پرش به محتوا

گزیده اخبار عملیات ویژه روسیه در اوکراین – ۸۶


خوانندگان محترم، اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم.


پوتین: در فضای اطلاعاتی، جنگ علیه روسیه در جریان است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرده است که در فضای اطلاعاتی علیه روسیه جنگی در جریان است. وی این را در نشست شورای امنیت روسیه گفت. رئیس جمهور تصریح کرد:

«تعداد حملات سایبری در سال های اخیر افزایش یافته است، اما با شروع عملیات ویژه، چالش ها بیشتر شده است. جنگ علیه روسیه در فضای اطلاعاتی آغاز شده است. تعداد حملات سایبری چند برابر شده است. از کشور های مختلف راه اندازی شده است.در واقع اینها اقدامات ساختارهای دولتی است.تلاش هایی برای غیرفعال کردن زیرساخت های حیاتی انجام می شود.دسترسی به منابع اینترنتی روسیه مسدود شده است، اطلاعات با جعلیات جایگزین می شود یا غیرقابل دسترسی میشوند.محدودیت بر روی نرم افزارهای خارجی به یکی از ابزارها تبدیل شده است.»

با این وجود، پوتین معتقد است که تهاجم سایبری علیه روسیه و تحریم ها شکست خورده است. رئیس دولت روسیه تصریح کرد:

«به طور کلی، ما برای این حمله آماده بودیم. ما موفق شدیم فناوری های منحصر به فرد خود را توسعه دهیم.»

فنلاند از ۲۱ مه عرضه گاز روسیه را به حالت تعلیق درآورد.

شرکت گاز دولتی فنلاند گازووم اعلام کرده است که عرضه گاز از روسیه از ۲۱ می متوقف خواهد شد.
این امر به این دلیل است که این کشور از پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل خودداری می کند که این خواسته جدید مقامات روسیه است.

شرکت گاز دولتی فنلاند گازووم اعلام کرده است که عرضه گاز روسیه به این کشور در ۲۱ مه متوقف می شود.
فنلاند تا ۲۳ می فرصت دارد تا هزینه گاز روسیه را پرداخت کند.
طبق مقررات جدید روسیه، مصرف کنندگان گاز باید به روبل پرداخت کنند.
با این حال، در ۱۷ مه، هلسینکی از پیروی از این درخواست روسیه سرباز زد و روسیه نیز کوتاه نیامد.
در آن زمان، وب سایت رسمی این شرکت گفت:
گازووم قرارداد بلندمدت تامین گاز را با گازپروم اکسپورت روسیه امضا کرده است که جزئیات آن در پاییز گذشته مورد بحث قرار گرفت.

در آوریل ۲۰۲۲، غول انرژی روسیه گازپروم اکسپورت نامه ای به شرکای فنلاندی خود نوشت و خواستار آن شد که پرداخت های توافق شده در قرارداد تامین در آینده به روبل و نه دیگر به یورو انجام شود.
در آن زمان، گازپروم اکسپورت به عنوان بخشی از قرارداد عرضه، اتهامات بیشتری علیه گازوم مطرح کرد.
در ۱۹ مه، معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک گفت که حدود نیمی از 54 مشتری گاز روسیه قبلاً برای دریافت گاز تحت سیستم پرداخت جدید حساب روبلی با گازپرومبانک باز کرده اند.
نواک بار دیگر تاکید کرد که امروزه اقدامات مختلف مقامات اروپایی و آمریکا منجر به خطراتی در زمینه درآمدهای صادراتی می شود.
بنابراین مهمترین اصل این است که پرداخت به ارز محلی این خطرات را برای روسیه کاهش می دهد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ۲۳ مارس اعلام کرد که این کشور پرداخت گاز به کشورهای غیردوست را فقط به روبل می‌پذیرد.
در ۳۱ مارس، فرمان مربوطه امضا شد که بر اساس آن خریداران باید حساب های روبلی را باز می کردند که از آن پرداخت گاز انجام می شد.

واشنگتن: قصد مذاکره مستقیم با ترکیه درباره فنلاند و سوئد را نداریم


کاخ سفید امروز جمعه درباره مخالفت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو و ارتباط آن با خرید تسلیحاتی از آمریکا اعلام کرد که برای تغییر رویکرد ترکیه، بحث درباره موضوع فروش اف 16 به ترکیه در دستور کار قرار نخواهد گرفت.

جیک سالیوان افزود: اعتقاد داریم که نگرانی های امنیتی ترکیه و مواردی که رجب طیب اردوغان در این خصوص به زبان آورده، با مذاکره قابل حل شدن است.

وی ادامه داد: در این خصوص آمریکا قصدی برای مذاکره مستقیم با اردوغان نداشته و این موضوعی است که اساساً باید با گفتگوی ترکیه، فنلاند و سوئد حل شود.

مقامات ترکیه طی روزهای گذشته اعلام کرده اند که با ورود فنلاند و سوئد به ناتو به دلیل حمایت آنها از گروه پ ک ک مخالف هستند و اجازه این کار را نخواهند داد تا زمانیکه این کشورها رویه خود را تغییر دهند.

گفته شده که ترکیه اسامی 30 عضو گروه پ ک ک را به این فنلاند و سوئد داده و خواستار عودت آنها شده اما مقامات این دو کشور با آن مخالفت کرده اند.

برخی تحلیلگران و رسانه ها نظیر بلومبرگ بر این اعتقادند که هدف ترکیه از این مخالفت، گرفتن حداکثر امتیاز ممکن از طرف غربی از جمله خرید جنگنده اف 16 و خارج شدن از لیست تحریم تسلیحاتی است.

چیزی به آزادسازی «لوهانسک» نمانده است

 «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه امروز جمعه اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه و همچنین جمهوری های خلق «دونتسک» و «لوهانسک» به گسترش کنترل بر خود بر منطقه «دونباس» در شرق اوکراین ادامه می‌دهند و آزادسازی لوهانسک در حال تکمیل است.

وزیرر دفاع روسیه با اشاره به تلاش اوکراین در به دست اوردن پیروزی های کوتاه مدت، گفت: رژیم کی یف با تحمل شکست در جبهه زمینی، به دنبال دستیابی به حداقل موفقیت های کوتاه مدت در برخی زمینه هاست و آنها را به عنوان موفقیت های اصلی معرفی می کند.

وی همچنین به تلاش اوکراین برای به دست گرفتن کنترل جزیره مار در دریای سیاه درسالگرد روزی پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم نیز اشاره کرد.

وزیر دفاع روسیه گفت: در آستانه روز پیروزی، اوکراینی ها اقدامی ماجراجویانه برای تصرف جزیره مار انجام دادند. این اقدام مشکوک به یک شکست تمام عیار تبدیل شد. نیروهای مسلح روسیه بیش از ۵۰ نظامی از واحدهای نخبه نیروهای مسلح اوکراین را نابود کردند. طی سه روز، چهار فروند هواپیمای دشمن، ۱۰ فروند بالگرد، ۳۰ هواپیمای بدون سرنشین و سه قایق نیز منهدم شدند.

وی همچنین در ادامه سخنان خود افزودکه تهدیدات نظامی در نزدیکی مرزهای غربی روسیه رو به افزایش است.

شویگو گفت: وضعیت در جهت استراتژیک غرب با افزایش تهدیدات نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه مشخص می شود. در طول هشت سال گذشته، میزان پرواز بمب افکن های استراتژیک ایالات متحده در اروپا ۱۵ برابر (از سه پرواز به ۴۵ پرواز در سال) و همچنین حضور ناوهای آمریکایی مجهز به موشک های هدایت شونده در دریای بالتیک افزایش یافته است.

وزیر دفاع روسیه افزود که جهت پاسخ به تهدیدات در نزدیکی مرزهای غربی روسیه، تا پایان سال ۲۰۲۲، تعداد ۱۲ واحد نظامی جدید در منطقه نظامی غرب ایجاد خواهد شد.

اخیرا مسئله درخواست رسمی فنلاند و سوئد جهت پیوستن به ناتو، هشدارهای جدی مقامات روسیه را در پی داشته است.

روش جالب روس‌ها برای دور زدن تحریم‌های صادرات نفت

شرکت‌های نفتی روسیه به منظور دور زدن تحریم‌های غرب، صادرات نفت خود را کشتی به کشتی انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، رویترز گزارش داد: بر اساس اطلاعات دریافتی از مؤسسه refinitiv بخش عمده‌ای از نفت کوره روسیه در آب‌های ساحلی بندر کالاماتای یونان به صورت کشتی به کشتی بارگیری شده و به مقاصد بندر فجیره، چین و هند حمل می‌شود.

گزارش رویترز حاکی است در ماه آوریل واردات نفت کوره روسیه توسط یونان به سطح بی‌سابقه‌ای یعنی دو برابر مارس رسید.

بندر فجیره نیز از شرکای اصلی نفت کوره روسیه در دوران جنگ به شمار می‌رود که در این مدت واردات نفت کوره این بندر به ۲.۵ میلیون تُن افزایش یافت. کوره این بندر به ۲.۵ میلیون تُن افزایش یافت.

نیمی از مشتریان گاز روسیه حساب بانکی به روبل باز کرده اند

معاون نخست وزیر روسیه گفت نیمی از ۵۴ شرکت بزرگ، متوسط و کوچک خارجی که از روسیه گاز می‌خرند هم اکنون در گازپروم بانک به روبل یا ارز‌های خارجی حساب باز کرده اند.

  الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه گفت نیمی از ۵۴ شرکت بزرگ، متوسط و کوچک خارجی که از روسیه گاز می‌خرند هم اکنون در گازپروم بانک به روبل یا ارز‌های خارجی حساب باز کرده اند.نواک افزود برخی شرکت‌های بزرگ خاص اعلام کرده اند حاضرند طبق جدول زمانبندی، بهای گاز وارداتی از روسیه را پرداخت کنند و فهرست خریدارانی که ملزم به پرداخت بهای گاز دریافتی از مسکو به روبل هستند در چند روز آینده نهایی می‌شود. مسکو پیش‌تر اعلام کرد خریداران گاز روسیه از حدود ۵۰ کشور غیر دوست باید بهای گاز خریداری شده را به روبل پرداخت کنند. همه اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن، سوئیس و نروژ در این فهرست قرار دارند.

روسیه ماه گذشته گاز صادراتی به لهستان و بلغارستان را قطع کرد، چون از پرداخت بهای گاز به روبل خودداری کرده بودند. اتحادیه اروپا تلویحاً به شرکت‌های خریدار گاز روسیه توصیه کرده است از گشایش حساب به روبل خودداری کنند، اما هیچگاه اعلام نکرده است این اقدام ناقض تحریم‌های غرب ضد روسیه است. همین مسئله برخی شرکت‌ها را سردرگم کرده است.

سناتور آمریکایی: آمریکا برای کمک به اوکراین باید از چین وام بگیرد.

ایالات متحده باید از چین پول قرض کند تا بتواند به اوکراین کمک کند ۴۰ میلیارد دلاری را ارسال کند.
سناتور آمریکایی رند پل در گفتگو با برایتبارت به این موضوع اشاره کرد.
به گفته وی، بودجه ایالات متحده مبلغ لازم برای اجرای تعهدات وعده داده شده به کیف را ندارد.
پل توضیح داد:

«من فکر می کنم مهم است که بدانیم ما پولی برای ارسال نداریم. برای ارسال به اوکراین باید از چین پول قرض کنیم.»

علاوه بر این، پل استدلال می کند که هیچ توجیهی برای قرض گرفتن پول برای تجهیزات نظامی برای یک کشور دیگر وجود ندارد.

رئیس شورای دولتی کریمه: بمباران خرسون، دونتسک و لوگانسک توسط اوکراین هدف نظامی ندارد.

به گفته ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس شورای دولتی کریمه، بمباران شهر خرسون تحت کنترل روسیه توسط اوکراین هیچ هدفی نظامی ندارد، بلکه هدف آن جلوگیری از ظهور یک «تصویر مثبت» و زیک زندگی عادی برای مردم است.
وی در گفت و گو با خبرگزاری تاس به عادی سازی قیمت سوخت و شروع کار کشاورزی در اطراف خرسون و همچنین تخریب نشدن این شهر اشاره کرد.
وی در خصوص گلوله باران اظهار داشت:

«این به این دلیل اتفاق می‌افتد که قدرت‌های غربی می‌خواهند به هر قیمتی از ظهور یک تصویر مثبت در خرسون جلوگیری کنند.»

کنستانتینوف تأکید کرد که حملات توپخانه ای به خرسون، مانند دونتسک و لوگانسک قبلاً، هیچ هدف نظامی نداشت، بلکه هدف آن برانگیختن هرج و مرج در میان مردم غیرنظامی بود.

پروپاگاندای اوکراین قربانیان این حملات را قربانیان ارتش روسیه نشان می دهد و هرگز نمی پذیرد که اوکراین غیرنظامیان را کشته است.

شبه نظامیان مردمی جمهوری لوگانسک پیشتر در تلگرام گزارش داده بودند که یک روز قبل روستای پروومایسک مورد شلیک خمپاره ارتش اوکراین قرار گرفته است.

اوضاع اوکراین خراب است و تمامی کشورهای غربی و آمریکا به دست و پا افتاده اند تا به دنبال یک راه حل دیپلماتیک برای حل بحران باشند

ظاهراً پس از تسلیم شدن نمونه نازی ها و فاشیست های محصور در کارخانه فولاد آزوف ارتش و نیروهای اوکراین دچار یک بحران روحی گشته و توانایی‌های خود را در مقابله با نیروهای روسی از دست دادند از سوی دیگر پیش رویه نیروهای جمهوری های خلق و ارتش روسیه در مناطق این جمهوری ها برنا امیدی نیروهای نظامی اوکراین افزوده است در حالی که ارسال اسلحه همچنان از سوی کشورهای غربی ادامه دارد سیاستمداران و نظامیان غرب به این نتیجه رسیده اند که دیر یا زود اوکراین تمامی بخش شرقی خود را از دست خواهد داد و سرنوشت محتوم می خواهد داشت بنابراین پس از فعالیت های اخیر ایتالیا برای برقراری روابط دیپلماتیک بین اروپا و روسیه و گشودن در ب گفتگو ها برای رسیدن به صلح و تمام پنتاگون نیز گام‌های محسوسی را برای گفتگو با روسیه برمیدارد از سوی دیگر تحریم‌های غرب به بن بست رسیده و به جای تضعیف اقتصاد روسیه به تقویت اقتصاد این کشور و تضعیف اقتصاد غرب منجر شده است.

پس از تماس میلی گراسیموف، پنتاگون امیدوار است در اوکراین «به راه حل دیپلماتیک نزدیک شود».

یک ژنرال ارشد پنتاگون گفت که امیدوار است تماس بین روسای ستاد ارتش آمریکا و روسیه، مارک میلی و والری گراسیموف، به تلاش ها برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای درگیری در اوکراین کمک کند.

ژنرال تاد دی والترز، فرمانده فرماندهی آمریکا در اروپا و نیروهای مشترک ناتو در اروپا، روز پنجشنبه پس از اعلام اولین تماس بین میلی و گراسیموف از زمان کنونی، در بروکسل به خبرنگاران گفت: «من فکر می کنم همه ما در تلاش هستیم تا دیپلماسی در اولویت قرار گیرد.» درگیری در اوکراین آغاز شد. پس از برقراری این تماس، امیدوارم در نتیجه او ما یک قدم به راه حل دیپلماتیک نزدیک‌تر شویم.»

رویترز اشاره کرد که فرماندهی آمریکا در اروپا مستقر در اشتوتگارت آلمان، بر خط تلفنی که از زمان آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در 24 فوریه، با هدف جلوگیری از ارائه اطلاعات نادرست و جلوگیری از گسترش، بین ارتش روسیه و آمریکا ایجاد شده است، نظارت می کند. از درگیری

تماس گراسیموف و میلی امروز پس از تماس دیگری در 13 مه که سرگئی شویگو و لوید آستین وزرای دفاع روسیه و ایالات متحده را گرد هم آورد، برای اولین بار از زمان آغاز درگیری فعلی در اوکراین انجام شد.

منبع: تاس + رویترز

وزارت دفاع روسیه: کیف در حال آماده شدن برای انجام اقدامات تحریک آمیز با استفاده از خمپاره های رومینگ است.

میخائیل میزینتسف گفت که رژیم کیف در حال آماده شدن برای انجام اقدامات تحریک آمیز با استفاده از «خمپاره های پرسه زن» در منطقه سومی است که هدف آن تحریک نیروهای روسی برای تلافی با شلیک به ساختمان های مسکونی است.

رئیس مرکز مانیتورینگ دفاع ملی روسیه توضیح داد که «بر اساس اطلاعات عملیاتی موثق موجود در منطقه سردنی-بودا در منطقه سومی، رژیم کیف در حال تدارک یک تحریک پیچیده دیگر با استفاده از خمپاره‌های به اصطلاح سرگردان است». جنگنده‌های گردان‌های ملی در حال برنامه‌ریزی برای شلیک در زمین‌های مرزی هستند.»

این مقام خاطرنشان کرد: «مقامات کیف قصد دارند در آینده نزدیک از این اقدام نفرت انگیز برای متهم کردن سربازان روسی به حملات غیرمجاز علیه غیرنظامیان استفاده کنند و به دنبال آن پوشش گسترده ای در رسانه های اوکراینی و غربی و همچنین سایت های اینترنتی منتشر شود».

میزینتسف توجه خود را به این واقعیت جلب کرد که در طول عملیات ویژه، بر خلاف تشکیلات مسلح اوکراین، نیروهای مسلح روسیه به شدت به تمام قوانین حقوق بشردوستانه بین المللی پایبند هستند، با مردم محلی منحصراً انسانی رفتار می کنند و به اهداف غیرنظامی ضربه نمی زنند.

وی افزود: اقدامات جنایتکارانه و تحریکات رژیم کیف بار دیگر نگرش غیرانسانی کیف را نسبت به سرنوشت شهروندان خود و بی توجهی کامل به قوانین و اصول حقوق بین الملل بشردوستانه آشکار کرد.

منبع: وزارت دفاع روسیه

پنتاگون: 18 هوویتزر و 3 رادار ضد موشکی در اختیار اوکراین قرار خواهیم داد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون تایید کرد که کشورش به عنوان بخشی از محموله‌های جدید مجاز جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، 18 هویتزر، خودروی یدک‌کش و 3 رادار ضد موشکی را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

او گفت: «تدارکات 100 میلیون دلاری ارتش آمریکا از محدودیت کمک های کنگره به اوکراین رو به اتمام است، اما قانونگذاران پنجشنبه 40 میلیارد دلار بسته کمک های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه اضافی را تصویب کردند.»

وی افزود: این بسته شامل 18 فروند هویتزر 155 میلی متری و 18 خودروی تاکتیکی برای یدک کش خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا همچنین 3 رادار ضد موشکی AN/TPQ-36 را به نیروهای اوکراینی منتقل خواهد کرد.

وی در پایان گفت: حرکت این تجهیزات را خیلی سریع آغاز خواهیم کرد.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع 40 میلیارد دلار بسته کمک های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین را تصویب کرد.

و 86 سناتور از 100 سناتور در مجلس به تخصیص این بودجه به دولت اوکراین رأی مثبت دادند، در حالی که 11 سناتور مخالف بودند.

منبع: نووستی

یک افسر اطلاعاتی سابق اوکراین: یک سایت چت مشترک برای نازی های اوکراینی و آمریکایی وجود دارد.

واسیلی پروزوروف، افسر اطلاعاتی سابق اوکراین، گفت که نازی های کشورش، ایالات متحده و سایر کشورها از طریق یک سایت گفتگوی اینترنتی مشترک با یکدیگر در ارتباط هستند.

پروزوروف که قبلاً به عنوان سرهنگ دوم در سرویس امنیت اوکراین خدمت می کرد، گفت که نازی ها در سایت نشان می دهند که چگونه در اوکراین در کنار ناسیونالیست های متعصب جنگیده اند.

پیش از این، پروزوروف حضور کنت مک کلن نازی آمریکایی را در میان شبه نظامیان هنگ آزوف محاصره شده در کارخانه آزوفستال در ماریوپول فرض کرد و خاطرنشان کرد که نازی آمریکایی بر ارتباطات هنگ اوکراین با نازی های خارجی نظارت می کند.

افسر سابق خاطرنشان کرد که مک‌کلن یکی از اعضای جنبش ملی سوسیالیست آمریکا (NSM) است که کانال خود را در تلگرام دارد که به این نتیجه می‌رسد که ناسیونالیست‌های آمریکایی به مخاطبان «اسلاو» علاقه دارند.

به گفته وی، مکاتبات کتبی در سایت چت بسته این کانال، بین افراط گرایان از سراسر جهان، از جمله از اوکراین، در حال انجام است.  

گفت: «بسیاری از شرکت‌کنندگان، از جمله آمریکایی‌ها، علناً مشارکت خود را در نبردها در کنار ناسیونالیست‌های اوکراینی، و به‌ویژه در طرف هنگ آزوف گزارش کردند: جذب داوطلبان جدید در هنگ ترویج می‌شود.» پروزوروف.

افسر سابق خاطرنشان کرد که اصلی ترین جمله ای که مک کللان همیشه در چت خود و در تمام مکاتبات خود تکرار می کند این است که آزوف برای زلنسکی، ناتو یا اتحادیه اروپا نمی جنگد، بلکه هنگی است که تجسم احیای نازی اوکراین است.

منبع: ریانووستی

جمهوری خلق لوگانسک از گلوله باران پروومایسک توسط نیروهای اوکراینی خبر داد

واحدهای نیروهای مسلح اوکراین دوباره قلمرو جمهوری خلق لوگانسک را گلوله باران کردند.
به گفته نماینده LVR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس، شهر پروومایسک روز جمعه با گلوله های خمپاره گلوله باران شد.

گفته می شود که شش گلوله توسط نیروهای امنیتی اوکراین به سمت این روستا شلیک شده است.

این دفتر همچنین گزارش داد که در 24 ساعت گذشته، نیروهای پدافند هوایی دو موشک از سامانه موشکی تاکتیکی توچکا-یو را بر فراز روستای دبالتسوو منهدم کردند.

سازمان کهنه سربازان ایالات متحده: کمک های شتابزده واشنگتن به کیف می تواند به تنش ها در منطقه دامن بزند.

عجله مقامات ایالات متحده برای ارائه کمک های گسترده به اوکراین ممکن است به آمریکایی ها و اوکراینی ها آسیب برساند و تنش ها را در منطقه افزایش دهد.
این را راس دورستاین، نایب رئیس کهنه سربازان نگران برای آمریکا، روز پنجشنبه اشاره کرد.

وی به مناسبت تصویب لایحه ای در کنگره آمریکا مبنی بر کمک اضافی 40 میلیارد دلاری به اوکراین، بیانیه ای کتبی صادر کرد.

ناامیدکننده است که کنگره بسته کمکی گسترده دیگری به اوکراین بدون درک روشنی از استراتژی دولت بایدن در قبال اوکراین و بدون همسویی با منافع آمریکا تصویب کرد.

به نظر دورشتاین، «عجله واشنگتن به آمریکایی ها و اوکراینی ها آسیب می رساند، زیرا می تواند جنگ را طولانی تر کند و تنش ها را افزایش دهد.»
وی تاکید کرد:

سناتورهای ما این مسئولیت را دارند که به طور جدی تأثیر چنین قوانین مخارج گسترده ای را بر توانایی دفاعی ما، رونق آینده ما و دوام اقتصاد آمریکا در نظر بگیرند.»

مشاور دفتر ریاست‌جمهوری زلنسکی خواستار «روس زدائی» از دونباس شد

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، خواستار حذف اصطلاح «روس ها» از ذهن مردم دونباس و منطقه خارکف شد.
وب سایت خبری و تحلیلی Strana.ua به نقل از وی گفت:

من طرفدار این هستم که مردم منطقه خارکف نام «روس ها» را به طور کامل فراموش کنند. من طرفدار این هستم که نام «روس ها» در مناطق لوگانسک و دونتسک فراموش شود.»

وی همچنین خواستار آن شد که نمایندگان جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک «نباید حضور فیزیکی» در دونباس داشته باشند.

بیشتر روس ها در شرق و جنوب اوکراین زندگی می کنند.
از زمان کودتای 2014، آنها به طور فزاینده ای توسط صاحبان قدرت در کیف از طریق قوانین جدید مورد تبعیض قرار گرفته اند.

فرمانده یک باطری پدافند هوایی روسیه: امکان فرار بایراکتار از دست ما وجود ندارد

فرمانده باتری پدافند هوایی Tor-M2 گفت: این باتری شبانه روزی و در شرایط مختلف آب و هوایی برای نیروهای زمینی شرکت کننده در عملیات نظامی در اوکراین حفاظت هوایی را فراهم می کند.

 این افسر در مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت: قابلیت‌های منحصربه‌فرد این سامانه امکان حفاظت از نیروها و پوشش کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه و اتوبوس‌های انتقال آوارگان را از انواع حملات هوایی دشمن فراهم می‌کند.

این افسر خاطرنشان کرد: از زمان شروع عملیات نظامی، این باتری موفق شده است دو بالگرد جنگی اوکراینی و بیش از 90 هواپیمای بدون سرنشین از جمله 10 مدل بایراکتار را منهدم کند. این افسر همچنین خاطرنشان کرد: سامانه‌های پدافند هوایی Tor-M2 می‌توانند در طول روز و شب و در هر شرایط جوی به اهداف مختلف هوایی به ویژه بالگردها و پهپادها حمله کنند.

مهمترین ویژگی آن توانایی شلیک در حین حرکت است. فرمانده باتری اظهار داشت: رادار باتری می تواند هدف هوایی را در فاصله 32 کیلومتری شناسایی کند.

منبع: اسپوتنیک

مدودف: آنها جریمه های دیوانه کننده ای را بر ما تحمیل می کنند و سپس از ما می خواهند که برای آنها غذا تهیه کنیم

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه تاکید کرد که روسیه محصولات غذایی را به قیمت بازار خود صادر نخواهد کرد.

مدودف در کانال خود در اپلیکیشن تلگرام نوشت که روسیه «آماده انجام کامل تعهدات خود است، اما همچنین از شرکای تجاری از جمله در پلتفرم های بین المللی انتظار همکاری دارد.»

مدودف افزود: در غیر این صورت غیرمنطقی خواهد بود: از یک طرف تحریم های دیوانه کننده ای علیه ما اعمال می شود و از طرف دیگر آنها تقاضای غذا می کنند و توضیح داد که «این امکان پذیر نیست. ما احمق نیستیم.»

این مقام روسی تاکید کرد: «یک بار دیگر: هیچ کالای صادراتی به هزینه بازار ما وجود ندارد. غذا برای شهروندان روسیه – مقدس است.»

منبع: تاس

نخست وزیر فنلاند: ناتو تمایلی به استقرار تسلیحات هسته‌ای در کشورمان ندارد

دروغ هایی که قبلاً در مورد لهستان رومانی و دیگر کشورهای اروپای شرقی هنگام ورود به ناتو می گفتند در مورد فنلاند و سوئد هم تکرار می شود از جمله اینکه قرار نیست و این کشورها سلاح ها و یا سلاح هایی با توانایی کلاهک هسته‌ای مستقر شود همانطور که قبلاً نیز در مورد لهستان و رومانی و دیگر کشورهای اروپای شرقی می گفتند و سپس در تمامی این کشورها سلاح هایی که توانایی انتقال کلاهک‌های هسته‌ای را داشته باشند مستقر کردند

سانا مارین نخست وزیر فنلاند گفت که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تمایلی به استقرار تسلیحات هسته‌ای در کشورش ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، مارین در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا که در شماره پنجشنبه آن منتشر شد، افزود: بحث در مورد تلاش فنلاند برای ورود به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی باید در فضایی آرام دنبال شود.  

وی  گفت: این کشور و حتی خود اعضای ناتو به استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فنلاند تمایلی ندارند.

مارین که روز چهارشنبه با همتای ایتالیایی خود ماریو دراگی ملاقات کرد، ادامه داد؛ مشکلات احتمالی می‌تواند از طریق گفت وگو حل و فصل شود.

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه در خواست رسمی برای پیوستن به ائتلاف ناتو ارایه دادند؛ اقدامی که پس از جنگ روسیه علیه اوکراین انجام شده است.

مارین گفت: من فکر می‌کنم در این مرحله مهم است که آرام بمانیم، با ترکیه و سایر کشورهای عضو، گفت وگو کنیم، به سوالاتی که ممکن است وجود داشته باشد پاسخ دهیم و هرگونه سوء تفاهم را برطرف کنیم.

ترکیه مخالفت خود را با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو ابراز و کشورهای شمال اروپا را به استقرار گروه‌های تروریستی متهم کرده است.

نخست‌ وزیر ایتالیا پس از دیدار با مارین گفت: ایتالیا قاطعانه از درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت می‌کند و مایل است هر گونه روند رسمی برای پیوستن دو کشور به ناتو را تسریع بخشد.

روسیه اسامی بیش از دو هزار نظامی اوکراینی کشته یا اسیر شده را دریافت کرد

مقامات سازمان‌های مجری قانون فدراسیون روسیه فهرستی از نظامیان اوکراینی کشته، مفقودالاثر و اسیر شده در جبهه جنوبی را دریافت کرده‌اند، این سند که شامل اسامی بیش از دو هزار نام و نام خانوادگی سرباز اوکراینی است، در اختیار خبرگزاری نووستی قرار گرفته و در کانال تلگرامی این آژانس نیز منتشر شده است.

یک مقام آگاه در سازمان‌های مجری قانون به این خبرگزاری گفت: «به لطف کمک میهن پرستان در نیروهای مسلح اوکراین، فهرست سربازان اوکراینی که تنها در یک بخش کوچکی از جبهه در جهت گیری جنوبی، از جمله در جزیره زمینی، کشته، مفقودالاثر و اسیر شده بودند، به نیروهای مسلح روسیه تحویل داده شده است.»  به گفته این مقام، اکثریت قاطع این فهرست را اسامی افراد بخش خصوصی و افسران رده پایین تشکیل می‌دهند.

کشورهای گروه 7 درباره محدودیت‌های نفتی روسیه به توافق نرسیدند

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده در پایان نخستین روز از نشست دو روزه وزرای دارایی و بانک‌های مرکزی کشورهای گروه هفت (G7) که در شهر کونیگزوینتر در نزدیکی بن (آلمان) برگزار شده، به خبرنگاران اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست در روز پنجشنبه نتوانستند درباره ماهیت محدودیت‌های احتمالی در واردات نفت از روسیه به توافق دست پیدا کنند.

به گفته وی، طرف آمریکایی پیشنهادی را برای اعمال عوارض بر واردات نفت روسیه به منظور محدود کردن درآمد مسکو و در عین حال حفظ حجم عرضه انرژی از روسیه ارائه کرد. در حالی که نمایندگان کشورهای اروپایی به دنبال اعمال یک تحریم مرحله‌ای تا پایان سال بودند.

یلن بعید ندانست که خریداران نفت روسیه ممکن است به توافقی برسند که بر اساس آن طلای سیاه را با قیمت بیش از یک سطح معین خریداری نکنند. او معتقد است که چنین ابتکاری در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که هر چه بیشتر کشورها به آن بپیوندند.

پنتاگون امکان اعزام نیروهای آمریکایی به فنلاند و سوئد را بعید ندانست

جان کربی، سخنگوی پنتاگون شب گذشته، پنجشنبه، در یک نشست خبری اعلام کرد که ایالات متحده در حال مذاکره با مقامات فنلاندی و سوئدی در خصوص امکان اعزام نیروهای آمریکایی به خاک آنها است، البته تصمیم نهایی در این باره وجود ندارد.

کربی افزود: «گفت‌وگوها در این زمینه ادامه دارد و ما هنوز به تصمیم نهایی نرسیده‌ایم. ما اطمینان داریم که در صورت نیاز به تضمین‌های امنیتی خاص، آمریکا آنها را ارائه خواهد داد.»

به گفته وی، واشنگتن قویاً از پیشنهادهای هر دو کشور برای پیوستن به ائتلاف آتلانتیک شمالی حمایت کرده و آماده است در حین بررسی ابتکارات، به تضمین امنیت فنلاند و سوئد کمک کند.

سخنگوی پنتاگون در عین حال یادآور شد که آمریکا قصد ندارد برای کمک به اوکراین، نیروی نظامی به این کشور بفرستد. به گفته وی، رئیس جمهور آمریکا (جو بایدن) به صراحت اعلام کرده که نیروهای آمریکایی در اوکراین جنگ نخواهند کرد و این موضع گیری تغییری نکرده است.

شبکه سی ان ان به نقل از مقامات دفاعی آمریکا نوشت: پنتاگون نیازهای امنیتی سفارت آمریکا در کی یف را به وزارت امور خارجه موکول کرده است اما این مجوز به معنای آن نیست که نیروهای آمریکایی در آینده در سفارت اوکراین مستقر نخواهند شد.

مقامات دفاعی آمریکا در ادامه افزودند، در حال حاضر، هیچ نیروی نظامی ایالات متحده برای نیازهای امنیتی سفارت وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که با گذشت زمان نمی‌توان آن را تغییر داد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا هنوز تصمیمی در مورد حضور ارتش آمریکا در سفارتی که پیش از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه (بهمن_اسفند) بسته شده بود، نگرفته است.

مطرح شدن حضور نیروهای نظامی آمریکا در حالی عنوان می شود که سفارت آمریکا در کی‌یف پایتخت اوکراین پس از سه ماه تعطیلی به دلیل آغاز جنگ در این کشور، روز چهارشنبه فعالیت خود را از سر گرفت.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز این خبر را تایید و اعلام کرد: مردم اوکراین با کمک‌های امنیتی ما از کشور خود در برابر حمله بی‌رحمانه روسیه دفاع کردند و در نتیجه پرچم آمریکا بار دیگر بر فراز سفارت ما در کی‌یف برافراشته شده است.

اعلام بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین

کاخ سفید شب گذشته، پنجشنبه، اعلام کرد که جو بایدن، رئیس ‌جمهوری ایالات متحده، از تخصیص بسته دیگری از تسلیحات نظامی به اوکراین خبر داد که شامل ایستگا‌های رادار سیار و گلوله‌های توپخانه می‌شود.

در بیانیه منشره از سوی بایدن آمده است: «امروز بسته کمک امنیتی دیگری را تایید میکنم که توپخانه، رادار و سایر تجهیزات مضاعف را در اختیار اوکراین قرار می دهد که آنها قبلاً نیز به طور مؤثر از آنها در میدان جنگ استفاده می‌کردند. این تسلیحات و تجهیزات مستقیماً به خط مقدم نبرد برای آزاد سازی اوکراین ارسال خواهد شد و ما مجدداً حمایت قاطع خود از مردم شجاع اوکراین که از کشور خود دفاع می‌کنند، را تاکید می‌کنیم.»

بایدن یادآور شد که در این راستا منابع مالی درخواستی امکان «ارسال سلاح و مهمات بیشتر به اوکراین»، پر کردن ذخایر نقدی کشور و «پشتیبانی از نیروهای آمریکایی مستقر در جبهه شرقی ناتو» را فراهم خواهد ساخت.

ماریا زاخارووا: روسیه از صادرات غلات اوکراین ممانعت نمی کند

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادعاها علیه مسکو مبنی بر ممانعت از صادرات غلات اوکراین را رد کرد.

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: اظهارات درباره ممانعت ادعایی روسیه از صادرات غلات اوکراین در بنادر دریای سیاه و کمبود تولید در بازار غلات فقط گمانه زنی است.

وی افزود: روسیه در صادرات اوکراین مانعی ایجاد نکرده و مشکلات لجستیک تنها به دلیل اقدامات نیروهای این کشور که بنادر دریایی خود را مین گذاری کرده بودند، ایجاد شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین گفت که این کشور به صادرات و تامین غذا به عنوان بخشی از تعهدات تجاری و کمک های انسانی به ساکنان کشورهای نیازمند ادامه می دهد و به عملکرد پایدار بازار جهانی مواد غذایی پایبند است.

نبنزيا: غربی‌ها خواهان سیاسی کردن پرونده انرژی هستند

نماینده دائم روسیه در نشست شورای امنیت گفت: کشور‌های غربی خواهان سیاسی کردن پرونده انرژی هستند و می‌خواهند روسیه را مسئول افزایش قیمت‌های جهانی جلوه دهند.

به نقل از تلويزيون الجزيره، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در نشست شورای امنیت درباره امنیت غذایی جهانی گفت: کشور‌های غربی خواهان سیاسی کردن پرونده انرژی هستند و می‌خواهند روسیه را مسئول افزایش قیمت‌های جهانی جلوه دهند. ما شاهد یک جهش استثنایی در روند متهم کردن و گناهکار نشان دادن روسیه در همه زمینه‌ها بوده ایم.

وی ادامه داد: همکاران غربی ما در این نشست، چیزی درباره تأثیرات تحریم‌های غیرقانونی بر برخی کشور‌ها ذکر نکردند. پیامد تلاش‌ها برای منزوی کردن روسیه، بر بازار‌های جهانی سایه انداخت. سودخواهی کشور‌های غربی در بازار‌های جهانی باعث افزایش قیمت‌ها شده است و سرزنش کردن روسیه به خاطر ایجاد بحران غذایی قابل قبول نیست.

نبنزیا ادامه داد: ذخایر حبوبات اروپا بسیار بالا است و درخواست کشور‌های غربی برای تسریع در واردات غذا از اوکراین عجیب و غیرقابل توجیه است. این در حالی است که اوکراین حبوبات را در بنادر خود انبار می‌کند و مسئول مین گذاری در دریا است.

وی تصریح کرد: نمی‌توان امنیت دریانوردی در دریای «آزوف» را تضمین کرد. ما امنیت دریانوردی بین المللی را در دریای آزوف و دریای سیاه تضمین نمی‌کنیم و اوکراین اقدامات لازم را برای مین زادیی در این دو دریا انجام نمی‌دهد. مقامات کی یف شمار زیادی از کشتی‌ها را در بنادر خود توقیف کرده اند و که باید آن‌ها را آزاد کنند.

نماینده روسیه اظهار داشت: تأکید می‌کنم که کشورم با وجود تحریم‌های گسترده، به صادر کردن غذا و انرژی پایبند است. ما می‌توانیم ۲۲ میلیون تُن گندم و حدود ۲۰ میلیون تُن کود شیمیایی به جهان صادر کنیم.

رایزنی تلفنی روسای ستاد کل روسیه و ایالات متحده درباره وضعیت اوکراین

وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرد که والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور روز پنجشنبه با مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده مذاکراتی تلفنی داشت. طبق این اطلاعات، این گفتگو به ابتکارعمل طرف آمریکایی انجام شد که در جریان آن برخی موضوعات مورد علاقه دوجانبه، از جمله روند اوضاع کنونی در اوکراین، مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

هفته گذشته  لوید آستین و سرگئی شایگو، وزرای دفاع ایالات متحده و روسیه نیز برای نخستین بار پس از آغاز جنگ اوکراین با یکدیگر گفتگوی تلفنی انجام دادند و در جریان آن درباره وضعیت اوکراین گفتگو کردند. آستین بار دیگر بر حمایت تزلزل ناپذیر ایالات متحده از تلاش‌ها برای تقویت حاکمیت و امنیت اوکراین تاکید کرده و همچنین خواستار پایان فوری اقدامات نظامی روسیه در خاک این کشور شد.

اختلاف آلمان و اوکراین بر سر صدور سلاح های سنگین بالا گرفت

آنچه روز چهارشنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) وزیر خارجه اوکراین و سفیر جنجالی این کشور در برلین گفته  با آنچه صدراعظم آلمان در نشست مجلس فدرال بیان کرده تضادی شدید وجود دارد که نشان می دهد یا آلمان دودوزه بازی می کند و یا اوکراینی ها می خواهند برلین را برای اقدامات بیشتر زیر فشاری مضاعف قرار دهند.

دمیترو کولبا وزیرخارجه اوکراین در گفت و گو با کریستینه لامبرشت وزیر دفاع سوسیال دموکرات آلمان با عصبانیت اعلام کرد که سه هفته پس از رسیدن تانک های گپارد آلمان به اوکراین آن ها هنوز گلوله ندارند و قابل استفاده نیستند. وی در این گفت و گو تاکید کرد که کاسه صبر اوکراین در برابر سیاست کجدار و مریز برلین لبریز شده است.

یک روز پیش از گفت و گوی وزیرخارجه اوکراین با لامبرشت، فریدریش مرتس رئیس حزب دموکرات مسیحی و بزرگترین فراکسیون مخالف دولت در مجلس فدرال آلمان نیز اولاف شولتس صدراعظم آلمان را متهم کرد که همچنان آگاهانه فضا را مه آلود نگه می دارد تا ارسال تجهیزات جنگی سنگین را به تاخیر بیاندازد.

رئیس اپوریسیون در مجلس فدرال افزود که در زمینه ارسال سلاح های سنگین به اوکراین در هفته های اخیر هیچ اتفاقی نیافتاده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی نشریه ولت آلمان، تنها اپوزیسیون در مجلس فدرال از سیاست مبهم اولاف شولتس خشمگین نیست، بلکه دولت اوکراین نیز در تماس با دولت آلمان خشم خود را آشکار کرده  است.

در حالی که دولت اوکراین برخی کشورهای اروپائی را به سنگ اندازی در راه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا متهم کرده است، آندری ملنیک سفیر جنجالی اوکراین در برلین اداره صدراعظمی آلمان را متهم کرد که ترمز ارسال تجهیزات جنگی به کی اف را کشیده است.

در برابر این اتهام ها، اولاف شولتس صدراعظم آلمان در نشست مجلس فدرال از سیاست دولت خود در زمینه ارسال تجهیزات جنگی سنگین به کی اف دفاع کرد. او گفت که کشورش از این طریق سهم خود را در راه تحقق صلح ایفا می کند.

صدراعظم آلمان ولادیمیر پوتین را متهم کرد که رسیدن به یک صلح تحمیل شده به اوکراین را هدف قرار داده است. وی افزود: » از سه ماه پیش روسیه با هدف تصرف اوکراین وارد یک جنگ تهاجمی ناقض حقوق ملل شده است. اتحادیه اروپا از کشور مورد تهاجم دفاع می کند و آلمان به عنوان قوی ترین کشور صنعتی در این اتحادیه مسئولیت ویژه ای دارد».

در شرایطی که هم اپوزیسیون در مجلس فدرال و هم رهبران اوکراین دولت آلمان را به تاخیر عمدی در ارسال تجهیزات جنگی سنگین متهم می کنند، اولاف شولتس ضمن دفاع از از ارسال چنین تجهیزاتی گفت: «کمک به کشوری که با خشونت تمام مورد تعرض قرار گرفته، دامن زدن به جنگ نیست، بلکه ادای سهمی است برای جلوگیری از تهاجم  و پایان هرچه سریع تر خشونت».

صدراعظم آلمان ضمن متهم کردن پوتین به دیکته کردن یک صلح تحمیلی افزود: » دفاع جدی اوکراین مانع رسیدن پوتین به این هدف شده و همه ما را یک هدف متحد کرده است: روسیه نباید در این جنگ پیروز شود. اوکراین باید حفظ شود».

مخاطب اولاف شولتس، علاوه بر نمایندگان مجلس فدرال، سیاستمدارانی بودند که قرار است در اجلاس سران اتحادیه اروپا بر سر جنگ اوکراین و امنیت اروپا به رایزنی بنشینند. این نشست در پایان ماه ژوئن امسال در کاخ «الماو» در ایالت بایرن برگزار خواهد شد.

صدراعظم آلمان در انتهای سخنان خود خطاب به نمایندگان مجلس اضافه کرد: «صلح زمانی قابل فهم است که ما حاضر باشیم از آن دفاع کنیم. با این همه ارسال تجهیزات جنگی به اوکراین باید سنجیده و مورد توافق متحدان بین المللی ما باشد.

اولاف شولتس حرف همیشگی خود را تکرار کرد که  «آلمان تکروی نمی کند و علاوه بر این کاری نمی کند که ناتو را به طرف جنگ با روسیه تبدیل کند».

صدراعظم سوسیال دموکرات آلمان توضیح نداد که در زمینه ارسال تجهیزات جنگی سنگین مانند تانک و توپ و سیستم های ضدهوائی برای اوکراین تاکنون چه اقداماتی انجام داده است. همین اظهارات متناقض و اغلب کلی و مبهم است که سبب شده اوکراین برلین را به اتخاذ سیاست کجدار و مریز در برابر تهاجم روسیه متهم کند.

وزیر انرژی آمریکا تحریم خریداران نفت روسیه را منتفی ندانست

آمریکا همراه با انگلیس و کانادا ممنوعیت‌هایی درباره خرید نفت روسیه اعمال کرده اند، ولی واشنگتن تحریم‌های ثانویه علیه کشور‌هایی وضع نکرده است که نفت مسکو را می‌خرند.

  به گزارش رويترز، جنیفر گرانهولم Jennifer Granholm وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد دولت جو بایدن رئیس جمهور این کشور احتمال اعمال تحریم علیه کشور‌هایی که نفت روسیه را در بحبوحه جنگ اوکراین می‌خرند، منتفی ندانسته است، ولی درباره تاثیر این اقدام روی بازار‌های نفت دقت دارد.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا همراه با انگلیس و کانادا ممنوعیت‌هایی درباره خرید نفت روسیه اعمال کرده اند، ولی واشنگتن تحریم‌های ثانویه علیه کشور‌هایی وضع نکرده است که نفت مسکو را می‌خرند.

این نوع اقدامی است که آمریکا علیه کشور‌هایی که نفت از ایران می‌خرند، اتخاذ کرده است.

گرانهولم در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن اعلام کرد: «دولت در این زمینه تصمیماتی می‌گیرد».

وزارت خزانه داری و وزارت امور خارجه آمریکا معمولا تحریم‌ها را تنظیم می‌کنند، ولی وزیر انرژی می‌تواند درباره تاثیر این اقدام بر قیمت‌های جهانی نفت نظر بدهد.

کشور‌هایی همچون هند و چین به خرید نفت از روسیه، که در نهایت به تامین هزینه‌های جنگ در اوکراین کمک می‌کند، ادامه می‌دهند.

گرانهولم در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا دولت باید تحریم‌های ثانویه اعمال کند، گفت: «من می‌دانم که این به طور حتم منتفی نیست».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: