پرش به محتوا

کابوس اروپا قطع ارسال اورانیوم غنی شده روسی!

اروپا باید بیش از آنکه از توقف خط لوله گاز را نگران باشد، باید بسته شدن «شیر اورانیوم» روسیه بترسد!

شبکه ان تی وی آلمان گفت که در اروپا درباره تحریم نفت و گاز روسیه زیاد صحبت می کنند، اما سهوا یا عمدا در مورد اورانیوم غنی شده روسیه سکوت اختیار کرده اند.

این فرستنده تلویزیونی خبری دست راستی که به مجموعه پرو اسرائیلی و آمریکائی برتلزمن ـ آر تی ال تعلق دارد. خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا به اورانیوم روسی حتی بیشتر از گاز متکی است. ما همچنین در مورد پیوند فناوری صحبت می کنیم که نیروگاه های هسته ای اروپا بدون وارد کردن آسیب جدی به تولید قادر به غلبه بر آن نیستند.

کارشناسان هشدار می دهند که بستن «شیر اورانیوم» روسیه، تأمین برق کل کشورها را تهدید می کند.

این فرستنده در گزارش خود نشان داد که اتحادیه اروپا به اورانیوم غنی شده روسیه بسیار بیشتر از گاز طبیعی متکی است، زیرا طبق برخی داده ها، حدود ۴۰ درصد اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای بهره برداری از نیروگاه های هسته ای را از روسیه و قزاقستان خریداری می کند که دولت این کشور رابطه نزدیک با کرملین دارند.

کرملین برای سال‌های متمادی میلیاردها دلار برای بهبود فرآیند فناوری غنی‌سازی اورانیوم سرمایه‌گذاری کرده و توانسته به موفقیت قابل توجهی دست یابد: تأسیسات روسیه از بهترین‌ها در جهان هستند. علاوه بر این، ۱۸ کشور اتحادیه اروپا دارای رآکتورهای هسته ای روسیه ای هستند، از جمله دو راکتور در بلغارستان، شش در جمهوری چک، ۲ رآکتور در فنلاند، ۴ در مجارستان و به همین تعداد در اسلواکی. انجمن انرژی اتمی اروپا تاکید می کند که اروپا در این زمینه به شدت به روسیه وابسته است، زیرا راکتورهای آب سنگین تحت فشار باید به طور دوره ای تعویض شوند و آنها فقط با قطعات یدکی ساخت روسیه کار می کنند. با وجود جنگ در اوکراین که قیمت اورانیوم در بازار جهانی را ۳۰ درصد افزایش داد و به بالاترین ارزش خود در ۱۱ سال گذشته رسید، همکاری در این زمینه ادامه دارد.

بسیاری از اپراتورهای نیروگاه های هسته ای اروپا از این بیم دارند که روسیه عرضه اورانیوم به آنها را متوقف کند، زیرا به گفته کارشناسان، این امر عواقب جدی برای غرب خواهد داشت.

منبع: راشا تودی و روسیا الیوم

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: