیعی از دریای سیاه را متوقف و منطقه را برای کشتیرانی ناامن کرده است که این مسئله عرضه جهانی غذا را به خطر می‌اندازد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز پیشتر در واکنش به اظهارات غربی ها در این رابطه، این قبیل سخنان را گمانه زنی قلمداد کرد. به گفته این مقام روسی، مسکو در صادرات اوکراین مانعی ایجاد نکرده و مشکلات لجستیکی تنها به دلیل اقدامات نیروهای اوکراینی که بنادر دریایی خود را مین گذاری کرده بودند، ایجاد شده است.

فعالان حقوق بشر روسی از ۳۰۰ شاهد جنایات ارتش اوکراین در ماریوپل و سایر نقاط اوکراین بازجویی کردند.

فعالان حقوق بشر روسی با حدود ۳۰۰ شاهد جنایات ارتش اوکراین در اوکراین مصاحبه کرده اند.
ماکسیم گریگوریف، مدیر بنیاد روسیه برای مطالعه مشکلات دموکراسی، روز دوشنبه در یک نشست آنلاین اعلام کرد:

«ما با ۳۰۰ شاهد جنایات در ماریوپل و جاهای دیگر مصاحبه کردیم. همه این جنایات توسط نیروهای اوکراینی و همچنین نئونازی های تشکیلات مسلح آزوف و سایر گروه های مشابه انجام گرفته شده.»

کمیسر حقوق بشر روسیه از کمیته بین المللی صلیب سرخ اطلاعاتی درباره اسیران جنگی روسی می خواهد

تاتیانا موسکالکووا، افسر حقوق بشر در فدراسیون روسیه، از کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) خواسته است تا اطلاعاتی درباره اسیران جنگی روسی در اوکراین به او ارائه دهد و به سازماندهی بازدیدها کمک کند.
Moskalkova در کانال تلگرام خود پیامی را منتشر کرد.

به گفته Moskalkova، علیرغم درخواست های مکرر، او هیچ اطلاعات موثقی در مورد اسیران جنگی روسی در اوکراین دریافت نکرده است:

«نه ما و نه خانواده‌های آنها نمی‌دانیم نمایندگان صلیب سرخ از کدام یک از اسرای جنگی روسیه در اوکراین بازدید کرده‌اند، وضعیت روحی و جسمی آنها چگونه است، آیا الزامات کنوانسیون ژنو مربوط به آنها [به عنوان اسرا] رعایت می‌شود یا خیر، آیا می‌توانند. کمک پزشکی مورد نیاز خود را دریافت کنند.»

کمیسر حقوق بشر خاطرنشان کرد که روسیه به نوبه خود به کمیته بین المللی صلیب سرخ اجازه داده از اسیران جنگی اوکراینی در متالورژی «آزوف استیل» در ماریوپل بودند بازدید کند.
این به کمیته این فرصت را می دهد تا به طور همزمان بر رعایت هنجارهای حقوقی بین المللی مربوط به اسیران جنگی نظارت کند.
موسکالکووا اطمینان داد که شخصاً از رعایت کنوانسیون ژنو برای اسیران جنگی اوکراینی اطمینان حاصل خواهد کرد.
او ابراز امیدواری کرد که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همان اصول را در مورد اسیران جنگی روسیه اعمال کند:

بسیار تلخ خواهد بود اگر بدانیم که چنین سازمان محترمی مانند صلیب سرخ، مانند بسیاری از ساختارهای بین المللی دیگر، اصول انسان گرایی را فراموش کرده و استانداردهای دوگانه را برای اسیران جنگی ما اعمال می کند.

زلنسکی: روزانه ۱۰۰ اوکراینی کشته می شوند


به گزارش تارنمای روزنامه دست راستی گاردین، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین می گوید روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ اوکراینی در جبهه شرقی جان خود را از دست می دهند. همزمان گزارش ها از بروز شدیدترین درگیری ها در اطراف شهرهای «لیسیچانسک» و «سیورودونتسک» در «لوهانسک» یکی از دو منطقه ای که «دونباس» را تشکیل می دهند، خبر می دهد.

فرماندار لوهانسک در یک مصاحبه تلویزیونی محلی گفت که روسیه از تاکتیک های «زمین سوخته» (راهبردی نظامی که به معنی از بین بردن تمامی منابع در دسترس نیروی دشمن است) در منطقه استفاده می کند و «سیورودونتسک» از چهار جهت جداگانه مورد حمله قرار گرفته است. وی در عین حال اضافه کرد نیروهای روسیه موفق به نفوذ به شهر نشده اند.

وزارت دفاع روسیه نیز دیروز یکشنبه اعلام کرد، حملات هوایی روسیه به نیروهای اوکراینی در مناطق «میکولائیف» و «دونباس» ادامه دارد و مراکز فرماندهی، نیروها و انبارهای مهمات هدف قرار گرفته است.

«سرلشکر ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در اظهاراتی گفت که موشک های هواپایه به سه نقطه فرماندهی و چهار انبار مهمات در دونباس اصابت کرده اند.

همزمان اطلاعات بریتانیا دیروز یکشنبه در گزارشی با اشاره به استقرار «تانک های ترمیناتور» روسیه در شهر «سیورودونتسک» در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین، مدعی شد که یکی از اولویت‌های تاکتیکی فوری مسکو، کنترل این شهر است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع انگلیس می گوید که تعداد کشته شدگان روسیه به اندازه تلفات جنگ افغانستان رسیده است. این وزارتخانه در گزارشی مدعی شده است که با گذشت سه ماه از جنگ روسیه و اوکراین، مسکو احتمالا تلفاتی مشابه آنچه که اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ ۹ ساله خود در افغانستان تجربه کرد، داشته است.

اطلاعات بریتانیا نیز در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ترکیبی از «تاکتیک‌های ضعیف سطح پایین، پشتیبانی هوایی ناچیز، عدم انعطاف» و رویکرد فرماندهی که آماده تقویت شکست و تکرار اشتباهات گذشته است، منجر به میزان بالای تلفات روسیه شده است. این گزارش همچنین می افزاید که تلفات روسیه در حمله دونباس همچنان رو به افزایش است.

گاردین در ادامه مدعی شد: مردم روسیه در گذشته نشان داده اند که نسبت به تلفات وارده در طول جنگ های انتخابی حساس هستند. بنابراین با افزایش تلفات در اوکراین، نارضایتی عمومی از جنگ و تمایل به بیان آن ممکن است افزایش یابد.

گزارش آخرین تحولات میدان درگیری عملیات ویژه

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروی هوایی این کشور مراکز فرماندهی و مواضع نیرو‌های اوکراینی و تجهیزات نظامی و چند انبار مهمات آن‌ها را در دنباس هدف قرار دادند و منهدم کردند. در این حملات بیش از ۲۱۰ تن از عناصر افراطی اوکراینی هم کشته شدند.

کوناشنکوف در گزارش خود از آخرین تحولات میدانی و تلفات و خسارات نیرو‌های اوکراینی در عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین گفت: دیروز سه مرکز فرماندهی و ۱۳ مرکز تجمع نیرو‌ها و تجهیرات اوکراینی و چهار انبار مهمات در جمهوری دونتسک در لوهانسک هدف حمله با موشک‌های هوا به سطح قرار گرفتند و منهدم شدند.

نیروی هوایی همچنین سه مرکز فرماندهی و ۲۶ مرکز تجمع و استقرار نیرو‌های اوکراینی و یک انبار مهمات را نزدیک شهر کراسنی‌لیمان هدف قرار داد و منهدم کرد. در نتیجه این حملات هوایی، بیش از ۲۱۰ تن از ملی گرایان افراطی کشته شدند و ۳۸ خودروی نظامی نیرو‌های اوکراینی هم از کار افتاد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین از سرنگونی ۱۱ پهپاد اوکراینی و دو فروند موشک اسمیرچ طی ساعات گذشته خبر داد و افزود نیرو‌های یگان‌های موشکی و توپخانه ارتش روسیه حدود ششصد مرکز تجمع و استقرار نیرو‌های اوکراینی و تجهیزات آن‌ها و نیز دو مرکز رادار مقابله با امواج الکترومغناطیس را در استان نیکلایف هدف قرار دادند و منهدم کردند.

کوناشنکوف افزود: سامانه پدافند هوایی روسیه ۱۱ فروند پهپاد اوکراینی را در جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و استان‌های خارکیف و خرسون هدف قرار دادند و سرنگون کردند و علاوه بر این دو موشک اسمیرچ نیز در استان خارکیف رهگیری و منهدم شد. نیرو‌های یگان‌های موشکی و توپخانه هم بیش از ۵۸۳ مرکز تجمع نیرو‌های اوکراینی و تجهیزات آن‌ها و نیز ۴۱ مرکز فرماندهی و ۷۶ قبضه توپ و خمپاره انداز از جمله سه آتشبار توپخانه و موشک انداز گراد و دو مرکز رادار ویژه مقابله با امواج الکترومغناطیس را در نیکلایف منهدم کردند.

کوناشنکوف اعلام کرد از ابتدای عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین ۹۷۷ فروند پهپاد، ۱۷۴ فروند جنگنده و ۱۲۵ فروند بالگرد اوکراین سرنگون شده است و علاوه بر این سه هزار و ۱۹۸ تانک و دیگر انواع زره پوش، ۴۰۸ موشک انداز، هزار و ۶۲۲ قبضه توپ و خمپاره انداز، ۳۱۷ سامانه پدافند هوایی و سه هزار و ۷۷ خودروی نظامی هدف قرار گرفتند و منهدم شدند

به دلیل تحریم قریب الوقوع گاز: شولتز می خواهد گاز را از سنگال به آلمان وارد کند

صدراعظم اولاف شولتس (SPD) قصد دارد شکاف عرضه گاز در آلمان مرتبط با تحریم گاز اتحادیه اروپا علیه روسیه را پر کند، ظاهراً با گاز سنگال و موارد دیگر.
بنابراین شولتس از سفر خود به سنگال، از جمله، برای پیشنهاد همکاری در تولید گاز استفاده کرد.
صدراعظم پس از گفتگو با مکی سال، رئیس جمهور سنگال در داکار، گفت که منطقی است که چنین همکاری هایی را «از نزدیک دنبال کنیم».
شولتس افزود: این یک «نگرانی مشترک» است.

به ویژه در مورد توسعه میدان گازی در سواحل غرب آفریقا است که موریتانی و سنگال نیز در آن مشارکت دارند.
به گفته این سیاستمدار سوسیال دمکرات، طرفین شروع به تبادل نظر در مورد آن کرده اند.
به دنبال این گفتگوها، ما این را به شدت در سطح فنی ادامه خواهیم داد.»
سال بعد از مذاکرات با شولتس، بر آمادگی سنگال برای تامین گاز اروپا تاکید کرد.

نماینده پوتین در امور کریمه: وضعیت دریای آزوف تغییر کرده است

دریای آزوف به دریای مشترک روسیه و جمهوری خلق دونتسک تبدیل شده است.
این را گئورگی مرادوف نماینده دائم کریمه نزد رئیس جمهور روسیه و معاون نخست وزیر دولت کریمه اعلام کرد.
مرادوف به ریانووستی گفت:

«عملیات ویژه به جمهوری خلق دونتسک اجازه داد تا به ماریوپل برسد و بخش جنوبی جمهوری را که توسط ناسیونالیست های اوکراینی اشغال شده بود آزاد کند و بدین وسیله دسترسی آنها به دریای آزوف را تضمین کند. این اکنون دریایی است که ما با جمهوری دموکراتیک جمهوری خلق دونتسک مشترک هستیم.»

پیش از این، میخائیل شرمت، نماینده پارلمان کریمه، گفته بود که اوکراین در نتیجه عملیات ویژه روسیه، دسترسی به دریای آزوف را از دست داده است و برنامه‌های ناتو برای ساخت پایگاه‌های نظامی در این منطقه را خنثی کرده است.

نازی معروف آمریکا: «من در اوکراین هستم، تازه تابعیت گرفتم!»

نازی معروف در ایالات متحده، کنت مک کللان، که احتمالاً در نبردهای کارخانه آزوفستال در ماریوپل شرکت کرده بود، اعلام کرد که تابعیت اوکراینی را به دست آورده است.
مک‌کلان در یک اتاق گفتگوی خصوصی برای جنبش ناسیونال سوسیالیست در ایالات متحده، جایی که با نازی‌های اوکراینی و غربی ارتباط برقرار می‌کند، نوشت: «من در اوکراین هستم. به تازگی تابعیت دریافت کردم.»

واسیلی پروزوروف، سرهنگ سابق سرویس اطلاعاتی اوکراین، پیشتر به خبرگزاری ریانووستی، بر اساس پست‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی و اتاق‌های گفتگو، گفته بود که کنت مک‌کللان، که با هنگ نازی‌های خارجی نیز در ارتباط است، توانسته در آن شرکت کند. در نبردها در کارخانه آزوفستال در ماریوپل در داخل هنگ آزوف (پرونده های جنایی علیه شبه نظامیان آن در روسیه تشکیل شد).

این افسر سابق اطلاعاتی اوکراین گزارش داد که مک‌کلن در سال 1990 در فلوریدا در خانواده کن مک‌کلن، یک نئوفاشیست و رهبر گروه راک Brutal Attack به دنیا آمد، در حالی که مک‌کلن جونیور نیز یکی از اعضای جنبش ملی سوسیالیست است.

مک کلن اولین بار در سپتامبر 2008 در سن 18 سالگی به دلیل نوشتن گرافیتی نژادپرستانه در یک کلیسا و رستوران در شهر کرسنت دستگیر شد.
او در سال 2010 به اتهام خرابکاری و ضرب و شتم مهاجران به زندان محکوم شد.


در ماه مه 2012، دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده مک کلن و همدستانش در جبهه آمریکایی را به دلیل آماده سازی یک حمله تروریستی علیه اقلیت های نژادی در فلوریدا دستگیر کرد.

به گفته پروزوروف، اف‌بی‌آی سپس توانست یک نئونازی را استخدام کند و سپس او را با وظایف مشخص به اوکراین بفرستد: در سال 2014، در جریان رویدادهای میدان در پایتخت اوکراین، مک‌کللان در کیف بود و در آنجا به «سپاه داوطلبان اوکراینی» پیوست. بخش راست» و در استخدام مزدوران از ایالات متحده و سایر کشورها شرکت کرد.

منبع: ریانووستی

بازرسان روسی در حال بررسی شرایط سوء قصد به شهردار انرگودار هستند

سرویس مطبوعاتی کمیته تحقیقات روسیه گزارش داد که بازرسان روسی شرایط تلاش ملی‌گرایان اوکراینی برای ترور شهردار شهر انرگودار، منطقه زاپوروژیه اوکراین، آندری شوچیک را بررسی خواهند کرد.
به گزارش خبرگزاری «نووستی» از کمیته تحقیق و تفحص، شهردار و دو محافظش روز 22 اردیبهشت بر اثر انفجار در ورودی یک خانه مجروح شدند.
یک بمب دست ساز در یک کابینت برق کار گذاشته شده بود.
کمیته تحقیق اضافه کرد که طبق گفته آژانس های مجری قانون محلی، شوچیک پس از جانبداری از روسیه، تهدیدهای مکرر از ملی گرایان اوکراینی دریافت کرده است.

کمیته تحقیقاتی اعلام کرد: بازرسان به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد جنایات ملی گرایان اوکراینی، شرایط سوء قصد شهردار شهر انرگودار در منطقه زاپوروژیه تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه را مشخص خواهند کرد. .

منبع: ریانووستی

وزارت دفاع روسیه تصاویری از کار جنگنده های «Su-35S» در اوکراین را نشان می دهد

وزارت دفاع روسیه تصاویر ویدئویی از فعالیت جنگنده های Su-35S در جریان عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین منتشر کرده است.
در طی آن این جنگنده ها با اهداف هوایی متخاصم مقابله کرده و برخی از اهداف زمینی را نیز بمباران و منهدم کردند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که اهداف زمینی فوق شامل ایستگاه های راداری و سامانه های موشکی ضد هوایی است.

انهدام یک واحد اوکراینی هویتزر M-777 ساخت آمریکا

وزارت دفاع روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد که یک باتری اسلحه های خودکششی «گیاتسنت اس» یک واحد اوکراینی متشکل از هویتزرهای 155 میلی متری M-777 ساخت آمریکا را منهدم کرد.

اهداف پشت‌پرده لهستان در روند اوضاع کنونی در اوکراین

اولگا ساوگیرا، نماینده پارلمان اعلای اوکراین در دادگاه قانون اساسی این کشور اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین قصد دارد در آینده نزدیک لایحه‌ای را به پارلمان ارائه کند که به‌موجب آن وضعیت حقوقی و قانونی ویژه‌ای برای شهروندان لهستانی در خاک اوکراین ایجاد می‌شود. این مقام پارلمانی جزئیات دیگری از این سند را فاش نکرد.

در عین حال، ایلیا کیوا، معاون سابق رئیس پارلمان اعلای اوکراین نیز معتقد است که آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان، با این هدف به کی‌یف سفر کرده است تا با ولادیمیر زلنسکی درباره انتقال احتمالی کنترل بر مناطق غربی این کشور گفتگو کند. به‌عقیده وی، «دودا مایل است به‌عنوان کسی که شهر لووف را به لهستان بازگردانده است، در تاریخ شناخته شود.
این نماینده سابق رادا گفت: اوکراین به‌عنوان یک کشور آخرین ماه‌های موجودیت خود را سپری می‌کند.

روز یکشنبه گزارش شد که آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان برای یک سفر رسمی وارد پایتخت اوکراین شده است. رئیس‌جمهوری لهستان پیش از این گفته بود که در آینده «دیگر» مرزی بین لهستان و اوکراین وجود نخواهد داشت و شهروندان این دو کشور می‌توانند «در یک سرزمین با هم زندگی کنند.»

عضو پارلمان اروپا خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه آمریکا و عربستان سعودی شد

میسلاو کولاکوشیچ، عضو پارلمان کرواسی و نماینده پارلمان اروپا پیشنهاد کرد که برای غلبه بر بحران کنونی در اوکراین و مبارزه «واقعی» برای برقراری صلح در جهان، ضروری است تحریم‌هایی علیه ایالات متحده و عربستان سعودی اعمال شود.

وی در گفتگو با خبرگزاری نووستی روسیه گفت: «اگر ما واقعاً برای صلح می‌جنگیدیم، باید فوراً تحریم‌های شدیداللحنی را علیه عربستان سعودی اعمال کنیم که چندین سال است به جنگ یمن دامن زده است. باید واردات نفت و گاز از ایالات متحده را ممنوع می‌کردیم که بیش از هر کشور دیگری در اروپا و شاید در جهان در دهه‌های اخیر در درگیری‌های نظامی در سراسر جهان شرکت کرده است.»

این سیاستمدار محدودیت‌ها علیه روسیه را «دروغی باورنکردنی» و یک «نفاق» ارزیابی کرد و افزود که اروپایی‌ها بیشترین آسیب را از قطع روابط اقتصادی با روسیه می‌بینند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که سیاست مهار و تضعیف روسیه راهبرد بلندمدتی از سوی کشورهای غرب است و تحریم‌ها تنها ضربه جدی به اقتصاد جهانی وارد کرده است. به‌گفته رهبر روسیه، هدف اصلی ایالات متحده و اروپا بدتر کردن زندگی میلیون‌ها نفر از مردم جهان است تا بعد مسکو در این زمینه مقصر جلوه داده شود.

واردات به روسیه تا سطح سال 2020 کاهش یافت

روسلان داویدوف، معاون اول رئیس سرویس گمرک فدرال روسیه اعتراف کرد که واردات کالا به روسیه به‌دلیل مشکلات لجستیکی ناشی از تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی کشورهای غیردوست، به حدود سال 2020 کاهش یافته است. به‌گفته وی، بیشتر از همه واردات کالا در جهتگیری شمال غربی کاهش یافته است و این مسئله به‌دلیل بسته شدن بنادر و ممنوعیت عبور برای کشتی‌های روسی اتفاق افتاده است.

این مقام افزود: «علاوه بر این، ما شاهد این هستیم که در کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان، کالاهای صادراتی به‌طور مصنوعی متوقف می‌شوند و تحت بازرسی 100درصدی قرار می‌گیرند و این اقدام کار حمل کالا را دشوار کرده است.»

او گفت: «این نژادپرستی واقعی ضدروسی است و به همین دلیل است که ما می‌گوییم یک جنگ اقتصادی علیه کشور ما در جریان است.»

مدینسکی اوکراین را به قطع مذاکرات با روسیه متهم کرد

ولادیمیر مدینسکی، رئیس گروه مذاکره‌کننده روسی و دستیار ولادیمیر پوتین اعلام کرد که توقف مذاکرات روسیه و اوکراین به‌ابتکار کی‌یف بوده است.

این مقام کرملین شب گذشته، یکشنبه، در یک مصاحبه تلویزیونی در این باره توضیح داد: روسیه هرگز مذاکره، از جمله در بالاترین سطح، را رد نکرده است. این موضوع بارها توسط ولادیمیر پوتین [رئیس جمهور روسیه] تأیید شده است. تنها سؤال این است که برای برگزاری نشست سران بین رؤسای جمهور، فراهم‌سازی مقدمات جدی لازم است، یعنی ابتدا باید اسنادی برای توافق رهبران دو کشور آماده شده باشد.»

وی یادآور شد که سران دو کشور باید برای دستیابی به توافقات نهایی و امضای اسناد با یکدیگر دیدار کنند نه برای عکس گرفتن. مدینسکی توضیح داد که یک ماه پیش طرف روسی پیش‌نویس توافقنامه‌ای را که در آن تعدادی از مواضع اصولی آن از قبل مورد توافق قرار گرفته بود، به کی‌یف تحویل داد، با این حال، از آن زمان، هیچ تمایلی برای ادامه گفتگو از سوی طرف اوکراینی دیده نشده است.

مدینسکی ادامه داد: «آنها حتی به‌طور رسمی پیش‌نویس توافقات مورد نظر خود را تأیید نکردند. ما مخالف آن بودیم که مذاکرات متوقف شود و این کار به‌ابتکار طرف اوکراینی انجام شد، و اکنون توپ برای ادامه مذاکرات صلح کاملاً در زمین آنهاست.»

این مقام روس تأکید کرد که غرب به‌دنبال آن است که اوکراین را با تعهدات مالی و سیاسی مقید کند و نسل‌های بعدی مردم اوکراین هستند که باید هزینه کمک‌های ارائه‌شده کنونی به این کشور را بپردازند. مدینسکی گفت که غرب با حمایت از اوکراین، تا آنجا که ممکن است قصد دارد «از لحاظ ژئوپولیتیکی به رقیب و دشمن خود، یعنی روسیه» آسیب برساند.

وی افزود: «واضح است که ما فقط در خصوص تلاش برای بد جلوه دادن روسیه صحبت نمی‌کنیم، بلکه صحبت بر سر حتی تجزیه روسیه است. آنها اولین کسانی نیستند که چنین اهدافی دارند و تاکنون هیچ کس موفق نشده است.»اعتراف اتحادیه اروپا به کاهش ذخایر تجهیزات نظامی به‌دلیل کمک به اوکراین

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا شب گذشته در وبلاگ خود در سایت رسمی این سازمان اعلام کرد که ذخایر تجهیزات نظامی به‌دلیل ارائه سلاح به اوکراین کاهشی قابل توجه پیدا کرده است. در بیانیه این سیاستمدار آمده است: «کاهش ذخایر در نتیجه حمایت نظامی که از اوکراین ارائه کرده‌ایم، بارزترین نمونه از کاستی‌های دفاعی ماست».

بورل همچنین بر ضرورت اتحاد بین کشورهای اروپایی برای تضمین امنیت این قاره با ایجاد نیروهای مسلح متحد تأکید کرد. وی گفت: «شرایط امنیتی جدید نشان داده است که اتحادیه اروپا باید مسئولیت بیشتری در قبال تأمین امنیت خود بپذیرد. برای انجام این کار، ما به یک ارتش اروپایی مدرن و قابل همکاری نیاز داریم که به دورنمای بالاتری نگاه کند و به‌دنبال ایجاد قابلیت‌ها و نیروهای بیشتری باشد.»

این مقام اروپایی اضافه کرد: «اکنون زمان حرکت دفاعی اروپا به جلو است. ما باید پایگاه صنایع دفاعی اروپا را تقویت کنیم و اطمینان حاصل کنیم که قابلیت‌های نظامی لازم وجود دارد.»

رئیس اتحادیه روزنامه نگاران مستقل فنلاند پرچم ناتو را به آتش کشید

رئیس اتحادیه روزنامه نگاران مستقل پرچم ناتو را در پایتخت فنلاند، به آتش کشید؛ او تاکيد کرد بسیاری از فنلاندی‌ها با پیوستن کشورشان به ناتو مخالفند.

به گزارش شبکه تلویزیونی آر تی، یک روزنامه نگار فنلاندی پرچم ناتو را به آتش کشید.

مجری شبکه گفت: همه در فنلاند از تلاش‌های این کشور برای پیوستن به این ائتلاف نظامی حمایت نمی‌کنند.

جو‌ها کارهونن رئیس اتحادیه روزنامه نگاران مستقل پرچم ناتو را در مرکز هلسینکی، پایتخت فنلاند، به آتش کشید. او تاکيد کرد بسیاری از فنلاندی‌ها با پیوستن کشورشان به ناتو مخالفند.

او گفت: «ناتو سبب افزایش امنیت فنلاند نخواهد شد. افراد زیادی در فنلاند با ناتو مخالفند، زیرا این ائتلاف در حال افزایش تنش‌ها با روسیه است. ما مرز‌های طولانی و مشترکی با روسیه داریم و شهروندان روس و فنلاندی ۸۰ سال است که در کنار هم همزیستی دارند و خواهان هیچ گونه تنشی نیستند. ما دقیقا نمی‌دانیم چه تعداد فنلاندی مخالف پیوستن به ناتو هستند، اما فکر می‌کنم ۶۰ تا ۷۰ درصد از جمعیت این کشور با این موضوع مخالفند. یک سری شهروندان فنلاندی یک ابتکار عمل مدنی را در این زمینه آغاز کرده اند و این ابتکار عمل با حمایت ۵۰ هزار نفر مواجه شده است. با این حال، پارلمان فنلاند از مد نظر قرار دادن این موضوع خودداری می‌کند. به دلایل سیاسی برگزاری همه پرسی سیاسی در فنلاند در این زمینه نادیده گرفته شده است. سیاست مداران فنلاندی می‌خواهند همه چیز سریعا به فراموشی سپرده شود. «

تلاش‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو با استقبال کشور‌های عضو این ائتلاف نظامی مواجه شده است. این در حالی است که ترکیه مخالفت خود را با این روند اعلام و ادعا کرده است هر دو کشور در حال پناه دادن به گروه‌های تروریستی هستند. به نظر می‌رسد کرواسی نیز با این ایده مخالف است.

جو‌ها کارهونن گفت: «ما در زمانی حیاتی در فنلاند زندگی می‌کنیم. رسانه‌ها در فنلاند به صورت کامل تحت کنترل ناتو قرار دارند. رسانه‌های فنلاندی به صورت کامل از پیوستن به ناتو حمایت می‌کنند، اما در واقع جدی‌ترین مشکل در فنلاند در ارتباط با رسانه‌های اجتماعی است. اگر شما چیزی در مخالفت با ناتو بگویید، از شما به عنوان عوامل دولت‌های خارجی و در این مورد یک عامل روس یاد می‌شود. افراد برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تحت ارعاب قرار می‌گیرند و اجازه ندارند علیه ناتو صحبت و نظرات شخصی خود را ابراز کنند. نسل من هرگز شاهد چیزی همانند این نبوده است. به نظر من این روند در حال از بین بردن فرآیند گفتگو در رسانه‌های اجتماعی است. من با آتش زدن پرچم ناتو می‌خواستم نشان دهم فنلاندی‌ها همچنان جسارت اظهار نظر دارند حتی اگر آن‌ها در تلاش برای ساکت کردن ما به هر روش ممکن باشند. «

روسیه یک انبار بزرگ مهمات اوکراین در دونباس را منفجر کرد

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه یکشنبه شب گفت که از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه تقریبا یک هزار فروند پهپاد اوکراینی منهدم شده است.

وی توضیح داد: در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی، نیروهای مسلح روسیه ۱۷۴ فروند هواپیما، ۱۲۵ فروند بالگرد، ۹۷۷ فروند پهپاد، ۳۱۷ سامانه موشکی ضدهوایی، ۳ هزار و ۱۹۸ تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، ۴۰۸ سامانه چندگانه پرتاب راکت، یک هزار و ۶۲۲ توپخانه صحرایی و خمپاره و همچنین ۳ هزار و ۷۷ خودروی نظامی ویژه را منهدم کرده‌اند.

کوناشنکوف افزود که نیروی هوایی روسیه در شبانه روز گذشته، ۲۶ مرکز نیرو و تجهیزات نظامی اوکراین و سه مرکز کنترل و یک انبار بزرگ مهمات را هدف قرار داده است.

وی تصریح کرد که موشک‌های دقیق روسیه به ۱۳ مرکز نیرو و تجهیزات نظامی دیگر اصابت کرده و چهار انبار مهمات را منهدم کردند.

روسیه قصد دارد تا پایان پاییز حدود 50 فروند ICBM جدید از نوع Sarmat را وارد تسلیحات ارتش کند.
به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسکوسموس روسیه اعلام کرد که این موشک ها قرار است در کراسنویارسک سیبری ساخته شوند.
روسیه در پایان ماه آوریل پرتاب آزمایشی ICBM را در فرودگاه فضایی Plessetzk در شمال روسیه انجام داد.

برد ICBM های Sarmat 18000 کیلومتر است و می توانند به کلاهک های هسته ای مجهز شوند.
بنابراین، حملات از طریق قطب شمال و همچنین از طریق قطب جنوب امکان پذیر است و می توان به اهداف در سراسر جهان دست یافت.
اولین واحدها قرار است در ناحیه کراسنویارسک بزرگ سیبری مستقر شوند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به موشک‌ها گفت که این موشک‌ها بر همه اشکال دفاع ضد موشکی غلبه خواهند کرد و کسانی را که در شور و شوق لفاظی‌های سخت و تهاجمی سعی در تهدید روسیه دارند، دو بار به فکر فرو خواهند برد.

روسیه انتقال برق به لیتوانی را نیز قطع کرد


روسیه امروز از توقف انتقال برق به لیتوانی- یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا- خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد که عرضه برق به یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا را متوقف کرده است.

اپراتور سیستم انتقال برق لیتوانی هم امروز یکشنبه تأیید کرد که روسیه انتقال برق به این کشور را متوقف کرده است.

شرکت Inter RAO که تنها واردکننده برق از روسیه به لیتوانی بود، تعلیق انتقال برق را تایید کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، وزارت انرژی لیتوانی در ابتدا اعلام کرده بود که خرید برق از روسیه را در روز جمعه متوقف خواهد کرد.

«داینیوس کریویس» (Dainius Kreivys) وزیر انرژی لیتوانی ساعاتی پیش با انتشار پیامی در توییتر خود اعلام کرده بود که کشورش رسما واردات انرژی از روسیه را متوقف خواهد کرد.

وی در این باره نوشته بود: لیتوانی رسما واردات گاز، نفت و برق از روسیه را متوقف می کند. این اقدام نمونه ای عالی برای الگو گرفتن سایر متحدان در استقلال از منابع انرژی روسیه است. این اقدام نه تنها یک نقطه عطف بسیار مهم برای لیتوانی در مسیرش به سمت استقلال انرژی است، بلکه بیانگر همبستگی ما با اوکراین است. ما باید روند تامین مالی ماشین جنگی روسیه را متوقف کنیم!

«اولکساندر کورنی ینکو» معاون رئیس پارلمان اوکراین در همین رابطه، اقدام مذکور لیتوانی را تحسین کرد.

لیتوانی از اعضای ائتلاف نظامی ناتو به شمار می رود.

روسیه در پی اقدامات تنش آفرین غرب علیه مسکو، اعلام کرده بود که مبالغ پرداختی مشتریان محصولات انرژی این کشور باید بر اساس واحد پول رسمی خود یعنی «روبل» باشد؛ مسئله ای که موافقت و مخالفت برخی کشورها را در پی داشت.

در همین رابطه فنلاند که اخیرا مسئله عضویتش در ائتلاف نظامی ناتو موجب افزایش حساسیت ها شده است، از قطع شدن عرضه برق و گاز روسیه به این کشور خبر داده بود؛ مسئله ای که مسکو علت آن را عدم پرداخت بهای انرژی های یادشده به روبل عنوان کرد.

ابراز آمادگی روسیه برای از سرگیری مذاکرات با اوکراین


به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر مدینسکی در مصاحبه با تلویزیون بلاروس گفت: توقف مذاکرات کاملاً ابتکار اوکراین بود و توپ در زمین آن‌هاست.

او ادامه داد: ما آماده ادامه گفت وگو هستیم. روسیه هرگز از مذاکرات از جمله در سطح بالا خودداری نکرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بارها این موضوع را تکرار کرده است. مساله این است که مقدمات جدی برای یک جلسه در سطح بالا از جمله دیدار میان روسای جمهور روسیه و اوکراین باید انجام شود.

سخنان مدینسکی یک روز پس از اظهارات ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکرین که گفته بود جنگ تنها از طریق دیپلماسی به طور قطعی پایان خواهد یافت، منتشر می‌شود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز به تازگی اعلام کرده بود که اوکراین فاقد اراده کامل برای مذاکره با روسیه جهت پایان دادن به درگیری‌های جاری در خاک کشورش است.

پسکوف گفته بود: مذاکرات پیش نمی‌رود و ما شاهد فقدان اراده کامل مذاکره‌کنندگان اوکراینی برای ادامه این روند هستیم.

رئیس جمهور اوکراین پیشتر انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفته و مسکو را مسئول روند نافرجام مذاکرات اعلام کرده بود.

مقامات روسیه و اوکراین روز سه‌شنبه هفته گذشته گفتند که مذاکرات صلح بین دو کشور با رکود مواجه شده است. هر دو طرف یکدیگر را سرزنش می‌کنند و مسکو می‌گوید که بازگشت دوباره به مذاکرات ممکن است دشوار باشد.

آمریکا به دنبال اعزام نیروی نظامی ویژه به اوکراین است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده در حال بحث در مورد اعزام نیروهای ویژه به کی یف برای محافظت از سفارت بازگشایی شده هستند و پیشنهاداتی را جمع بندی می‌کنند که دولت بایدن را مجبور می‌کند بین تشدید حضور نظامی در منطقه درگیری و نگرانی در مورد امنیت دیپلمات‌های آمریکایی یکی را انتخاب کند.

به گفته مقامات آمریکایی که به شرط ناشناس ماندن با وال استریت ژورنال صحبت کردند، طرح نهایی هنوز به جو بایدن ارائه نشده است.

گفته شده اگر رئیس جمهور آمریکا این طرح را تائید و امضا کند، نیروهای ویژه فقط برای دفاع و حفاظت از سفارت آمریکا که در محدوده برد موشکی روسیه قرار دارد، مستقر خواهند شد.

از سوی دیگر حضور نظامیان آمریکایی در اوکراین، با تضمین قبلی بایدن مبنی بر اینکه هیچ نیروی آمریکایی به اوکراین اعزام نخواهد شد، در تضاد است.

بنا بر گزارش‌ها، مقامات آمریکایی در حال بررسی استقرار دوباره یک یگان گارد امنیتی تفنگداران دریایی هستند، مشابه آنهایی که به طور منظم از سفارتخانه‌های ایالات متحده در سراسر جهان محافظت می‌کنند.

گفته شده قرار است در آینده نزدیک، وزارت امور خارجه با استفاده از گارد محافظ سرویس امنیت دیپلماتیک، امنیت سفارت مستقر در کیف را تأمین کند. وال استریت ژورنال گزارش داد که پنتاگون و وزارت امور خارجه هنوز در حال برنامه ریزی اولیه برای ده‌ها نیروی ویژه هستند که ممکن است امنیت سفارت را تکمیل کنند یا در صورت نیاز آماده استقرار باشند.

با این حال هنوز هیچ پیشنهاد رسمی به لوید آستین وزیر دفاع، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، یا رئیس جمهور آمریکا ارسال نشده است.

روسیه به دنبال ترانزیت کالا از طریق ایران است


وزیر حمل و نقل روسیه اعلام کرد کشورش مسیرهای لجستیکی جدید در آسیا را برای انتقال کالا در دست بررسی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، «ویتالی ساولیف» وزیر حمل و نقل روسیه می‌گوید تحریم‌های غرب علیه این کشور، مسکو را بر آن داشته به دنبال کریدورهای لجستیکی جدید از جمله از طریق جمهوری اسلامی باشد.

بنا به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وزیر حمل و نقل روسیه اعلام کرد تحریم‌های غرب مسکو را مجبور می‌کند به دنبال «کریدورهای لجستیکی جدید» مانند کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب – که بین هند، ایران، افغانستان، آذربایجان، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا برقرار است، باشد.

ساولیف روز شنبه اعلام کرد: تحریم‌هایی که امروز علیه فدراسیون روسیه اعمال شد، عملاً تمام لجستیک کشور را متأثر کرده است و ما مجبور هستیم به دنبال کریدورهای لجستیکی جدید باشیم.

این مقام کرملین گفت که سه بندر کلیدی روسیه در دریای خزر وجود دارد که می‌توانند در مسیر شمال-جنوب مورد بررسی قرار گیرند. با این حال ساولیف افزود که این بنادر ظرفیت سطح تجارتی که روسیه با حجم سابق را ندارند. به گفته ساولیف، روسیه ارسال کالاهای زمینی از طریق آذربایجان به ایران را به عنوان جایگزینی برای ارسال کالا از طریق دریای خزر مورد بررسی قرار می‌دهد.

قبل از اینکه دولت روسیه در ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را آغاز کند، تجارت دریایی روسیه به مقصد آسیا معمولاً از کانال سوئز صورت می‌گرفت.با این حال، تحریم‌های غرب مبنی بر ممنوعیت تجارت با روسیه و شرکت‌های روسی به طور کلی مسیر همیشگی را به روی کشتی‌های مسکو بسته است و به همین علت روس‌ها به دنبال مسیر جایگزینی هستند.

گزارش رسانه ها: یوتیوب 70000 ویدیو در مورد درگیری اوکراین را حذف کرد


سرویس میزبانی ویدیو یوتیوب بیش از 70000 ویدیو را حذف و 9000 کانال را به دلیل نقض الزامات محتوای مربوط به درگیری در اوکراین مسدود کرده است.
این را روز یکشنبه گاردین به نقل از مدیر محصول یوتیوب، نیل موهان، گزارش داد.

او این موضوع را با روزنامه با اشاره به دستورالعمل‌های رویدادهای خشونت‌آمیز عمده، که موقعیت‌هایی مانند انکار حوادث خشونت‌آمیز بزرگ را پوشش می‌دهد، توجیه کرد – «از هولوکاست تا [قتل جمعی دانش‌آموزان دبستانی آمریکایی در سال 2012] سندی هوک».

به گزارش گاردین، کانال های مرتبط با وزارت خارجه و دفاع روسیه نیز تحت تأثیر این بسته شدن قرار گرفتند.
با این حال، به عنوان دلیلی برای مسدود کردن آن، توصیف رویدادهای اوکراین به عنوان یک «عملیات آزادسازی» در ویدئوها کافی بود.
به گفته موهان، بسیاری از کانال‌های مسدود شده «نقطه‌ای را تبلیغ می‌کردند که از دولت روسیه سرچشمه می‌گرفت».

سخنگوی گوگل، مالک یوتیوب، همچنین تاکید کرد که این سرویس ویدئویی همچنان مکانی است که روس ها می توانند بدون سانسور اطلاعاتی در مورد جنگ در اوکراین به دست آورند.
آنها می خواهند از «دقت، کیفیت بالا و قابلیت اطمینان» اطلاعات در مورد مهمترین رویدادهای جهان اطمینان حاصل کنند.
ماکسوت شادایف، وزیر دیجیتال روسیه روز سه‌شنبه گفت هیچ برنامه‌ای برای تعطیل کردن یوتیوب در روسیه وجود ندارد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد که در حال حاضر وظیفه ایجاد یک آنالوگ روسی از این سرویس است که رقیبی برابر برای او خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: