پرش به محتوا

لوکاشنکو: دبیر کل سازمان ملل باید قوانینی برای نظم جهانی جدید ایجاد.

لوکاشنکو: دبیر کل سازمان ملل باید قوانینی برای نظم جهانی جدید ایجاد.

بلتا، راشاتودی
مجله هفتهرئیس‌جمهور بلاروس در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل در مورد رسیدن «زمان حقیقت برای سازمان ملل» هشدار داد و سخن گفت و از سران سازمان ملل خواست تا روند ایجاد یک نظم جدید جهانی را رهبری کند که تضمین‌هایی را برای همه کشورها ارائه کند.
او همچنین به گوترش نسبت به بی عملی و کم کاری در این زمینه هشدار داد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نوشت، کوتاهی و بی توجهی به منافع اعضای سازمان ملل متحد اعتماد بین کشورهای جهان و نهادهای چندجانبه را خدشه دار کرده است.
وضعیت کنونی می تواند حساس ترین «دوران حقیقت برای سازمان ملل» پس از تقریباً ۸۰ سال از تأسیس آن باشد. این متن توسط آژانس دولتی بلتا منتشر شده است.
در ادامه متن چنین آمده است:
«دیگر حتی دوران توافق هلسینکی ۲ گذشته، بلکه زمان یک فرآیند واقعاً جهانی و تاریخی که همه بازیگران اصلی بین‌المللی را درگیر می‌کند رسیده، روح سانفرانسیسکو فرا رسیده است.»

(یادداشت سردبیر: کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا (CSCE) در ۳ ژوئیه ۱۹۷۳ در هلسینکی برگزار شد. این کنفرانس منجر به نظم و امنیت جهانی جدید در اروپا در طول جنگ سرد شد.

کنفرانس سانفرانسیسکو از آوریل تا ژوئن ۱۹۴۵ برگزار شد که در آن نمایندگان ۵۰ کشور در مورد منشور سازمان ملل متحد و اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری به توافق رسیدند.)

لوکاشنکو اظهار داشت که این روند باید به «توافقنامه های روشن و شفاف» منجر شود که قوانین «نظم نوین جهانی» را تعیین می کند که بر اساس آن همه اعضای جامعه جهانی تضمین های امنیتی برای آینده قابل پیش بینی دریافت خواهند کرد.

رئیس جمهور بلاروس گفت، دبیرکل سازمان ملل متحد می تواند در روند حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در اوکراین موضعی «بی طرفانه» اتخاذ کند.
لوکاشنکو نوشت: «در عین حال، ما از شما انتظار داریم که با همه طرف های درگیر تماس های معنا دار و سودمندی برقرار کنید.»

رئیس جمهور بلاروس ابراز اطمینان کرد که «همه در جهان به خوبی می‌دانند» که «با استفاده از سربازان اوکراینی» نیروهایی که ادعای «رهبری یگانه و بلامنازع» در جهان را دارند علیه نیروهای روسی در اوکراین درگیرند.

لوکاشنکو گفت که برای جلوگیری از طولانی شدن درگیری در اوکراین باید دست به هر تلاشی زد چرا که صلح ارزشش را دارد.

برای دستیابی به این هدف، باید منافع و نگرانی های امنیتی همه دست اندرکاران – «بازیگران جهانی و منطقه ای» – در نظر گرفته شود.

رئیس جمهور هشدار داد: با غیبت و نظاره کردن نمی توان به چنین نتیجه ای رسید!
وی اطمینان داد که بلاروس «آنطور که برخی از کشورها سعی دارند آن را به تصویر بکشند، متجاوز نیست» و افزود که در ضمن «اما ما نیز خائن نیستیم.»

در اوایل ماه مه، لوکاشنکو گفت که اقدامات روسیه در اوکراین «به مینسک چیزهای زیادی آموخت.»

او توضیح داد: صادقانه بگویم، ما ارتش خود و به ویژه تسلیحات ارتش خود را در آن زمان متفاوت می دیدیم.

لوکاشنکو تاکید کرد که ارتش تنها با سلاح های مدرن می تواند به طور موثر وظایف خود را انجام دهد.

رئیس جمهور بلاروس در ادامه گفت او قبلا عملیات نظامی روسیه در اوکراین را «طولانی» توصیف کرده بود و خاطرنشان کرد که او » چندان به عمق این مسئله نرفته بود «. اظهارات وی بیشتر به برداشت های احساسی درونی او استوار بود تا یک نگاه عمیق. کرملین سپس اطمینان داد که عملیات «بر اساس برنامه» پیش می رود.

علاوه بر این، لوکاشنکو در مورد اعضای اتحاد امنیت جمعی ابراز نگرانی کرد که بدون انسجام «ما ممکن است فردا وجود نداشته باشیم» و در این مورد به کهنه شدن سیستم نظم جهانی تک قطبی اشاره کرد.
او گفت:

« کل جهان غربی برای حفظ موقعیت خود درگیر مبارزه ای تلخ است. از همه ابزارها استفاده می شود.»

لوکاشنکو همچنین دخالت ارتش بلاروس در عملیات ویژه روسیه در اوکراین را رد کرد.
رئیس جمهور بلاروس توضیح داد که روسیه به این دلیل که نیروهای اوکراینی در حال برنامه ریزی برای حمله به کریمه و دونباس بودند، یک حمله پیشگیرانه به مواضع اوکراین انجام داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: