پرش به محتوا

استراتژی «هند-اقیانوس آرام» آمریکا محکوم به شکست است

وزیر خارجه چین: استراتژی «هند-اقیانوس آرام» آمریکا محکوم به شکست است

راشاتودی
مجله هفته

از زمان دولت اوباما، چین به طور فزاینده ای به دشمن واشنگتن تبدیل شده است.
به عنوان بخشی از تلاش های ایالات متحده برای مهار چین، دولت ایالات متحده یک استراتژی به اصطلاح هند و اقیانوس آرام ایجاد کرد که چین را هدف انتقاد خود قرار می دهد.

خبرگزاری رسمی چین گزارش داد، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با بلاول بوتو زرداری، همتای پاکستانی خود گفت که استراتژی به اصطلاح هند و اقیانوس آرام آمریکا محکوم به شکست است.
روزنامه نگاران در شهر گوانگژو در جنوب چین از دیپلمات ارشد چینی در مورد استراتژی آمریکا سوالاتی را پرسیدند.
وانگ توضیح داد:

«استراتژی هند و اقیانوسیه» ایالات متحده در حال برانگیختن هوشیاری و نگرانی فزاینده در جامعه بین المللی، به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.»

وانگ شکست سیاست آمریکا را به این واقعیت نسبت داد که نیات واقعی پشت این استراتژی به بیرون درز کرده است.

به عنوان مثال، ایالات متحده تلاش کرده است تا اصطلاح «آسیا-اقیانوس آرام» را با «هند-اقیانوس آرام» جایگزین کند، تا ساختارهای همکاری موثر منطقه‌ای را تضعیف کند، و دستاوردهای توسعه صلح‌آمیز حاصل از تلاش‌های مشترک کشورهای شرکت‌کننده در چند دهه گذشته را از بین ببرد.

وانگ گفت که مردم منطقه آسیا و اقیانوسیه هنوز درگیری ها و رویارویی های ناشی از هژمونی را به یاد دارند.
بنابراین آنها برای ثبات ملی و زندگی شاد تلاش کردند.
کشورهای منطقه از جانبداری خودداری کردند و در عوض امیدوار بودند که کشورهای مختلف با هم در هماهنگی زندگی کنند و همکاری متقابل سودمند را دنبال کنند.

وانگ گفت که روند زمانه در منطقه پیشبرد یکپارچگی منطقه ای و ایجاد جامعه آسیا-اقیانوسیه با آینده ای مشترک است.
وی به رشد اقتصادی ۶.۳ درصدی در آسیا در سال ۲۰۲۱ با وجود همه‌گیری اشاره کرد.
این دستاورد مرهون همبستگی کشورهای منطقه و سخت کوشی مردم است.

وانگ از ایالات متحده به دلیل راه اندازی «استراتژی هند و اقیانوس آرام» برای تشکیل گروه های کوچک با هدف مهار چین به نام آزادی انتقاد کرد.

او گفت که به ویژه خطرناک این است که ایالات متحده با «کارت تایوان» و «کارت دریای چین جنوبی» بازی می کند تا منطقه را به آشوب بکشاند.

واقعیت ها نشان می داد که به اصطلاح «استراتژی هند و اقیانوسیه» اساساً استراتژی ای با هدف ایجاد تفرقه، دامن زدن به تقابل و تضعیف صلح بود.
وانگ گفت، صرف نظر از اینکه چگونه بسته بندی یا مبدل شده است، در نهایت محکوم به شکست است.

لازم به یاد آوری استکه، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به صراحت گفت که کشورش آماده است تا در صورت نیاز، برای دفاع از تایوان مداخله نظامی انجام دهد؛ جمله ای که یک مقام رسمی کاخ سفید را مجبور به ارائه توضیحی برای لاپوشانی این گاف بزرگ بایدن کرد.

بایدن که به توکیو سفر کرده است، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در پاسخ به سوال خبرنگاری که از اوی پرسید «شما اشاره کردید که بنابر دلایلی مشخص، حاضر به مداخله نظامی در مناقشه  اوکراین نیستید … آیا شما مایل هستید به دفاع نظامی از تایوان بپردازید اگر به این نقطه برسید؟»، به صراحت پاسخ داد: بله.

این خبرنگار برای اینکه از پاسخ بایدن اطمینان یابد، خطاب به بایدن گفت «پس این کار را خواهید کرد». رئیس جمهوری آمریکا که به نظر می رسید تمرکز و دقت کافی برای پاسخگویی به سوالات را ندارد، گفت: این تعهدی است که ما داده ایم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: