پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۷


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


Kotsnews:
Волына на своем первом обыске. Перед камерой, видно, чувствует себя уверенно, наблатыкался.

@sashakots

«Повара», вышедшие с Азовстали, и их «ошибки молодости».

@sashakots

تصاویر و ویدیو خالکوبی های آشکار شبه نظامیان آزوف در ماریوپل را نشان می دهد

وزارت دفاع فدراسیون روسیه روز شنبه ویدئویی را منتشر کرد که در آن برخی از اعضای هنگ آزوف هنگام تسلیم شدن در ماریوپل نشان داده شد.


از جمله، یکی از سخنگویان پادگان فولادسازی آزوف-اشتال که در هفته های اخیر از طریق ویدیوهای خود را معرفی کرده است، دیده می شود.

در سکانس های بعدی، زندانیان خالکوبی های خود را نشان می دهند.
شما می توانید صلیب شکسته، میله گرگ و دیگر نمادهای نازی را ببینید.
برخی از «مدافعان ماریوپل» حتی پرتره هایی از آدولف هیتلر، استپان باندرا و دیگر بزرگان نازی را روی بدن خود خالکوبی کردند.

آخرین سکانس در این ویدئو مبارزی را نشان می دهد که شبیه ماکسیم مارزینکویچ نئونازی روسی (معروف به «تساک») روی بازوی خود خالکوبی شده است.
مارزینکویچ از طریق ویدئوهایی که در آن همجنس گرایان را به دام انداخته و جلوی دوربین از آنها سوء استفاده می کند، در سراسر جهان شناخته شد.
بنابراین او به حبس طولانی مدت محکوم شد و در زندان دست به خودکشی زد.
وزارت دفاع: یکی از محموله های سلاح غرب را منهدم کرد

نیروهای روسیه از موشک های کالیبر برای انهدام محموله بزرگ تسلیحات و تجهیزات نظامی از ایالات متحده و اروپا که به مقصد نیروهای اوکراینی در دونباس بود، استفاده کردند.
این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد.
این حمله راکتی به ترابری اسلحه در نزدیکی ایستگاه راه آهن مالین در منطقه مرکزی اوکراین در ژیتومیر اصابت کرد.

علاوه بر این، به گفته کوناشنکوف، موشک های دوربرد با دقت بالا شنبه شب به انبارهای سوخت خودروهای زرهی و سه نقطه فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی اودسا اصابت کرد.

گزارش رسانه ها: اوکراین 21 کشتی ترکیه را مسدود کرده و از آنها به عنوان سپر حفاظتی استفاده می کند

اوکراین 21 کشتی ترکیه را در بندر اودسا مسدود کرده است که کیف از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.
این را روزنامه آیدینلیک گزارش داده است.
این روزنامه می نویسد:

وی گفت: «طبق اطلاعاتی که ما دریافت کردیم، 21 کشتی از کشتی هایی که اجازه خروج از بندر اودسا را ندارند متعلق به ترکیه هستند. اوکراین نمی خواهد این کشتی ها بندر را ترک کنند و دلیل آن «خطر» ناشی از مین های باقی مانده در این منطقه است. اگرچه روسیه یک کریدور امنیتی باز کرده است، اما مقامات اوکراین هنوز به کشتی‌ها اجازه خروج از دریا را نمی‌دهند.»

به نوشته این روزنامه، انگیزه مقامات اوکراینی با ایمنی کشتی ها و خدمه متفاوت است:

«اگر کشتی های خارجی ترک کنند، اوکراینی ها به یک هدف آشکار تبدیل خواهند شد – و اودسا به زودی سقوط خواهد کرد. به همین دلیل، اوکراینی ها به کشتی های خارجی از جمله 21 کشتی ترکیه ای اجازه توقف نمی دهند.»

اوکراین دوباره روستاهای منطقه کورسک را گلوله باران کرد

رومن استاروویت، فرماندار این منطقه گفت که روستای تیوتکینو و سکونتگاه های اطراف در منطقه کورسک دوباره زیر گلوله باران اوکراین قرار گرفته است.

او در کانال تلگرامی خود نوشت: «منطقه گلوژکوفسکی در منطقه کورسک – دوباره خمپاره‌اندازی، ما فقط در حال کشف جزئیات هستیم.

او بعداً گفت که بزرگترین گلوله توپ به روستای پوپوو-لشاچی اصابت کرد.
مدیر ارشد مشکوک است که یک کارگاه ماشین آلات کشاورزی هدف اصلی توپخانه های اوکراینی بوده است.
کارگاه آسیب دیده بود، اما تکنولوژی دست نخورده بود زیرا بیشتر در جاهای دیگر بود.
هیچ آسیبی وجود نداشت.

تسلیم برجسته ترین رهبران پرسنل مسلح و نظامی اوکراین در «آزووستال» در ماریوپل

پس از تایید وزارت دفاع روسیه مبنی بر تسلیم شدن دنیس پروکوپنکو، فرمانده گردان ملی‌گرای افراطی فاشیستی اوکراینی «آزوف» از آخرین پایگاه شبه نظامیان خود در ماریوپل، رسانه‌ها از تسلیم شدن سایر رهبران برجسته نیز خبر دادند.

این دو فرمانده سواتوسلاو پالامار، معاون فرمانده «آزوف» و سرگئی ولینسکی، سرپرست فرماندهی تیپ 36 تفنگداران دریایی اوکراین هستند و به دلیل انتشار فیلم های زیادی از زیرزمین های «آزوفستال» در زمان محاصره کارخانه شناخته شده اند. .

و رسانه ها ویدئویی از صحبت ولینسکی با خبرنگاران در هنگام تسلیم شدن خود منتشر کردند، در حالی که تعدادی از خبرنگاران جنگی روسیه گزارش دادند که پالامار نیز عصر جمعه تسلیم شد و سلاح های شخصی خود – یک تپانچه و یک تفنگ خودکار را به نقل از «کانال یک» تحویل داد. خبرنگار ایرینا کوکسنکووا، بدون تایید رسمی. برای این خبر تا کنون.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که «به‌اصطلاح فرمانده نازی‌های «آزوف» به دلیل تمایل ساکنان ماریوپل به مجازات جنایات زیاد وی، با خودروی زرهی مخصوص از قلمرو کارخانه خارج شد.

این وزارتخانه تایید کرد که نیروهای روسی کنترل کامل تاسیسات «آزووستال» در ماریوپول را به دست گرفته اند.

منبع: RT

وزارت دفاع روسیه: انهدام محموله عظیم تسلیحات غربی تحویل ارتش اوکراین

وزارت دفاع روسیه امروز شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور یک محموله بزرگ تسلیحاتی را که کشورهای غربی برای استفاده در نبردهای دونباس به دولت کیف تحویل داده بودند، منهدم کردند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی دفاع روسیه در یک جلسه توجیهی صبحگاهی گفت: موشک‌های دوربرد و با دقت بالا «کالیبر» که از دریا پرتاب شده و در ایستگاه راه‌آهنی در شمال غربی استان ژیتومیر منهدم شد، محموله بزرگی از سلاح و تجهیزات نظامی تحویل داده شده توسط ایالات متحده آمریکا منهدم شد.

به نقل از روزنامه لو فیگارو، این وزارتخانه روز شنبه به رسانه ها اعلام کرد: موشک‌های دوربرد کالیبر که از دریا پرتاب شدند، محموله بزرگی از تسلیحات و تجهیزات نظامی تامین‌شده توسط آمریکا و کشورهای اروپایی را در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن مالین در منطقه ژیتومیر منهدم کردند.

این چندمین بار است که وزارت دفاع روسیه از منهدم کردن تسلیحات نظامی ارسال شده توسط کشورهای غربی به اوکراین، خبر داده است.

در همین پیوند می‌توان اشاره داشت که یازدهم اردیبهشت جاری موشک‌های روسی سلاح‌های آمریکایی را در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی شهر اودسا منهدم کرد.

وزارت دفاع روسیه در تشریح این حمله موشکی، از منهدم و تخریب شدن یک باند و یک آشیانه حاوی سلاح‌های خارجی خبر داد.

روسیه اضافه کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور ۲ بمب‌افکن سوخو ۲۴ ام اوکراین را نیز بر فراز منطقه خارکف سرنگون کرد.

آزمایش موشک «سرمت» روسیه ادامه خواهد یافت

ریانووستی، «دیمیتری روگوزین» رئیس سازمان هوافضای روسیه (روسکاسموس) اعلام کرد که آزمایش های جدیدترین موشک قاره پیمای روسیه موسوم به «سرمت» (Sarmat) در سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت.

روگوزین در این باره گفت: آزمایشات در طول سال جاری ادامه خواهد داشت، اگرچه ما در حال برنامه ریزی برای قرار دادن اولین سری از این موشک ها در حالت آمادگی رزمی در پایان پاییز امسال هستیم.

وی پیش از این گفته بود که تحویل موشک های سرمت به نیروهای موشکی رهبردی ارتش روسیه پس از اتمام آزمایش های طراحی پرواز در پاییز ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه حدود یک ماه پیش در بیانیه ای اعلام کرده بود که موشک قاره پیمای بالستیک سرمت از مرکز زیرزمینی پایگاه فضایی «پلِسِتسک» با موفقیت پرتاب شده است.

به دنبال اعلام این خبر از سوی وزارت دفاع روسیه، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور این کشور اعلام کرد که این سلاح مشابهی در دنیا ندارد، امنیت روسیه را تامین و تهدیدکنندگان روسیه را مجبور به تجدید نظر می کند.

ناوچه روسی با موشک های کالیبر سایت های نظامی اوکراین را هدف قرار داد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور در چارچوب عملیات نظامی ویژه، سایت‌ها و تأسیسات زیرساخت‌های نظامی اوکراین را با موشک‌هایی با دقت بالا هدف قرار دادند.

این وزارتخانه اعلام کرد که یک ناوچه ناوگان دریای سیاه یک موشک بالدار از کلاس کالیبر را به سمت یک هدف زمینی مشخص در داخل اوکراین شلیک کرد.

منبع: وزارت دفاع روسیه

جمهوری خلق دونتسک از 42 حمله از اوکراین ظرف 24 ساعت خبر می دهد.

مقامات دونتسک روز شنبه گفتند که ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته 42 بار جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کرده است. 

در مجموع 294 گلوله به این منطقه شلیک شد. یک غیرنظامی کشته و هشت تن دیگر از جمله دو کودک زخمی شدند. مقامات دونتسک از زمان آغاز تشدید تنش در منطقه از 94 روز پیش، در مجموع 121 غیرنظامی از جمله چهار کودک کشته شده اند. در این مدت 549 غیرنظامی از جمله 44 کودک زخمی شدند.

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی دو جنگنده سوخو-25 اوکراینی خبر داد

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در جلسه توجیهی صبح شنبه خود از حملات بیشتر نیروهای مسلح روسیه به اهداف نظامی در اوکراین خبر داد. بر این اساس، در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن مالین در منطقه ژیتومیر، دسته بزرگی از سلاح‌های آمریکا و چندین کشور اتحادیه اروپا با موشک‌های کشتی با دقت بالا از نوع کالیبر منهدم شد. چندین انبار سوخت در نزدیکی اودسا هدف قرار گرفت. سایر حملات همچنین سه پست فرماندهی، هشت انبار مهمات اوکراینی و 36 مجموعه تجهیزات و پرسنل نیروهای مسلح اوکراین را منهدم کردند.

کوناشنکوف همچنین از حملات نیروی هوایی روسیه خبر داد. چهار پست فرماندهی، یک انبار مهمات و 47 مرکز پرسنل و فناوری نیروهای مسلح اوکراین مورد اصابت قرار گرفت. بیش از 270 ‹ملی گرا› در نتیجه این حملات جان خود را از دست دادند. یک جنگنده روسی یک جنگنده سوخو-25 اوکراینی را در نزدیکی شهر بلیزکویه در جمهوری خلق دونتسک سرنگون کرد. یکی دیگر از جنگنده های اوکراینی سوخو-25 توسط پدافند ضد هوایی روسیه در نزدیکی روستای نووالکساندروکا در منطقه خرسون منهدم شد. علاوه بر این، پدافند ضد هوایی روسیه 14 پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد و 8 موشک از نوع اسمرچ را رهگیری کرد. همچنین حملات توپخانه ای متعددی صورت گرفته است که 77 نقطه فرماندهی، ده انبار مهمات، یک پرتابگر موشک هدایت شونده Buk-M1 و واحدهای نظامی متعدد اوکراینی را هدف قرار داده است.

سرگئی آکسیونوف، رهبر کریمه: جنگجویان اسیر اوکراینی باید شهرهای ویران شده را بازسازی کنند

سرگئی آکسیونوف، رئیس کریمه روسیه، در تلگرام پیشنهاد کرده است که از «نازی‌های» اسیر اوکراینی به عنوان نیروی کار برای بازسازی شهرهای ویران شده در دونباس استفاده شود. 

«نازی‌های اسیر شده که طبق حکم دادگاه اعدام نمی‌شوند، باید به کثیف‌ترین و سخت‌ترین کار فرستاده شوند تا شهرهای دونباس را که ویران کرده‌اند بازسازی کنند.» 

بنابراین او در مورد تسلیم شدن ستیزه جویان اوکراینی مستقر در کارخانه متالورژی آزوف که توسط وزارت دفاع روسیه اعلام شده بود، اظهار نظر کرد. آکسیونوف همچنین گفت که فضای کافی برای زندانیان در زندان های کریمه وجود دارد. باید به آنها درس روسی و ضد فاشیسم داد که تا آخر عمر به یاد از یاد نبرند.

پرتابگرهای روسی «گراد» استحکامات شبه نظامیان اوکراینی را تخریب کردند

وزارت دفاع روسیه تصاویری از بمباران سایت های اوکراینی توسط پرتابگرهای Grad در جریان عملیات ویژه نظامی در دونباس منتشر کرد.  

این وزارتخانه تصریح کرد که خدمه این پرتابگرها عملیات انهدام تأسیسات نظامی متخاصم را انجام می دهند و واحدهای توپخانه ارتش روسیه مأموریت های رزمی را انجام می دهند که شامل انهدام باتری های توپخانه دشمن، انهدام مواضع و سنگرهای مستحکم، سرکوب نقاط آتش و انهدام تجهیزات نظامی و… پرسنل

معمولاً راکت‌اندازها برای جلوگیری از بمباران دشمن، موضع خود را در محل تغییر می‌دهند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: موقعیت های دشمن و مختصات اهداف شلیک با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در حال شناسایی است.

منبع: وزارت دفاع روسیه

قدیروف از نیروهای اوکراینی در سورودونتسک و لیسه‌هانسک خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن از نیروهای اوکراینی در شهرهای سورودونتسک و لیچانسک در منطقه لوگانسک خواست سلاح های خود را زمین بگذارند.

قدیروف روز جمعه در اکانت تلگرام خود نوشت: از همه کسانی که در سورودونتسک و لیسیچانسک و در مجاورت این دو شهر مقاومت می کنند می خواهم قبل از محاصره، حذف یا زخمی شدن مجدداً محاسبات را انجام دهند و اسلحه خود را زمین بگذارند.

وی افزود: با کنار گذاشتن سلاح و عدم ادامه جنگ، این افراد تایید خواهند کرد که اوکراین و روسیه باید در صلح زندگی کنند.

قابل ذکر است که وزارت دفاع روسیه روز جمعه از کنترل کامل شهر ماریوپل و پایان خروج جنگنده های اوکراینی از کارخانه «آزووستال» که آخرین پایگاه آنها در این شهر بود، خبر داد.

منبع: RT

قدیروف: کسانی که در «آزوفستال» تسلیم شدند چاره ای جز تسلیم نداشتند

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن، گفت که «نازی های اوکراینی که در نیروگاه آزوفستال تسلیم شدند، عزم خود را از دست دادند و نتوانستند کار دیگری بجز تسلیم شدن بکنند.»

او در تلگرام ویدیویی منتشر کرد که در آن گفت: «خیلی فکر کردم که چرا این همه شیاطین جلوی مبارزان ما فرار کردند… ما عملاً در آزوفستال آنها را محاصره کردیم… چرا اینقدر آنجا ماندند. تا وقتی تسلیم نشدند چرا نمردند؟»

وی افزود: «بسیاری از جوانان فریب نئونازی‌ها را خوردند و جان باختند و مجروح شدند ولی این این نازی‌ها زنده ماندند و تسلیم شدند.»

وی ادامه داد: آنها دیگر امیدی ندارند، دیگر نمی دانند چگونه خاکی بر سرشان بریزند و به همین دلیل تسلیم شدند.

وی خاطرنشان کرد: «روسیه هرگز اجازه نخواهد داد کسی در جنگ پیروز شود و در هر مبارزه ای علیه آن… ما هر کاری که بتوانیم برای اجرای آنچه رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اعلام کرد انجام خواهیم داد.»

فرمانده  نئونازی های استاد در مورد حضور خارجی ها اظهار نظر کرد.

سرگئی ولینسکی، فرمانده موقت تیپ 36 تفنگداران دریایی اوکراین، که اخیراً در آزوفستال تسلیم شد، اعلام کرد که خارجی ها در صفوف نیروهای اوکراینی در این نیروگاه حضور دارند.

در ویدئویی که آژانس «نووستی» منتشر شده است، ولینسکی پس از تسلیم شدن، به این سوال که آیا خارجی ها در قلمرو کارخانه وجود دارند یا خیر، پاسخ مثبت داد. اما وی هرگونه اطلاعی از حضور ناظران و متخصصان ارشد در میان آنها را تکذیب کرد.

وی با بیان اینکه من از وجود چنین افرادی اطلاعی ندارم، گفت: من هیچ سرپرست و یا خارجی های عالی رتبه ای را نمی شناسم که در آنجا نقش دستور دهند را داشته باشد.

پیش از این وزارت دفاع روسیه از آزادسازی کامل منطقه «آزووستال» در شهر ماریوپل و کنترل کامل زیرزمین های کارخانه ای که شبه نظامیان اوکراینی در آن بودند، خبر داده بود.

منبع: ریانووستی

وزارت دفاع روسیه: نئونازی‌های اوکراینی روی پلی در منطقه چرنیگوف مین گذاری کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که «نئونازی‌های اوکراینی» روی پلی بر روی رودخانه دسنا در منطقه چرنیگوف در شمال اوکراین مین گذاری کردند.

سپهبد میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز ملی مدیریت دفاعی، گفت: «در نزدیکی روستای شستوویتسا در منطقه چرنیگوف، نئونازی‌های اوکراینی پلی را بر روی رودخانه دسنا مین زدند.

وی افزود: «آنها قصد دارند آن را منفجر کنند، و نیروهای مسلح روسیه را بر اساس سناریوی آزمایش شده وقیحانه متهم به حملات بی‌رویه به سایت‌های حیاتی زیرساخت‌های غیرنظامی می‌کنند».

منبع: تاس

انهدام انبارهای سوخت و مهمات نیروهای اوکراینی.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه از انهدام تأسیسات نظامی اوکراین از جمله ده انبار مهمات و سوخت خبر داد و خاطرنشان کرد که دو سامانه پدافند هوایی توسط رژیم کیف هدف قرار گرفته است.

پنتاگون: ما در حال کار برای ارائه توپخانه دوربرد به اوکراین هستیم

پنتاگون تأیید کرد که نیروهای مسلح اوکراین به توپخانه دوربرد نیاز دارند و واشنگتن در تلاش است تا این نوع تسلیحات را در اختیار آنها بگذارد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت: «نیاز اصلی که اوکراینی‌ها همچنان بر آن پافشاری می‌کنند، داشتن سیستم‌هایی است که آنها را قادر می‌سازد از بردهای دور شلیک کنند».

او افزود: «ما روی آن کار می کنیم و به آنها کمک می کنیم تا چنین سیستم هایی را دریافت کنند.

کربی یادآوری کرد که ایالات متحده ده ها فروند هویتزر M777 را به اوکراین تحویل داده است و متفقین با سیستم های توپخانه خود به کیف کمک می کنند.

و مدیر دفتر ریاست جمهوری اوکراین، آندری یرماک، پیشتر گفته بود که اوکراین به سیستم های موشکی نیاز دارد، اما کشورهای غربی هنوز آنها را تامین نکرده اند.

انتظار می‌رود لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نشستی مجازی با حضور حدود 40 کشور کمک‌کننده نظامی به اوکراین برگزار کند تا در مورد نیازهای ارتش اوکراین و راه‌های حمایت از آن صحبت کند.

منبع: ریانووستی

روند صعودی ارزش روبل در برابر دلار و یورو

ارزش روبل در حالی در برابر دلار و یورو افزایش می‌یابد که غرب تحریم‌های شدیدی علیه روسیه اعمال کرده است.

  به گزارش تلويزيون روسيا اليوم، ارزش روبل روسیه به رغم تحریم‌های شدید علیه این کشور، در برابر دلار و یورو افزایش یافت.

ارزش روبل روسیه همچنان در برابر دلار و یورو روند صعودی دارد. ارزش روبل در حالی در برابر دلار و یورو افزایش می‌یابد که غرب تحریم‌های شدیدی علیه روسیه اعمال کرده است.

روبل در مبادلات امروز، جایگاه خود را در برابر دلار تقویت کرد و هر دلار آمریکا با کمتر از ۵۸ روبل روسیه معامله شد. از سال ۲۰۱۸ این اولین بار است که ارزش روبل در برابر دلار به این سطح می‌رسد.

هر یورو نیز با کمتر از ۶۳ روبل روسیه معامله شد. این موضوع نتیجه اقدامات روسیه برای حفظ توان مالی و اقتصادی خود در برابر تحریم‌های غرب است که وادار کردن مشتری‌های گاز روسیه به پرداخت روبل برای خرید گاز از آن جمله است.

پنتاگون ادعای اوکراین درباره برنامه ریزی برای ناوگان دریای سیاه روسیه را تکذیب کرد

جان کربی، سخنگوی رسمی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که اظهارات برخی مقامات اوکراینی در خصوص برنامه‌هایی برای از کار انداختن ناوگان دریای سیاه روسیه توسط نیروهای مسلح ایالات متحده، با واقعیت مطابقت ندارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا شب گذشته در نشست خبری گفت: «با اطمینان می توانم به شما بگویم که چنین چیزی درست نیست و ما چنین طرحی نداریم.»

روسیه ارسال گاز به فنلاند را متوقف کرد

شرکت «گازپروم» روسیه ارسال گاز به فنلاند را در ساعت 7 صبح روز 21 ماه مه (31 ازدیبهشت) متوقف کرد، این اقدام به دلیل امتناع هلسینکی از پرداخت بهای گاز روسیه به روبل، صورت گرفت.

طبق اطلاعات وزارت کار و اقتصاد فنلاند، شرکت انرژی «Gasum Oy» تصمیم گرفته است به داوری بین المللی مراجعه کند، برای اینکه طرف روسی مفاد توافقنامه تسویه حساب خرید گاز به یورو را نقض کرده است.

در این بیانیه تاکید شده که فنلاند از قبل خود را برای کاهش واردات گاز از همسایه شرقی خویش آماده کرده، ولی جایگزینی آن خالی از اشکال نیست.

از اول ماه آوریل، طرف روسی به دستور ولادیمیر پوتین و در واکنش به تحریم‌های شدیدالحن کشورهای غربی، شروع به پذیرش پرداخت‌های بهای گاز از کشورهای غیردوست به روبل کرد تا از تسویه حساب‌ها به دلار و یورو رهایی یابد.

در اواخر ماه آوریل، گازپروم صادرات سوخت به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت بهای آن به روبل، به حالت تعلیق درآورده است.‎

لاوروف: روسیه بدرستی از برنامه‌های غرب در اوکراین هراس داشت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه پس از مذاکره با همتای خود از کشور مالی، اعلام کرد: «عملیات ویژه روسیه برای حفاظت از دونباس، همه ترس‌ها در خصوص آنچه غرب در تلاش بود در خاک اوکراین انجام دهد را بطور 100 درصد مورد تأیید قرار داد.»

وزیر خارجه روسیه جزییات بیشتری در این باره ارائه نکرد. به گفته وی، برای هشت سال اوکراین قاطعانه از اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره حل و فصل مناقشه دونباس خودداری کرده بود و این وضعیت، یکی از دلایلی بود که روسیه چاره‌ای جز اقدام نظامی برایش باقی نماند.

سرگئی لاوروف همچنین ابراز اطمینان کرد که تحریم‌های غیرقانونی به غرب کمکی نخواهد کد تا به اهداف خود علیه روسیه دست یابد. وی گفت: «ما می‌دانیم تحریم‌ها چه هستند و با اطمینان می‌توانیم بگوییم به اهدافی که سازمان‌دهندگان چنین فشارهای تحریمی نامشروع اعلام می‌کنند، کمکی نخواهد کرد.»

وی در عین حال افزود که روسیه هنوز هم آماده است بر اساس احترام به منافع یکدیگر و طی گفتگوهای متقابلاً محترمانه و بدون دیکته کردن دستورات از سوی یک طرف، در خصوص حل و فصل مسائل بین المللی با کشورهای غربی مذاکره کند.

ایتالیا طرح صلح اوکراین را به سازمان ملل ارائه کرد

«لوئیجی دی مایو» وزیر امورخارجه ایتالیا اعلام کرد، رم طرح صلح اوکراین را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

دی مایو جمعه‌شب در جریان نشست شورای اروپا در تورین ایتالیا گفت، در این طرح که روز پنجشنبه ارائه شده، برقراری آتش‌بس محلی برای تخلیه غیرنظامیان در کریدورهای بشردوستانه و ایجاد شرایط برای آتش‌بس جامع‌تر که منجر به «صلح طولانی‌مدت» می‌شود، پیشنهاد شده است. 

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بروکسل گفت که از طرح پیشنهادی ایتالیا آگاه است. وی افزود، اتحادیه اروپا «تمام تلاش خود را برای پایان دادن به این جنگ (اوکراین) به کار می‌گیرد. «

بورل گفت، تصمیم‌گیری در مورد شرایط هر گونه مذاکره برای پایان دادن به درگیری بر عهده کی‌یف است. 

وی اظهار امیدواری کرد که هنگام شروع مذاکرات با روسیه «اوکراین بتواند از موضع قدرت مذاکره کند. «

دبیرکل سازمان ملل عصر چهارشنبه به وقت محلی در یک نشست امنیت غذایی در سازمان ملل به میزبانی آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه جاری میلادی را بر عهده دارد، اعلام کرد که برای احیای صادرات غلات اوکراین و کودهای شیمیایی با روسیه، اوکراین، ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت فشرده در تماس است. 

وی تصریح کرد: امیدوار هستم، اما هنوز در این زمینه باید تلاش کرد. پیامدهای پیچیده امنیتی، اقتصادی و مالی مستلزم حسن نیت از همه طرف‌ها است. 

به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد، سطح گرسنگی در جهان به بالاترین حد خود رسیده است.  تنها در دو سال، شمار افرادی که به شدت با ناامنی غذایی مواجه هستند دو برابر شده و از ۱۳۵ میلیون نفر قبل از همه‌گیری کرونا به ۲۷۶ میلیون نفر در سال جاری رسیده است. 

بیش از نیم میلیون نفر در شرایط قحطی زندگی می‌کنند که این یک افزایش بیش از ۵۰۰ درصدی از سال ۲۰۱۶ تاکنون است.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: این آمار ترسناک به طور جدایی ناپذیری با درگیری مرتبط است. اگر به مردم غذا ندهیم،  جنگ را تغذیه می‌کنیم. 

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، بشدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود. 

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند. 

روسیه امکان از سرگیری مذاکرات با کی‌یف را رد نمی‌کند

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه و یکی از اعضای گروه مذاکره کننده با اوکراین شب گذشته، اعلام کرد که طرف روسی از سرگیری روند مذاکرات با اوکراین را نفی نمی‌کند. به گفته وی، این مسئله به تمایل طرف مقابل هم بستگی دارد.

این مقام پارلمانی گفت: «اکنون روند مذاکرات در سطحی بسیار پایینی قرار دارد. من بعید نمی دانم که عقل سلیم پیروز شود و روند مذاکرات بار دیگر از سر گرفته شود. البته این به کسانی بستگی دارد که از طرف کی‌یف در مذاکرات شرکت دارند.»

وی همچنین ابراز تأسف کرد که بعد از دستیابی به برخی توافقات مثبت، طرف اوکراینی از آنها عقب نشینی کرد.

تکذیب اتهامات علیه مسکو مبنی بر خارج کردن اجباری اوکراینی‌ها به روسیه

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، اتهامات علیه این کشور مبنی بر خارج کردن اجباری مردم اوکراین به خاک فدراسیون روسیه را نادرست خواند.

این دیپلمات روز جمعه در جریان سخنرانی در یک نشست بین المللی در خصوص مهاجرت در سازمان ملل با اعلام این مطلب، گفت: «جای تعجب دارد که برخی همتایان غربی با حیرت اتهاماتی را علیه ما طرح کرده اند که ما شهروندان اوکراینی را به زور به خاک روسیه برده و آنها را در آنجا نگه می داریم. این اصلاً درست نیست.»

نبنزیا همچنین یادآور شد که از آغاز مناقشه نظامی در اوکراین، بیش از یک میلیون و 360 هزار نفر به طور داوطلبانه از دونتسک و لوهانسک و دیگر مناطق خطرناک اوکراین بر اساس درخواست خود به خاک روسیه پناه آورده‌اند که بیش از 230 هزار نفر از آنها کودک هستند و تمامی کمک‌های لازم به آنها ارائه می‌شود.

علاوه بر این، نبنزیا در سخنرانی خود یادآور شد که زنان و کودکان اوکراینی که در اروپا پناهنده شده‌اند قربانی قاچاقچیان انسان می‌شوند و این مسئله باعث تأسف شدید است.

بلاروس مشارکت خود در هر اقدام نظامی در اوکراین را رد کرد

رومن گالوچینکو، نخست وزیر بلاروس شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که مینسک در حل و فصل اوضاع اوکراین از طریق نظامی هیچ مشارکتی نداشته و نخواهد داشت.

 وی گفت: «کشورهای غربی به هر طریق ممکن سعی می‌کند به ما برچسب متجاوز بزند. چنین اتهام زنی برای آنها سودمند است – آنها باید به نحوی اعمال فشارها بر کشور ما را توجیه کنند. ولی بلاروس یکی از طرفین درگیری نیست و قصد ندارد از طریق نظامی در حل و فصل آن مشارکت کند و این موضع گیری بارها توسط ما در همه سطوح، از جمله توسط الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، تاکید شده است.»

گالوچینکو یادآور شد که رویدادهای کنونی اوکراین نتیجه «درگیری بین روسیه و اوکراین» نیست، بلکه پشت سر این ماجرا، شاهین‌های جنگ قرار دارند که به هر طریق ممکن علاقه مند به تشدید این درگیری‌ها هستند و تحویل گسترده تسلیحات غربی به اوکراین دقیقاً این مأموریت را ثابت کرده است.

نخست وزیر بلاروس همچنین افزود که مینسک در حال ثبت افزایش فعالیت نظامی ناتو در مرزهای غربی این کشور است. به گفته وی، در لهستان، کشورهای حوزه بالتیک و در وهله نخست در لیتوانی، مانورهای نظامی در مقیاس بزرگ برگزار شده و حتی نیروهای نظامی آمریکایی نیز مرتب به آنجا منتقل می‌شوند. وی تاکید کرد که به همین دلیل، بلاروس اقداماتی را انجام داده تا «اگر مجبور به پاسخگویی» باشد، برای حفظ حاکمیت و امنیت کشور آماده شود.

دستور پوتین برای بررسی دقیق اقدامات ضدروسی در سازمان تجارت جهانی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه به دولت فدراسیون روسیه دستور داد تا اقدامات سازمان تجارت جهانی (WTO) برای محدود کردن تجارت با این کشور را مورد ارزیابی دقیق قرار دهد.

طبق اطلاعات دفتر مطبوعاتی کرملین، طبق دستور پوتین، دولت روسیه باید ارزیابی جامعی از اقدامات کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی در سال 2022 برای محدود کردن تجارت با فدراسیون روسیه به دلیل رعایت قوانین و اصول این سازمان انجام دهد. علاوه بر این، رهبر روسیه دستور داد تا دولت پیشنهاداتی را ارائه دهد تا این اقدامات را در چارچوب قوانین این سازمان به چالش بکشد و «راهکار مشارکت روسیه» در سازمان تجارت جهانی به روز رسانی شود.

اوکراین حلقه ای از سامانه جاسوسی بیولوژیک آمریکا

به گزارش وبسایت خبری سانا‏، معاون رئیس دومای روسیه گفت: اوکراین سامانه‌ای الکترونیکی برای جاسوسی بیولوژیک ایجاد کرده است. این گزارش می افزاید ایرینا یارووایا، معاون رئیس دومای روسیه روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری روسی ریانووستی گفت: اوکراین به تدریج سامانه‌ای الکترونیکی برای جاسوسی بیولوژیکی به نفع پنتاگون و ناتو ایجاد کرده است. 

وی افزود: این سامانه گام به گام و قبل از شروع عملیات نظامی ویژه در اوکراین به صورت روشمند و برنامه ریزی شده اجرا شد. او ادامه داد: آمریکا در تلاش برای ایجاد یک سامانه بیولوژیکی هوشمند جهانی است. پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا در حال اجرای پروژه‌هایی برای معرفی سامانه‌های اطلاعاتی بیوالکترونیک هستند و همه اطلاعات به مرکز ملی پزشکی اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا ارسال می‌شود.

یارووایا با اشاره به افزایش تعداد آزمایشگاه‌های پیشرفته آمریکایی با حداکثر سطح ایمنی زیستی گفت: این موضوع نشان از اجرای تحقیقات درخصوص عوامل بیماری زا (پاتوژن‌های) خطرناک است. آمریکایی‌ها به دنبال پاتوژن‌های جدید و همچنین آزمایش‌هایی برای کنترل و تقویت ویژگی‌های اپیدمیولوژیک این پاتوژن‌ها هستند. یارووایا تأکید کرد: دستگاه قانونگذاری آمریکا نیز به این امر کمک کرده است در حالیکه این کشور سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که رفع تعلیق بودجه و اجرای چنین تحقیقاتی را برای مدت سه سال لغو می‌کند. همچنین مواردی از نشت پاتوژن‌های خطرناک در آمریکا ثبت شده است. وی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین نیز حلقه‌ای از زنجیره فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی خطرناک آمریکا است که کل بشریت را تهدید می‌کند.

کارخانه «آزوفستال» و شهر «ماریوپل» به تصرف روسیه درآمده است

وزارت دفاع روسیه جمعه‌شب اعلام کرد که آخرین گروه از نیروهای اوکراینی در کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل تسلیم شدند و محاصره این کارخانه به پایان رسیده است.

به گزارش روسیا الیوم، ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که نیروهای مسلح روسیه بر تمامی تأسیسات «آزوف‌استال» در ماریوپل کنترل کامل دارند.

وی افزود: از 16 مه سال جاری، در جریان عملیات، 2439 نازی اوکراینی اهل آزوف و سربازان نیروهای مسلح اوکراین سلاح‌های خود را زمین گذاشته تسلیم شدند. در روز جمعه آخرین گروه سربازان اوکراینی شامل 531 فرد مسلح تسلیم شدند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه اظهار داشت که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، وی را در جریان پایان عملیات آزادسازی کامل کارخانه و شهر ماریوپل قرار داد.

مدودف: تحریم‌ها علیه روسیه تا چندین دهه ادامه خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری «تاس»، مدودف جمعه‌شب در نشست کمیسیون بین سازمانی در مسکو افزود: ما به خوبی می‌دانیم که تحریم‌ها علیه روسیه برای مدت بسیار طولانی باقی خواهند ماند و این ارتباطی با عملیات ویژه روسیه در اوکراین ندارد. بدیهی است که مدت این تحریم‌ها مانند گذشته از جمله در دوران شوروی، طولانی خواهد بود و چندین دهه طول خواهد کشید. 

این مقام روس تاکید کرد، به دلیل این تحریم‌ها و مدت زمان طولانی آن‌ها روسیه باید کاملا به منابع خود تکیه کند. 

وی اظهار داشت: تامین امنیت روسیه بسیار اهمیت دارد و همه باید در کوتاه‌ترین زمان پیشنهادات خود را در این خصوص اعلام کنند .

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

جنگ در اوکراین در سومین ماه به سر می‌برد و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد.

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می‌دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد. 

انگلیس به مولداوی سلاح ارسال می‌کند

وزیر امورخارجه انگلیس از برنامه لندن برای ارسال سلاح به مولداوی در برابر احتمال گسترش دامنه جنگ اوکراین به این کشور خبر داد.

«لیز تراس» در گفت‌وگو با نشریه دیلی تلگرف این مطلب را بیان و ادعا کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با وجود شکست در کی‌یف، مصمم به ایجاد یک «روسیه بزرگتر» است.

وی افزود، مذاکرات در زمینه ارسال سلاح به مولداوی جریان دارد تا اطمینان حاصل شود که سیستم پدافند این کشور مطابق با «استاندارد ناتو» است.

بر اساس گزارش دیلی تلگراف، مولداوی، در جنوب غربی اوکراین، عضو ناتو نیست و این نگرانی وجود دارد که هدف بعدی پوتین پس از اوکراین باشد، «زیرا او به دنبال گسترش قلمرو روسیه است.»

وزیر امورخارجه انگلیس گفت: «من می خواهم ببینم مولداوی مجهز به استانداردهای ناتو است. این بحثی است که ما با متحدان خود داریم. جاه‌طلبی‌های پوتین برای ایجاد روسیه بزرگ کاملاً واضح است. این که تلاش‌های او برای تصرف کی‌یف موفقیت‌آمیز نبود، به این معنی نیست که او جاه‌طلبی‌هایش را کنار گذاشته است.»

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تقریبا هفته‌ای یک بار تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع می‌کند.

سی ان ان: ۱۰۰ هزار نیروی آمریکایی در اروپا حفظ خواهند شد

 شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد که واشنگتن ۱۰۰ هزار نیروی خود را در اروپا حفظ خواهد کرد.

این رسانه آمریکایی نزدیک به دولت دموکرات جو بایدن روز جمعه به وقت محلی به نقل از چندین مقام آمریکایی اعلام کرد انتظار می‌رود که واشنگتن  حدود ۱۰۰ هزار نیروی خود را برای آینده ای قابل پیش بینی در اروپا حفظ کند و درصورتی که اقدامات روسیه تشدید شود یا سوئد و فنلاند یا سایر اعضای ناتو را تهدید کند، این تعداد افزایش خواهند یافت.

این مقامات افزودند، اگر ناتو رزمایش های نظامی بیشتری در منطقه انجام دهد، ممکن است تعداد این نیروها به طور موقت افزایش یابد و در صورت تغییر فضای امنیتی، آمریکا  می تواند پایگاه های بیشتری را در اروپا ایجاد کند.

مقامات آمریکایی گفتند که این طرح ها پس از نشست روز پنجشنبه سران نظامی ناتو در بروکسل مورد بررسی قرار گرفته است.

 سی ان ان گزارش داد فرماندهان نظامی ناتو در حال تهیه توصیه های خود برای ارائه به نشست وزیران دفاع ناتو هستند که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود و رهبران ناتو از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است  در پایان همان ماه در مادرید با یکدیگر دیدار کنند.

آمریکا تعداد کل نیروهای مستقر در اروپا را از حدود ۶۰ هزار سرباز قبل از جنگ اوکراین، اکنون به حدود ۱۰۰ هزار نفر افزایش داده است و به بهانه حمایت از ناتو و بازدارندگی در مقابل روسیه، نیروها و تجهیزات نظامی خود را در کشورهای ناتو در  جناح شرقی اروپا مستقر کرده است.

 آمریکا همچنین هزاران سرباز به نیروی واکنش ناتو اختصاص داده است که برای اولین بار در تاریخ ناتو در اوایل بهار امسال فعال شد

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: