پرش به محتوا

سگ های ناتو بر سر استخوان به جان هم افتاده اند!

نخست‌وزیر لهستان: نروژ سود مازاد نفت و گاز را تقسیم کند!

روسیه امروز – مجله هفته

ماتئوش موراویچکی، نخست وزیر لهستان، همسایه شمالی را به کسب «درآمدهای ناعادلانه از نفت و گاز» آنهم در میانه درگیری اوکراین متهم کرد.
او گفت این یک «استثمار غیرمستقیم از جنگ آغاز شده توسط پوتین» توسط نروژ متحد ما در ناتو است.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، روز شنبه در کنگره ملی گفتگوی جوانان گفت که نروژ باید «سودهای بسیار بالا» خود را از افزایش قیمت نفت و گاز در بحبوحه درگیری بین روسیه و اوکراین تقسیم کند.

موراویسکی گفت: آیا این درست است که ما باید مبالغ هنگفتی برای گاز نروژ بپردازیم – چهار یا پنج برابر بیشتر از یک سال پیش؟ این یک بیماری است.

نخست وزیر انتظار دارد که مازاد بر میانگین سود سالانه گاز و نفت برای کشور پنج میلیون نفری مانند نروژ امسال از ۱۰۰ میلیارد یورو فراتر رود.
به گفته موراویسکی، این سود باید به اشتراک گذاشته شود:

آنها باید این سودهای اضافی را تقسیم کنند. این طبیعی نیست، این ناعادلانه است. این یک بهره برداری غیر مستقیم از جنگی است که پوتین آغاز کرد.

موراویسکی همچنین از جوانان لهستانی خواست تا «دوستان نروژی» خود را به‌خاطر سود هنگفت گاز در فضای مجازی رسوا کنند تا افکار عمومی نروژ را برای تقسیم ثروت متقاعد کنند.
موراویسکی گفت: «برای دوستان جوان خود در نروژ بنویسید.
این سیاستمدار ادامه داد: باید فوراً آن را به اشتراک بگذارید.
وی افزود که سود لزوما نباید با لهستان، بلکه با اوکراین تقسیم شود.

در همین حال، پورتال خبری بلومبرگ می نویسد، شرکت اصلی گاز لهستان، تحت کنترل دولتی PGNiG SA، درآمد سه ماهه اول Ebitda (درآمد قبل از بهره، مالیات، استهلاک و استهلاک) خود را تقریبا دو برابر کرد و به حدود 2.19 میلیارد دلار رساند.
این سود عمدتاً توسط واحد نروژی شرکت دولتی لهستان ایجاد شد که تقریباً نیمی از این مبلغ عظیم را تشکیل می داد.

علاوه بر این، لهستان به طور فعال گاز خود را قبل از اینکه روسیه عرضه آن را متوقف کند، ذخیره کرد.
مسکو ماه گذشته پس از اینکه ورشو از پرداخت هزینه گاز به روبل خودداری کرد، طبق قانون جدیدی که روسیه در واکنش به تحریم های اروپا وضع کرده بود، عرضه گاز به این کشور را متوقف کرد.

نیازهای گاز لهستان در سال های اخیر به طور پیوسته افزایش یافته است زیرا این کشور به دنبال حذف تدریجی نیروگاه های قدیمی زغال سنگ است.
انتظار می رود ورشو اواخر سال جاری یک خط لوله گاز از نروژ را تکمیل کند، پروژه ای کلیدی که باید به لهستان کمک کند وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد.

نروژ به درخواست‌های لهستان برای تقسیم درآمدهای بیش از حد انرژی با اوکراین یا لهستان پاسخ داده است.
به گفته اسلو، مردم و اقتصاد نروژ نیز از افزایش قیمت نفت و گاز رنج می برند.

نروژ به صراحت اعلام کرده است که به تقاضای لهستان مبنی بر تقسیم سود رو به رشد خود از تجارت نفت و گاز با ورشو یا کیف تن نخواهد داد.

ایویند واد پترسون، معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد که نروژ درآمدهای نفتی خود را در صندوق بازنشستگی، که به عنوان صندوق نفت نیز شناخته می شود، قرار می دهد.

«اگرچه درآمدهای نفتی در نتیجه جنگ در اوکراین افزایش یافته است، اما ارزش صندوق اجتماعی و بازنشستگی کاهش یافته است. از ابتدای سال، ارزش صندوق تقریباً ۵۵۰ میلیارد کرون نروژ کاهش یافته است که بخشی از آن به دلیل کاهش در بازار سهام است. »

به گفته پترسون، اقتصاد نروژ نیز از افزایش قیمت برق و بنزین آسیب دیده است.
این سیاستمدار تاکید کرد در عین حال، این کشور قبلاً سهم قابل توجهی در حمایت از اوکراین داشته است و به این کار ادامه خواهد داد.


۱ دیدگاه »

 1. ماتوش موراوسکی به راه مادرش ادامه می‌دهد.
  زمانی که نازی‌های آلمان در سال ۱۹۳۹ لهستان را اشعال کردند و آن را به‌عنوان فرمانداری پنجم آلمان به رهبری هانس فرانک رسمیت دادند، مادران موراوسکی‌ها خود را در اختیار هیتلری‌ها گذاشتند و زاد و ولد کردند.
  همین نازی‌زاده‌های لهستان و حتی دیگر کشورهای اشغالی توسط نازی‌ها حق هم دارند برای حاکمیت عموزاده‌های خود در اوکراین دل بسوزانند، آشویتس، مخوف‌ترین اردوگاه مرگ نازی‌ها را فراموش کنند و فداکاری میلیون‌ها سرباز ارتش سرخ برای آزادی اروپا از طاعون فاشیسم را به سخره بگیرند.
  هر چیز به اصل‌اش می‌رود.
  نازی‌زاده‌ها نیز اصلیت‌شان حفظ کرده‌اند.

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: